reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chybný sektor HDD

pavelson (304)|27.9.2009 12:01
Dobrý den. Občas se mi sekne pc, v prohlížeči událostí to vypisuje toto: Zařízení \Device\Harddisk0\D má chybný blok. Když jsem otestoval disk SW od výrobce, tak mi to psalo, že má chybný sektor. HDD je WD 2500AAKS. Dá se stím něco udělat? Nebo mám koupit nový HDD? Díky
bren (108)|27.9.2009 12:19
priprav se na koupi noviho.skus dat opravu vadnych sektoru.treba to pomuze,nebo viradit vadne sektory.ale trpim stebou,dnes mi asi umrel HDD
pavelson (304)|27.9.2009 12:40
A nepomohlo by třeba updatnout firmware?
|Mio| (1333)|27.9.2009 13:38
Update firmware nepomuze.

Co muze pomoct jsou nastroje od vyrobce disku a tzv. Zero fill formatovani, drive znamy Low Level Format, protoze vetsina vadnych sektoru na mladsich discich je vadnych pouze v logicke strukture, nikoli fyzicky.
Ale bacha, vsechna data na disku budou smazana.
Dojigiri (1629)|27.9.2009 14:23
Pokud je zapnutej SMART, měl by se vadnej sektor automaticky přealokovat při dalším zápisu do něj (můžeš zkontrolovat SMART status třeba ve SpeedFanu, kolik máš Reallocated Sector Count). Sektor se nepřealokovává v okamžiku, kdy nejde přečíst, ale až ve chvíli, kdy se do něj znova zapíše (protože v okamžiku, kdy nejde přečíst, je zbytečný provádět realokaci, když z důvodu, že nejde přečíst, se neví, co v něm vlastně má být za data, takže je nelze zapsat jinam - co v něm "bude" za data, se ví až v okamžiku, kdy se do něj provede zápis (kterej by přepsal původní data), proto se až v tu chvíli provede realokace a zapíšou se nový data jinam - což je důvod, proč se provede realokace při výše zmiňovaném zero-fill).

Pokud bys ty data potřeboval, je ještě šance použít HDD Regenerator z Hirens Boot CD, kterej umí "přinutit" disk, aby přealokoval sektor i bez jeho přepisu (používá k tomu různý metody), už se mi v něm několik takovýchhle vadných sektorů podařilo "obnovit" (= přealokovat s původními daty bez jejich přepisu). Ale je fakt hodně pomalej, proto je dobrý ho nepouštět na celej disk, ale vědět číslo sektoru, kterej je vadnej (to se dozvíš, když provádíš kontrolu disku v SW od výrobce) a při spuštění mu zadat výchozí pozici někde blízko před tím vadným, aby neprocházel celej disk od začátku.