reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

UPS - spokojenost

vrnued (3)|21.9.2009 15:18
Chtěl bych případné zájemce na základě osobní zkušenosti varovat před koupí zařízení APC.
Rozhodnul jsem se asi před půl rokem pro záložní zdroj s ochranou proti přepětí. Zpočátku vše vypadalo OK, dřívější občasné problémy při zahoupání napětí v elektrické síti zmizely. Takže idyla - až do letního bouřkového období. Zařízení nejen že neochránilo připojený počítač a spol, ale dokonce ani sebe.
Sice následovala bezplatná výměna UPSky jako takové, ale po bombasticky slibované náhradě až do 100 tis Euro („Doživotní záruka na připojená zařízení“) se nějak slehla země! Vypadá to, že jsem nečetl ta proslulá pětibodová písmenka někde dole. Vymlouvají se, že jsem neměl ochráněnou datovou cestu a přepětí přišlo po telefonu. Což je evidentní blbost. Nejen proto, že telefon vede zemí a elektrika vzduchem, ale udělejte si obrázek sami: ADSL modem přežil, PC a UPS ne…
Tak si na ně dejte pozor a vybírejte výrobce pečlivěji než já…
Sommer (384)|21.9.2009 16:12
Myslím, že to úplná blbost není, telefon jde sice zemí, ale samo vedení je jaksi z kovu, tedy může přenášet nějaké napětí. Ve městech také mají třeba v zemi vedenou i elektřinu, ale tato skutečnost přece nezaručuje, že dráty výboj nepřenesou.

Ale třeba se mýlím, nejsem elektikář :)
CommanderZ (512)|21.9.2009 16:25
Ja mam na svem APCcku (je to nejaky uplne nejjednodussi model za par kourun) i telefonni vstup a vystup, aby to mohlo chranit i telefonni linku. Nemels tam nahodou neco podobneho?
Dojigiri (1629)|21.9.2009 18:09
Po telefonu nebo anténě sice samozřejmě rána může přijít taky, ale pokud to ADSL modem přestál bez problému a UPSka se to nevydržela, tak kudy to asi přišlo, je dost logický.

To jedině že by ta UPSka byla takovej odpad, že by nevydržela ani to, co projde skrz ADSL modem (kterej to vydrží) a dál skrz počítač ze sekundáru na primár zdroje (jinak by ta UPSka nemohla odejít, pokud by to přišlo po telefonu - no, možná ještě po USB nebo serial pokud byla připojená pro monitoring z PC).


To je vcelku typický - "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají", ale když mají splnit, co slíbili, skutek utek. Osobně jsem byl názoru, že APC je kvalitní a důvěryhodný výrobce, ale jak vidno, tak je to asi jedno.

Zrovna plánuju kupovat další UPSku, a našel jsem jednu rozumně vypadající od výrobce CyberPower, kterej je sice "levnější", ale neni údajně zase tak hroznej (podle toho, co jsem zatím našel na netu), ale rozmejšlel jsem se, jestli přeci jenom nevzít radši něco od APC, jako od "nejlepšího výrobce". Ale koukám že připlácet peníze za "ověřenou" značku je zřejmě zbytečnost, a na nějaký "záruky na připojený zařízení" netřeba brát ohled, protože si najdou X vytáček, proč to nesplnit.
vrnued (3)|21.9.2009 22:20
[quote=CommanderZ;294633]Ja mam na svem APCcku (je to nejaky uplne nejjednodussi model za par kourun) i telefonni vstup a vystup, aby to mohlo chranit i telefonni linku. Nemels tam nahodou neco podobneho?[/quote]

Bohužel ne, byl to typ 3 zásuvky zálohované baterií a přepěťově zajištěné + 3 zásuvky jen přepěťově zajištěné.

[quote=Dojigiri;294698]Po telefonu nebo anténě sice samozřejmě rána může přijít taky, ale pokud to ADSL modem přestál bez problému a UPSka se to nevydržela, tak kudy to asi přišlo, je dost logický.

To jedině že by ta UPSka byla takovej odpad, že by nevydržela ani to, co projde skrz ADSL modem (kterej to vydrží) a dál skrz počítač ze sekundáru na primár zdroje (jinak by ta UPSka nemohla odejít, pokud by to přišlo po telefonu - no, možná ještě po USB nebo serial pokud byla připojená pro monitoring z PC).

