Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 74

Téma: Oči a jaká technologie LCD je nej?

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Mar 2009

Dobrý den

Chci se vás zeptat, jakou technologii by jste mi doporučily pro můj nový lcd monitor(budu si kupovat). Zajímá mě momentálně JEN která technologie je lepší pro oči?

Předem podotýkám že rozdíly v rámci 1% mě nezajímají (!). Měřit nějakou sondou to totiž opravdu nehodlám.

Jde mi o to, jestli je některá technologie lepší nebo horší pro oči? Jde mi konkrétně o lcd 22" širokoúhlé (1680*1050), s cenou tak do 7000kč.

V této kategorii tedy muzu dostat asi jen TN panel, E-IPS, nebo c-PVA technologie, správně? Která z nich je nejlepší pro oči, nebo to fakt vyjde nastejno? (zase říkám rozdíl nějakého 1% mě nezajímá). Co je lepší, máte to nějak potvrzeno nebo jen subjektivně?

Díky za rady a tipy.
    Odpovídat lze po přihlášení

Obyvatel SHW
    Registrace
    May 2009

Citace Původně odesláno od roamn Zobrazit příspěvek
    Dobrý den

Chci se vás zeptat, jakou technologii by jste mi doporučily pro můj nový lcd monitor(budu si kupovat). Zajímá mě momentálně JEN která technologie je lepší pro oči?

Předem podotýkám že rozdíly v rámci 1% mě nezajímají (!). Měřit nějakou sondou to totiž opravdu nehodlám.

Jde mi o to, jestli je některá technologie lepší nebo horší pro oči? Jde mi konkrétně o lcd 22" širokoúhlé (1680*1050), s cenou tak do 7000kč.

V této kategorii tedy muzu dostat asi jen TN panel, E-IPS, nebo c-PVA technologie, správně? Která z nich je nejlepší pro oči, nebo to fakt vyjde nastejno? (zase říkám rozdíl nějakého 1% mě nezajímá). Co je lepší, máte to nějak potvrzeno nebo jen subjektivně?

Díky za rady a tipy.
    http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63453 jasná volba

nebo http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63176

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Mar 2009

Ale já se neptám na konkrétní typ boha jeho :-). Já se ptám na technlogii a jestli je to tak výrazně lepší/horší na oči. To cenový rozmezí jsem tam jen proto abych ukázal že mě zajímají hlavně technologie TN, E-IPS a C-PVA.

Která technologie je nej pro oči a je to skutečně takový rozdíl oproti dvou zbývajícím?

Starousedlík SHW Avatar uživatele xmarek
    Registrace
    May 2008

Na to by Vám asi nejlépe odpověděl očař. I když ten můj na dotaz ohledně kazení očí odpověděl, že pokud mám oči v pořádku, tak problémy nehrozí. Pokud mám nějakou vrozenou oční vadu tak se může dříve projevit.
    Osobně dávám přednost technologii IPS. Ale vše je otázka vkusu.

Starousedlík SHW / Pilot TMF Avatar uživatele Deee-aN
    Registrace
    Jan 2008

Pokud může mít něco vliv na oči, tak případné blikání podsvícení panelu. Nezávisle na technologii. Prakticky všechna běžná LCD jsou podsvětlena CCFL trubicemi (""zářivkami""), u kterých může v případě horšího (vadného) kusu k blikání docházet. Ale to už je pak věc pro reklamaci. IMHO by tohle nemělo hrozit u LED podsvícení, ale to už je jiná cenová kategorie. Co se bolení očí týče, je mnohem pravděpodobnobnější příčinou špatně nastavený jas monitoru. A jak mám vyzoušeno, je potřeba si na LCD zvyknout. Na poprvé to oči trochu unaví, ale při správném nastavení si člověk zvykne rychle.
    Zleží, na co to chceš. Pro běžnou práci a hraní je TN, pro grafiku xVA nebo IPS. xVA umí lepší černou, IPS je tak nějak hezčí a bývá i o něco rychlejší (když si člověk po práci chce zahrát ). xVA a IPS umí 16,7 mil. barev (pokrytí barevných prostorů závisí hlavně na použité technologii podsvícení), TN umí 262k barev a zbytek dohání ditheringem (takové míchání, ale to je nadýl...).

Starousedlík SHW Avatar uživatele czhunter
    Registrace
    Dec 2007

Žádná z těch technologií není lepší nebo horší na oči.
    Liší se jen tím, jakým způsobem jsou rozmístěny a natáčejí se krystaly a to tvým očím může být úplně jedno.

