reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FAQ: PC se samo restartuje, je nestabilni

mech13 (5526)|18.1.2007 12:09
Jelikoz se tu posledni dobou hodne mnozi dotazy typu: PC se mi casto restartuje... PC je nestabilni... tak sem si rekl ze to trochu zobecnim. Rozhodne to neni ciste moje dilo na ktery si delam nejaky prava, ale nechavam to otevreny k editaci a pro doplneni dalsich castych pricin nestability. Takze piste jakekoly pripominky, komentujte, at z toho nakonec je pouzitelny FAQ ktery vyresi spoustu problemu...

1) Pretaktovani. Jestli je PC nestabilni, vypnete veskery OC a PC uvedte do vychoziho stavu.
2) Teploty. Zkontrolujte teploty na CPU, grafice, disku... Je PC dobre chlazeno? Neprehiva se? (k tomu vam muze poslouzit napriklad SpeedFan http://www.almico.com/sfdownload.php )
3) Kondenzatory. Podivejte se na kondenzatory kolem procesoru, jestli nejsou nafoukle nebo vytekle.
4) Kontakty. Pro jistotu prekontrolujte, jestli je vsechno v PC dobre zastrcene, spravne doleha, nikde neni nic podezdrele volneho...
5) Napajeni. Mate dostatecne silny zdroj? Mate znackovy zdroj nebo nejaky nekvalitni?
6) Pameti. Stahnete si Memtest http://www.memtest86.com/#download0 vypalte na CD, z CD nabootujte a nechte minimalne 2 hodiny bezet. Behem testu se nesmi objevit jedina chyba. Test je v nekonecne smycce, takze je potreba ho nakonec rucne ukoncit. Muzete skusit pameti v jednotlivych slotech prohazet, nebo snizit jejich rychlost, nekdy to pomuze.
7) Software. Mate legalni Windows se vsemi aktualizacemi a hlavne SP2? Mate nejnovejsi (a pokud mozno WHQL certifikovane) ovladace? Nemate windows v katastrofalnim stavu? Nebylo by vhodne provest novou instalaci windows? Mate posledni verzi BIOSu na zakladni desce? Casto problemy se stabilitou resi novy BIOS. Hledejte na strankach vyrobce zakladni desky.
8)Periferie. Odpojte vsechny nepotrebne periferni zarizeni: tiskarny, scanery, web kamery... Zde nejspis problem nebude, ale clovek nikdy nevi
9) Pevny disk. Zkontrolujte pres SMART stav vaseho disku. (umi take SpeedFan)

Jestli budete psat dotaz sem na forum, tak pokud mozno uvedte co nejvic informaci k predeslym bodum, stejne prvni co by nasledovalo by byly dotazy na vyse uvedene. Take popiste co nejpresnej vasi sestavu.

Pokud az doted vsechno vypada spravne, tak se jedna nejspis o hardwarovou chybu... Pokud se v PC moc nevyznate, nejspis chybu sami neodstranite a bude potreba se s pomoci obratit na nekoho zkusenejsiho.
Ted by bylo nejlepsi sehnat PC velmi podobne tomu vasemu (stejna platforma - Intel socket 478, socket LGA775 AMD socket A, socket 754, socket 939, socket AM2, stejne pameti - DDR, DDR2, stejne graficke porty - AGP, PCE-E...) a postupne zacit menit jednotlive komponenty, dokud neodhalite tu spatnou... Menil bych v poradi: zdroj, graficka karta, pameti, pokud desky podporuji vzajemne procesory (POZOR! nutne overit! napr. socket 478: P4 FSB400 a FSB800 urcite vymenit nepujdou!). Mela by vam z toho nejak logicky vyplynout vadna komponenta.

Stabilitu muzete overit pomoci Prime: http://sp2004.fre3.com/download.htm Pokud mate jednojadrovy procesor, spustit jednou, pokud mate dvoujadrovy (Intel Core Duo, Core 2 Duo, AMD X2) je potreba spustit dvakrat najednou. Po cca 8-10 hodinach muzete svuj pocitac prohlasit za PRIME-STABLE

