reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sítě: Šifrování wi-fi

Neregistrovaný (0)|8.9.2009 02:45
Jméno tazatele: Like

Znění dotazu:
Morning. Včera jsem zachytil zatím neověřenou zprávu, že jakýsi Japonec dokáže prolomit wpa šifrování během minuty. Někde z textu vyplynulo, že šifrování signálu má vliv na datovou propustnost apod. Nemeškal jsem tedy a na skvělém cHUjAWEI 520 b/g od OUshiTÚ šifrování (nastaveno 128bit wep:-) zrušil-bydlím v rodinném housu a dlouhodobí nevítaní hosté na síti nehrozí..Očekávaný rozdíl se ale nedostavil-mám adsl 8Mb..Za jakých podmínek bych zjistil případné zlepšení(tedy za předpokladu,že v článku nekecali:).Wifi v pc je tp-link též jen b/g
Gracias

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
peters (28)|8.9.2009 07:17
128 bit WEP dnes není žádná šifra - a taky se nespotřebuje skoro nic na jeho režii, což je vidět na výsledku.
Rozdíl by asi byl poznat u WPA/WPA2 s delším klíčem, ale jen za předpokladu, že ty přenosy běží na maximu, tedy že nejsou bržděny pomalým serverem, pomalým PC nebo třeba slabým/rušeným WiFi signálem.

Jinak se vyplatí spíše být trochu paraniodní, než nechat všechno přístupné (osobně WPA2+MAC filtr).

P.S. Ten zmatený článek jsem četl už asi před měsícem, ale byl to pěknej maglajs - nadpis jak kráva a v článku se mlelo z cesty...
A propos - než ten Japonec přijede k Tvýmu baráku lovit Tvoje mikrovlny, tak můžeš být v klidu...cesta dlouhá...
mpitman (206)|8.9.2009 08:03
[quote=Neregistrovaný;290613] Jméno tazatele: Like

Znění dotazu:
Morning. Včera jsem zachytil zatím neověřenou zprávu, že jakýsi Japonec dokáže prolomit wpa šifrování během minuty. Někde z textu vyplynulo, že šifrování signálu má vliv na datovou propustnost apod. Nemeškal jsem tedy a na skvělém cHUjAWEI 520 b/g od OUshiTÚ šifrování (nastaveno 128bit wep:-) zrušil-bydlím v rodinném housu a dlouhodobí nevítaní hosté na síti nehrozí..Očekávaný rozdíl se ale nedostavil-mám adsl 8Mb..Za jakých podmínek bych zjistil případné zlepšení(tedy za předpokladu,že v článku nekecali:).Wifi v pc je tp-link též jen b/g
Gracias

HW a SW počítače jehož se dotaz týká: [/quote]

Sifrovani bych rozhodne nepodcenoval a nechal ho zapnute - WEP opravdu prolomit jde, at uz za minutu nebo za den. Doporucil bych nejakou verzi WPA/WPA2. Zpomaleni bych se moc nebal, pokud je dobry signal WiFi a zarizeni "g" tak to ma teoretickou i realnou propustnost vysoko nad 8Mb a brzdit by nemel (samozrejme zalezi na zarizeni a hlavne neni problem otestovat rozdil).

Kazdopadne sifrovani si zapni a nespolehej na to, ze jsi v rodinem domku - s primou viditelnosti a poradnou antenou si s tvym pripojenim muze nekdo hrat i na par kilometru... ;)
Dojigiri (1629)|8.9.2009 11:12
WEP jde prolomit snadno, WPA hůř, ale už má taky jistý leaky, WPA2 je zatím řekl bych relativně bezpečný s dostatečně dobrým heslem (aspoň AFAIK - někdo pokud vím už sice prolomil WPA2 za použití GPU, ovšem pokud se nepletu to bylo s nějakým relativně slabým heslem).

A přesně jak řekl Peters - EP dokáže prolomit leckdo (už jsem ho taky lámal), je to fakt hodně snadný a vcelku to jde rychle. Ale že se v mým blízkým okolí najde někdo, kdo dokáže prolomit WPA2, to už je pravděpodobnost o dost menší.
Petr S. (1220)|8.9.2009 21:27
Souhlas. Zabezpečení bych taky rozhodně nepodceňoval, zas taková úspora na režii šifrování to není. Osobně jsem dřív používal WPA2, ale posléze jsem kvůli zastaralosti jednoho klienta musel přejít k WPA - nicméně obojí bylo v kombinaci se 40místným heslem, takže hodně štěstí při lámání :p