reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

zdroj fanless - bez ventilatora - skusenosti

hgo (3)|30.6.2006 18:01
caute,
mate niekto skusenosti so zdrojom bez ventilatora, cisto pasivne chladenie ?
nejake 300 a 350W som uz videl ale neviem ci to budu stihat.

xcel by som ho do zostavy
AMD Athlon 64X2 3800+@2270Mhz (C&C 1135Mhz)
nforce 4 ultra
1GB ram
radeon x700
2x dvd-RW
3xHDD
3 PCI zariadenia (SS2+wifi+analog TV)

v pocitaci je vsetko chladene pasivne tak uz mi ostava len ten zdroj.
dik za odpovede
Honny (262)|30.6.2006 18:17
nemyslím si že by nějak vadil např Seasonic, jehož fan se točí tak pomalu, že je to nepostřehnutelné... btw, jak bys odváděl teplo od všech těchhle komponent? ;)
hgo (3)|1.7.2006 11:04
to "jak bis" je dost prezpredmetne lebo mne tato zostava funguje bez problemov uz cca pol roka
a vadi mi v nej uz prave len ten fortron zdroj ktori huci dost
je to model
FSP400-60PN 12cm FAN

inak teplo sa odvadza samo.. otvorena bedna
teploty:
Ath.X2 49C
NB 40C
GPU 46C
disky 32-39C
Honny (262)|1.7.2006 11:43
co třeba spomalit ten fan v něm? natvrdo na +5V? ;)
Perfect (158)|1.7.2006 12:13
Mám ten původní Fortron fan napevno na 5V a disky (bara, pata, 80gb, 2mb) mě to přehluší a to si myslím, že to jsou jedny z nejtižších disků.
hgo (3)|1.7.2006 12:34
tak disky to je kapitola sama o sebe. uz aby sa vyrabali tie s flashkami.
nexcel som este sahat do zdroja lebo je este v zaruke ale idem odskusat napojit ho napevno na 5V.

btw. ktory zdroj zapina ventilator az pri urcitej teplote a zatazi ??
OFF (2)|3.7.2006 11:57
No nevim al erozhodně bych do pasiv zdroje nešel (dřív jsem o něm taky uvažoval). Ale už jsem viděl i recenzi kde jim jeden kus explodoval. Navíc když vezměš cenu pořádnýho silent zdroje tak si můžeš koupit celý vodní chlazení a nějakej fakt tichej zdroj.
Honny (262)|3.7.2006 13:56
[QUOTE=hgo]btw. ktory zdroj zapina ventilator az pri urcitej teplote a zatazi ??[/QUOTE]
Zkusil bych Seasonic, sice se točí, ale extrémně pomalu... Navíc má vysokou účinnost, takže moc netopí.
Abel (97)|3.7.2006 14:17
jj, souhlasim s Honnym, nejaky zdroj, kde se vetracek temer netoci, to pak neuslysis. uplne fanless nevim nevim...
port777 (7)|3.7.2006 14:20
no na pamatam ako dopadol fanlees na tomshardware cize radsej fakt daku vrtulku aj ked na 300rpm :) ale daku
wex (115)|3.8.2006 15:46
Zdroje Nexus se zapínají až od určité teploty. Nebo http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=36912
first.indian (683)|4.8.2006 11:18
Zdroje s pasivnim chlazenim jsou vetsinou drahe ale daji se sehnat i vyjimky jako treba XILENCE power 460W, active PFC, smart fanless, SATA, RETAIL (da se sehnat za necele 2000 s dani) a nebo muzu z vlastni zkusenosti doporucit zdroje SuperFlower nejsou tady moc zname ale jsem s nim moc spokojeny. Mam 400W variantu s kratsimi kabliky v CR se daji sehnat asi jen tyto. Maji 14cm ventilator(modre podsviceny) s 3mi stupni regulace. Automatic, Standard(cca 700ot), Turbo(cca1200ot). Odpojitelne kabliky a po vypnuti PC se ventilator jeste 5 minut toci coz se mi docela libi. :cool: (doporucuju v googlu pohledat recenze) Nejhlucnejsi cast meho PC jsou asi disky pak ventilator na procesoru a pak asi jemny selest zdroje. Nejvic me dostalo kdyz si kamos donesl notebook a zapl ho a zacal rvat ten mini ventilator co do nich davaji. To je naprosta hruza ty notebooky :D
KEOSAN (958)|29.1.2014 15:33
Ozivujem temu. Mam PC s odberom cca 20W. Myslite, ze by nejaky bezny 300W zdroj zvladol zablokovanie ventilatora, aby sa netocil ? PC je pasivne chladene a jedine ventilator v zdroji tam je. Je to v dost prasnom prostredi, takze by som rad zamedzil natahovaniu prachu dnu. Mate s tym niekto skusenosti, ci sa to staci uchladit ?
DrZelenka (2491)|29.1.2014 18:37
[QUOTE=KEOSAN;552457]Ozivujem temu. Mam PC s odberom cca 20W. Myslite, ze by nejaky bezny 300W zdroj zvladol zablokovanie ventilatora, aby sa netocil ? PC je pasivne chladene a jedine ventilator v zdroji tam je. Je to v dost prasnom prostredi, takze by som rad zamedzil natahovaniu prachu dnu. Mate s tym niekto skusenosti, ci sa to staci uchladit ?[/QUOTE]
Pokud ten zdroj není určen pro pasivní chod, tak bych spíše uvažoval o velmi pomalém větráčku s prachovým filtrem.
durib (1141)|29.1.2014 18:40
Dal bych tam picoPSU z eBay.
KEOSAN (958)|30.1.2014 21:34
[QUOTE=DrZelenka;552462]Pokud ten zdroj není určen pro pasivní chod, tak bych spíše uvažoval o velmi pomalém větráčku s prachovým filtrem.[/QUOTE]

