reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

problem u GF Gigabyte GTX 275

chlumec83 (37)|29.9.2009 22:25
zdarec lidi.Mam takovej dotaz mam tuto GF Gigabyte GTX 275 a vzdy pri hrani Call of Juarez se mi to po cca 10min hrani sekne a musim to ukoncit tu hru a spustit znova.kdyz hned po ukonceni zapnu programek(hardware monitor) na mereni teploty tak GF ma teplotu 77stupnu to se mi zda docela dost je to vysoka teplota na to aby se hry sekali?diky moc
Logout (4018)|29.9.2009 23:38
Co máš za sestavu a zdroj?

Seká se i nějaká jiná hra? Např. 3D Mark :-)?

Jinak 77 stupňů na grafice neni nijak extra moc, v tom (jestli sou ty teploty správně) problém nebude.
chlumec83 (37)|29.9.2009 23:41
[quote=Logout;297629]Co máš za sestavu a zdroj?

Seká se i nějaká jiná hra? Např. 3D Mark :-)?

Jinak 77 stupňů na grafice neni nijak extra moc, v tom (jestli sou ty teploty správně) problém nebude.[/quote]

no 3d mark se nesekne.jeste chci zkusit Crysis.Jinak kamos to Call of Juarez 2 dohral na NTB kde bylo 4gbramek a GK 9600GT.moje sestava je v profilu a myslim si ze zas tak slaba neni aby se to sekalo.
elpsycho (1602)|30.9.2009 04:53
3Dmark narozdíl od hry dává grafice pohov mezi jednotlivými testy. Teploty GPU radši měř programem který loguje průběh, např. Rivatuner nebo rovnou zátěžový test ve Furmarku. Po skončení zátěže může teplota klesat dost rychle. Nicméně nad 90 stupňů asi nebylo ani ve hře a do té doby by se nic sekat nemělo (moje GTX260 cca při 95). V podpisu ti chybí nejdůležitější - zdroj.
lackoPi (16)|29.10.2009 10:43
mam taky tuhle kartu a asi mam podobny problem, i kdyz mi hry primo nepadaji (Call of Juarez jsem nezkousel).
u dvo her ?(crysis, torchlight, zatim... NFS: shift jede v pohode?) se mi parkrat prihodila nemila vec: barvy textur dostaty novy nadech ?(dosti psychedelicke, zarive barvy, v crysis dokonce jakoby pruhledna textura pres celou obrazovku?), pismenka se stala necitelnymi. U crysis pomuze navrat do menu a pak load, ale u torchlight to chce ukoncit gamesu a pustit celou znovu. nevite co s tim? je na to nejaka pomoc, nebo je to duvod k reklamaci? ovladace mam posledni ?(tusim neco pres 19x.xx). zdroj mam 620W corsair.
husky14 (4214)|29.10.2009 10:56
Netaktuješ jí nebo nemáš nějakou OC edici tý karty? Třebas to ty nebo výrobce přehnal a ta karta už ty zvýšený frekvence nedává.... jestli je to OC, zkusil bych jí podtaktovat na default frekvence 630/1130 MHz.
16cmfan (2153)|29.10.2009 13:02
Já bych to tipoval na nedostatečné odvetráni skríni (tzv. žádnej airflow), logovánim teplot, jak napsal Elpshycho, se dá zistiť docela lehko, kde je pes zakopanej - napr. v gpuz (loguje čas, vytiženi gpu a teploty)
lackoPi (16)|29.10.2009 14:18
[quote=husky14;307917]Netaktuješ jí nebo nemáš nějakou OC edici tý karty? Třebas to ty nebo výrobce přehnal a ta karta už ty zvýšený frekvence nedává.... jestli je to OC, zkusil bych jí podtaktovat na default frekvence 630/1130 MHz.[/quote]
mas pravdu, je to OC edice... podtaktovat zkusim, ale kazdopadne kdyz uz ji vyrobce dava jako OC, tak by to mela zvladat. grafiku jsem nikdy moc netaktoval (maximalne kdysi svoji starou GF4200Ti), tak se v tom moc neorientuju... takze rikas ze popsany problem zpusobuje "prilisne pretaktovani"?
(pro uplnost konkretne je to tahle karta: http://www.giga-byte.com.tw/Products/VGA/Products_Overview.aspx?ClassValue=VGA&ProductID=3130&ProductName=GV-N275UD-896I)
husky14 (4214)|29.10.2009 19:20
[quote=lackoPi;308002]... takze rikas ze popsany problem zpusobuje "prilisne pretaktovani"?[/quote]Netvrdím, jen by to mohla být příčina.... další možnost je to přehřívání, jak psal 16cmfan. Je třeba zkoušet ;)
lackoPi (16)|30.10.2009 09:59
[quote=husky14;308102]Netvrdím, jen by to mohla být příčina.... další možnost je to přehřívání, jak psal 16cmfan. Je třeba zkoušet ;)[/quote]
no mozne to je... mam totiz BTX compatible case a MB je v ni naopak nez v klasickych casech, takze grafika ja skoro nahore a vesele si tam topi, airflow mam klasicky 12cm zepredu dovnitr, 12cm vzadu ven, ale jak rikam, grafika je skoro nahore a teplo co z ni fouka se tam muze hromadit... zkusim to vyzkouset s otevrenym casem a kdyz to pomuze tak pridat vetrak. diky za rady
husky14 (4214)|30.10.2009 10:16
Jestli máš nějakej stolní ventilátor, tak otevři bednu a nasměruj ho na kartu - na zkoušku a uvidíš.

