reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Návod na sestavení PC

Hps (107)|18.1.2007 16:26
Včera jsem si objednal PC, ale ještě nemám moc zkušeností se skládáním celého PC.Tak bych se chtěl zeptat, jestli nevíte o nějakém návodu kde jsou popsané jednotlivé kroky.(Chci si počítač určitě skládat sám.:D)
SmartMole (297)|18.1.2007 16:43
Je to jednoduchá záležitost...tedy pokud máte klasický middletower.

1) šoupnout zdroj do skříně (12 cm fanem dolu)
2) mechaniku dát do skříně i s datovým kabelem (no ale to většinou můžete uděla kdykoli)
3) desku s položit na nějaký bezpečný podklad - nejlépe na ten sáček, ve kterém byla zabalena a pod tím sáčkem mít útěrku, ručník či co...
4) dát procesor do patice (radši se podívat na návod jak tam patří) :-)
5) dát ramky do slotů
6) nanést tenkou vrstvu na chladič procesoru (třeba kreditkou) a připevnit na procesor
7) dát kovový štítek na výstupy desky do skříně
8) dát a přišroubovat desku do skříně
9) dát hdd do skříně, zapojit kabely všechny kabely včetně ventilátorů
10) šoupnout tam grafiku, samozřejmě přišroubovat a nezapomenout na přídavné napájecí kabely pokud jsou
11) zkontroloval jestli jste všechno provedl
12) zapojit pc a vyzkoušet

Důležité rady:
Hlavně u zapojování kabelů do MB se dívejte do manuálu...největší peklo to bývá při zapojování předních výstupů na skříni.
Prostě když nevím, radši se přesvědčím....když vím a dělám to poprvé, přesvědčím se, že vím správně! :-)

Snad jsem na nic nezapomněl...kdyžtak se zeptejte nebo ostatní doplňte.
mech13 (5526)|18.1.2007 18:24
[QUOTE=SmartMole]6) nanést tenkou vrstvu na chladič procesoru (třeba kreditkou) a připevnit na procesor
7) dát kovový štítek na výstupy desky do skříně
8) dát a přišroubovat desku do skříně[/QUOTE]
!!! chladic pripevnovat az je MB usazena a prisroubovana v bedne! nevim jak u AM2, ale u 775 je potreba dost sily a deska ktera neni pripevnena v bedne se HODNE prohne, muzou s tim byt jen problemy!
imho bych radsi napred usadil desku a pak teprve ji zacal osazovat vsim moznym... takze to do bedny skladat v poradi: Zdroj, MB, RAM, CPU, predni konektory, VGA, mechaniky/disky...
SmartMole (297)|18.1.2007 18:36
Jde o to, že když instalujete větší chladič a máte tam zadní podpůrný rámeček tak narážíte na "chybu v programu"! :-) Na AM2 žádnou sílu nepotřebujete, ale potřebuje prostor, abyste to tam napasoval. Pokud si desku podložíte rozumně ručníkem nebo útěrkou desku rozhodně neprohnete tak, aby se mohla poškodit i při nazování chladiče na 775. Když to uděláte takto, vůbec nevadí, že v PC máte zdroj či mechaniku.