//moc se mi nezda ta cast: "Jestli budete psat dotaz sem na forum..." chtelo by to nejak preformulovat a nasmerovat ze ted je ta vhodna chvile polozit dotaz nebo tak neco... pripadne ze pokud necemu nerozumi at se zepta... nevim jak to co nejlip napsat...
////nevim presne do ktere sekce to dat, tak to kdyztak modi nekam soupnete, pripadne na to vhodnou formou upozornit az to bude odsouhlasene a upravene podle dalsich clenu fora...
//////taky doufam ze tu uz neco takovyho neni:o
pas!k (3765)|18.1.2007 12:16
Hmm velice dobrej napad .. myslim si ze tyhle veci dokazi pomoct .. mozna by stalo za uvahu zda neudelat nejaky takovy specialni faq a umistit ho primo jako cast nejakeho menu na SHW kde by bylo takovych prirucek vic .. minimalne dalsi me napada Zakladni prirucka pro OC :) a urcite by se nasla spusta dalsich temat taktez nejaka prirucka pro deratizaci systemu .. atd atd .. CO s etyce toho ze se ti nezda ta formulace a ze nevis kam to zaradit je to mozna proto ze to ani moc kam zaradit neni ? (To jen strilim ja ty sekce tady tak dokonale neznam :)) ale pokud by tomu tak bylo zase by to byl asi dotaz na admina zda nezridit nejaky vseobecny thread pro problemy blize neurceneho typu ..
Petr S. (1220)|18.1.2007 12:45
Taky si myslím, že jde o dobrý nápad. A vzhledem k tomu, že jsi vystihl ty nejdůležitější příčiny restartů PC, tak smekám klobouk :-)

Jen bych měl jednu jedinou připomínku :rolleyes: Když se jedná o takovýhle FAQ, který bude číst opravdu hooodně lidí, tak by možná stálo za to se trošku zdržet se stylizací a diakritikou :)

To je ale jen můj subjektivní názor, prostě to pak lépe vypadá a líp čte...
Smeli (2302)|18.1.2007 13:50
No, pokud upravíš trochu tu češtinu, může se to nastavit jako důležité.
mech13 (5526)|18.1.2007 14:27
diakritiku moc neupravim, uz sem zrusil cesky rozlozeni klaves:) za pravopis se omlouvam, moc cestinar nejsu:o ale popremylim o tym, mozna vecer, ted valim pryc... snad sem zapomel na to ze spoustu problemu muze resit novy BIOS... du to editovat

EDIT: jak sem psal, pokud by to kdokoli zmenil nemam nic proti, jakekoli napady jsou vitany
EDIT2: psal sem to na rychlo nez sem sel na obed, tak to podle toho vypada... kdyztak zatim piste pripominky k obsahu, na formu se podivam az bude trocha casu...
SmartMole (297)|18.1.2007 16:09
Doplnil bych ještě bod 10) Prach

Zkuste se jednou za čas podívat do PC jak kolik kg prachu obsahuje. Zanesené chladiče špatně chladí a tak se komponenty přehřívají (viz bod č. 2). Někdy muže prach způsobit zkrat a tak i nestabilitu (restarty) systému.

Napadlo mě to proto, že jsem podobný problém řešil (viz: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=3543) Nakonec jsem vyčistil trošku prachu, která byla na nějakých spojích, pod chladičem na GK a bylo po problému. Od té doby je po problému a PC rock-stable! :thumb

Holt někdy jsou to prkotiny...byla to taková troška mastného prachu. Jinak PC pravidelně čistím.
pas!k (3765)|18.1.2007 18:41
[QUOTE=SmartMole]Doplnil bych ještě bod 10) Prach

Zkuste se jednou za čas podívat do PC jak kolik kg prachu obsahuje. Zanesené chladiče špatně chladí a tak se komponenty přehřívají (viz bod č. 2). Někdy muže prach způsobit zkrat a tak i nestabilitu (restarty) systému.

Napadlo mě to proto, že jsem podobný problém řešil (viz: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=3543) Nakonec jsem vyčistil trošku prachu, která byla na nějakých spojích, pod chladičem na GK a bylo po problému. Od té doby je po problému a PC rock-stable! :thumb

Holt někdy jsou to prkotiny...byla to taková troška mastného prachu. Jinak PC pravidelně čistím.[/QUOTE]
Hlavne kovovy prach dokaze udelat divy .. mam nekolik stanic v provozu kde se obrabi kov a tam to teda trpi jako svine :)
wizaard (913)|18.1.2007 21:04
[QUOTE=Smeli]No, pokud upravíš trochu tu češtinu, může se to nastavit jako důležité.[/QUOTE]
Upřímně by mě zajímalo, oč jde. Sorry za OT, ale tohle nějak nechápu. Naskýtá se ale vícero možností: 1) Už to někdo opravil. 2) Vadí Ti čeština. 3) Vidíš chyby, kde prakticky nejsou... ;)

