reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Multibootovaci flash disk.

pas!k (3765)|16.9.2009 11:43
Zdravim .. chtel bcyh se zeptat zda ma nekdo nejake zkusenosti s vytvarenim multibootovaciho flashdisku. Doslech sem se neco v souvislosti s novym ultraisem ze jsou nejake moznosti vytvorit multiboot flashku ktera bootuje z iso souboru ktere jsou na flashdisku .. predstava flashky s ruznejma instalackama os se mi libi a celkem by mi usnadnila praci .. Resili jste nekdy neco podobneho nebo vite jak na to?
Dojigiri (1629)|16.9.2009 12:58
Nevím jak přesně probíhá bootování z flashdisku, ale pokud se z něj dá bootovat "běžným způsobem" jako např. z CD, moh by se dát použít např. CDShell, ve kterým jsem si dělal multibootovací dvd (prostě pokud půjde nabootovat ten CDshell tak by měl jít použít, protože pak už si řeší bootování sám a umí nastartovat např. ISO nebo image IMA apod.). Ale je s tim dost práce, musí si člověk napsat vlastní skripty na spouštění (příklady jsou nějaký na netu) - na druhou stranu je to hodně silnej nástroj (lze udělat např. i grafický rozhraní obsluhovaný myší apod.).
pas!k (3765)|26.10.2010 19:56
Nasel jsem pomerne zajimavou vecicku takze oprasuji toto tema. Pokud uz to tu nekde je tak se omlouvam za duplicitu.

Boot Multiple ISO from USB (MultiBoot USB)

Pritulna utilitka pomoci ktere si velice jednoduse vytvorite bootovatelny flash disk s instalackami vist, win 7, linuxu a mnoho utilitkama jako memtest, ruzne live distribuce atd. [SPOILER=cely seznam]MultiBootISOs can create a UFD containing one or all of the following:

NEW Austrumi Linux
Sugar on a Stick
Debian Live
Trinity Rescue Kit
System Rescue CD
Puppy Linux
TinyCore 3
EasyPeasy 1.6
SLAX 6.1.2
Kaspersky Rescue Disk 10
Peppemint Linux OS
EEEBuntu 3.0.1
Linux Mint 9
Ubuntu 10.04/10.10
Xubuntu 10.04/10.10
Kubuntu 10.04/10.10
Lubuntu 10.04/10.10
Ubuntu 10.04/10.10 Netbook Remix
Damn Small Linux
SliTaz Linux 3.0
Ophcrack XP
YlmF OS
xPUD (Simple Netbook Distro)
FreeDOS
Ubuntu Rescue Remix
Partition Wizard 5
Memtest86+ (Memory Diagnostics)
DBAN 2.2.6
RIP Linux (Recovery Is Possible)
Redo Backup and Recovery 0.9.5
Parted Magic 5.1
UBCD Ultimate Boot CD
Offline NT Password + Reg Editor
GParted
Clonezilla
BKO boot.kernel.org
Avira AntiVir Rescue CD (AntiVirus Scanner)
AVG Rescue CD (Antivirus Scanner)
BitDefender Rescue CD (Antivirus Scanner)
Jolicloud | Download
EASUS Disk Copy | Download
BackTrack 4 Final | Download
Mandriva Free 2010 Spring | Download
Windows Vista/7 Install Disk | Create the ISO from your DVD[/SPOILER]
Cele to funguje tak ze nahodite ten multiboot vykliknete co chcete na flasku pridat a bud oznacite vlastni iso nebo vyberete ze chcete iso stahnout z internetu (to lze jen u neceho). Kdyz jsem si s tim hral v praci na svem pracovnim kompu tak mi to sice vse na flasku pridalo vse se tvarilo ok .. nicmene boot nefungoval .. napadlo me to znovu zkusit doma na stejne flashce a vse funguje jak ma nevim v cem mohl byt zakopanej pes. Zkusil jsem pridat instalacku win 7 memtest, a jakousi live distribuci linuxu a vse slape. Pridavat se na flasku da postupne neni nutne delat vse naraz jen znovu spustit vybrat dalsi vec .. vybrat iso nebo nechat stahnout a do boot menu se jednoduse prihodi dalsi polozka.
|Mio| (1333)|28.10.2010 21:26
Linux loaderům je jedno jestli jedou z flashky nebo HDD, berou to stejne.

Takze staci linuxove livecd a flashku rozdelit a prdnout na primar grub, lilo ci jiny loader.
honzee (187)|16.12.2010 17:16
Saham uz trochu do historie, ale nasel jsem perfektni zavadec - Gujin. Sam si pri kazdem bootovani projde vsechny pevne a pridavne disky. Instalace je jednoducha, jen to chce spravny navod: http://wiki.osdev.org/Gujin
durib (1141)|17.12.2010 12:05
[quote=pas!k;411652]Nasel jsem pomerne zajimavou vecicku takze oprasuji toto tema. Pokud uz to tu nekde je tak se omlouvam za duplicitu.

Boot Multiple ISO from USB (MultiBoot USB)
[/quote]
Vypada to fajn, ale jak mam pridat neco, co se nenachazi v seznamu? Nebo mam novejsi verzi?

Chtelo by to neco, co by flash disk rozdelilo na logicke oddily- kazdy pro jedno *.iso a na zacatku byl akorat zavadec, ktery by vedel, co je na kterem (neco jako GRUB).
honzee (187)|12.1.2011 20:26
[quote=durib;423353]Vypada to fajn, ale jak mam pridat neco, co se nenachazi v seznamu? Nebo mam novejsi verzi?

Chtelo by to neco, co by flash disk rozdelilo na logicke oddily- kazdy pro jedno *.iso a na zacatku byl akorat zavadec, ktery by vedel, co je na kterem (neco jako GRUB).[/quote]
Je to velmi jednoduchy proces: zde je navod, jak pomoci programu fdisk naformatovat usb disk presne podle tvych predstav:
http://ifanda.cz/clanky/pocitace/linux/vicero-live-linuxu-na-jedne-usb-flash-klicence
Pak se ale nerid navodem na instalaci Gujinu - je totiz na starou verzi. Pouzij tenhle navod: http://wiki.osdev.org/Gujin
respektive staci prikaz ./gujin /dev/sdg --disk=BIOS:0x00,auto
a je vymalovano:) Gujin automaticky pri bootovani projizdi vsechny partitions, a to i ty na pevnem disku...