Je to osvědčený způsob. Nikdy jsem s ním neměl žádné problémy. Jak na 775 nebo AM2 (939). Hlavně je to rychlé a pohodlné. Takže si na tom trvám! :-P
tgfh (2985)|18.1.2007 18:38
Já taky dávám vždy nejprve chladič na CPU a pak MB do skříně.
pas!k (3765)|18.1.2007 18:39
Hned po upevneni zdroje musi jit logicky deska protoze je to nejvetsi kus hw v bedne proto je dobre ji tam davat ve chvili kdy ji nic nezavazi .. a jeste jedna rada pred upevnenim desky dat pozor zda je na zadni casti case pripevneny plisek s otvory na vyvody z deksy .. plisek je soucasti baleni u zakladni desky .. Mozna to nekomu prijde smesny ale uz sem videl i pc bez toho plechu :) Hned po desce davam vestinou prc a chladic .. pak ram .. pak mechaniky a karty ..
mech13 (5526)|18.1.2007 18:44
[QUOTE=SmartMole]Jde o to, že když instalujete větší chladič a máte tam zadní podpůrný rámeček tak narážíte na "chybu v programu"! :-) Na AM2 žádnou sílu nepotřebujete, ale potřebuje prostor, abyste to tam napasoval. Pokud si desku podložíte rozumně ručníkem nebo útěrkou desku rozhodně neprohnete tak, aby se mohla poškodit i při nazování chladiče na 775. Když to uděláte takto, vůbec nevadí, že v PC máte zdroj či mechaniku.

Je to osvědčený způsob. Nikdy jsem s ním neměl žádné problémy. Jak na 775 nebo AM2 (939). Hlavně je to rychlé a pohodlné. Takže si na tom trvám! :-P[/QUOTE]
nejak mi unika ta finta... nejde o to, ze desku prohnu kdyz chladic nasazuju, ale o to, ze az je chladic nasazene tak ohne desku kolem procesoru... z desky je pak takova parabola ktera ma stred v CPU - jinak receno ty ctyri prichytky tlaci desku nahoru a jediny pevny bod je procesor, kolem ktereho se deska ohne

EDIT: krome toho u CPU i u MB (s775) byvaji velky varovani ze chladic na procesor instalovat az je deska v bedne
SmartMole (297)|18.1.2007 18:48
[quote=pas!k]Hned po upevneni zdroje musi jit logicky deska protoze je to nejvetsi kus hw v bedne proto je dobre ji tam davat ve chvili kdy ji nic nezavazi .. a jeste jedna rada pred upevnenim desky dat pozor zda je na zadni casti case pripevneny plisek s otvory na vyvody z deksy .. plisek je soucasti baleni u zakladni desky .. Mozna to nekomu prijde smesny ale uz sem videl i pc bez toho plechu :) Hned po desce davam vestinou prc a chladic .. pak ram .. pak mechaniky a karty ..[/quote]

Nejdříve ramky a pak chladič, protože pak ty ramky přes chladič tam vůbec nemusíte dát.
SmartMole (297)|18.1.2007 18:51
[quote=mech13]

EDIT: krome toho u CPU i u MB (s775) byvaji velky varovani ze chladic na procesor instalovat az je deska v bedne[/quote]

OK. Je pravda, že jsem moc 775 neinstaloval, asi tak 10. Ale u žádného jsem problém neměl. Myslím, že to ve skutečnosti není tak tragické, ale že tam to varování je hlavně proto, aby předcházeli stížnostem od lidí, co na to šli opravdu silou! :-)

Když nad tím tak přemýšlím, tak to tam bude opravdu spíše kvůli lidem, co si jsou schopní desku dát třeba na klín a pak se tam snažit narvat ty čuflíky. Jinak pokud to nainstalujete normálně, no problem! Zádnou parabolu jsem nepozoroval. Schválně si to vyzkoušejte! ;-) Navíc mi neříkejte, že by ty desky nikdo nemohl provozovat mimo skříň, chtěl bych vidět všechny recenzenty MB jak při megatestech všechny desky 775 upínají do skříně. Berte to tak, že se tento hardware prodává i v USA, kde musí na kelímky v mekáči psát, že ta káva uvnitř je horká a v případě polítí, je může popálit.

Ještě k těm diskům...pokud se nezasazují kolmo, ale klasicky, tak je tam dávat raději před GK, protože pak většinou překáží, při jejich instalaci.