Co to podtaktování, zkoušels?
lackoPi (16)|1.11.2009 21:06
[quote=husky14;308264]Jestli máš nějakej stolní ventilátor, tak otevři bednu a nasměruj ho na kartu - na zkoušku a uvidíš.

Co to podtaktování, zkoušels?[/quote]

podtaktovani zatim ne. zkousel jsem zapnout natvrdo v rivatuneru otacky ventilatoru na 75% maxima. napred to vypadalo ze to pomohlo, ale pak se problem objevil znova, i kdyz bych rekl ze min casto. zkusim podtaktovat, pripadne si este pohrat s tema otackama a hlavne udelat nejake komplexnejsi mereni teploty. ted budu na tri dny pryc, takze to nevyzkousim, ale pak dam vedet.
Richmond (8084)|1.11.2009 22:29
BTX skrin (nebo otoceny layout) je na chlazeni gk vyhodnejsi - chladic na grafice ma tihou vetsi pritlak, horsi je to s MB na ktery jsou heat-pipe (jsou otoceny presne do opacny polohy takze heatpipe nefunguje tak jak by mela). V RivaTuneru si zapni sledovani teplot v OSD (HW monitoring > pravy klik na grafu s teplotou GPU > zaskrtnout "Show core temp. in OSD" > potvrd OK, ujisti se, ze je zmackle tlacitko "REC" - monitoring na pozadi a spust server - ikonka s oranzovym ozubenym koleckem a zelenou sipkou vpravo nahore vedle X) a sleduj teploty pri hrani
husky14 (4214)|1.11.2009 23:36
[quote=Richmond;309343]V RivaTuneru si zapni sledovani teplot v OSD....[/quote]Imho jednodušší je použít GPU-Z a zapnout logování ;)
fanynek (2048)|2.11.2009 01:12
No ono ze zkušenosti je jasné, že ve hrách není vytížení grafiky stále maximální a pro testy stability VGA co se teplot a taktů týče, použil bych nějaký rendering z diagnostických utilitek typu FurMark, nebo ještě lépe GPU Caps Viewer, který ji dají opravdu na zadek.
Vedle něj bych spustil Riva Tuner a jeho monitoring taktů a teplot (viz screen) a hezky si to online sledoval, jak nám ta teplota roste. :p
To je první věc.
Nikdo zde ale nenahodil možnost, že to padá kvůli přehnanému, nebo nedoladěnému OC CPU, nebo RAM, popř. kvůli teplotám na jiných částech HW.
Proto bych doporučil "zrušit" veškerý OC na všech komponentech, otestoval to na defaultních tektech uvidí se.

