reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nadměrné využití RAM

Kozouš (500)|8.9.2009 00:32
Problém se začal vyskytovat již na Vistě (64b). Po pár hodinách provozu mám zaplněnu prakticky veškerou dostupnou ram a os začíná hlásit nedostatek paměti s žádostí o ukončení všech spuštěných programů.
Říkal jsem si že to bude již "velmi použitým" OS, ale po instalaci W7 64b a instalaci "balíčku" (tj mnou používaných) programů se problém opět objevil. PC prostě nelze bez restartu nechat v provozu déle jak 2 dny (resp. lze jej nechat, ale pracovat se na něm nedá - nedostatek ram).

Graf využití RAM - denní statistika (prudký pád - restart)


Už si nevím rady :confused:

[SIZE="1"]V taskmanageru bohužel nejsou žádné stopy pro vysvětlení takového využití paměti.[/SIZE]
fanynek (2048)|8.9.2009 01:23
Co teoreticky nějakej virus? Zvážil jsi i tuto možnost?
Kozouš (500)|8.9.2009 02:31
Na čistě nainstalovaném OS s aktualizovaným antivirem ESS + SnD? Spíš to bude memory leak, ale u které aplikace?:notsure
fanynek (2048)|8.9.2009 02:56
[quote=Kozouš;290612]Na čistě nainstalovaném OS s aktualizovaným antivirem ESS + SnD? Spíš to bude memory leak, ale u které aplikace?:notsure[/quote]

A zkoušel jsi to monitorovat hned po instalaci OS a postupně instalovat programy?
Já osobně bych měl prvně podezření na antivirus. Ale těžko takhle soudit, když nikdo neví, co všechno tam máš nainstalováno, jaké programy a služby se ti spouští automaticky po startu systému.
kevin00 (10238)|8.9.2009 06:57
Jaké programy se Ti pouští po startu počítače ? Pro jistotu sem vlož log z HijackThis.
Správce úloh - karta Výkon - Sledování prostředků - karta Paměť: podívej se,co vše je nahrané v operační paměti , kolik paměti je využíváno a kolik je rezervováno.
Jeff Brawo (109)|8.9.2009 07:22
Pouzivas nejaky druh virtual pc?

Z meho pozorovani ve Vistach (SP1) a Server 2008 (R1) byl celkem velky problem neodladena funkce Windows cache. Ale to by s w7 (resp visty sp2, S2008R2) melo bejt odladeny...
pas!k (3765)|8.9.2009 07:32
No a vidis ve spravci uloh co v ty pameti vsechno mas ? Dej si sledovani prostredku a rozklikni pole pamet.
Dash (60)|8.9.2009 07:53
Tu instalaci Win7 jsi prováděl pouze jako upgrade z Vist, nebo kompletně čistou instalaci? A pokud, tak na zformátovaný disk, oddíl, nebo vedle stávajícího OS?

Dříve ti to nedělalo? Začalo to z ničeho nic? ... pokud to začalo z ničeho nic, nezkoušel jsi vrátit systém na nějaký vzdálenější bod obnovy? .. mohla to způsobit instalace nějakého programu. Popřípadě zhroucení nějakého programu co již je delší dobu nainstalován a dostal nějaký výhodný update :)


Vypadá to, jako by se paměť nedokázala sama uvolnit..

Nevím, jestli to zní jako blbý nápad, ale já bych možná zkusil vzít nějakou live distribuci, třeba linuxovou, ať se jedná o zcela jiný systém ... a zkusil bych ji nahodit přes mechaniku, tak aby ses vyhnul kompletnímu obsahu disku ...

Pokud problém bude přetrvávat, můžes s klidným svědomím vyloučit problém v OS či software a nejspíš se bude jednat někdo o problém v HW. Na druhou stranu live OS pojede celý z ramky, tak nevím jestli je to vhodný nápad....

Každopádně by se v klidném stavu i takto nabootovaný live OS neměl sám připravovat o volnou RAM, jen tak samovolně. Pak bych asi hledal problém opravdu v OS a zase bych se vrátil v paměti, kdy to začalo ... mohlo by se klidně jednat o obslužný software nějakého HW, antivir, či firewall ....