To je vcelku typický - "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají", ale když mají splnit, co slíbili, skutek utek. Osobně jsem byl názoru, že APC je kvalitní a důvěryhodný výrobce, ale jak vidno, tak je to asi jedno.

Zrovna plánuju kupovat další UPSku, a našel jsem jednu rozumně vypadající od výrobce CyberPower, kterej je sice "levnější", ale neni údajně zase tak hroznej (podle toho, co jsem zatím našel na netu), ale rozmejšlel jsem se, jestli přeci jenom nevzít radši něco od APC, jako od "nejlepšího výrobce". Ale koukám že připlácet peníze za "ověřenou" značku je zřejmě zbytečnost, a na nějaký "záruky na připojený zařízení" netřeba brát ohled, protože si najdou X vytáček, proč to nesplnit.[/quote]

Přesně tohle jsem měl na mysli. Varování, aby se někdo na pěkné řeči nenechal nachytat jako já.
astec (1823)|21.9.2009 22:34
v PC oblasti se pohybuji pár let a co sem zjisil, je to, že je naprosto jedno co máte za ochranu, ale nejdůležitější je vždy reklamční technik, který dle toho jaké má instrukce, nabo jak se vyspal. Takže nemá smysl se hádat o produkty, ale přinést láhev tomu reklamačnímu techniku....
petr.svec (320)|22.9.2009 06:50
[quote=astec;294827]v PC oblasti se pohybuji pár let a co sem zjisil, je to, že je naprosto jedno co máte za ochranu, ale nejdůležitější je vždy reklamční technik, který dle toho jaké má instrukce, nabo jak se vyspal. Takže nemá smysl se hádat o produkty, ale přinést láhev tomu reklamačnímu techniku....[/quote]

naprostý souhlas... občas taky záleží na firmě, kde to kupuješ... protože u některý problém s reklamací bývá a u některých zase nebývá
MaoCeTung (72)|22.9.2009 09:15
Co se týká produktů firmy APC, tak já jsem zatím spokojen. Jak tato firma uvádí, reklamace se provádí přímo u nich, ne přes místo prodeje.
Asi před rokem jsem koupil od nich prodlužovák a 5 zásuvkami a ochranou, bohužel nefunkční, tak jsem to napsal jako reklamaci na jejich stránkách a byl mi poslán zcela nový kus.
Jinak PC mám doma zálohované přes: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008N0WB000F9U a zatím bez problému 1 rok a i bouřky to přestálo v pohodě.

Jak bylo psáno, jistě v tom má velký vliv lidský faktor (rekl. technika):cry
Dojigiri (1629)|22.9.2009 09:56
[quote=astec;294827]v PC oblasti se pohybuji pár let a co sem zjisil, je to, že je naprosto jedno co máte za ochranu, ale nejdůležitější je vždy reklamční technik, který dle toho jaké má instrukce, nabo jak se vyspal. Takže nemá smysl se hádat o produkty, ale přinést láhev tomu reklamačnímu techniku....[/quote]

Jojo. A pak se všichni divíme, že v ČR kvete korupce na všech úrovních, když i při pouhý reklamaci je potřeba podplácet, aby člověk dostal to, na co má bez jakýchkoliv diskusí nárok - dle podmínek, jaké mu byly při nákupu prokazatelně přislíbeny. Na úřadech a ve státní správě dtto, lidi jsou na to prostě zvyklý ještě z komunismu, takže proč měnit něco, co krásně funguje už několik desítek let. Je to holt jednodušší než se případně soudit, platit právníky, soudní znalce a čekat 10 let na výsledek soudu a získání plnění plynoucího ze záruky plus soudních výloh.

To je jedna z věcí, která odlišuje civilizované země od rozvojových (jakou je stále i ČR).
HáRoš_oldd (0)|23.9.2009 10:58
Ještě k původnímu problému:

