reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Šetrné LCD

Kotty (186)|31.8.2009 15:38
V průběhu příštího měsíce či dvou se chystám koupit nový LCD monitor. Tak mě zajímalo, který LCD monitor, nebo spíše typ panelu, je nejšetrnější k očím? U PC prosedím často celé hodiny, takže je to pro mě dost zásadní. Zatím mě stačí spíš obecně, který typ je pro oči lepší, ale klidně sem můžete i hodit nějaký konkrétní LCD (s cenou okolo 5k, klidně na úkor slabší odezvy a menší úhlopříčky - tím mám na mysli cca 20-22")
Belbas (362)|31.8.2009 15:50
[quote=Kotty;287885]V průběhu příštího měsíce či dvou se chystám koupit nový LCD monitor. Tak mě zajímalo, který LCD monitor, nebo spíše typ panelu, je nejšetrnější k očím? U PC prosedím často celé hodiny, takže je to pro mě dost zásadní. Zatím mě stačí spíš obecně, který typ je pro oči lepší, ale klidně sem můžete i hodit nějaký konkrétní LCD (s cenou okolo 5k, klidně na úkor slabší odezvy a menší úhlopříčky - tím mám na mysli cca 20-22")[/quote]

myslím že TN je trochu méně šetrnej jinak je to asi na stejno...
Jinak myslím že by ti mohl vyhovovat tenhle, je to sice 7000 ale je na něj plno dobrých ohlasů a je to technologie IPS http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63176
ICEBOSS (3435)|31.8.2009 19:24
taktez mi ten dell prijde jako dobry nakup.
Belbas (362)|31.8.2009 19:48
[quote=ICEBOSS;287930]taktez mi ten dell prijde jako dobry nakup.[/quote]

a co by jsi řekl té šetrnosti ? docela by mne to zajimalo ?
robky (3195)|31.8.2009 21:04
únavu očí u lcd spôsobuje blikanie podsvietenia, ale nemalo by k tomu dochádzať :notsure

Skôr si myslím, že únavu očí skôr spôsobuje vyššie rozlíšenie pri menšej uhlopriečke monitora
Kotty (186)|2.10.2009 21:46
Tak je to tady. Po dlouhém vybírání, čtení recenzí a testů jsem došel k užímu výběru. PVA a IPS panely jsem vypustil, protože jsem je shledal za dané peníze zbytečnými. Na LCD sice sleduji filmy a pracuji v CAD systémech (v rámci univerzity), ale také hraji hry a co si budeme nalhávat, ani nějakou tou ušetřenou korunou nepohrdnu. Úhlopříčku jsem zvolil 22".

nr. 1: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X000000PGB - skvělé parametry i desing za příjemnou cenu.

nr. 2: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X000000RS2 - desing na výbornou, LED podsvícení a s tím spojený kontrast 1m:1, tenký profil, malá spotřeba, přizpůsobení jasu v zavislosti na okolí. To všechno ovšem za vyšší cenu. Otázka tedy zní - vyplatí se investovat do LED podsvícení (přiznám se že přesně nevím, co všechno to přináší krom výše uvedeného)?

Samozřejmě uvítám i další tipy, ovšem s patřičnou argumentací :p
xmarek (1676)|2.10.2009 22:27
LED s TN technologií. :notsure Osobně si myslím, že LED je v kombinací s TN technologií dobrý marketingový tah.
Raději bych litr přidal a koupil bych si osvědčený Dell 22" 2209WA UltraSharp
Kotty (186)|2.10.2009 22:32
Jak říkám, IPS panel pro mě nemá valný význam (šlo mi především o šetrnost pro oči, ale jak mi bylo řečeno, na typu panelu nijak zvlášť nezáleží) a především začíná být mimo můj finační limit.
Kotty (186)|3.10.2009 14:07
Nikdo jiný neporadí?:)
Kotty (186)|5.10.2009 23:00
Ještě mi padnul do oka Samsung SyncMaster P2270. Designově se vyrovná postovaným LG, má nízkou spotřebu, tenký profil, full HD a stále přijatelnou cenu. Každý má dle parametrů své pro a proti, proto bych se raději rozhodoval na základě zkušeností uživatelů. Takže znovu prosím o radu, případně bych uvítal i vaše vlastní tipy a názory (jen ne již výše postovaný DELL 2209WA:) ).
trodas (1753)|5.10.2009 23:37
Narocne na oci je skoro stejne kazde LCD z tech novejsich, ktere uz netrpi mrizkou... Cize tato cas dotazu je vicemene vyresena.

Do LG bych nesel, jejich CDROMky jsou desny a brasinovi jejich LCD odeslo dik spatnym kondikum. Sel bych do toho Samsunga P2270.

LED podsviceni ma vyhodu vyrazne vyssi stejnomernosti podsviceni (stejne barvy ve vsech mistech displaye) a vyssi zivotnosti (ty klasicky trubice se casem vypalej, LED ne... nebo jinak, nemely by se, ale vadny kondiky jako LG rado pouziva - bohuzel neni samo - je stejne odpalej spolehlive...).

Cize ano, LED podsviceni ma svuj smysl, pokud jsi grafik ci planujes s monitorem "zustat dlouho" tak ano. Pokud je to vicemene spotrebka, tak na to kasli.

