reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Black screen

Stryko Fido (27)|30.9.2009 19:36
Zdravíčko.

Situace je následující. Poskládal jsem si nový počítač:

Gigabyte Gigabyte GA-MA790XT-UD4P (rev. 1.0)
AMD Phenom II x3 720 BE
Sapphire ATI Radeon HD 4850 Vapor-X 1GB DDR3
A-Data Vitesta +Series 4GB (kit 2x 2GB) 1333 MHz
Samsung SpinPoint F1 3.5" 1TB HD103UJ
Seasonic SS-500ET-F3 500W OEM
CM Hyper 212 Plus
CM Centurion 534 light

S kámošem jako poradcem jsem vše bez potíží zapojil, a zprovoznil, nainstaloval Win 7 Professional co mám ze školy a naházel pokud možno nejnovější ovladače. Vše v pohodě šlapalo.

Ale před pár dny se objevil problém - brouzdal jsem po internetu a zničeho nic zhasl monitor, počítač se zasekl (soudě podle žádné reakce na numlock) a větrák grafiky se roztočil naplno (teda nekontroloval jsem jestli to byla opravdu grafika, ale soudě podle hluku na úrovni vysavače...) a nepomůže nic než reset. Po naběhnutí se situace do pár minut opakovala (až na větrák grafiky, který jel stále zticha). Tak tedy další reset a byl klid až do včera, kdy se mi to stalo třikrát po sobě, během 10 minut od naběhnutí systému.

Projížděl jsem komp pomocí OCCT, základní test na hodinu, bez problémů, teploty (až podezřele) nízké, na procesoru 30°C, grafika 45°C. Taky jsem přes to zkusil vytížit grafiku, taky to prošlo bez problémů. Zkoušel jsem taky Goldmemory, po čtyřech hodinách bez problému. Zítra mám volno, tak zkusím ještě asi ten Prime95 na pár hodin, doteď na to nebyl moc čas kvůli škole.

Máte někdo aspoň tušení, čím by tohle mohlo být?
r34ktor (7477)|1.10.2009 12:08
Zkusil bych následující kroky:

  • Aktualizovat BIOS.
  • Zkusit zapojit PC do jiné zásuvky.
  • Otestovat PC s jinou GK.
  • Otestovat PC s jiným zdrojem.

Pokud nezabere nic z toho, bude problém patrně v základní desce.
husky14 (4214)|1.10.2009 12:16
[quote=r34ktor;298196]Zkusil bych následující kroky:

  • Aktualizovat BIOS.
  • Zkusit zapojit PC do jiné zásuvky.
  • Otestovat PC s jinou GK.
  • Otestovat PC s jiným zdrojem.

Pokud nezabere nic z toho, bude problém patrně v základní desce.[/quote].... + otestovat jen s jedním modulem RAM :turtle

A jestli máš na stejný 12V větvi, kterou napájíš HDD, připojený ještě něco jinýho (DVD, PCI napájení VGA atd.), tak to všechno přepoj jinam, aby HDD se systémem byl na jedný větvi samostatně.... třeba to nepomůže, ale za zkoušku nic nedáš ;)
Stryko Fido (27)|1.10.2009 13:26
Takže novinky - flashnul jsem bios na nejnovější. od rána jsem procesor trápil pomocí prime95, bez chyby. HDD je napojenej na samostatné větvi od začátku. Teďka to nechám, uvidím jestli to ještě dělá. Pokud ano, tak z toho co jste mi poradili můžu zkusit pustit to jen s jedním modulem RAM, k jiné grafice a zdroji se asi nedostanu.

S tou zásuvkou si nejsem jistý :notsure Jaký by to mělo mít efekt? Přehazovat se mi to zrovna nechce, páč bych zas musel vyskládávat všechny věci z postele (:runaway) a pohnout s ní abych se k té zásuvce dostal... A navic je tam nová prodlužka.
r34ktor (7477)|1.10.2009 13:49
Tou zásuvkou jsem narážel na možné problémy s elektrikou (resp. rozvody).
Stryko Fido (27)|18.10.2009 21:04
Tak už sem si skoro myslel, že se to tím BIOSem celé vyřešilo, ale jak se zdá, tak asi ne... Ale je jedna změna - obrazovka nezčernala, ale tmavě zezelenala. Pochybuju však, že by to něco napovědělo.