Kablíky co se zasazují na konektory v okolí procesoru a gk radši také zapojuji před instalací karty, protože pak to bývá dost krkolomné je zapojit.
boboco (1987)|18.1.2007 18:52
[quote=mech13]!!! chladic pripevnovat az je MB usazena a prisroubovana v bedne! nevim jak u AM2, ale u 775 je potreba dost sily a deska ktera neni pripevnena v bedne se HODNE prohne, muzou s tim byt jen problemy!
imho bych radsi napred usadil desku a pak teprve ji zacal osazovat vsim moznym... takze to do bedny skladat v poradi: Zdroj, MB, RAM, CPU, predni konektory, VGA, mechaniky/disky...[/quote]

To co radíš bohužel nemohu doporučit, nehledě na to, že velká část chladičů (zpravidla těch lepších, větších) takto vůbec instalovat nejde. Ano, deska se prohne, to je pravda, ale není to tak rapidní, aby to omezovalo následné usazení do skříně (nebo poškozovalo desku). Holt, každej asi máme svůj způsob, pokud člověk použije boxovaný chladič, je to i vcelku jedno, ale třeba můj Infinity bys na desku upevněnou v case nenamontoval (a ani nesundal), ani kdyby ses rozkrájel:). A co se týče potřebné síly pro upevnění, montáž na s775 je navrhnuta tak hloupě a zároveň tak rafinovaně, že moc síly potřeba není... Jen je potřeba chladič upevňovat tak jak to radí výrobce. Zámečky na chladiči všechny otočit nadoraz, na opačnou stranu, než ukazuje šipka, chladič volně položit na CPU (to samozřejmě musí být potřeno pastou) a pak zatlačit na první zámeček - ozve se cvaknutí, chladič si podržet a zatlačit zámeček, který je umístěn úhlopříčně - na ten jediný je potřeba krapet vyšší síla a pak zacvaknout zbylé dva. Pokud je vše upevněno správně, deska je prohnutá, chladič se nevyklá a především se nevyklá ani jeden ze zámečků! Už tolikrát jsem viděl špatně nasazený chladič na s775, že to snad ani není možné:-(

Jinak se při montáži PC držet následujícího:
- na nic nepoužívat sílu (vyjma instalace chladiče)
- Pokud si něčím nejsem jist, prostuduji manuál nebo se někoho povolaného zeptám
- pokud něco někam nepasuje, je dosti pravděpodobné, že to tam nepatří!
- Před samotným připojením napájení a zapnutí PC vše ještě důkladně zkontrolovat!
mech13 (5526)|18.1.2007 18:57
[QUOTE=SmartMole]OK. Je pravda, že jsem moc 775 neinstaloval, asi tak 10. Ale u žádného jsem problém neměl. Myslím, že to ve skutečnosti není tak tragické, ale že tam to varování je hlavně proto, aby předcházeli stížnostem od lidí, co na to šli opravdu silou! :-)[/QUOTE]
Ok takze se shodnem na tom, ze jako odpoved na dotaz: "...ještě nemám moc zkušeností se skládáním celého PC.Tak bych se chtěl zeptat, jestli nevíte o nějakém návodu.." je lepsi napred dat desku do bedny, a teprve potom instalovat chladic...
jako odpoved na dotaz: "...uz me z toho skladani desitek PC dene boli pracky, poradte jak si co nejvic ulehcit praci..." by se vic hodila tvoje finta s rucnikem;)
mech13 (5526)|18.1.2007 19:01
[QUOTE=boboco]Jen je potřeba chladič upevňovat tak jak to radí výrobce. Zámečky na chladiči všechny otočit nadoraz, na opačnou stranu, než ukazuje šipka, chladič volně položit na CPU (to samozřejmě musí být potřeno pastou) a pak zatlačit na první zámeček - ozve se cvaknutí, chladič si podržet a zatlačit zámeček, který je umístěn úhlopříčně - na ten jediný je potřeba krapet vyšší síla a pak zacvaknout zbylé dva.[/QUOTE]
to povazuji za samozdrejmost je postupne zacvakavat ve stejnym poradi jak pri vymene kola na aute:) chladice jako krava moc nepotkavam, tak nevim, ale nevylucuju to, ze s nekterymi to prost jinak nejde... podle me je lepsi - pokud to jde - nasadit chladic az ve skrini
boboco (1987)|18.1.2007 19:10
[quote=mech13]to povazuji za samozdrejmost je postupne zacvakavat ve stejnym poradi jak pri vymene kola na aute:) chladice jako krava moc nepotkavam, tak nevim, ale nevylucuju to, ze s nekterymi to prost jinak nejde... podle me je lepsi - pokud to jde - nasadit chladic az ve skrini[/quote]