A to s počtem barev co psal Deee-aN není pravda. Barevná hloubka nesouvisí s typem panelu, ale s řídící elektronikou.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Mar 2009

Takže z hlediska očí (čistě z něho), není důvod chodit do ips (nebo pva) monitorů jo?

Registrace
    Jan 2008

Citace Původně odesláno od czhunter Zobrazit příspěvek
    A to s počtem barev co psal Deee-aN není pravda. Barevná hloubka nesouvisí s typem panelu, ale s řídící elektronikou.
    Takže jsou TN-ka s 16 mil. barev a xVA (IPS) s 262k barvami? Např.? (abych věděl, na co si dát bacha)
    Takže z hlediska očí (čistě z něho), není důvod chodit do ips (nebo pva) monitorů jo?
    Pokud se nechystáš na nějakou vážnější práci s fotkami nebo grafikou, stačí TN.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Mar 2009

Citace Původně odesláno od Deee-aN Zobrazit příspěvek
    Takže jsou TN-ka s 16 mil. barev a xVA (IPS) s 262k barvami? Např.? (abych věděl, na co si dát bacha)

Pokud se nechystáš na nějakou vážnější práci s fotkami nebo grafikou, stačí TN.
    no chystám se na grafiku právě, ale přijde mi že když koupím kvalitní TN rozdíl stejně nepoznám (v těch barvách), to tak leda sondou a sondou moji grafiku asi nikdo kontrolovat nebude. Kromě toho že to vypadá jinak než na tn panelech ještě nemusí znamenat že to vypadá lépe že? orig. obrázek stejně nikde nevidíte...

Tím vším chci prostě říct že podle mě se tohle moc přecenuje a barvy jsou víceméně stejné i na kvalitním TN (třeba samsung). Přijde mi to podobný jako situace kdy vám audiofil bude tvrdit že hudba se nedá poslouchat na ničem jiném a menším než na vybavení za 100 000kč...
    podle mě se to hodně přehání a barvy na kvalitním tn vypadají skoro stejně jako na ips (i pro grafiku)??

Pravidelný diskutér Avatar uživatele Marenek
    Registrace
    Oct 2006

Pokud může mít něco vliv na oči, tak případné blikání podsvícení panelu. Nezávisle na technologii. ...
    vidím to stejně.
    vhodnější bude LED podsvícení nebo takové, kde se neovládá jas zářivky.
    pak bych viděl problém v TN, kde se hodně parametrů dohání elektronikou.

a největší problém pro oči je stejně v tom, že do monitoru čumíš dlouhý hodiny z fixní vzdálenosti.

Pravidelný diskutér Avatar uživatele Marenek
    Registrace
    Oct 2006

podle mě se to hodně přehání a barvy na kvalitním tn vypadají skoro stejně jako na ips (i pro grafiku)??
    tak to jsi totálně mimo

vzpamatuj se! toto už je záležitost technologie a tn má prostě horní hranici kvalit a dost.

ono i lcd a plazma má skoro stejný podání obrazu, že? ale postav si to vedle sebe a volba bude jednoznačná

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Mar 2009

Citace Původně odesláno od Marenek Zobrazit příspěvek
    tak to jsi totálně mimo

vzpamatuj se! toto už je záležitost technologie a tn má prostě horní hranici kvalit a dost.

ono i lcd a plazma má skoro stejný podání obrazu, že? ale postav si to vedle sebe a volba bude jednoznačná
    No jak říkám, neviděl jsem na vlastní oči, ale skutečně mi to přijde jako ten audiofil.... mám kamaráda grafika, nutno říct že celkem dobrej a má TN a nestažuje si a zastává stejný názor jako já...

SKUTECNE to normální člověk pozná okem?? Nemluvím ted o tom že třeba ten a ten typ TN má barvy více světlé a ten a ten IPS má barvy více tmavé, jakto chcete porovnat když zdrojovýá obrázek (třeba nějakáfotka), nikdo neviděl na živo, in real...

Může mi to nějaký další běžný uživatel poradit že barvy jsou skutečně lepší (ne jiné a ne "věrnější", protože nechápu nějak jak někdo může posuzovat věrnost barev když originální obrázek (krajinu třeba) neviděl na vlastní oči na živo, to mi vždycky přišlo úsměvné). Ale že skutečně jsou barvy "lepší" i běžným okem běžného franty uživatele?