P.S. Na regulaci fanu VGA nehrabat a nechat tak, jak je od výrobce!!! Uchladí ji to naprosto v pohodě i při největším záhulu.
Tahle karta nemá v dobře větrané skříni s chlazením žádný problémy. (mám, vím ;))
[SIZE="1"](sorry za tu rychlou "fotomontáž")[/SIZE]
3DMark Vantage_3GHz+def._24_9_2009.jpg
lackoPi (16)|9.11.2009 12:40
tak jsem zkousel nainstalovat nove drivery (195.xx beta) a problemy s texturama zmizely, ted uz se pro jistotu rovnou sekne cely komp a pomuze jenom tvrdy restart. zapnul jsem logovani v GPU-Z a vsechno vypada v normalu, teploty GPU nejdou pres 80°C a ostatni teploty nejdou pres 70 (z toho co meri GPU-Z). Vcera jsem nainstaloval stare drivery (185.66 beta - nekde na tom's hardware jsem nasel ze by snad mohly pomoct), ale nestihl jsem to otesovat. dneska vyzkousima dam vedet. jeste zkusim vratit CPU na puvodni takty a treba i to pomuze. kazdopadne uz me to zacina lehce iritovat (vcera to byly 3 hard resety).
jen tak pro info mi to dela u Torchlight, ktera neni nijak HW narocna, jede to i na notesu s intelackou integrovanou kartou (samozrejme ne na full detaily a full HD jako to parim na kompu).
fanynek (2048)|9.11.2009 13:15
[quote=lackoPi;312307]tak jsem zkousel nainstalovat nove drivery (195.xx beta) a problemy s texturama zmizely, ted uz se pro jistotu rovnou sekne cely komp a pomuze jenom tvrdy restart. zapnul jsem logovani v GPU-Z a vsechno vypada v normalu, teploty GPU nejdou pres 80°C a ostatni teploty nejdou pres 70 (z toho co meri GPU-Z). Vcera jsem nainstaloval stare drivery (185.66 beta - nekde na tom's hardware jsem nasel ze by snad mohly pomoct), ale nestihl jsem to otesovat. dneska vyzkousima dam vedet. jeste zkusim vratit CPU na puvodni takty a treba i to pomuze. kazdopadne uz me to zacina lehce iritovat (vcera to byly 3 hard resety).
jen tak pro info mi to dela u Torchlight, ktera neni nijak HW narocna, jede to i na notesu s intelackou integrovanou kartou (samozrejme ne na full detaily a full HD jako to parim na kompu).[/quote]