Pres uvedene o LED podsviceni (LG dokaze zk... vse) zustava mym favoritem Samsung.
Kotty (186)|6.10.2009 14:14
Tak já mám s LG vesměs dobré zkušenosti. Moje DVD mechanika od LG vydržela za ty léta více ran, než průměrný mexický vězeň a znát to na ní rozhodně není:) Ale je fakt, že Samsung zatíím vede. Nízká spotřeba, desing a full HD se mi líbí (a absence HDMI mi příliš nevadí).
xmarek (1676)|6.10.2009 15:05
Já bych výdrž raději neřešil. Nám odešly 2 LCD od Samsungu (8k kus) za dva měsíce. :cry
hyro (80)|7.10.2009 17:37
Ze se zapojim... resis ergonomii obrazu, to je fajn, ale presto si vyberes leskly, kulaty cerny ramecek. Samozrejme taky zalezi pred cim ten monitor stoji... ze za monitorem musi byt misto, ze idealni je nerusiva stena, ze ta stena musi mit priblizne podobny jas jako monitor (aby nebolely oci) a tak dale... jo.. a kontrast milion ku jedny je ceho? ponozek? :) Samozrejme cim vyssi kontrast, tak tim horsi pro oci. Fakticky nemas sanci (okometricky) poznat rozdil mezi kontrastem 800:1 a treba deset miliard ku jedny... kontrast je jen marketingovej parametr. Takze idealni monitor by nemel zadny ramecek a pokud ano, tak tenky, bily a hranaty...
Richmond (8084)|7.10.2009 19:36
[quote=hyro;300202]....[/quote]
Asi tak nejak :thumb
Resite tu kraviny, ve finale kdyz bych ti doporucill SPVA + 12bit kvuli cerny barve tak se zase budes cukat s cenou :mistake
Kotty (186)|7.10.2009 20:01
[quote=Richmond;300233]
...ve finale kdyz bych ti doporucill SPVA + 12bit kvuli cerny barve tak se zase budes cukat s cenou :mistake[/quote]
sPVA údajně není k očím šetrnější, než-li obyčejný TN a na barvy TN monitoru jsem zvyklý (zato pomalá odezva by mi vadila), proto jsem ho vyloučil.
Jinak ten závěr sis mohl nechat pro sebe. Každý máme jiné finační možnosti a byl bych rád, kdyby jsi to respektoval. Díky.

[quote=hyro;300202]Ze se zapojim... resis ergonomii obrazu, to je fajn, ale presto si vyberes leskly, kulaty cerny ramecek. Samozrejme taky zalezi pred cim ten monitor stoji... ze za monitorem musi byt misto, ze idealni je nerusiva stena, ze ta stena musi mit priblizne podobny jas jako monitor (aby nebolely oci) a tak dale... jo.. a kontrast milion ku jedny je ceho? ponozek? :) Samozrejme cim vyssi kontrast, tak tim horsi pro oci. Fakticky nemas sanci (okometricky) poznat rozdil mezi kontrastem 800:1 a treba deset miliard ku jedny... kontrast je jen marketingovej parametr. Takze idealni monitor by nemel zadny ramecek a pokud ano, tak tenky, bily a hranaty...[/quote]
O kontrastu tu víceméně nebyl řeč. Spíše o LED podsvícení obecně a co přináší (kromě právě již zmíněného vysokého dynamického kontrastu).
Na tom s rámečkem vs. kontrast něco bude, to nepopírám, ale přesto mi záleží i na designu nebo alespoň na barvě rámečku (celá sestava je v černé barvě). Případně bych uvítal i tvůj tip, když už došlo na teoretizování :)
Richmond (8084)|7.10.2009 20:57
[quote=Kotty;300244]sPVA údajně není k očím šetrnější, než-li obyčejný TN a na barvy TN monitoru jsem zvyklý (zato pomalá odezva by mi vadila), proto jsem ho vyloučil. [/quote]
Ja vim jedno - pokud budu zaostrovat na nejakou barvu, kterou mi TNko ukaze jinou (rsp. budu muset "bystrit") tak oko budu namahat vic... Ano, za kazdou "srandu" se plati, ale budiz - evidentne by ti SPVA nestacilo, zkusil bych se tedy kouknout po SIPS ;)
Kotty (186)|7.10.2009 21:59
[quote=Richmond;300272]Ja vim jedno - pokud budu zaostrovat na nejakou barvu, kterou mi TNko ukaze jinou (rsp. budu muset "bystrit") tak oko budu namahat vic... Ano, za kazdou "srandu" se plati, ale budiz - evidentne by ti SPVA nestacilo, zkusil bych se tedy kouknout po SIPS ;)[/quote]
No tak ti nevím, ale já za ty léta co mám TN panel ani jednou na barvy nezaostřoval. Barvy jsou sice trochu přepálené (ale dá se to vždy alespoň trochu zregulovat), ale pokud to není s čím přímo porovnávat, tak dost dobře nechápu, proč bych měl na nějakou barvu zaostřovat. Samozřejmě pokud by tam nebyl úplný nesmysl, např. zelená barva lidské kůže. Ale zas tak hrozné ty TN panely nejsou.
Není to o tom jestli by mě sPVA nebo s-IPS nestačilo, jako spíš o tom, že by mě TN panel stačil (z hlediska vlivu na zrak).
Richmond (8084)|7.10.2009 22:11
...tak v tom pripade uz zbyvaji jenom LEDky, ale ty zrovna levny taky nejsou