Je to zvláštní, mě to nikdy ani nenapadlo, vždy, pokud jsem dělal nové PC, vyndal jsem desku z krabice, na krabici jsem položil elektrostatický pytlík a takovou tu růžovou nebo šedou "pěnovou podložku", která je zespodu na desce, pak se upení CPU do patice, hladič se očistí od "výborné pasty nenasené z výroby", na CPU nanesu novou pastu, upevním chladič, zasadím RAMky (někdy RAMky opravdu musí jít dřív, to je pravda), pak vybalím case, zamontuju zdroj, pevný disk a mechaniky, pak usadím desku (opačný postup je možný, záleží na case, velikosti mechanik, počtu mechaniky, velikosti desky..., zkrátka tohle si člověk musí nejprve rozvrhnout), no a pak už se jen zapojuje a instaluje:-)

EDIT: Kola na autě jsem ještě neměnil, tak díky, jsem zas o něco chytřejší :D
)aguar (235)|19.1.2007 15:48
Chudak ten Hps,chtel jen vedet jestli na to ma a dozvedel se tady hromadu jinejch veci. Treba ze kazdej stavi PC podle sebe a nejak jinak.
Ja nevim,ale v mym pripade davam RAM az nakonec,protoze se k nim v pohode dostanu a nerad bych riskoval ze do nich "drbnu" a poskodim je. Mam teda starou desku a nevim jak to je u tech novych.:)
Tot vse:)
Martin Šejnoha (255)|19.1.2007 16:37
tak se spouštěním desky podložené jen pytlíkem a molitanem(důležitá pozn.: pytlík byl hned pod deskou) jsem se solidně vydrbal;) PC v pohodě fungovalo ale nesměl jsem pohnout deskou... někdy to nechtělo nabíhat atak.... pak jsem desku položil na kus překližky a vše chodilo bez problémů... až budu doma tak zkusím proměřit odpor cestiček na tom antistatickém pytlíku... asi budu překvapen:)
boboco (1987)|19.1.2007 17:00
[quote=Martin Šejnoha]tak se spouštěním desky podložené jen pytlíkem a molitanem(důležitá pozn.: pytlík byl hned pod deskou) jsem se solidně vydrbal;) PC v pohodě fungovalo ale nesměl jsem pohnout deskou... někdy to nechtělo nabíhat atak.... pak jsem desku položil na kus překližky a vše chodilo bez problémů... až budu doma tak zkusím proměřit odpor cestiček na tom antistatickém pytlíku... asi budu překvapen:)[/quote]

Nééé, já se bavil o montáži PC, nikoliv o spouštění! Ty pytlíky bývají mnohdy opravdu zvláštní, přestože odpor jsem u nich vždy naměřil nekonečně velký. Když PC spouštím mimo skříň, vždy na kartonové krabici od desky, s tím problémy nejsou;)
SmartMole (297)|19.1.2007 18:10
Ne! Nikdo nic na pytlíku nespouští. Jde jen o instalaci, toť vše.

Jinak paměti se tam dávají dříve, protože jsou desky, na kterých paměti po instalaci o něco málo většího chladiče než boxovaného prostě nedáte.
Co se týče jejich poškození, nevidím pro to jediný důvod.