P.S.: Jinak, Mech13, velmi dobrá práce.
boboco (1987)|18.1.2007 21:08
Po domluvě s MECHem přináším poupravenou, počeštěnou verzi
:turtle


Jelikož se tu poslední dobou hodně množí dotazy typu: "Počítač se mi často bezdůvodně restartuje... PC je nestabilní, vytuhává...", jednoduše jsem si řekl, že to trochu zobecním.
Rozhodně následující text nepovažuji za ryze mé vlastní dílo, na které si dělám nějaká práva, nechavám vše otevřeno k volné diskuzi, pro doplnění dalších, častých přičin nestability.

Takže, prosím, postujte jakékoliv připomínky, komentujte, reagujte, ať je z toho nakonec použitelný FAQ, který pomůže vyřešit spoustu problémů...

***


Než vznesete dotaz ohledně nestability vašeho miláčka, řiďte se, prosím, následujícími body:

1) Přetaktování
Jestliže je počítač nestabilní, nejprve vypněte veškeré přetaktování a nastavte v BIOSu defaultní hodnoty. Jednoduše vše uveďte do stavu, který nabízí minimální příležitost ke vzniku chyb.

2) Teploty
Zkontrolujte teploty jednotlivých komponent Vašeho PC, konkrétně CPU, GPU, HDD, Chipset... Je PC dobře chlazeno? Nepřehřívá se? (v tomto bodu vám může dobře posloužit například SpeedFan (http://www.almico.com/sfdownload.php) nebo některá z verzí Everestu)

3) Kondenzátory a prach
Podívejte se na elektrolytické kondenzátory základní desky, zda nejsou nafouklé nebo vyteklé. Není Váš počítač abnormálně zanesen prachem a nečistotami? Velké množství zejména jemného prachu může způsobit velké problémy, v extrémních případech může zapříčinit i zkrat!

4) Kontakty
Pro jistotu překontrolujte, zda jsou v počítači v pořádku všechny kabely a zejména kontakty. Často se objevují problémy s rozdvojkami napájení, které mívají vůli a způsobují kolísání/výpadky napájení (např. napájení HDD), nebo se objevují problémy s poškozenými "zlámanými" IDE kabely.

5) Napájení
Máte dostatečně dimenzovaný zdroj? Máte ve svém počítači použit kvalitní značkový zdroj, nebo levný a nekvalitní? - Zdroj je třeba nepodceňovat a samovolné restarty během zátěže často bývají způsobeny přetížením zdroje. Používání PC s takto přetíženým zdrojem může být velkým hazardováním, neboť některé nekvalitní zdroje mohou při svém "odchodu" trvale poškodit i další Vaše komponenty!!!

6) Paměti
Velmi častým problémem bývají chyby operační paměti. Stáhněte si Memtest (http://www.memtest86.com/#download0) vypalte jej na CD, z CD nabootujte a nechte minimálně 2 hodiny bežet test. Během testu se nesmí objevit jediná chyba. Test běží v nekonečné smyčce, je potřeba ho ukončit ručně. Pokud se objeví chyby, zkuste RAMky vyjmout ze slotů, očistit je, pak očistit i samotné sloty, vložit je zpět a test opakovat. Často pomůže i snížení frekvencí a zvýšení latencí (pokud je možnost, použijte SPD). Pokud se i přes všechnu snahu chyby dále objevují, je potřeba RAMku vymněnit.

7) Periferie
Odpojte všechny nepotřebné periferní zařízení jako jsou tiskárny, scanery, webkamery, herní ovladače a další. Pokud možno, odinstalujte i jejich obslužný software. I taková nevinná webkamera v kombinaci se špatným softwarem může způsobit velké problémy.

8) Software
Máte legální Windows se všemi aktualizacemi a především pak včetně SP2? Máte nejnovější (a pokud možno WHQL certifikované) ovladače? Nemáte systém zavirován - napaden SPAMem? -Zkontrolujte běžící procesy, případně prohlédněte programy spouštěné po startu Windows. Pokud máte podezření, že Váš systém není v dobré kondici, proveďte novou instalaci operačního systému. Máte poslední verzi BIOSu na zakladní desce? Problémy s nestabilitou často řeší nový BIOS. Jeho aktualizaci hledejte na stránkách výrobce Vaší základní desky.

