reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ubuntu a hry

lukyss (203)|17.9.2009 15:54
segra ma notebok a bude si instalovat ubuntu a tak sem se chtel optat jak to je na nem s hrama jestli sou s tim nejake problemy...no zeptal bych se,jak byste porovnali vistu a ubuntu na hry (co je lepší) diky za odpověd
CommanderZ (512)|17.9.2009 15:59
Pro linux obecne existuje velice omezene mnozstvi nativnich her, a ty co existuji jsou vetsinou open-source hricky nebo indie tituly, tituly AAA kategorie pro linux de facto neexistuji.

Nektere hry je samorejme s odpovidajicim hardware mozno spustit v emulatoru.

Pokud planujes hrat vic nez velice malo, tak si vedle toho ubunu nainstaluj XPcka a hraj na nich.
xmarek (1676)|17.9.2009 17:23
S hrama je to v Linuxu horší. Jen málo plhodnotných her je napsáno, aby šly spustit v Linuxu. Tady je odkaz na starší klasiku:Jak nainstalovat hru Quake 3 Arena
U Wine bude asi největším problémem grafický výkon počítače (nemluvě o tom, že emulace s wine není vždy bezproblémová). Podpora výrobců grafických karet je u Linuxu dost špatná.
CommanderZ (512)|17.9.2009 17:39
[quote]U Wine bude asi největším problémem grafický výkon počítače [/quote]

Co jsem mel tu prilezitost videt, tak to co pod WINE bezi, casto bezi rychleji nez na stejnem hardware na windows. Problem je ta podminka "tak to co pod WINE bezi"...
Jiziii (796)|17.9.2009 19:49
Tak já nejsem moc pařan ale na notasu mám jen Ubuntu a pod Wine hraju Mafii, Trackmanii, Heroes5, A NFS underground, Bulánci eště mám ozkoušený The sims 2 a Spore
Takže vzhleden k výkonu mýho notebooku tak postačující
pak mám nativní Wormux, Supertux, Open arena, Pingus, Tuxánky a spoustu dalších stačí si přidat jako zdroj software medibuntu a máš spoustu free her
cool.user (2822)|17.9.2009 19:58
Vzhledem k pocitacove gramotnosti lukysse bych oznacil linuxu a hry v jeho pripade za naprostou utopii. Pokud by se ale o instalaci pokousela jeho segra tak verim ze by byla utopie trochu mensi.
optim (391)|17.9.2009 22:10
Wine neni emulator, Wine je alternativni implementace windows API.

S funkcnosti je to jak kdy, Trackmania Nations chodi v pohode, Fifu 2000 ani nenainstaluju atd. Nicmene na WineHQ je obrovska databaze programu a pokud behaji, tak obvykle i navodu, jak je rozchodit. Pak existuji jeste komercni projekty postavene na Wine jako Cedega nebo CrossOver, ktere jsou primo zamerene na hry a funkcnost podporovanych her by mela byt zarucena.

Edit:
[quote=xmarek;293509]Podpora výrobců grafických karet je u Linuxu dost špatná.[/quote]
Podpora od nvidie mi rozhodne spatna neprijde.
CommanderZ (512)|18.9.2009 10:19
[quote]Podpora od nvidie mi rozhodne spatna neprijde.[/quote]

Me prijde dost mizerna. Moje M9650 GT neni primo mezi podporovanymi modely, takze rozbehnout ji byl docela dost solidni porod :)
optim (391)|18.9.2009 11:28
Pokud mluvis o tom notebooku v podpisu - VBI ASMobile Z97V, tak ta karta se imho spravne jmenuje 9650M GT a mezi podporovanymi zarizenimi je.
CommanderZ (512)|18.9.2009 13:51
[quote=optim;293711]Pokud mluvis o tom notebooku v podpisu - VBI ASMobile Z97V, tak ta karta se imho spravne jmenuje 9650M GT a mezi podporovanymi zarizenimi je.[/quote]