Říkal jsem ZRUŠ VEŠKERÝ OC!
Může ti to kravit kvůli tolika věcem, že se příčiny nikdy nedobereš. Až bude vše v defaultu, otestuj to. Viz můj post 15.
Můžeš se inspirovat také v tomto threadu: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=312332#post312332 a vynikající průvodce/postup diagnostiky problémů s HW je zde: https://www.svethardware.cz/zaklady-diagnostiky-pocitacu/27830
lackoPi (16)|11.11.2009 08:03
tak jsem zrusil veskery OC a jeden den (predevcirem) se zdalo, ze je vsechno OK, hral jsem asi 3 hodiny a bez problemu. Vcera se ovsem problem objevil znova. Zkousel jsem ty stare drivery, ovsem jsou nejake uplne vadne (ve hre se spatne zobrazuji textury a osvetleni atp), takze jsem se vratil k poslednim betam. Vcera jsem poustel hodinovy test CPU v OCCT a vsechno vypadalo stabilne. Jedine co me trosku zarazilo, ze teplota na CPU sla az na 73°C. Taky jsem notnou chvili nechal bezet chlupatou kostku v Caps Vieweru a taky nic nenormalniho, teplota na GPU nesla pres 85°C, vetrak reagoval standardne, proste zvysoval otacky az ke 100% po delsi dobe maximalni zateze. abych to zatizil uplne, pustil jsem pak OCCT a chlupatou kostku najednou, system to hodne spomalilo, obcas se na vterinku nekde kousla mys, ale celkove to bezelo pres 15 minut a zadny "pad" nebo nic podobneho. Jeste dneska zkusim otestovat pameti a jestli ani to nepomuze, tak uz fakt nevim...
fanynek (2048)|11.11.2009 08:27
[quote=lackoPi;313152]tak jsem zrusil veskery OC a jeden den (predevcirem) se zdalo, ze je vsechno OK, hral jsem asi 3 hodiny a bez problemu. Vcera se ovsem problem objevil znova. Zkousel jsem ty stare drivery, ovsem jsou nejake uplne vadne (ve hre se spatne zobrazuji textury a osvetleni atp), takze jsem se vratil k poslednim betam. Vcera jsem poustel hodinovy test CPU v OCCT a vsechno vypadalo stabilne. Jedine co me trosku zarazilo, ze teplota na CPU sla az na 73°C. Taky jsem notnou chvili nechal bezet chlupatou kostku v Caps Vieweru a taky nic nenormalniho, teplota na GPU nesla pres 85°C, vetrak reagoval standardne, proste zvysoval otacky az ke 100% po delsi dobe maximalni zateze. abych to zatizil uplne, pustil jsem pak OCCT a chlupatou kostku najednou, system to hodne spomalilo, obcas se na vterinku nekde kousla mys, ale celkove to bezelo pres 15 minut a zadny "pad" nebo nic podobneho. Jeste dneska zkusim otestovat pameti a jestli ani to nepomuze, tak uz fakt nevim...[/quote]

Děláš to dobře.:thumb Tak jsem si to nějak přdstavoval. Ještě.....nějak jsem si nevšiml, co máš za CPU, MB a RAM. :notsure
Jak testneš ty RAMky, tak dej vědět.
lackoPi (16)|11.11.2009 10:25
asi jeste dneska koupim lepsi chladic na cpu, pres 70°C je dost a ted tam mam boxovany, takze to treba taky pomuze...
popis kompu jsem dal do popisu (sorac ze tam nebyl driv)
16cmfan (2153)|11.11.2009 10:43
Jakej chladic ? Mužem ti rovnou poraadit i stým...
Ja napr. sem včera koupil AC freezer 64 Pro pwm - 10 stupnu dolu, v burne byli teploty 37 stupnu, to sem mel na box chladici v idle ve windowsu. Tusim, ze se prodava i AC freezer 7 pro, určen pro tvou patici cena okolo 22 eur
lackoPi (16)|11.11.2009 13:04
[quote=16cmfan;313201]Jakej chladic ? Mužem ti rovnou poraadit i stým...
Ja napr. sem včera koupil AC freezer 64 Pro pwm - 10 stupnu dolu, v burne byli teploty 37 stupnu, to sem mel na box chladici v idle ve windowsu. Tusim, ze se prodava i AC freezer 7 pro, určen pro tvou patici cena okolo 22 eur[/quote]
objednal jsem si AC freezer 7 Pro Rev.2 za 445Kc (~17.5 euro), po praci pro neho skocim.
lackoPi (16)|12.11.2009 08:11
tak jsem nainstaloval novy chladic a jal se parit (aby se to vyzkouselo;)), po hodine hrani stejna situace jako driv. obraz se sekne, zvuk jede dal, jako by se nechumelilo, po chvilce pipnuti z PC speakeru a nasledne tvrdy restart :(. Otestoval jsem pameti MemTestem86, nechal jsem to bezet pres noc a za 11 pruchodu 0 errors, takze pameti jsou v pohode. Uz fakt nevim... jedine co me napada je preinstalovat okna, prece jenom uz maji neco za sebou (instaloval jsem je tak 2 roky zpatky). Dneska jeste necham jednou probehnout OCCT test procesoru, at vim, jestli ty ctyri kila za chladic nebyly vyhozene penize, ale problemy tam neocekavam. Testy proste zadnou chybu nenajdou, takze to vypada ze "teorie" je v poradku, jenom praxe pokulhava. Nejake dalsi rady? btw existuje neco co loguje teploty CPU a otacky na chladici podobne jako to dela GPU-Z u grafiky? Zkousel jsem HW-Monitor, ale ten prapodivne zpomaluje cely system (hrat se u toho neda).
16cmfan (2153)|12.11.2009 11:34
Program na logováni by se taky bodl i mne, nuž a možna ti nepomohl ale novej chladič, zvlášť na tvuj procesor je prinejmenšim prevence, určite se mu ulevilo, čo se teplot týče.