9) Pevný disk
Zkontrolujte pomocí SMART analýzy konzistenci Vašeho pevného disku (lze použít například SpeedFan)

10) Poslední pomoc
Pokud jste se dostali až k tomuto bodu a problém přetrvává, je velká pravděpodobnost, že Vám selhává hardware.
Pokud se v počítačích příliš nevyznáte, zde nejspíš Vaše snažení končí a budete muset požádat o pomoc někoho povolanějšího. Pokud se ale snadno nevzdáváte, nyní by bylo nejlepší sehnat si, například od dobrého známého, počítač, s co nejpodobnější konfigurací jakou vlastníte (stejná platforma - Intel socket 478/LGA775, AMD socket 462/754/939/AM2, stejné paměti - DDR/DDR2, stejné grafické porty - AGP/PCI-E...) a postupně začít měnit jednotlivé komponenty, dokud neodhalíte tu konkrétní špatnou... Nejlépe by bylo měnit komponety v tomto pořadí: zdroj, paměti, grafická karta, procesor - pokud desky podporují stejné procesory (POZOR! nutné ověřit! např. socket 478: P4 FSB400 a FSB800 určitě zaměnit nepůjdou, přestože do patic vzájemně pasují!). Z těchto pokusů by Vám měla vyplynout vadná komponenta.

Stabilitu počítače můžete ověřovat například pomocí Prime95 (http://sp2004.fre3.com/download.htm). Pokud vlastníte jednojádrový procesor, spustit jednou, s dvoujádrovým (Intel Core Duo, Core 2 Duo, AMD X2) je potřeba spustit program souběžně dvakrát. Po cca 8-10 hodinách můžete svůj počítač prohlásit za PRIME-STABLE (pozor, Prime95 nezatěžuje grafickou kartu, tu je nutno testovat zvlášť například pomocí programu 3DMark 200X spuštěného ve smyčce).

Pokud se rozhodnete, že využijete pomoc a zkušeností uživatelů tohoto fóra, vždy, prosím, uvádějte co nejpřesnější popis Vaší kompletní sestavy včetně zdroje a periferních zařízení. Co nejlépe a nejpřesněji popište závadu i včetně toho, kdy se projevila poprvé atd. Problémy s nestabilitou PC jako celku, prosím, směřujte vždy přímo do tohoto threadu.

//tak teď bych byl rád, pokud by se co nejvíc z Vás k tomuto vyjádřilo a myslím, že by v případě kladných ohlasů nebylo špatné tento thread vhodně umístit a pojmenovat a problémy s nestabilními počítači řešit vždy zde, na jednom místě. Co si o tom myslíte?

//ještě jen pro jistotu připomínám, že autorem tohoto "projektu" je Mech13, já figuruji jen jako jakýsi korektor :)

EDIT: ještě "Kosmetické úpravy":)
EDIT2: "prosím" opraveno asi 5x:D
mech13 (5526)|18.1.2007 21:10
[QUOTE=wizaard]Upřímně by mě zajímalo, oč jde. Sorry za OT, ale tohle nějak nechápu. Naskýtá se ale vícero možností: 1) Už to někdo opravil. 2) Vadí Ti čeština. 3) Vidíš chyby, kde prakticky nejsou... ;)

P.S.: Jinak, Mech13, velmi dobrá práce.[/QUOTE]
rekl bych ze ma na mysli hlavne diakritiku:o boboco se uz obetoval ze to prepise a nejak vkusne upravi, za coz mu su velice vdecne...

P.S.:diky

EDIT: a tak uz to tu je:)
mech13 (5526)|18.1.2007 21:19
[QUOTE=boboco]...[/QUOTE]
imho naprosto dokonaly:) presne tak nejak sem si to predstavoval:thumb

jenom detaily...
6)
..Během testu se nesmi objevit...
10)
...stejná platforma - Intel socket 478, socket LGA775 | AMD socket A... - nejak oddelit
wizaard (913)|18.1.2007 21:26
No, tak když to chcete mít úplně dokonalé, klucííí, tak ještě (nečetl jsem to v nové verzi ale celé) ve větě
[QUOTE]Takže prosím postujte jakékoliv připomínky, komentujte ...[/QUOTE]
chybí čárka před a za "prosím".
boboco (1987)|18.1.2007 21:37
Teď musíme vymyslet, co ještě poupravit, ale hlavně, kam následně tento FAQ umístit, aby i nový uživatel, který bude hledat pomoc tohoto typu, hned věděl, kam se podívat...:notsure