Rady ale nechám profíkům, jen mne napadlo, jak bych postupoval já :) ono ve své podstatě u PC je těžké radit, když nejsou na první pohled patrné konkrétní příčiny, ze kterých se dá hned definovat konkrétní problém... v takovém případě se dá jen zkoušet a zjišťovat a eliminovat různé možnosti :/
Dash (60)|8.9.2009 07:57
Ještě mě napadlo, zkusil bych systém projet ... ale opravdu si nevzpomenu na jméno toho prográmku, na odhalení potencionálně nebezpečných na pozadí běžících procesů.
FerdaLab (3)|8.9.2009 10:16
Já mám podobný problém, ale téměř jistě to přičítám programu Internet Download Manager (IDM).
Při stahování většího oběmu dat se mi pomalu ale jistě paměť zaplňuje, cca do 15GB mám z počátečního 1GB 3,5GB a tehdy už systém začne hlásit nedostatek. Ve Správci úloh samozdřejmě nic vidět neni. Nemáš třeba tento (IDM) program...
Systém používám Win 7 64bit.
Kozouš (500)|9.9.2009 05:39
[quote=Dash;290638]Ještě mě napadlo, zkusil bych systém projet ... ale opravdu si nevzpomenu na jméno toho prográmku, na odhalení potencionálně nebezpečných na pozadí běžících procesů.[/quote]

Jmenuje se Hijackthis. :thumb
Projel jsem kompletně hijackem, antivirem, SnD a nic mi to nenašlo. :sleep

[SIZE="1"]Níže screeny těsně před pádem - najednou naskočil black screen a pomohl jedině restart...[/SIZE]:hmm
ram01.jpg ram02.jpg
fanynek (2048)|9.9.2009 13:34
Pokud se ti tohle děje pouze na Win 7 a před tím ti to na stávajícím HW nědělalo, bude to problém SW a já osobně bych v tomto případě Win 7 nepoužil jako hlavní OS.
Nainstaloval bych např. Vistu na primární partišnu a Win 7 bych měl jako druhý (pokusný) na druhém disku, nebo partišně, kdy postupnou instalací programů bys odhalil ten program, nebo proces, který ti dělá problém s tou pamětí.
Takhle to dělám, než je všechno úplně vychytaný a můžu s klidným svědomím rozjet něco nového pro běžné použití.
P.S. Víš 100%-ně, že máš HW v cajku?
Kozouš (500)|9.9.2009 15:29
2 fanynek Jak jsem psal na začátku topicu - problém se začal vyskytovat už na Vistě...

HW bude pravděpodobně v pořádku, jelikož množství testů stability (linx, memtest, 3dmark, etc...) proběhlo bez problému. :notsure
fanynek (2048)|9.9.2009 15:42
[quote=Kozouš;291055]2 fanynek Jak jsem psal na začátku topicu - problém se začal vyskytovat už na Vistě...[/quote]

Jaj, až ted jsem si toho všiml.
Pokud to není vidět v taskmanageru ani v Process Exploreu http://www.filehippo.com/download_process_explorer/ , tak pak fakt bych zkusil reinstal a po každé instalaci nějakého dalšího softu, o kterým nejsi 100%-ně přesvědčený, že to nedělá, monitorovat.
Mezi nama, zkusil jsi už jiný betpečnostní soft? Já osobně bych odinstaloval to co máš a zkusil cokoli jiného....jen na zkoušku. Vím, že tyhle AV a security balíky se umí občas pořádně zacyklit.

A taky bych si zašel na fórum viry.cz a přednesl tam tvůj problém ve smyslu podezření na virus s tím, že tam ti rádci rozeberou log z HJT a další a můžou určit příčinu, i když nejde o virus.
kevin00 (10238)|9.9.2009 15:45
Proveď příkaz sfc /scannow.
Pokud sem vložíš log z HijackThis kouknu se Ti na něj.
Kozouš (500)|11.9.2009 06:49
Pravděpodobně se problém podařilo vyřešit.
Odstranil jsem OOdag a nyní již nemám takový problém s enormním využitím paměti (Pravděpodobně program obsahuje chybu či je nekompatibilní s OS nebo obojí).

PS:
Ať se snažím sebevíc asociovat video soubory s mnou používaným přehrávačem tak pořád zůstávají asociované s WMP, který je jak většina uzná slušně řečeno na nic.:angry
Netušíte jak na to vyzrát?
kevin00 (10238)|11.9.2009 07:22
Zkoušel jsi oba způsoby asociace - jak přes výchozí programy, tak z kontextové nabídky přes Otevřít program v ... ? Odinstaloval jsi WMP nebo nikoliv ?
r34ktor (7477)|11.9.2009 09:08
[quote=Kozouš;291444]Ať se snažím sebevíc asociovat video soubory s mnou používaným přehrávačem tak pořád zůstávají asociované s WMP, který je jak většina uzná slušně řečeno na nic.:angry
Netušíte jak na to vyzrát?[/quote]
Mělo by stačit spustit program jako správce (přes kontextové menu) a vytvořit požadované asociace.

PS: Používám 64-bit verzi přehrávače Media Player Classic Homecinema.