Nevim, možná sem to prehlédl ale jakou máš Matičnu dosku? A nemas este možnost, vyskúšať GK kartu inde?
lackoPi (16)|12.11.2009 11:45
"Maticnou dosku" mam Gigabyte P35C-DS3R. GK bych teoreticky nekde jinde vyzkouset moh, ale asi by to bylo casove narocne a ja zrovna ted moc casu nemam (taky proto mi to testovani komponent tak dlouho trva...). Zkusim to "otestovat" na crysis, tam to predtim delalo bordel s texturama, tak jestli bude crysis stabilni, mozna bude problem nekde jinde nez v GK (v torchlightu to taky delalo problem s texturama, ktery se po instalaci poslednich beta driveru neobjevuje).
fanynek (2048)|12.11.2009 23:22
K tomu logování teplot ......
Stejně tak jak ti to krásně v grafu ukáže Riva Tuner u VGA (viz můj post 15 výše), tak ti i ukáže frekvenci, využití a teplotu CPU (viz níže první scr.). Dá se to nastavit, ale ted kua z hlavy nevím přesně kde a na domácím PC budu až zítra.

Ale dá se to zjistit jednodušeji:
-spustím OCCT + GPU Caps Viewer (rendering), vedle toho mám OSD panel Everetsu, nechám to běžet a sleduju, jak se to hezky peče (viz druhý scr.). Ve hře nikdy nedosáhne VGA ani CPU takových teplot, jako při téhle kombinaci torture testů, takže pokud zde naznáš, že je to OK, ve hře se už starat nemusíš. A jestli tě to opravdu zajímá, tak si spusť ten RT na ploše, pěkně si to okno grafů roztáhni a spusť hru. Po nějakém čase ji shoď na lištu a krásně uvidíš, jaké jsi měl teploty. :idea
Využití CPU-Vantage.jpg t.jpg
robky (3195)|12.11.2009 23:32
Načo spúšťať ďalšie programy, keď logovať teploty, otáčky, napätia a ďalšie parametre dokáže aj Everest:thumb
fanynek (2048)|12.11.2009 23:43
[quote=robky;313911]Načo spúšťať ďalšie programy, keď logovať teploty, otáčky, napätia a ďalšie parametre dokáže aj Everest:thumb[/quote]

Spustíš přeci jen RT, kde to máš krásně přehledný v čase a tenhle program zatěžuje OS minimálně, troufl bych si říct míň, než Everest.
Nebo něco nevím?:notsure
lackoPi (16)|13.11.2009 09:28
tak s teplotou na procesoru problem nebude, s novym chladicem to pri OCCT testu nejde pres 54°C. Vcera jsem zjistil, ze jsem se s tim tvrdym restartem pri zaseku kapku unahloval... zkousel jsem to nechat tak, jestli se neco nestane a vyhodilo to hlasku o chybe nv4_disp:

takze jsem se jal hledat co s tim a nasel jsem zajimave informace zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=313985#post313985
Vypada to tedy, ze veskery muj problem je opravdu v grafice... pokud nepomuze downgrade na drivery dodavane s kartou (182.50), budu to resit reklamaci. nebo to nekdo vidite jinak?
fanynek (2048)|13.11.2009 12:42
[quote=lackoPi;313994]tak s teplotou na procesoru problem nebude, s novym chladicem to pri OCCT testu nejde pres 54°C. Vcera jsem zjistil, ze jsem se s tim tvrdym restartem pri zaseku kapku unahloval... zkousel jsem to nechat tak, jestli se neco nestane a vyhodilo to hlasku o chybe nv4_disp:

takze jsem se jal hledat co s tim a nasel jsem zajimave informace zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=313985#post313985
Vypada to tedy, ze veskery muj problem je opravdu v grafice... pokud nepomuze downgrade na drivery dodavane s kartou (182.50), budu to resit reklamaci. nebo to nekdo vidite jinak?[/quote]

Jo. Vidím to ještě tak, abys ze sebe neudělal hlupáka, chtělo by to naprosto novou čistou instalaci OS. Viděl bych to na Vistu, nebo 7.
Nemáš možnost udělat si druhej OS třeba na jiným disku? Nebo.....nepotřebuje ten tvůj stávající OS facelift? :D
Pokud by to i na zbrusu novém OS, kde budou nainstalované pouze nezbytné ovladače a pak nějaká ta hra na zkoušku zlobilo, jal bych se ji reklamovat.
....Teď jsem se ale trochu zarazil......doufám, že jde o originál hry, nebo ověřený svojí funkčností, protože jestli ne, a padá ti to kvůli blbě cracknutý hře, pak všechno co jsme doposud řešili pozbývá smysl.
lackoPi (16)|13.11.2009 13:29
shodou okolnosti mam v planu instalaci Win7 na dnesek, nebo v prubehu vikendu (podle casu), takze otestovat tohle nebude problem.
Co se tyce druhe veci, tak Torchlight mam legalne stahnuty (v krabici se neprodava), zaplaceny pres PayPal, aktualni verzi, takze tady problem taky nebude.
A posledni vec: co myslis tim faceliftem OC? nejsem zadny OC guru a pokdu vim, tak facelift se dela na autech a marnivych zenskych :notsure
ted kdyz si to znova ctu, tak to muze byt preklep a myslels OS... ta chybova hlaska vypada tak hnusne, protoze to pri tehle chybe shodi rozliseni tak na 640x480 (odhadem) a 16 barev. jinak jak sem psal uz driv, OS potrebuju preinstalovat bez debat, jen jsem cekal na 7cky a pak dumal nad nakupem. to se dnes vyresilo, tekze se vrhnu na reinstal. Aktualne mam na jednom partitionu XPcka a na druhem Visty (ktere me asi pred rokem namichly a od te doby sem je nabootoval tak 2x), takze visty pujdou do @#$% hned a na jejich misto 7cky a co provedu s XPckama se uvidi, podle toho, jak budou 7cky "XP Compatible". Mam Professional verzi, takze to snad nebude problem.
fanynek (2048)|13.11.2009 13:47
[quote=lackoPi;314142]
A posledni vec: co myslis tim faceliftem OC? nejsem zadny OC guru a pokdu vim, tak facelift se dela na autech a marnivych zenskych :notsure[/quote]
Samozřejmě OS a prostě jsem myslel ten reinstal. ;) [SIZE="1"](opraveno)
[/SIZE]
TAk pak dej vědět. :thumb
lackoPi (16)|18.11.2009 10:21
tak jsem nainstaloval win7 64bit professional a zatim to vypada ze problem vyresen. "Testovano" zatim pouze na torchlight - behem 4 dnu to spadlo jednou, kvuli nejake C++ library chybe, ovsem jenom do oken a zadna hlaska s nv4_disp, takze to vypada ze problem s grafikou vyresen. jeste se vrhnu na dalsi testovani, nicmene zatim to vypada dobre. kdyby se nejaky problem objevil, dam vedet. kazdopadne dik za pomoc vsem (fanynkovi zvlaste) :thumb