EDIT: na chvíli se odpojuji, elektřinu sice filtuji přes UPSku která nestíhá přepínat mezi sítí a baterií, internet jde svižně, ale začalo se tu u mě děsivě blejskat, na chvíli odpojím net nerad bych usmažil desku:D
mech13 (5526)|18.1.2007 21:45
[QUOTE=boboco]Teď musíme vymyslet, co ještě poupravit, ale hlavně, kam následně tento FAQ umístit, aby i nový uživatel, který bude hledat pomoc tohoto typu, hned věděl, kam se podívat...:notsure[/QUOTE]
o tom, kam to umistit, sem premyslel hned jak sem to psal, a nic, kde by to bylo videt, me nenapadlo... bud by to chtelo nejaky administratorsky zasah, nebo se smirit s tim, ze se na tento topic bude muset pokazde odkazovat kazdy takovy dotaz...
SmartMole (297)|18.1.2007 23:31
Mám obavy, že většina začátečníků stějně FAQ nečte a budou nadále psát dotazy typu "Počítač padá, co s tím?". Pokročilejší tento faq budou znát nebo závadu dokáží sami vystopovat, pak dotaz napíší do příslušné kategorie.

Psát to všechno do tohoto threadu...no nevím, představa, že se tu sejde zároveň více problému a všichni se to budou snažit vyřešit, mě docela děsí. Nikdo nebude vědět kdo na co odpovídá, když se do toho ještě přidají vyhrabávači půl roku starých problémů (threadů), no, nevím nevím. Podle mě by z toho byl jeden velký chaos.

Ideální by podle mě bylo vytvoření další kategorie v sekci "Další aktivity fóra", mohla by se jmenovat třeba "Problémy a jejich řešení", kde by se řešily problémy typu stabilita (hardware/software). Jako první a důležitý thread bych zaředil tento FAQ (tedy upravený od Boboca, který se mi líbí) a jako druhý by mohl být thread "Databáze řešení problémů", který by byl samozřejmě uzamčený a mohli ho upravovat pouze moderátoři, kteří by tam dávali popis problému a jeho následné řešení. Prostě kdyby se objevilo nějaké téma, pokud by bylo zajímavé, moderátor či někdo jiný by to shrnul do rozumné podoby jako jeden příspěvěk a ten by se šoupl do té databáze s patřičným odkazem na původní thread. Časem by z toho mohla být velmi solidní databáze. Teď je otázkou, jestli se do toho bude někomu chtít.

Co vy na to?
mech13 (5526)|18.1.2007 23:45
[QUOTE=SmartMole]...[/QUOTE]
jo, to vypada jako rozumne navrh kam s tim:) do soucasnych kategorii se to moc nikam nehodi, neco na to asi bude potreba vytvorit a toto zni jako dobre napad. stejne se k tomu bude muset vyjadrit vedeni fora, jestli to jenom nekam soupnout, nebo jestli se udela nova kategorie
Petr S. (1220)|19.1.2007 19:36
Též se mi to zdá jako velice dobrý nápad :thumb

Jen tak dál pane :D
robky (3195)|19.1.2007 22:31
Skvelý nápad, slušné prevedenie.:thumb . Len to ešte umiestniť tak, aby si to čo najviac ľudí čo majú problém prečítalo. Určite by som to nedával do threadu FAQ lebo ten asi číta málokto, ináč by na celom fóre bolo asi menej threadov.
dzandra (1368)|22.1.2007 14:39
Se musím přiznat, že ačkoliv jsem celkem dlouho přemýšlet a asi ještě chvíli budu, nenapadá mě nic, co by se tam dalo doplnit. Jen tak se mi stalo už hodněkrát, že jsem šel opravovat pc, které se podle uživatele chovalo totálně nestabilně a mě během celo-denního testování neprovedl žádnou chybu :-)))). A jakmile jsem ho vrátil zpět na pracoviště, ha chyba.

