Zdravím,

neviem, či to patrí sem, alebo skôr do sekcie základné dosky, keďže iba v samotných diskoch zrejme chyba nebude. V PC mám dva disky (Seagate Barracuda). Tento víkend som reinštaloval Windows XP. Pred inštaláciou som mal diskový radič nastavený na "native IDE" a všetky atribúty SMART ako aj teploty diskov boli detekované (napr. HDD Health, SpeedFan a pod.). Pri reinštalácií som však nastavil radič na AHCI, ovládače som integroval do inštalačky pomocou nLite - inštalácia prebehla OK a teraz som zistil, že žiadny program mi nedokáže monitorovať SMART.

Skúšal som nasledujúce: SpeedFan (nenájde žiadny disk, nedokáže zmerať ani ich teploty). HDD Health (detekuje len ikony dvoch diskov, ale bez názvu, výrobcu, čísla FW a pod), Everest (názvy diskov detekuje, ale SMART neponúkne), HD Tune 2.54 (názvy diskov nájde, ale karta info neponúka žiadne údaje, ani SN disku, veľkosť cache pamäte a pod.).

V BIOSe je SMART na enabled (nič som nemenil), preventívne som skúsil ešte SMART zakázať, reštartovať PC, znova povoliť, ale nepomohlo.

V správcovi zariadení sú disky detekované správne.

Vedel by mi prosím niekto poradiť, ako tento problém odstrániť ? Ovládače SATA mám originálne zo stránky výrobcu dosky, ktorou je BIOSTAR TA690G.

Ďakujem