reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pomoc při výběru nové grafické karty

Petr.novak.post (2)|4.9.2009 04:12
Trailery na nový NFS SHIFT mě dostaly natolik, že se chystám ke změně grafické karty. Rád bych si tuhle hru zahrál s co možná nejlepšími detaily.
Současná grafika, kterou mám - ATI VGA ASUS A9550GE, už by to asi těžko stíhala utáhnout.
Při volbě nové grafiky jsem limitovaný výběrem karet pouze se slotem AGP, který poskytuje moje zákl. deska ASUS P4P800-X
(http://www.asus.cz/products.aspx?l1=3&l2=12&l3=31&l4=0&model=181&modelmenu=2)
Vybral jsem si grafickou kartu ASUS AH4650/DI
(http://cz.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=9&l3=1049&l4=0&model=3120&modelmenu=2)
V první řadě bych se chtěl zeptat, zda je tato karta kompatibilní s mojí zákl. deskou. (v manuálu k základovce jsem se dočetl, že podporuje pouze 1.5V a 0.8V AGP 8X/4X grafické karty, u zvolené grafiky jsem nikde nenašel, kolik V má..)
A za druhé, zda mi tahle karta poskytne postačující výkon.
Pokud ne, rád se nechám inspirovat vašimi jinými návrhy.
Další info o PC: CPU: Pentium 4 3.0GHz Prescott 478pin,
RAM: při koupi grafiky chci rozšířit z 1GB na 4GB
zdroj: 500W
PS: Omlouvám se za některé technické výrazy, přes počítače nejsem zrovna odborník.
elpsycho (1602)|4.9.2009 06:43
Bohužel místo opdovědi na původní otázku musím jen konstatovat že bude potřeba nová deska a procesor, s Pentiem 4 novější hry rozumně nepojedou. Navíc grafiky AGP (těch nekolik modelů na výběr) jsou víc než o půlku dražší proti ekvivalentu PCIe, paměti DDR oproti DDR2 taktéž. Kupovat takto nevýhodné a zastaralé věci jen aby mohl zůstat procesor s deskou o úhrnné hodnotě cca 800Kč by bylo vyhazování peněz.

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=JGI01N5K01I4T01JGW01
Jestli je tohle i po odpočtu za odprodej stávajících dílů (odhaduju něco málo přes 1000Kč) drahé, nechal bych PC jak je. Aby se hra po několikatisícové investici sice nějak rozjela, ale stejně nešla pořádně hrát, nemá význam.

Navržené díly budou mít +- stejnou spotřebu jako doteď, ale zdroj předpoládám je dodaný se skříní, tj. Eurocase nebo podobná značka neznačka, což bych doporučoval vyměnit už jen preventivně.

PS: žádné terminologické nesrovnalosti v dotazu jsemsi nevšiml :) A HD4650 AGP s deskou kompatibilní je, výkonově ale celkem zoufalá...prostě pryč od toho.
Petr.novak.post (2)|4.9.2009 12:03
Díky za info! Jen se mi teď ověřilo, co jsem předpokládal. V mnoha diskuzích jsem se dočetl že AGPčka už jsou zastaralé sloty a kvalitní grafiky vpodstatě nepodporují. Tzn. moje základovka není žádná výhra.. Jen jsem byl překvapený, když jsem se dočetl, že ani CPU by nestíhal.. Mohl bych vědět v čem je jeho slabina???
Musím teďka zvážit, jestli by opravdu ta investice stála zato...
johny__g (6387)|4.9.2009 12:14
[quote=Petr.novak.post;289310]Jen jsem byl překvapený, když jsem se dočetl, že ani CPU by nestíhal.. Mohl bych vědět v čem je jeho slabina???...[/quote]

Jednoduše jeho výkon už pro moderní hry nestačí. To tvoje Pentium je pomalejší než ten nejlevnější Celeron co se dá dnes koupit. Pentium 4 byl od Intelu takový krok vedle, slepá ulička vývoje. Ale jak praví klasik, je dobře že to někdo zkusil a řekl "tak takhle ne, pánové, tudy cesta nevede".
elpsycho (1602)|4.9.2009 19:31
Navíc je Pentium 4 jednojádro, většina dnešních her je optimalizovaná na využití dvou nebo i více jader. Takže i z dnešního hlediska pomalé a nenažrané Pentium D (což je vlastně P4 dualcore) by si vedlo mnohem lépe. Architektura Core2 je pak výkonově úplně někde jinde.
Martin Vithous (52)|9.9.2009 10:55
Jak bylo řečeno, do této sestavy nemá smysl jakkoli investovat. Pokud zvažujete sestavu novou, ale Vaše prostředky jsou relativně limitovány, zvážil bych platformu AMD, konkrétně například některý z Athlonů II (záleží samozřejmě na Vašich nárocích, byl-li jste však schopen přežít na P4, Athlon II by se Vám měl jevit jako malý zázrak). Možná by nebylo od věci si to promyslet a pak případně zveřejnit rozpočet pro celou sestavu, s kterým by šlo dále pracovat (předpokládám v jiném threadu).
bilajs (1)|14.9.2009 18:34
cau mohl by mi nekdo pls poradit
novou grafiku kolem 1500KC:
intel core 2 duo E6300 2GB ram,Hardisk 320,500, stara grafika ati x1950GT
johny__g (6387)|15.9.2009 09:17
Za tu cenu pořídíš HD4670, ta sice na rozjetí nových her stačí ale není to ideální. Od 2000 Kč začínají HD4730, což už je lepší.