No teď mě napadlo, že někdy může za nestabilutu a síťová karta.
pas!k (3765)|22.1.2007 15:33
[QUOTE=boboco]Teď musíme vymyslet, co ještě poupravit, ale hlavně, kam následně tento FAQ umístit, aby i nový uživatel, který bude hledat pomoc tohoto typu, hned věděl, kam se podívat...:notsure

EDIT: na chvíli se odpojuji, elektřinu sice filtuji přes UPSku která nestíhá přepínat mezi sítí a baterií, internet jde svižně, ale začalo se tu u mě děsivě blejskat, na chvíli odpojím net nerad bych usmažil desku:D[/QUOTE] No kdyz premyslim nad tim kde by to melo byt aby si toho opravdu lidi vsimli napada me jen primo nekde na uvodu shw :) Proste udelat tam blok se seznamem tehle temat s popisem ze pokud ma nekdo nejaky problem tady je seznam jak postupovat ..
Petr S. (1220)|22.1.2007 19:57
Tak jsem si vzpomněl na jednu pikantnost, který mi vyprávěl známý, když byl opravovat jeden PC...

Nějací lidé si ho pozvali ke kompu aby jim ho opravil, on si ho vzal do servisu, spustil a zjistil, že s ním nic není. Tak ho vzal zpátky k nim, řekl že s ním nic není a schválně ho ještě vyzkoušel. Jenže když připojil všechny komponenty tak zjistil, že PC opravdu nefunguje... :notsure

Tak nad tím bádal a nakonec zjistil, že je špatná klávesnice... :eek: :eek:

A co z toho plyne? Že závada může být opravdu kdekoliv :hmm
Karel Polívka (1485)|27.1.2007 16:55
[QUOTE=mech13]jo, to vypada jako rozumne navrh kam s tim:) do soucasnych kategorii se to moc nikam nehodi, neco na to asi bude potreba vytvorit a toto zni jako dobre napad. stejne se k tomu bude muset vyjadrit vedeni fora, jestli to jenom nekam soupnout, nebo jestli se udela nova kategorie[/QUOTE]
Viděl bych to následovně - udělat novou sekci "Problémy s PC (HW/SW) a jejich řešení" v kategorii "Hardware" (a umístit ji v rámci této kategorie na 1. místo).

Zde by bylo vytvořené nové téma obsahující upravenou variantu bobocem. Toto téma by bylo uzamčené (mohli by jej upravovat pouze moderátoři) a nastavené jako důležité.

Jako druhé důležité téma v pořadí by zde bylo vytvořeno rovněž uzamčené téma "Databáze řešení problémů" přesně podle toho, co navrhoval SmartMole, takový koncept vypadá vážně dobře.

Souhlas?
mech13 (5526)|27.1.2007 16:59
[QUOTE=Karel Polívka]Souhlas?[/QUOTE]
ja su jednoznacne pro:) zni to velice dobre
BlackFrog (563)|27.1.2007 17:25
[QUOTE=Karel Polívka]
Souhlas?[/QUOTE]
jsem taky pro... opravdu dobry napad...
boboco (1987)|27.1.2007 21:07
Tak jsem moc rád, že Mechův nápad se realizoval, takhle nějak jsem si to představoval, báječné:thumb
mech13 (5526)|28.1.2007 01:57
[QUOTE=dzandra]No teď mě napadlo, že někdy může za nestabilutu a síťová karta.[/QUOTE]
to by se tam mohlo pridat... co Vy na to?

10) Poslední pomoc
Pokud jste se dostali až k tomuto bodu a problém přetrvává, je velká pravděpodobnost, že Vám selhává hardware. Pokud se v počítačích příliš nevyznáte, zde nejspíš Vaše snažení končí a budete muset požádat o pomoc někoho povolanějšího.

Pokud se ale snadno nevzdáváte, muzete se pokusit o rozjeti PC v "minimalni konfiguraci" - tedy pouze zakladni deska, procesor, jeden pametovy modul, graficka karta a jeden pevny disk, na kterem je operacni system. Jinymi slovy: vse nepotrebne odpojte - DVD, FDD, zvukova karta, sitova karta atd. Pokud mate vic pametovych modulu, postupne je vystridejte vsechny a ve vsech pametovych slotech, ktere vase zakladni deska ma. Nezapomente na zarizeni integrovane na zakladni desce: ty se vetsinou vypinaji v BIOSu v casti "integrated peripherals". Takze na zakladni desce vypnete veci jako seriovy a paralelni port, zvukova karta, nepotrebne pridavne IDE radice apod.

