reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GA-EX58-UD5 a regulace CPU FAN

Hrabi (8)|4.9.2009 10:27
Dobrý den,

napsat forum jsem zvolil jako poslední možné řešení, abych Vás nemusel obtěžovat, třeba že hloupím dotazem ale už nevím kudy kam...

Zakoupil jsem si MB GA-EX58-UD5 rev. 1.0 a s verzí biosu F7, čili chápu aktuální ostrou verzí. Desku jsem osadil procesorem Intel Core i7 920 ( rev. D0, která je podporována od verze biosu F5) s dodávaným box chladičem. Jakmile PC zapnu, tak se roztočí ventilátor chladiče na maximální otáčky cca 2400-2500 RPM, což je celkem hukot, kór to poslouchat dlouhodobě. Ventilátor mam pochopitelně připojený na konektor CPU_FAN na plné 4 piny (černá, žlutá, zelená, modrá). Vím, že možnost nastavení regulace je v BIOSu položka "PC Health Status" a zde "CPU Smart FAN Control" Enabled - Disabled a "CPU Smart FAN Mode" Auto - Voltage - PWM. Nabízí se možnost zvolení PWM ale nemá to na ventilátor žádný vliv, tak jsem zvolil auto a také nic, poté jsem tedy zkusil voltage se stejným výsledkem. Regulaci jsem zkoušel pak tedy z prostředí windows programem SpeedFan ale tak nějak sem si říkal, že přeci regulaci jako takovou provádí deska... Tedy také to nefungovalo. Nevím... Teplota procesoru je přitom bez zátěže 30-35°C, jádra pak okolo 42°C, což je normální stav.

Velice Vám předem děkuji za radu/y, která tento problém pomůže vyřešit, nerad bych toto řešil reklamací.

S pozdravem

Zdeněk
fanynek (2048)|4.9.2009 11:35
:notsure Zvláštní.... S BOX chladičem to vždy zaručeně fungovalo při nastavení "CPU Smart FAN Control" Enabled a "CPU Smart FAN Mode" Auto.
Nezkoušel jsi beta BIOS F9E? Mohl by pomoct. Třeba to je nějakej bug toho F7.:notsure
[SIZE="1"](http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=2958)[/SIZE]
Hrabi (8)|4.9.2009 11:57
Právě,... Instaloval jsem za poslední rok X desek od Gigabytu a na žádné takový to problém nebyl. Nad tím biosem F9E jsem také uvažoval ale pořád je to beta, a tak si říkám, aby to neprovedlo třeba nějakou jinou neočekávanou záhadu. :) Je fakt ale ten, že když třeba mam ve win puštění easy tune a sleduji změny násobiče CPU, tak chvilku je třeba 16, pak 20, pak třeba 22, což je normální u i7 ale co mě zaráží je, že to třeba vyskočí až na 221 :-D To je nereální a podle mě, jestli to s tím nemůže nějak souviset. Pak mě napadla možnost, jestli neni něco s ventilátorem.
Flashnout bios bych řešil možná až jako na posledním místě. V PC není disketovka a v prostředí windows v @BIOS moc nechci riskovat.
fanynek (2048)|4.9.2009 12:14
Toho beta BIOSu se vůbec bát nemusíš. Jedu na nich už přes dva roky, průbežně je zkouším na obou mých PC a nikdy nebyl jediný problém.
S tím násobičem 221x to je nějaký trochu divný. Zkus si spustit Everest a jeho monitoring (OSD panel-viz příloha).
Flash BIOSu doporučuju přímo z BIOSu utilitou Q-Flash (F8), kde jen vybereš cestu ke složce, kde ho máš rozbalený a Enter a za 30sec je hotovo. Je to menší riziko, než z OS a opět tě uklidním, flashoval jsem ho takto nesčetněkrát a vždy bez problému. Nejlépe z flešky (zformátované FAT).
3%2C8GHz.jpg
Hrabi (8)|4.9.2009 12:35
Děkuji za radu, vyzkouším to tedy tak, jak říkáš. Udělám to tedy přes ten Qflash a snad to pomůže. :thumb
fanynek (2048)|4.9.2009 12:59
[quote=Hrabi;289323]Děkuji za radu, vyzkouším to tedy tak, jak říkáš. Udělám to tedy přes ten Qflash a snad to pomůže. :thumb[/quote]