Otázka k zakladateli threadu...pomohlo? Jak jste dopadl? :D
boboco (1987)|19.1.2007 18:27
[quote=SmartMole]
Jinak paměti se tam dávají dříve, ...[/quote]
Například u socketu A/Socketu 370 je ve většině případů potřeba přesně opačný postup. Ale ano, při instalaci rozměrného chladiče na současné sockety je nutnost nejprve vložit paměti, teprve pak upevnit chladič, to souhlasí:)
SmartMole (297)|19.1.2007 18:51
[quote=boboco]Například u socketu A/Socketu 370 je ve většině případů potřeba přesně opačný postup. Ale ano, při instalaci rozměrného chladiče na současné sockety je nutnost nejprve vložit paměti, teprve pak upevnit chladič, to souhlasí:)[/quote]

V té době jsem PC nestavěl. Pročpak to bylo nutné?
Hps (107)|19.1.2007 19:50
[QUOTE=SmartMole]Ne! Nikdo nic na pytlíku nespouští. Jde jen o instalaci, toť vše.

Jinak paměti se tam dávají dříve, protože jsou desky, na kterých paměti po instalaci o něco málo většího chladiče než boxovaného prostě nedáte.
Co se týče jejich poškození, nevidím pro to jediný důvod.

Otázka k zakladateli threadu...pomohlo? Jak jste dopadl? :D[/QUOTE]
Bohužel to ještě nedošlo, ale až to dojde dám vědět. A díky všem za rady, i když ještě teď se mi z toho točí hlava...každý říká něco jiného.
boboco (1987)|19.1.2007 20:09
[quote=Hps]Bohužel to ještě nedošlo, ale až to dojde dám vědět. A díky všem za rady, i když ještě teď se mi z toho točí hlava...každý říká něco jiného.[/quote]

Neboj, nic na tom není, my tu řešíme už jen detaily:-)

[quote=SmartMole]V té době jsem PC nestavěl. Pročpak to bylo nutné?[/quote]

Protože k zavaknutí chladiče jsi potřeboval mít sloty volné, obrázek Ti snad napoví:)

SmartMole (297)|19.1.2007 20:10
Pokud se jedná o nové komponenty s klidem můžete využít můj postup. :thumb

To Boboco: Jo, už si vzpomínám...:-)
Petr S. (1220)|20.1.2007 15:21
[QUOTE=Hps]Bohužel to ještě nedošlo, ale až to dojde dám vědět. A díky všem za rady, i když ještě teď se mi z toho točí hlava...každý říká něco jiného.[/QUOTE]

Opravdu na tom nic není ;) To zvládneš :thumb

Jen tak mezi námi: Klidně dávej komponenty podle svého - maximálně se ti může stát, že to či ono zařízení budeš muset opětovně vytáhnout, abys tam mohl strčit jiné... Toť vše :thumb
mech13 (5526)|20.1.2007 16:26
[QUOTE=SmartMole]Jinak pokud to nainstalujete normálně, no problem! Zádnou parabolu jsem nepozoroval. Schválně si to vyzkoušejte! ;-)[/QUOTE]
tak prave sem prave nahazoval AC freezer 7 pro a musim, rict ze deska se ani nehla... zda se mi, ze uchyseni na tom freezeru je mnohem volnejsi nez na box chladici: s nasazenym boxem ani nehnu ale s freezermem muzu kyvat... poprve co sem montoval S775 mimo skrin tak to byl celeron s box chladicem na ASRock i945G a ta se sakra hodne prohla. potom sem to uz radsi mimo skrin nezkousel, az dnes. mozna ze se mi sesla nestastne meka deska s pevnejsim boxem a parabola byla na svete...
takze ano, s AC freezerem to jde bez problemu i mimo skrin
Hps (107)|23.1.2007 16:29
Dnes došel disk, skříň a zdroj. Ale ten zdroj tam byl jen tak položený a u ničeho nebyly manuály, nic. Je to v pořádku?
SmartMole (297)|23.1.2007 16:35
Jo, to je normálka. Na disku většinou bývá nálepka, co je který jumper a tak. Pokud není, pokud potřebujete popis, mrkněte na web výrobce.