Jestli se vase PC nechova stabilne ani v "minimalni konfiguraci", tak by nyní by bylo nejlepší sehnat si, například od dobrého známého, počítač, s co nejpodobnější konfigurací jakou vlastníte (stejná platforma...
SmartMole (297)|28.1.2007 21:45
Ale jo, proč ne...;)
Petr S. (1220)|29.1.2007 09:48
[QUOTE=mech13]to by se tam mohlo pridat... co Vy na to?
...[/QUOTE]

Jo, přesně tohle mi v tom výčtu chybělo :thumb Jen jsem nemohl přijít na to co ;)
mech13 (5526)|29.1.2007 15:29
[QUOTE=SmartMole]Ale jo, proč ne...;)[/QUOTE]
[QUOTE=Petr S.]Jo, přesně tohle mi v tom výčtu chybělo :thumb Jen jsem nemohl přijít na to co ;)[/QUOTE]

tak mohl by to tam nekdo pls hodit? dokonce sem se i obetoval a doplnil diakritiku + kousek jeste doplnil:)

Pokud se ale snadno nevzdáváte, můžete se pokusit o rozjetí PC v "minimalní konfiguraci" - tedy pouze základní deska, procesor, jeden paměťový modul, grafická karta a jeden pevný disk, na kterém je operační systém. Jinými slovy: vše nepotřebné odpojte - DVD, FDD, zvuková karta, síťová karta atd. Pro jistotu ještě uveďte BIOS do výchozího nastavení (buď bude někde v BIOSu položka "LOAD DEFAULTS", nebo na základní desce najděte jumper "CLEAR CMOS", v nejhorším odpojte zákkladní desku od el. energie a na pár minut ze základní desky vytáhněte baterku). Pokud máte víc paměťových modulů, postupně je vystřídejte všechny ve všech pamětových slotech, které Vaše základní deska má, klidně i na nižší frekvenci než pro jakou jsou certifikované (ano, i to někdy způsobuje nestabilitu...). Nezapomeňte na zařízení integrované na základní desce: ty se většinou vypínají v BIOSu v části "INTEGRATED PERIPHERALS". Takže na základní desce vypněte věci jako sériový a paralelní port, zvuková karta, řadič FDD, nepotřebné přídavné IDE řadiče apod.

Jestli se Vaše PC nechová stabilně ani v "minimalní konfiguraci", tak by nyní by bylo nejlepší sehnat si, například od dobrého známého...
Architect (232)|29.1.2007 16:36
:thumb :)
boboco (1987)|30.1.2007 19:24
FAQ byl upraven, ale způsob resetování BIOSu jsem tam nepřidal, myslím, že to je už moc nadbytečné. Možná bych to napsal někam jinam, ale nepřidával bych to do FAQu, to bychom tam za chvilku mohli i popisovat jak správně vložit CPU do socktetu, RAMku do slotu... Tedy alespoň můj názor.

// Příspěvek Petra S. je s názvem "správné resetování paměti CMOS" byl přesunut do databáze řešení problémů
mech13 (5526)|30.1.2007 20:27
[QUOTE=boboco]FAQ byl upraven, ale způsob resetování BIOSu jsem tam nepřidal, myslím, že to je už moc nadbytečné. Možná bych to napsal někam jinam, ale nepřidával bych to do FAQu, to bychom tam za chvilku mohli i popisovat jak správně vložit CPU do socktetu, RAMku do slotu... Tedy alespoň můj názor.[/QUOTE]
dik za edit
jj taky mi to pripada uz moc... ale link na to co napsal Petr S. bych tam urcite dal.
Petr S. (1220)|31.1.2007 19:27
[QUOTE=boboco]FAQ byl upraven, ale způsob resetování BIOSu jsem tam nepřidal, myslím, že to je už moc nadbytečné. Možná bych to napsal někam jinam, ale nepřidával bych to do FAQu, to bychom tam za chvilku mohli i popisovat jak správně vložit CPU do socktetu, RAMku do slotu... Tedy alespoň můj názor.[/QUOTE]

Jasně, ale na tom jak vložit CPU do socketu, RAMku do slotu, není většinou co zkazit ;) Teda když nepoužiješ nadlidskou sílu :D

Na tomhle taky nic není, jasně, ale vzhledem k tomu, že FAQ je určen začátečníkům a také ke skutečnosti, že některé desky můžeš odpálit (a hodně lidí o tom ani neví) když je spustíš se zapnutým resetem CMOS... Toť zas můj názor :)
mech13 (5526)|31.1.2007 19:56
tak pri editu tam trosku vybehlo par slov mimo poradi ve kterym mely byt...