Registrace
    Jan 2008

...
    IMHO nejdůležitější je v tomhle směru věrnost barev (rozdíl mezi tím, co vidíš na LCD a tím, co vyleze z tiskárny). Uvádí se to jako deltaE faktor. Když půjdeš na digitalversus.com, mají tam v testech monitorů i grafy deltaE faktoru. Zjednodušeně, čím vyšší sloupec, tím hůř (větší odchylka od skutečné barvy). Mají tam grafy dE faktoru při továrním nastavení a po kalibraci. Tam se můžeš při výběru trochu chytit a pak se to pokusit ještě doladit. A pak ještě musíš mít stejný ICC profil pro tiskárnu, ale to už je zase další věc...
    Pokud tisknout nebudeš, nebo ti nijak zvlášť o absolutní věrnost nejde, nemusíš to řešit a pokud ti obraz na TN-kách příjde dobrý, jdi do něj. Já osobně rozdíl IPS vs. TN vidím, prostě to vypadá líp, ale to je subjektivní.

EDIT: než jsem to sepsal, tak se to tu pohnulo...
    U té věrnosti jde o to, že ty něco vyfotíš a na monitoru vidíš něco jiného a z tiskárny vyleze něco úplně jiného. Když budeš mít rozhozený monitor, budeš z toho nešťastný.
    Naposledy upraveno uživatelem Deee-aN: 12-09-2009 v 12:13

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Mar 2009

IMHO nejdůležitější je v tomhle směru věrnost barev (rozdíl mezi tím, co vidíš na LCD a tím, co vyleze z tiskárny). Uvádí se to jako deltaE faktor. Když půjdeš na digitalversus.com, mají tam v testech monitorů i grafy deltaE faktoru. Zjednodušeně, čím vyšší sloupec, tím hůř (větší odchylka od skutečné barvy). Mají tam grafy dE faktoru při továrním nastavení a po kalibraci. Tam se můžeš při výběru trochu chytit a pak se to pokusit ještě doladit. A pak ještě musíš mít stejný ICC profil pro tiskárnu, ale to už je zase další věc...
    Pokud tisknout nebudeš, nebo ti nijak zvlášť o absolutní věrnost nejde, nemusíš to řešit a pokud ti obraz na TN-kách příjde dobrý, jdi do něj. Já osobně rozdíl IPS vs. TN vidím, prostě to vypadá líp, ale to je subjektivní.

A tiskárna ti tiskne věrně :-)? To posuzuje kdo? to se jako udělala fotka místnosti někdy a v té místnosti se to vytisklo a pak se to zkoumala fotka a reál? protože jedině podle mě lze takhle porovnat věrnost barev... žádný jiný způsob podle mě neexistuje... každá tiskárna tiskne jinak...

Podle tebe jsou barvy lepší na iPS, rozdíl vidíš, můžeš pls říct o kterých panelech konkrétně mluvíš a jak se ty barvy liší (zkus to popsat nějak slovně pokud to pujde, vím ž to je těžký ale zkus to aspon)

Starousedlík SHW Avatar uživatele czhunter
    Registrace
    Dec 2007

Deee-aN> http://www.tftcentral.co.uk/articles/6bit_8bit.htm ... 6b, 8b, 10b, TN, PVA, IPS ... dá se to různě kombinovat. Samozřejmě některý kombinace jsou běžnější, jiný vzácný, nkěterý se nepoužívají vůbec. Ale není to nijak spojený.

roamn> O jakou technologii jde se dá poznat okem, stačí pohnout hlavou. TN žloutne zhora, černá zespodu a šedne ze stran.
    Tvůj poslední odstavec má zásadní myšlenkovou chybu - zapomínáš, že existují "umělé" obrazce, kde jsou barvy se známou vlnovou délkou (to je definováno v těch standardech jako sRGB nebo AdobeRGB) a na nich se měří odchylky. To jestli krajinku někdo viděl naživo je úplně jedno.
    Jestli má TN barvy "lepší" ... to máš jako s vínem. Laici si obvykle vybírají sladký vína, odborníci nad tím můžou jen kroutit hlavou. TNka mají obvykle defaultně víc saturovaný barvy, takže vypadají "barevnější, veselejší a hravější", většina lidem to vyhovuje.

Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. UHS-I technologie
    Od SkyVessel v sekci Flash disky, pam. karty
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 07-11-2012, 17:50
  2. GeForce: SLI technologie u nVidie
    Od marwe007 v sekci Grafické karty
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 03-02-2011, 18:46
  3. LCD: technologie LCD