reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Správa počítačů u strýce v práci

jkojak (25)|28.8.2009 19:14
Zdravím, potřeboval bych poradit s jedním problémem.
Dřív v práci bylo pár PC, nebylo třeba se nějak extra starat. Dnes počítače přibývají, zamíchal se do toho e-shop a tak.
Takže současná situace - nic se pořádně nezálohuje, účetní systém se používá starý DOSovský Ekonom, který je na jednom PC a ostatní stanice se spouštějí z něj - 3PC jsou kasy - různé staré PC s 75-166MHz CPU, další PC jsou normální dual-core na práci - fakturace atd. (většinou nejnižší Intely E1400 nebo E5200). Na dalším PC jede program, který se stará o e-shop, přijímá objednávky, zapisuje do systému atd.

No a potřebuju vymyslet pořádné řešení, které vydrží na dlouho.

Zatím jsem vymyslel toto a potřeboval bych vychytat mouchy, případně třeba celé překopat do lepší formy:
- koupit počítač, sloužící jako server - bude na něm účetnictví, server pro e-shop, uložené veškeré dokumenty ze sítě atd. Ostatní PC budou tím pádem závislé na sobě, můžou se kdykoliv vypnout, restartovat atd.
- koupit externí disk a na ten zálohovat jednou za čas server (interval bych ještě stanovil dle potřeby)
- ostatní PC překopat na systém dvou oddílů - na prvním nainstalovat systém+programy na druhém by byly data z outlooku, data z internetového prohlížeče (opera) a další data. Systémový oddíl by se jednou za čas celý zazálohoval do image tak, aby šel obnovit v případě potřeby a datový oddíl by se sám během dne zálohoval na server a z něj pak na externí disk. Toto řešení mi připadá dobré v tom, že když se zaviruje systém, z nějakého důvodu sesype nebo tak, tak stačí obnovit image a díky tomu, že data jsou na druhém oddíle, tak všechny maily, nastavení a tak zůstanou.
- no a počítače na prodejně nechat jak jsou, s těma se už nic lepšího vymyslet nedá, ty už jsou tam vyloženě na dosloužení. Jsou na nich Win98 a nemají povolený přístup na net, takže nehrozí žádné nebezpečí z venku


Takže takto by to podle mě mohlo fungovat nebo navrhujete někdo něco vylepšit nebo udělat úplně jinak? Samozřejmě pokud možno tak, aby to nebylo nic extra drahého.

A jednu radu bych potřeboval určitě. Nemám zkušenosti se zálohováním systémových oddílů do image tak, aby šly případně celé obnovit nebo přenést na jiný PC (se stejným HW samozřejmě). Na toto bych potřeboval poradit nějaký program, který to kvalitně zvládne. Ideálně samozřejmě zdarma :) A pokud ne, tak aspoň ať má dostatečně dlouhou dobu na vyzkoušení nebo lehce sehnatelný crack (nechci ten program "krást", ale chci si program pořádně testnout, jestli dělá, co potřebuji a až si budu jistý, tak ho koupím). A ještě jeden požadavek bych měl - aby ten program uměl zálohovat na disk přes USB, protože ne všechny PC mají mechaniku a když už, tak málo z nich má vypalovačku. A navíc jde mi o to, abych jednou za čas ty image mohl aktualizovat a vždycky znovu pálit na DVD by bylo škoda, ten disk vyjde levněji.

Předem moc díky za rady :)
pas!k (3765)|28.8.2009 19:23
Co se tyce tech zaloh mrkni na http://www.acronis.cz trialy budou fungovat mesic bez omezeni.
jkojak (25)|28.8.2009 19:33
[quote=pas!k;287039]Co se tyce tech zaloh mrkni na http://www.acronis.cz trialy budou fungovat mesic bez omezeni.[/quote]

Díky, zkusím. Už jsem sice kdysi zkoušel, ale tehdy z jiného důvodu - potřeboval jsem zálohnout 100GB složku fotek na DVD. U asi 14tého DVD mi to napsalo chybu a že nejde pokračoval. Tak jsem těch 14DVD vyhodil, znovu to neriskoval a program odinstaloval.

Ale měl bych k němu jednu otázku, ať nezkouším zbytečně - umí ten program udělat spouštěcí CD a ještě lépe upravit Flash disk nebo normální externí disk tak aby se PC startoval z něho a pak proběhla obnova?
Píšou na stránkách o funkci: Acronis Startup Recovery Manager -
Po selhání počítače umožňuje za pomocí klávesy F11 jednoduše spustit proces obnovy, dokonce i když selže operační systém.
Ta by se mi sice mohla hodit ve chvíli, kdy uživatel sestřelí systém nebo nějaký program, ale pokud by došlo k pořádnému zavirování, kdy vir poškodí jejich spouštěcí soubory nebo by odešel disk a já ho měnil za nový čistý, tak na něj už potřebuju nastartovat systém jiným způsobem - to CD/DVD nebo flash disk/externí HDD.
mech13 (5526)|28.8.2009 19:37
co mame v praci nejakou starsi verzi, tak si vytvoris bootovatelny CD a jedes z neho. umi pristupovat k zaloham na USB/HDD a mozna ze i na sit, takze docela vpohode