"paměťový modul, grafická karta a Jestliže se v počítačích příliš nevyznáte, zde nejspíš Vaše snažení končí a budete muset požádat o pomoc někoho povolanějšího. Pokud se ale snadno nevzdáváte, můžete se pokusit o rozjetí PC v "minimalní konfiguraci" - tedy pouze základní deska, procesor, jedenjeden pevný disk, na kterém je operační systém."

ta prvni tucna cast patri mezi to dvakrat jeden
boboco (1987)|31.1.2007 21:05
[quote=mech13]tak pri editu tam trosku vybehlo par slov mimo poradi ve kterym mely byt...
[/quote]

Zvláštní chybka, nechápu jak k ní došlo:D -každopádně, snad je to již v pořádku:o. Už jen aby do nové sekce někdo začal přispívat;)
Petr S. (1220)|1.2.2007 08:53
[quote=Petr S.]Jasně, ale na tom jak vložit CPU do socketu, RAMku do slotu, není většinou co zkazit ;) Teda když nepoužiješ nadlidskou sílu :D

Na tomhle taky nic není, jasně, ale vzhledem k tomu, že FAQ je určen začátečníkům a také ke skutečnosti, že některé desky můžeš odpálit (a hodně lidí o tom ani neví) když je spustíš se zapnutým resetem CMOS... Toť zas můj názor :)[/quote]

Aha, tak jsme si možná nerozumněli - možná jsem se špatně vyjádřil, nebo jsme se jen špatně pochopili... :slug

Rozhodně jsem totiž nemyslel, aby se můj příspěvek přidal přímo do té nové sekce - to by opravdu bylo nadbytečné. Původně jsem myslel, že by se to mohlo přidat jako odpověď k mechovu FAQu - pod jeho úvodní příspěvek.

Chvilku jsem nad tím totiž přemýšlel a napadlo mě menší vylepšení SmartMolovy koncepce - jako odpovědi k různým FAQům by se do tématů mohly vkládat takovéto upřesňující příspěvky, které by rozváděli různé další související činnosti, které by mohly některým uživatelům činit potíže.

Napadlo mě to, když jsem si uvědomil, že vždycky když hledám o něčem informaci, tak jsem rád, když je všechno popsáno v jednom tématu a nemusím dál ztrácet čas dalším hledáním souvisejícího...:turtle

[QUOTE=SmartMole]...Prostě kdyby se objevilo nějaké téma, pokud by bylo zajímavé, moderátor či někdo jiný by to shrnul do rozumné podoby jako jeden příspěvěk a ten by se šoupl do té databáze s patřičným odkazem na původní thread...[/QUOTE]

Myslím, že když by takové téma vzniklo, mohlo by se buď téma odemknout, aby zde mohli psát další uživatelé související návody, ale vzhledem k tomu, že by zde mohlo vznikat též množství balastu, tak by asi bylo lepší, když by někdo takový příspěvek napsal a zaslal jej jako SZ nějakému moderátorovi, který by jej posoudil, příp. opravil menší chybky a vložil do vhodného tématu.

V tom případě by ale ještě chtělo dořešit vkládání těchto FAQů a příspěvků do nich a toto uvést např. do pravidel sekce a tu označit jako důležitou, obdobně jako je tomu u ostatních sekcí.

Co vy na to?
SmartMole (297)|1.2.2007 09:25
Ten reset CMOS bych dal do "databáze řešení problémů" od toho jsme ji přeci zřídili. Je snad jedno, že se tu neprobíral nějaký konkrétní příklad. Jinak do FAQu bych to nedával, měl by být jednoduchý a přehledný, aby ho četli i méně zkušení uživatelé.

Ještě mě napadlo, že by to opravdu chtělo napsat do prvního příspěvku pravidla databáze, aby všichni věděli, že je třeba požádat nějaké moderátora o vložení nového problému. No a prosil bych moderátory, aby v tomto threadu psali opravdu výstižné nadpisy; možná by se hodil i obsah:

1) pravidla
2) obsah
3) reset cmos
...
Petr S. (1220)|1.2.2007 17:09
[QUOTE=SmartMole]Ten reset CMOS bych dal do "databáze řešení problémů" od toho jsme ji přeci zřídili. Je snad jedno, že se tu neprobíral nějaký konkrétní příklad. Jinak do FAQu bych to nedával, měl by být jednoduchý a přehledný, aby ho četli i méně zkušení uživatelé.
...[/QUOTE]

Ano, máš pravdu :) Nedošlo mi, to. Také je možné že se tento problém bude vyskytovat i v jiných příspěvcích a pak by bylo opravdu nejlepší dát jej do databáze... :idea