Je možné, že závada nesouvisí s bouřkou.
Prostě se do věčných lovišť odporoučel zdroj a sebou vzal okolní komponenty (Neznám podrobnosti, ale mě už se to stalo 2x) - obvykle desku, procesor. A pokud umíral efektně, umím si představit, že to propálilo i elektroniku v UPS.
etis (88)|24.9.2009 21:13
No my máme APC zdrojov asi 100. Nehovorím že sa občas nejaký neodporúča do zdrojového neba, (ale väčšinou je to len asi po asi 4 rokoch výmena aku)ale oproti asi 40 MGE je to nádhera. Tie sa bojíme aj zapnúť... Po vybalení a následnom zapojení na sieť, asi 9 vybuchlo tak že ostali len nožové poistky. V servise nám povedali že nesmieme ho hneď zaťažiť ale najskôr 24 hod nabíjať.... (nepomohlo :D ) Javy ako dymenie cez ovládací panel cez dierky na led a výbuchy boli bežné. Potom sme reklamovali že zdroje majú na pravej zdierke zásuvky fázu... Vraj to žiadna norma neurčuje kde má byť fáza na záložnom zdroji (boli to zdroje ktoré majú výstupnú zásuvku v tvare bežnej,nie tej počítačovej) tak nastalo rozoberanie a prehodenie konektorov. Aj tak je normálne že po roku, dvoch zdroj vypneme a pri zapnutí (na stlačenie používame nejakú paličku) nasleduje výbuch. Prípadne sa po výpadku elektriky už nezobudí,resp. zobudí vyhodením ističov. Zrejme išlo len o jednu sériu,pretože MGE iného tvaru fungujú bez problémov,ale to nič neubralo na našom dojme o tej značke. Ono keď spúšťa človek do prevádzky 12 zdrojov, a z toho mu asi 5 vybuchne,nemá dobrý pocit....
astec (1823)|24.9.2009 22:39
[quote=Dojigiri;294910]Jojo. A pak se všichni divíme, že v ČR kvete korupce na všech úrovních, když i při pouhý reklamaci je potřeba podplácet, aby člověk dostal to, na co má bez jakýchkoliv diskusí nárok - dle podmínek, jaké mu byly při nákupu prokazatelně přislíbeny. Na úřadech a ve státní správě dtto, lidi jsou na to prostě zvyklý ještě z komunismu, takže proč měnit něco, co krásně funguje už několik desítek let. Je to holt jednodušší než se případně soudit, platit právníky, soudní znalce a čekat 10 let na výsledek soudu a získání plnění plynoucího ze záruky plus soudních výloh.

To je jedna z věcí, která odlišuje civilizované země od rozvojových (jakou je stále i ČR).[/quote]

Ale notak... Tento stav je neprosto běžný kdekoliv ve specializované prodejně. Když si koupíš něco v hyper, supemarketu tak je to iná,ale v malém krámku je situace jiná, a nemusí to být v ČR...... A nešiř špatnou náladu
pas!k (3765)|25.9.2009 08:54
[quote=astec;296034]Ale notak... Tento stav je neprosto běžný kdekoliv ve specializované prodejně. Když si koupíš něco v hyper, supemarketu tak je to iná,ale v malém krámku je situace jiná, a nemusí to být v ČR...... A nešiř špatnou náladu[/quote]

[OT]
Technik si k tobe dovoli jen to co mu dovolis ty sam. Osobne resim reklamace tak ze se zbozim dodavam vetsinou nejake logy z testovacich utilit abych se vyhnul blabolum ktere se na reklamacnich oddeleni bezne pouzivaji. Pokud tomu technikovi nedas moc prostor na to aby se zacal vymlouvat co vsechno se s tim mohlo ci nemohlo stat je lepsi ho hned ze startu presvedcit ze chyba neni na tve strane :) Musim zaklepat ale nikdy jsem na reklamacnim oddeleni zadnou flasku nepotreboval a zatim jsem vyreklamoval vse co se nepokazilo mou vinou.. [/OT]
wanrouter (126)|25.10.2009 11:12
Poistenie skody u spolocnosti APC (aj inych)

Ma konkretne zmluvne podmienky, s ktorymi suhlasite, ked si vyrobok zakupite.

Je podmienkou, ze musia byt ochranene vsetky IO cesty, teda v pripade pocitaca sietovka, telefonny kabel, usb periferie, koaxial ... dokonca a to je tiez dost velky chytak - musi byt skolaudovane uzemnenie budovy -funkcny bleskozvod v bytovke aj na rodinnom dome.

Ked sa nahlasi nehoda a vznikne skoda, tak sa posiela priamo ziadost, oni poslu technika na obhliadku a az ten urcuje, nie nejaky reklamacny technik ... cize podstatna je obhliadka. Ak vam ju nespravili tak to bolo nejake blbe odpinkanie.

Kolega mal takyto isty problem a nepreslo to kvoli bleskozvodu, ked sme to spatne analyzovali, tak to maju velmi dobre osetrene... a neviem si predstavit celkom kedy nastane situacia plnenia skody a ci vobec.