No, malinko se bojím, že ne, ale je potřeba to zkusit, aby jsme vyloučili tu možnost s bugem v BIOSu.
Zkoušel jsi několikrát vyndat a zpátky zasunout ten 4pin BOXu do konektoru CPU FAN na desce při běhu PC?
Stalo se mi jednou u Freezera 7 Pro to, co tobě a po několikátém "znovu nasunutí" konektoru od fanu CPU chladiče se to "chytlo" a od té doby běží, jak má.
(Po stažení toho archivu s novým beta BIOSem z webu GB ho rozbal do složky označené třeba BIOS F9E na té flešce zformátované FAT32 a pak mu v té utilitě Q-Flash jen ukaž cestu k této složce.
Hrabi (8)|4.9.2009 13:15
Hm. To s tim vyndánim a zandánim konektoru za běhu je celkem zajímave, s tim jsem se ještě nesetkal. :)) Možné je ale všechno. Freezera 7 Pro mam na mém C2Q a běží tak, jak má. Je to asi fakt záležitost kusu. Bios jsem si už stáhl, flešku mam již připravenou také a teď zbývá jen taková maličkost, a to dostat se z práce. :)
fanynek (2048)|4.9.2009 13:18
[quote=Hrabi;289335]Hm. To s tim vyndánim a zandánim konektoru za běhu je celkem zajímave, s tim jsem se ještě nesetkal. :)) Možné je ale všechno. Freezera 7 Pro mam na mém C2Q a běží tak, jak má. Je to asi fakt záležitost kusu.[/quote]

Je to většinou záležitost kontaktu.

[quote=Hrabi;289335]Bios jsem si už stáhl, flešku mam již připravenou také a teď zbývá jen taková maličkost, a to dostat se z práce. :)[/quote]

Tak pak napiš, jak jsi pochodil. A fakt si zkus malinko pohrát s tím konektorem. JAk říkáš, možný je všechno.
A s tím flashem se neboj, deska má kdyžtak ještě záložní BIOS v druhým nezávislým chipu.;)
[SIZE="1"](DualBIOS™ - Patented Dual Hardware BIOS Protection
DualBIOS™ is a GIGABYTE patented technology that automatically recovers BIOS data when main BIOS has crashed or failed. Featuring 2 physical BIOS ROMs integrated onboard, GIGABYTE DualBIOS™ allows quick and seamless recovery from BIOS damage or failure due to viruses or improper BIOS updating)[/SIZE]
Hrabi (8)|4.9.2009 18:49
Tak jsi měl pravdu v tom, že přehrát BIOS je naprostá sranda. Vybrat cestu a zmáčnout enter... :) Dal jsem tam tu beta verzi F9e a vše funguje jako po másle!!! Neskutečná úleva. Dokonce to nehlásí ani takové bludy ve win co se týče násobiče. Prostě super. Diky ;)
fanynek (2048)|5.9.2009 14:36
[quote=Hrabi;289462]Tak jsi měl pravdu v tom, že přehrát BIOS je naprostá sranda. Vybrat cestu a zmáčnout enter... :) Dal jsem tam tu beta verzi F9e a vše funguje jako po másle!!! Neskutečná úleva. Dokonce to nehlásí ani takové bludy ve win co se týče násobiče. Prostě super. Diky ;)[/quote]

To jsem opravdu rád, že to všechno chodí, jak má.:thumb
Tak přeju aby to tak na hodně dlouho zůstalo. No a kdyby jsi chtěl zase s něčím pomoct, víš kam se obrátit.;)