Prachove filtre su nanic. Je to zachvilu upchate a znizuje to chladenie. Naviac obsluha by to musela cistit, co nerobi. Ono aj klasicky zdroj staci cistit a je po probleme. Mne ide o to, netahat tam vzduch, nepojde tam prach, netreba to cistit.

[QUOTE=durib;552463]Dal bych tam picoPSU z eBay. [/QUOTE]

Potrebujem nejaku klasiku, ktoru si mozem kupit okamzite niekde aj s blockom. Nie nieco, co nemusi byt o pol roka, ci rok dostupne. Preto sa pytam, ci niekto spekuloval s klasickym zdrojom, ktory je predimenzovany - povedzme 300,400,500W a bol by na nom odber len 20W... To by snad mohlo zvladnut aj bez chladenia. Teoreticky :D
--------------------
Este jedna vec, preco o tom pisem. Volakedy v dobach dosiek pre Socket A sa mi stavalo, ze PCcka v prasnom prostredi boli osadene vtedy casto predavanymi zdrojmi LC-300ATX
http://www.impactcomputers.com/lc-300atx.html

Tie zdroje na vtedajsie pomery ala AthlonXP1700-2200 stacili a do 5tich rokoch bolo u 80 percent z nich poskodenie kondikov.

Co vsak chcem povedat, ze v zdrojoch bol klzny ventilator a ten po case 2-3, ci 4 rokoch sa zadrel. Zdroj zacal viac hriat.

No a na pocudovanie, tie masiny fungovali bezproblemov aj niekolko mesiacov so zdrojom bez chladenia.

Odber takej masiny mohol byt kolko 60,80 ci 120W ? Tak ma napada, ze pouzitim lepsieho zdroja, mensieho odberu, by to snad nemusel byt problem ani s dlhodobeho hladiska, keby mal odpojeny ventilator ?
durib (1141)|30.1.2014 22:46
Prach se ti stejně dostane všude, kde je dírka. Nejlepší by bylo to neřešit, koupit 300W zdroj (při odpojování ventilátoru stejně přijdeš o záruku na něj) a počítač jednou za půl roku vyfoukat kompresorem od prachu (zabere to 2 minuty).
KEOSAN (958)|31.1.2014 08:29
Ked nic nenasava, dnu sa prach nedostava. Aspon nie v mnozstve, ktore by robilo problem.
A vrtula sa nemusi vyradit len odpojenim. Staci ju len niecim zablokovat a tocit sa nebude, cize ziadny zasah a ziadne rozoberanie zdroja.

Co sa tyka cistenia, ano, tak to moze fungovat. Skusenost vsak hovori, ze obsluha sa na to vykasle.
johny__g (6387)|31.1.2014 09:34
Nějaký čas jsem provozoval Fortron 350GLN bez ventilátoru, ale měl jsem na to přizpůsobenou skříň (zdroj byl otočený dírou po ventilátoru nahoru a ve stropě case byl otvor s mřížkou, aby teplý vzduch sám odcházel ven). Byla tam tahle deska, předělaná také jen na pasivní chlazení a tichý disk v rámečku. Bylo to tiché a fungovalo to. Ovšem v prašném prostředí to tak udělat nejde.
Je tady otázka, jak se bude chovat 350 W zdroj při odběru 20 W. Fungovat asi bude, ovšem účinnost se nedá odhadnout. Určitě nebude vysoká, zkus pohledat nějaké testy zdrojů, kde měří i s malým odběrem. Ony ty různé certifikace 80+ xxxxx počítají až s odběrem 20 % nominálního výkonu, tedy co je pod 20 % nemusí dosahovat té účinnosti nutné pro udělení certifikace.
A nechat větrák zablokovaný aby se netočil určitě není dobrý nápad.