reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak ztišit chod počítače?

lukash87 (4)|7.9.2009 19:57
Ahoj, mám takový problém.. můj PC je velmi hlučný a nevím si rady, jak jeho chod ztišit.. Je sice starší (cca 2,5 roku), ale hluk vydává strašný. Můj case má na jedné straně 2 malé větráčky a jejich vyřazení nemá na hluk skoro žádný dopad. Přivítám jakoukoliv radu nebo tip, který by mohl vyřešit můj problém. Díky

Sestava: Pentium 4 (3,06 GHz), 3 GB RAM (DDR2), GeForce 7300 LE (512 MB).
Hodnoty ze SpeedFanu: System 38C, CPU 46C, AUX 47C, HD0 43C, GPU 54C, Core 53C... větráky jedou na plno
astec (1823)|7.9.2009 20:07
A co ti hlučí???? takhle na dálko to není poznat
kevin00 (10238)|7.9.2009 20:23
Poradím Ti: Vezmi tužku a pomocí ní zastav jednotlivé ventilátory (CPU, GPU, apod.), čímž zjistíš jaký ventilátor dělá největší hluk.
hawkeye9898 (818)|7.9.2009 20:35
ak si doteraz necistil prachove filtre,ventilatory a chladic od prachu tak to urob tiez...zlepsich chladenie a aj hlucnost...a asi po 2.5r no name chladice budu potrebovat vymenu.
Hrabi (8)|7.9.2009 20:45
Ahoj, pokud máš na CPU inteláckej box chladič (za tu dobu musí děsně rachotit), tak doporučuji ven. Vyměnit třeba za nějaký AC, ten je celkem účinný a je tichý i moc nestojí. Pak bych snížil otáčky na těch dvou malých a nebo je úplně vyřadil ale zase, je otázka co máš za case a jestli bude mít teplo kam utéct :) . Dále bych vyčistil ventilátor na zdrojí a pak zkontroloval, co je na GPU. Rozhodně bych se nesnažil case třeba utěsnit. Dělat repasi straších mašin je vždy porod. ;) A pak taková rada, zbavit se prachu na žebrech chladičů.
bren (108)|7.9.2009 21:30
mel sem podobnou sestavu.skus dobrej a levnej chladic procaku http://www.arctic-cooling.com/catalog/product_info.php?cPath=1_42&mID=72
astec (1823)|7.9.2009 21:54
Vy víte co mu dělá rachot? Jsou to větráky o kterých autor dotazu tvrdí že to nejsou? Nebo jsou to bočnice? Fascinují mně Vaše reakce na problém bez elementárních znalostí problému.
16cmfan (2153)|7.9.2009 22:07
Muže to bejt i hardisk hlučnej podle mne...
astec (1823)|7.9.2009 22:11
Nebo kompresor motorku od akvária položený na PC. Co takhle počkat na autora dotazu, aby upřesnil co dělá randál?
lukash87 (4)|7.9.2009 22:13
Díky všem za rady a tipy.. zjistil jsem, že největší neplechu děla větrák na procesoru, takže se jej pokusím pořádně vyčistit..
astec (1823)|7.9.2009 22:17
Skvělé. Konečně nějaká fakta. Hele a v Biosu zde neuvedené desky máš vypnutou funkci furt to jede na maximum? Máš tam možnost nastavit možnost regulace otáček CPU?
Hrabi (8)|7.9.2009 22:17
[quote=astec;290542]Vy víte co mu dělá rachot? Jsou to větráky o kterých autor dotazu tvrdí že to nejsou? Nebo jsou to bočnice? Fascinují mně Vaše reakce na problém bez elementárních znalostí problému.[/quote]

