reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Koupit HW na firmu? + a - ?

roamn (295)|21.9.2009 20:00
(nevím jestli jsem tady správně, ale lepší sekci jsem nenašel)

Mám možnost koupit HW na firmu (bez dph) skrz internet (alfacomp.cz, czc.cz atd.). Slyšel jsem ale něco o tom, že když to koupím na firmu (nebo třeba i přes živnost co jsem slyšel), tak:

1) Mám nějakou kratší záruku (snad jen rok, půl roku nebo jak to je)?

2) I když to koupím přes net, tak když to koupím jako firma, bez dph, tak nemám nárok na vrácení bez udání důvodů do 14-ti dnů, je to pravda?

Jde mi hlavně o nákup přes firmu (a pokud někdo ví i jak je to přes živnost, může taky napsat svoje prostřehy).

Je to pravda, oboje body (jak 1) za i 2) )?
xmarek (1676)|21.9.2009 20:26
1) Záruka je většinou 1 rok, pokud nestanoví výrobce jinak.
2) Nejsem si vědom toho, že by se nedalo zboží do 14 dnů vrátit. Otázka jak by to bylo při platbě na profakturu.
Já jsem nakupoval na firmu x-krát a už z důvodu slevy na dani mi to stojí za to. Vždy je důležité zvážit pro a proti. Např. kluci si při kupovaní notebooků dokupují záruku.
dzandra (1368)|21.9.2009 20:28
1)Ano pokud to koupíš na firmu, většinou je zároku jenom rok, ale to se myslím vztahuje jen na notebooky. My máme na sestavy standartně dva roky záruku na některé dokonce pět(za příplatek)

2) nevím
roamn (295)|21.9.2009 20:39
no mě jde o monitory, u mojeho typu je uvedeno dokonce roky 3 (samsung), takže bych měl záruku roky 3 nebo jen 1??
r34ktor (7477)|21.9.2009 20:57
Nákup na IČO je de facto smlouva, která se řídí obchodním zákoníkem. V zásadě tedy platí, že jde o dohodu dvou stran. Záruky dané občanským zákoníkem (možnost vrácení zboží do 14 dnů, garantovaná záruka 2 roky, vyřízení reklamace do 30 dnů) u ní nejsou.
Caderom (14)|21.9.2009 21:00
Pokud je uvedena záruka 3 roky a více, tak ta platí vždy. Platí to, co poskytne výrobce, ale pro fyzické osoby to musí být nejméně 2 roky.
roamn (295)|21.9.2009 21:21
r34ktor a Caderom

Dost si protiřečíte, takže kde je pravda :-)?
r34ktor (7477)|21.9.2009 21:32
[quote=roamn;294789]Dost si protiřečíte[/quote]
Myslíš ohledně záruky? Nikoli. Při nákupu na IČO ti prodejce může dát záruku půl roku, nebo třeba tři. Záleží na něm. Pro zjištění přesných podmínek záruky ho bude nejlepší kontaktovat.
astec (1823)|21.9.2009 22:40
Nákup na IČO se řídí obchodním zákoníkem, tudíž záruka není dva roky. Pokud prodejce záruku uzná i po této lhůtě je jeho problém. ddto proloužená záruka a další akce.....
Jinak dle r34ktor.
Vše záleží na reklamčním technikovi
roamn (295)|21.9.2009 23:17
[quote=astec;294828]Nákup na IČO se řídí obchodním zákoníkem, tudíž záruka není dva roky. Pokud prodejce záruku uzná i po této lhůtě je jeho problém. ddto proloužená záruka a další akce.....
Jinak dle r34ktor.
Vše záleží na reklamčním technikovi[/quote]

Hmm... já si chci koupit třeba monitor samsung... a tam je záruka 3 roky a pokud vím, tak v balení je nějaký special reklamační "leták", který vám garantuje právě ty 3 roky, kdy to můžete reklamovat (předpokládám že přímo u samsungu...)? V tomto případě by tedy měli platit ty 3 roky ne? protože tomu letáku/formuláři co je uvnitč krabice přímo od samsungu je podle mě celkem jedno jestli já jsem fyzická nebo právnická osoba...?
r34ktor (7477)|21.9.2009 23:30
Samsung v záručních podmínkách mluví jen o koncovém spotřebiteli a občanském zákoníku. Rozhodně bych se předem informoval, zda platí i pro nákup na IČO.
astec (1823)|22.9.2009 08:53
Dle platné litery zákona j stav jaký jsme uváděli.
Při nákupu u velkoskladu při přímém prodeji je vystavena FA s náležitostmi dle zákona.
Při nákupu v ochodě je Ti také vystavena FA, Ale při reklamaci se tato většinou neposílá do velkoskladu, posílá to tam prodávající firma se svým dodákem.
xmarek (1676)|22.9.2009 09:39
Jak jsme na firmu kupovali LCD Samsung (víc kusů), tak nám prodejce řekl, že umí na ty monitory udělat 3 letou záruku. Takže to asi standartem není. :notsure