Uz je to nekolik mesicu co jsem se s tim pral, tehdy to byla verze tusim 178, takze je mozne ze ji pridali. Kazdopadne Ubuntu ji nerozpoznalo a neukazovalo ovladace tak, kde je normalne ukazuje. Pomohla az rucni instalace z prikazove radky (nebyt kamarada linuxaka, tak jsem to v zivote nerozbeh).
Martin_kukis (53)|22.9.2009 12:01
Mě se na Ubuntu podařilo rozjet i Heroes M&M 4 - a ani to pod winem nedalo moc zabrat ale na druhém notebooku se mi to nepovedlo takže je to taková sázka do loterie nejsem linuxová lama ale občas prostě nechápu co po mě wine chce abych to či ono zprovoznil. no já se rejpu v serverech a todle jde mimo mě. spíš bych se zeptal existuje nějáká verze wine pro ubuntu kde by bylo i uvedeno co a jak tam člověk spustí.
Dojigiri (1629)|22.9.2009 12:05
No jo no, občas to bejvá lepší, občas horší. Mně se třeba pod Linuxem podařilo rozject C & C generals + Zero Hour, ovšem abych viděl ve hře kurzor, musel jsem stáhnout zdrojáky Wine, patchnout je a sám Wine znova zkompilovat (což byl docela porod, kvůli různým závislostem jsem musel potahat X dalších zdrojáků a knihoven, ale nakonec se podařilo). Ne vždycky je to úplně user-friendly.
MartyMcFly (222)|1.10.2009 15:20
Zdravím,
Srovnání Linux vs. Windows na hry je dle nemožné. Sice pomocí např. Wine v Linuxu lze rozjet některé hry z platformy Windows, ale všechny. Třeba v Linuxu je relativně pestrá nabídka her, které jsou přímo pro tuto platformu určeny viz. Doom 3, OpenArena, Prey, Quake 4, Unreal Tournament 2004, Wolfenstein: Enemy Territory, On the Rain-Slick Precipice of Darkness, NetHack, OpenTTD, či Tux Racer aj. Obecně vzato pokud chceš hrát hry a tak je lepší Windows platforma, ale pokud chceš mít víc práce s oživením hry, hledáním supportu atd. tak zvol Linux. Tím, ale neříkám, že na hraní je Linux mrtvá platforma, ale jen má o omnoho menší support a výrobci her jen velmi málo portují svoje hry do platformy, která má na trhu jen zhruba 1%.

Howk.
kanabis (254)|1.10.2009 18:20
ale i totálnímu linux noobovi se může podařit rozběhat HoMM 5 napoprve.
BTW: Ubuntu+ nějaké wine. IMHO jsem pokročilejší win user takže se mi podařilo doladit rozlišení za chvíli. Ale takovému uber BFU... :)
MartyMcFly (222)|2.10.2009 10:28
To kanabis:

Největší problém je, že pokud nějakej BFU user jede podle nějakého how-to a vyskočí mu tam nějaká hláška, která v návodu prostě není tak se může jít klouzat, protože to do hromady buď nedá nebo s velkým googlením tu chybu přeskočí a má tam další, ale v optimálním případě třeba to dá - bůh ví.

Každopádně Linux je dle mě učený pro mírně pokročilé uživatele, kteří vědí jak co v počítači aspoň trochu funguje. Prostý laik a začátečník, který si řiká borec na pc to nemá šanci normálně dát. Ovšem předpokládám, že existují vyjímky.

Jak jsem již řekl tak Linux není dle mě primárně určený na hry a vůbec ne na ty nejfajnovější a nejnovější pecky, které jsou staré týden. Ano, někdo může říct, že existují možnosti jak takovou hru rozběhnout, ale otázka je jak a s jakým výsledkem.

Už nevím jaká to byla hra. Vím, že se to testilo před delší dobou, ale myslím, že to byl Assassins creed, který šel sice rozběhnout, ale nic ve hře nebylo pokryto texturamy a nebo pokud bylo hra se kousala. Tak v tomhle případě vidím jak si s tím začátečník poradí.

Howk.
kanabis (254)|2.10.2009 17:49
Kolik BFUcek ale pouziva linux ze? Chtel jsem poukazat na to ze je tu moznost strcit do kompu nove DVD a po instalaci hrat. Samozdrejme ze Linux neni na hry. Vsem co Linux instaluju rikam ze Linux do "dokolany" na "vse" krom her. No... dokud bude fungovat OpenArena tak je na Linux her dostatek :)
Patrik (7)|4.10.2009 07:59
Záleží na tom, co má ségra ráda ta typ her. Já mám třeba rád strategie, takže Warzone 2100 (realtime) nebo Bitva o Wesnoth (tahová) se mě zalíbily. Mrkni na http://www.root.cz, tam jsou občas recenze nějakých linuxových her.
Samozřejmě jsou dostupné klasické deskové hry typu šachy, karty, miny,..
Pak je tu dos box a možnost v něm spustit klasické dosovské hry, některé mají lepší hratelnost než dnešní mega-super-video pecky :(
Také existují emulátory starých 8 bitů, jejichž hry byly také velmi "návykové"

Jasně, výběr jako na Win to není a ještě dlouho nebude, každý OS je vhodný pro něco jiného :D
Darkhunter (401)|7.10.2009 22:58
No třebas přes cedegu se dají rozject skoro všechny komerční hry, ale i linuxoví hry jsou dobrý....Spousta z nich je to to samé jen jiný název a GPL licence......A přes wine s aplikovaným xwine jsme zatím orzjel z cedek všechny hry
petr.svec (320)|19.10.2009 15:21
pokud máte zájem sledovat zprávy z linuxu, tak doporučuji
http://www.phoronix.com/

je tam i speciální rubrika Linux Gaming
lukyss (203)|20.10.2009 18:33
už to má instnute,ale rozhodla se pro os XP