To máš sice pravdu ale furt píše, že by rád nějaké postřehy, tipy co s tím. Je pravda, že nevím, co má za chladič na procesoru ale hodně lidí zvolí boxovanej, kterej je po dvou letech ve většině případů naprosto tragickej co do hlučnosti. A než jeden až dva páčit z člověka co vlastně má, je lepší říct alespoň něco, z čeho se dá odpíchnout dál a třeba se zaměří na to, co by ho nenapadlo (alespoň to je má zkušenost).
Hrabi (8)|7.9.2009 22:20
[quote=astec;290555]Skvělé. Konečně nějaká fakta. Hele a v Biosu zde neuvedené desky máš vypnutou funkci furt to jede na maximum? Máš tam možnost nastavit možnost regulace otáček CPU?[/quote]

Dneska jsem toto řešil u kolegině v práci na pc a taky, vetrák točil 2900 RPM a to byl hukot, přehříval se procesor a díky chuchvalcům točil max a to byl rachot! :-D Samozřejmě neuchladil a pc vytuhával.
astec (1823)|7.9.2009 22:21
Otázka: PC je hlučné
Odpověď: Vem tužku a zjisti který ventilátor to dělá.
bla bla bla
bla bla bla
Je to ventilátor na procesoru. Hurá a těď můžeme radit dál.
1) vyčistit. Na to přišel autor sám¨
2) kouknout se na regulaci otáček
3) vyhodit ventilátor a koupit jiný

Tento postup je pak možné aplikovat na další hlučné větráčky
lukash87 (4)|7.9.2009 22:23
Tak teď jsem vyzkoušel jednu fakt primitivní věc: ve SpeedFanu jsem snížil rychlost větráku ze 100% na 60% a šlape potichoučku jako hodinky...a co tak sleduju, tak hodnoty se pohybují zhruba na podobné úrovni.
kevin00 (10238)|7.9.2009 22:25
[quote=Hrabi;290556]To máš sice pravdu ale furt píše, že by rád nějaké postřehy, tipy co s tím. Je pravda, že nevím, co má za chladič na procesoru ale hodně lidí zvolí boxovanej, kterej je po dvou letech ve většině případů naprosto tragickej co do hlučnosti. A než jeden až dva páčit z člověka co vlastně má, je lepší říct alespoň něco, z čeho se dá odpíchnout dál a třeba se zaměří na to, co by ho nenapadlo (alespoň to je má zkušenost).[/quote]

IMHO vše bylo řečeno v prvních 3 postech, zbytek se tu jen dohadoval "co kdyby". Není potřeba jednu informaci říkat 100x či jen tak "plácat do větru".
----
Pořádně chladič procesoru očisti od prachu a vyčisti i žebrový pasivu. Doporučuji chladič procesoru demontovat a pasiv řádně opláchnout pod tekoucí vodou, ventilátor řádně očistit a otřít od prachu. Po řádném uschnutí chladič CPU namontuj zpět do case. Nezapomeň při demontáži/montáži chladiče vyměnit i teplovodivou pastu ;)
Podporuje základní deska regulaci otáček ventilátorů ? Pokud ano nastav ji, nemusíš používat externí aplikaci ;)
lukash87 (4)|7.9.2009 22:33
Ještě jednou všem díky za rady. Hned zítra se pustím do "očisty počítače" :) Ještě bych se vás rád zeptal na ty hodnoty, co mi udává SpeedFan... jsou v normálu nebo bych měl víc chladit? V tomhle se neorientuju :(
kevin00 (10238)|7.9.2009 22:36
Pokud budeš vyčistíš chladič CPU a vyměníš teplovodivou pastu, teploty CPU ještě o pár stupňů klesnou. Zbytek je v pohodě. Pokud Ti sestava nějak neblbne (zamrzávání, nestabilita, apod) neřeš to ;)
astec (1823)|7.9.2009 22:39
[quote=kevin00;290575]Pokud budeš vyčistíš chladič CPU a vyměníš teplovodivou pastu, teploty CPU ještě o pár stupňů klesnou. Zbytek je v pohodě. Pokud Ti sestava nějak neblbne (zamrzávání, nestabilita, apod) neřeš to ;)[/quote]



Přesně tak. Funguje li to, nešahe na to. Když budeš šahat, tak se nediv. A když budeš v tom čištění, tak to vem všechno a všude. Klidně sundej i přední stěnu PC a koukni kolik nepořádku tam máš.