reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

problém se zapojením externího disku

hudson161 (82)|17.9.2009 13:08
koupil jsem si tento externí harddisk http://www.lan-shop.cz/verbatim-47567-66062 zapojuji ho přes USB, harddisk se rozsvítí takže asi funguje i na kompu vyskočí že byl připojen ale v tento počítač nevyskočí žádná jednotka takže se nemám do toho harddisku jak dostat, co s tím?
Logout (4018)|17.9.2009 13:11
Koukni se do ovládací panely - nástroje pro správu - správa počítače - správa disků

jestli je tam ten disk uvedenej, tak nan něj klikni pravym a přiřaď mu písmenko.
hudson161 (82)|17.9.2009 13:47
no hotovo, už to tam je ale nejde to otevřít, kliknu na to a jen se otevře nabídka jestli to chci naformátovat, když dám ano a spustit, dělám to dobře nebo ne? v tomhle se fakt nevyznám, nechápu proč to nemůže fungovat podle návodu...
Sommer (384)|17.9.2009 13:53
Ano, je to dobře, pokud je disk nový, je třeba ho nejprve naformátovat...
speedsnail (4876)|17.9.2009 13:57
A naformátuj si to na NTFS.. (zejména kvuli podpoře souborů větších než 4Gb)..

A vysvětlení proč je disk nenaformátovaný je jasné.. lidé používají různé operační systémy (win, linux) a tedy různé souborové formáty (FAT, NTFS, EXT atd.)
hudson161 (82)|17.9.2009 14:14
jasný jasný, už formátuju, teda ale pěkně dlouho to bude asi trvat, snad to pak už půjde
Logout (4018)|17.9.2009 14:30
Pro příště - můžeš klidně zvolit rychlej formát. Úplnej formát má smysl, jen když chceš z disku smazat data, co tam byly - a i tak to neni úplně bezpečná cesta, čili vlastně úplnej formát je (dneska, kdysi tomu bylo jinak) k ničemu...
Leroj (271)|17.9.2009 15:35
dovolim si dotaz malinko OT, ale sem se to i trochu hodí:

je možné ext. disk rozdělit na 2 části a každou formátovat jinak ? /NTFS a FAT32/ ?
r34ktor (7477)|17.9.2009 15:59
[quote=Leroj;293482]je možné ext. disk rozdělit na 2 části a každou formátovat jinak ? /NTFS a FAT32/ ?[/quote]
Bez problémů.
Logout (4018)|17.9.2009 16:42
K čemu ale FAT?
r34ktor (7477)|17.9.2009 16:50
Kvůli kompatibilitě. Ony existují i starší systémy, které NTFS nativně nepodporují.
Logout (4018)|17.9.2009 19:46
Který? Pro 98 jsou lepší řešení (např.)
http://www.slunecnice.cz/sw/ntfs-for-windows-98/read-write/
a linuxy to už uměj všechny. Používat FAT32 znamená riskovat svoje data (i když je zas pravda, že narozdíl od NTFS je FAT32 líp opravitelná, ale pravděpodobnost poškození NTFS je více než řádové menší).
Leroj (271)|17.9.2009 23:31
Proč ? No NTFS mi nepodporuje rekordér /satelit/, takže mě napadlo oddělit pár desítek GB pro tyto účely /sformátovat na FAT32/ a zbytek nechat v NTFS pro běžné používání.
r34ktor (7477)|18.9.2009 07:37
Velmi dobrá poznámka. Taktéž připojuji externí HDD k podobným zařízením (DVD/HDD rekordér, DVB-T tuner, DVD přehrávač), přičemž jsem se ještě nesetkal s modelem, který by podporoval NTFS. Vždy jen FAT/FAT32.
Logout (4018)|18.9.2009 12:04
Tak to jo, pak samozřejmě souhlasim. "Blbá zábavní elektronika" :-)
Jen jsem chtěl varovat před zbytečnym používánim FAT32, obzvlášť u externího disku, kde stačí vykopnout kabel a zbohem FATko....
Pokud to má odpodstatnění, tak to je samozřejmě dobrý řešení :-)
hudson161 (82)|18.9.2009 12:24
ještě mám dotaz, chci ten harddisk připojit k notebooku přes firewire, koupil jsem si na to kabel, harddisk a noťák firewire podporuje a má tam zdířky, tak jsem to zapojil a nic, a harddisk vůbec nereaguje ani se nerozsvítí jako kdyby připojenej nebyl, když připojím přes usb tak je to v poho ale chtěl bych to zprovoznit i přes ten firewire když už ho mám
Dojigiri (1629)|18.9.2009 12:55
[quote=Logout;293555] ale pravděpodobnost poškození NTFS je více než řádové menší[/quote]