EDIT: Teď jsem si uvědomil, že mluvíte o zdroji. U toho žádný návod nebývá. Málokdy se prodává retail verze (to až u těch dražší zdrojů). Nebojte se...co já vím, tak je to udělané tak, abyste nemohl nic zapojit špatně. Je to jako taková ta hra pro děti, kdy máte dát kolečko do díry ve tvaru kolečka, trojúhelníček na trojúhelníček atd...:-)
wex (115)|24.1.2007 15:31
[QUOTE=SmartMole]Je to jako taková ta hra pro děti, kdy máte dát kolečko do díry ve tvaru kolečka, trojúhelníček na trojúhelníček atd...:-)[/QUOTE]
A buď je dítě nadprůměrně inteligentní nebo nadprůměrně silné :D
Hps (107)|24.1.2007 20:53
Dneska jsem si všiml u zdroje něčeho divného: U kabelu, který má vést ze zdroje do základní desky, chybí jeden kablík. Jak je to umělohmotné "plato" ve kterém jsou nastrkané kablíky, tak tam jeden chybí a zůstal tam jenom prázdný čtvereček. Je to normální?
Petr S. (1220)|25.1.2007 10:15
A co je to za zdroj? Konektor od něj je 20 nebo 24pin? Normálně by to ale být normální nemělo :confused:

Zapojené by měly být pokud vím, všechny piny.
Hps (107)|26.1.2007 15:15
Snad je to normální - viz http://www.wapac.net/images/ps/M_PS-wintec-24pin-port.jpg
Teď ale řeším revizi desky Gigabyte DS4. Problém je v tom, že mi přišla revize 1.0, ale já jsem se dozvěděl o novější revizi 2.0 až po tom, co mi deska přišla. A mezi těmi revizemi je fakt dost rozdílů/vylepšení.

Tuhle desku jim tam zřejmě vrátím, do 14-ti dnů můžu odstoupit od smlouvy. Co jsem se ale ptal, tak v žádném e-shopu revizi 2.0 buď nemají nebo neví. Nevíte kde by se dala sehnat?
Konnor (278)|26.1.2007 15:27
[QUOTE=SmartMole]Nejdříve ramky a pak chladič, protože pak ty ramky přes chladič tam vůbec nemusíte dát.[/QUOTE]

No to je individuální podle chladiče, osboně jsem musel na mém starším pc dávat napřed chladič, pak ram a demotování přesně naopak (ram a pak chladič). (ASUS A7V8X, AC copper silent 2L)

já osobně napřed instaluji mechaniky a zároveň kabely které se dají strčit pod MB.

Pak MB s cpu (to abych ho někde nerozsedl), osadím chladič a ram, připojím kabely od mechanik, fanů a case.

vecpu zdroj (v případě starších casů, jinak už ho tam mám jako první)

nakonec nastrkám karty a připojím k nim kabely vedou-li k nim.
Petr S. (1220)|29.1.2007 08:37
Hps: Aha, o tom ses předtím nezmínil. Jestli to máš zaslepené tak to normální bude ;) Zatím jsem se s takovým provedením sice nesetkal, ale normální to bude :slug Nemáte s tím ale ještě někdo jiný zkušenosti?

S tou základkou nevím. Taky bych bral tu druhou revizi, jen taky nevím kde ji sehnat. Na Czech Computeru mají pokud vím stále pouze první verzi této desky. A přemýšlel jsi o tom ji koupit někde v kamenném obchodě? Tam se totiž můžeš sám před koupí přesvědčit jakou revizi kupuješ...

Vím, je to dražší, ale asi se to v součtu vyplatí víc, než objednávat postupně desky z různých obchodů a utrácet tak horentní sumy za poštovné.