reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Obraz není přes celý monitor

Iv4nek (14)|20.9.2009 21:52
Dobrý večír,
koupil jsem monitor Acer a má d-sub, dvi i hdmi. Nativní rozlišení je 1920x1080. Mám problém s tím, že když připojím monitor přes hdmi kabel tak se zobrazí obraz pouze ve středu a kolem je asi 2cm široký černý pruh. Rozlišení je přitom právě 1920x1080. Nevím co s tím, už jsem vyzkoušel všechno. Dělá to na ati HD4200 i na HD 3470 a to v systémech Ubuntu, Vista.
Zajímavé je, že když připojím monitor přes DVI tak je vše v pořádku a obraz je přes celý monitor.
Není možné, že by to bylo kabelem ? V nastavení GK není nikde volba roztáhnout na celý monitor (v Ubuntu teda není skoro vůbec nic k nastavení), ani v menu monitoru to není.

Díky.
Logout (4018)|20.9.2009 22:28
Jakej je to přesně monitor?

Když klikneš pravym na plochu, dáš vlastnosti, nastavení, jaký je tam napsaný rozlišení (s HDMI kabelem) (aspoň teda takhle se to dělá v XP, ve vistě se do toho dialogu možná jde trochu jinak, v každym případě je to dialog, kde se nastavuje rozlišení).
Iv4nek (14)|21.9.2009 06:50
[quote=Logout;294422]Jakej je to přesně monitor? [/quote]

je to Acer H233H, ale tím to určitě není když na DVI to zobrazí normálně


[quote=Logout;294422]Když klikneš pravym na plochu, dáš vlastnosti, nastavení, jaký je tam napsaný rozlišení (s HDMI kabelem) (aspoň teda takhle se to dělá v XP, ve vistě se do toho dialogu možná jde trochu jinak, v každym případě je to dialog, kde se nastavuje rozlišení).[/quote]

rozlišení na tom HDMI jsem psal v prvním příspěvku - je to ono nativní což je 1920x1080 a to se mi zdá divný, protože přece nejde zobrazit 1920x1080 na menší ploše když monitor má 1920bodů na dýlku a 1080 na šířku. Musí se to nějak převzorkovávat, ale v nastavení karty to nikde není... Tak mě napadá, jestli to nemůže být kabelem, že by nepřenesl takový pásmo(nebo objem dat chcete-li, je to digitální přenos)

EDIT: tak jsem zjistil, že když připojím monitor přes DVI, za provozu PC ho odpojim a připojim HDMI tak je obraz přes celý monitor, ale jakmile PC restartuju, nebo vypnu a zapnu tak je tam zase ten pruh... Nebudu přece pořád přepojovat DVI a HDMI :-/
Logout (4018)|21.9.2009 10:25
Počítač teda hlásí 1920x1080 i když je zmršenej obraz, chápu to dobře?

Když se na ten obraz koukneš, je na něm vidět převzorkování? Dobře je vidět na tenkejch liniích nebo na písmu (nemáš-li zapnutý cleartype), jednopixelový čáry jsou prostě takový rozostřený. Pokud nevíš o čem mluvim, tak se koukni tady na nějaký testy monitorů na interpolaci.
Iv4nek (14)|21.9.2009 11:47
Ano, to převzorkování sem poznal podle toho, že je malé písmo sice čitelné ale jsou na něm vidět určité nedokonalosti. Třeba svislá čára nějakého písmene je přerušovaná atd.
Logout (4018)|21.9.2009 11:57
To znamená, že v PC je všechno v pořádku - do monitoru jde IMHO správnej signál. Mrší to evidentně monitor.

Zkusil bych prohledat celý menu monitoru, jestli tam někde neni nastavený změna rozlišení (při připojení pomocí HDMI, může to mít jiný profily pro každej vstup), popř. jestli tam neni nějaký load default, factory reset nebo tak.
Pokud to nepomůže, tak asi reklamace....
Iv4nek (14)|22.9.2009 10:40
V monitoru právě skoro žádný nastavení není a co šlo tak sem polupal. Hm tak uvidím, ještě to zkusím na XPčkách a pak možná reklamuju.
Iv4nek (14)|28.9.2009 19:43
Tak jsem snad přišel na to v čem byl zakopanej pes. Nainstaloval sem XPcka a originální ovladače od ATI. Tam bylo v nastavení volba DTV(HDMI) a v ní možnosti měřítka. To bylo nastaveno na 7% tak sem to dal na 0% a obraz se roztáh přes celý moncek. Grafika to má asi z výroby nastavený ale nechápu proč... Je to pěknej hnus, zvlášť pro uživatele linuxu kde taková volba vůbec není a nejde tedy využít plně celou plochu monitoru.