reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nastavení systémového času

hochopepa (49)|24.9.2009 09:59
Dostal jsem od jedné známé počítač k opravě, stěžuje si, že ji na internetu často stránky hlavně s přístupem do banky hlásí chybu systémového času. Stávalo se jí to pokaždé, když PC odpojila o el. sítě (odpojuje ho při každé bouřce). Protože mi PC přinesla zrovna v době kdy jsem byl mimo, tak pc stálo u mě na stole nikam nezapojené (3 dny). Čekal jsem, že po spuštění PC nahlásí chybu systémového času, tak vyměním baterii u CMOS a pak bude vše OK.
Jenže proti předpokladům PC nastartoval úplně bez problémů. Tak jsem spustil pro jistotu antivir (má v PC ESET), ten našel v koši 3x soubor s nějakou breberkou:

C:\Recycled\ctfmon.exe - Win32/VB.AQT trojan - cleaned by deleting - quarantined [1]
C:\Recycled\Recycled\ctfmon.exe - Win32/VB.AQT trojan - cleaned by deleting - quarantined [1]
D:\Recycled\ctfmon.exe - Win32/VB.AQT trojan - cleaned by deleting - quarantined [1]

Můžete mi poradit na co se mám zaměřit, abych měl jakž takž šanci, že za týden nebudu vypadat jako úplný neschopňoch, který na PC neumí opravit ani primitivní chybu systémového času?

Zatím mám pracovní teorii, že byl špatný kontakt u baterie a otřesy při přepravě PC se usadil. (Pro jistotu koupím odpoledne baterku a vyměním ji.)

Taky to PC bylo vevnitř celkem zaprášené, takže jsem ho vyfoukal vzduchem ale to bylo až po prvním spuštění. A běží i po vyfoukání :-), závada se neprojevuje :-(.

Připojil jsem se na síť, otevřel stránky servis24.cz, provedla se kontrola prohlížeče (mozilla firefox), objevila se přihlašovací stránka a žádná chybová hláška.
Čas v BIOSu je shodný s časem Windows.
Poslední synchronizace času proběhla 18.9.2009.

Nemám rád neprojevující se závady.

HW:
MB: ASUS MB Sc 775 P5LD2 SE/C STD
CPU: CPU INTEL Pentium Dual-Core E2160 1.8GHz(800MHz)
RAM: 2x DIMM DDR2 512MB, 667MHz, CL5, AENEON
HDD: SEAGATE BARRACUDA ES 7200.10, 250 GB SATAII/300 7200RPM, 16MB cash
GRAFIKA: GIGABYTE VGA nVidia 7200GS 512MB(128MB on board) DDR2 , DVI,TVout
ZDROJ: REXPOWER PZ-400
DVD RW a FDD.
OS: Windows Vista Bussines
Rosta43 (154)|24.9.2009 11:09
Pokud vím, tak žádný vir nepřehazuje systémový čas. Hodiny byly opožděny, nebo nastaveny do minulosti?
IMHO si myslím že je to baterií. Jinka postup správný (výměna, vyčistit) Ještě projeď třeba superantispywarem a někde ulož log ( co se divíš, podívej jaké a kolik svinstva jsi tam měla, tak se nediv že mohlo něco narušit a o se špatně hledá - alibi :-) )
hochopepa (49)|25.9.2009 11:42
Dnes ráno konečně došlo k problému, na který si známá stěžovala. Byl to klasický výpadek napájení pro CMOS. Vyměnil jsem baterku. Avšak udivuje mě, že ta původní baterka měla 3.03 V a nebyla tedy vybitá. Doufám že to opravdu bylo tou baterkou.
EditorPO (2819)|25.9.2009 12:20
Ze ma 3.03V, este neznamena, ze ma dostatocnu kapacitu.
hochopepa (49)|25.9.2009 13:05
Já jsem u té vyndané baterie byl trochu drsnější a změřil jsem i její zkratový proud. Ten krátkodobě dosáhl cca 140mA a podle citu bych řekl, že na tuto baterku (CR2032) je to celkem rozumné. A to byl další důvod, ze kterého jsem soudil že baterie je dobrá.
Toto jsem však v příspěvku neuvedl, protože nemám zkušenost se zkratovým proudem lithiových článků a pak také proto, že nevím nakolik by takové měření ovlivnilo "zdravou" baterku.
No nedej bože, aby tuto metodu někdo začal používat na "zdravých" bateriích, a pak se divil, že životnost baterie je podstatně kratší. ;-)