S tím bych tak úplně nesouhlasil, teoreticky sice ano, ale teorie a praxe se často dost rozcházejí. Už jsem měl i sám několikrát dost vážně poškozenou NTFS jednotku (např. zlikvidovaný boot sektor a už několikrát jsem radil i lidem zde na fóru, jak tenhle problém opravit, je to řekl bych docela častý jev a oprava není zcela triviální). Naproti tomu co si pamatuji, dokud jsem používal FAT32, nikdy se mi nic podobnýho nestalo, případný chyby byly vždy pouze lokálního charakteru, stejně tak změny velikosti např. v PQmagic se pokaždý na FAT32 obešly bez potíží, s NTFS už jsem takhle jednou při zmenšování partition přišel o celou jednotku (a to ne proto, že by došlo k nějakýmu výpadku nebo něčemu podobnýmu, prostě se jenom na konci vypsala chyba a "nepovedlo se").

FAT32 je někdy výhodnější i z hlediska rychlosti (např. na flashdisku je fat32 výrazně výkonnější, a zároveň víc šetří flash, protože např. nezapisuje i jenom při každým přístupu (čtení) data o posledním přístupu, jak to činí NTFS). Nevýhodou je na druhou stranu, že nepodporuje soubory větší než 4GB, což už je dnes často limitující záležitost (ale u flashek do 4GB bych naopak řekl, že není důvod používat na nich NTFS).
Dojigiri (1629)|18.9.2009 12:57
[quote=hudson161;293732]ještě mám dotaz, chci ten harddisk připojit k notebooku přes firewire, koupil jsem si na to kabel, harddisk a noťák firewire podporuje a má tam zdířky, tak jsem to zapojil a nic, a harddisk vůbec nereaguje ani se nerozsvítí jako kdyby připojenej nebyl, když připojím přes usb tak je to v poho ale chtěl bych to zprovoznit i přes ten firewire když už ho mám[/quote]

Co správce zařízení, neni tam po připojení disku něco s vykřičníkem nebo otazníkem?
hudson161 (82)|18.9.2009 14:10
koukal jsem, nic tam není, jde o tom že ten harddisk se ani nezapne a nerozsvítí, jako kdyby vůbec nedostával energii, ale zkoušel jsme ho zapojit přes firewire a jen přes USB které slouží jen jako napájecí a stejně nic, nic v notebooku nikde nevyskočilo
EditorPO (2819)|18.9.2009 14:30
[quote=hudson161;293762]koukal jsem, nic tam není, jde o tom že ten harddisk se ani nezapne a nerozsvítí, jako kdyby vůbec nedostával energii, ale zkoušel jsme ho zapojit přes firewire a jen přes USB které slouží jen jako napájecí a stejně nic, nic v notebooku nikde nevyskočilo[/quote]
FireWire mas vyvedeny na skrinke vzadu, alebo na prednom paneli? Ak vpredu, tak skontroluj pripojenie predneho panela. Tiez skontroluj v BIOSe, ci mas povoleny FireWire.

No a nepripajaj sucasne USB a FireWire :).

Vlastne si si isty, ze ten disk podporuje aj FireWire? Kabel mal byt sucastou dodavky. Ake ma disk modelove cislo? 45767?
Logout (4018)|18.9.2009 15:47
Dojigiri: hmmm, já mam zkušenosti naprosto opačný. Např. o data jsem při slučování partition přišel na fat partišnách. V poslední době dochází jasně k daleko víc problémům s NTFS, protože to má skoro každej - a to možná vytváří trochu iluzi o nespolehlivosti NTFS, ale ve svym návrhu je NTFS daleko robustnější (např. má žurnálování metadat, zálohu bootsektoru atd...).

V praxi se to projevuje tak, že např. zatimco ale u FATky stačilo vypnout PC za běhu, a už tam byl nějakej problém, NTFS takový věci v drtivý většině ustojí.

S (ne)vhodností na flashdisk máš trochu problém, ale zapisování atime se dá i vypnout.
hudson161 (82)|19.9.2009 10:47
firewire mám na levé straně, jak se dyžtak dostanu do biosu a kde to tam přibližně najdu?