Budu muset zkusit jet jen s jedním modulem RAM a dám vědět
trodas (1753)|18.10.2009 23:54
Budeme drzet palce. Na stejne prodluzce uz podobne zravy pocitac byl? Na to kluci celkem spravne narazej...
Stryko Fido (27)|20.10.2009 12:24
Co se týká těch zásuvek - starej počítač jsem měl v jinačí napojenej v jinačí zásuvce (mám za postelí dvě kousek od sebe) V téhle jsem předtím měl jen televizi a světlo.

Update: spadlo to i s jednim modulem RAM, zkousim druhej...
Stryko Fido (27)|22.10.2009 10:45
*Sigh* Dneska ráno to zase spadlo... zkusím to přehodit do druhé zásuvky, ve které byl předtím zapojenej můj starej komp
Zoidik (1405)|22.10.2009 11:09
zkusil bych přece jenom tu jinou grafiku....

nicméně, jinázásuvka může pomoct, ale je sázka do loterie. Udělal bych spíše to, že bych si odšrouboval kryt zásuvky, dotáhnul všehny tři šroubky a udělal bych to po celé trase až do rozvaděče.
Stryko Fido (27)|22.10.2009 11:41
nojo, ale jinou grafiku já nemám, a nemám si ji ani od koho půjčit
trodas (1753)|22.10.2009 16:19
[quote]Udělal bych spíše to, že bych si odšrouboval kryt zásuvky, dotáhnul všehny tři šroubky a udělal bych to po celé trase až do rozvaděče.[/quote]

Bacha, prvne ale vypni elektriku v baraku - jinak to ber jako navod na sebevrazdu. Asi se ti nepovede, ale vyklepanej z toho budes poradne :D
Ja jeste doporucuji lihem ocistit koliky na zastrcce, kontoxem osetrit a dorazit nadoraz konektor v PC zazadu v PSU a napruzit ty "svirajici-se" casti zasuvky ve stene, ktere dolehaji ze stran na kolik.

Nezapomen vypnout ten proud - nezapomen! :)

Vypni
Zajisti
Odzkousej
Uzemni a zkratuj
Oddel zive a nezive :D

5 zasad bezpecnosti. Ucil nas to profsor, ktery mel o prst mene. Vzal jsem si tu lekci k srdci, presto ze byl rok 1989 - ono ten prst pryc nevypadal ze zertuje ale ze o tom neco vi :p
Zoidik (1405)|23.10.2009 06:26
[quote=trodas;305545]Bacha, prvne ale vypni elektriku v baraku - jinak to ber jako navod na sebevrazdu.[/quote]


Já ho ale vážně nechtěl zabít :notsure myslím...

S tím čištěním lihem ochraného koliku bych to možná až tak nepřeháňěl, pokud je vidlice v co se strká do zásuvky dobrá, tak při tom zasunutí by mělo dojít k vzájemnému očištění. Napružit svorky v zásuvce ano, pokud by to zjevně potřebovaly, ale to bych osobně spíše už tu zásuvku raději vyměnil za novou.

Co by ale nebylo na škodu, tak vyzkoušet ten počítač na jiné fázi než v jiné zásuvce.
trodas (1753)|24.10.2009 12:00
Nechtel zabit? Jen aby! :)))

Presne tak. Ocividne ma tu fazi pretizenou nebo je tam nejake ruseni, ktere nedokaze zdroj odstranit... Cisteni koliku je predbezna opatrnost, na samocisteni moc neverim. Nejspise bude opravdu problem v uvolnenem kabelu v zasuvce, ale jestli do toho sel bez vypnuti a zajisteni pojistek (je bezva si vypnout pojistky a pak je nekdo z rodiny nahodi, aby jela elaktrina...) tak ho mas na svedomi :D
Stryko Fido (27)|25.10.2009 14:30
Takže
1) žiju ;)
2) celá prohlídka zásuvek jeden velký fail, v první se protáčel šroubek a nešel uvolnit, ve druhé šroubek pro jistotu nechtěl ani povolit :mad:, poté sem se na to vykašlal...
3) má někdo nějaký jiný návrh, co by mohl vést k vyřešení (a můžu uskutečnit)?
Zoidik (1405)|26.10.2009 06:33
1) jsem rád že tě nemám na svědomí o když žádné nemám
2) lepší když nejde povolit než když se protáčí. Protáčející se vyměnit pokud možno co nejdříve
3) zkus se napojit ještě na jinou fázi, případě si natáhnout prodlužku z jiného pokoje jako provizorku.
Stryko Fido (27)|28.1.2010 19:41
Zdravím všechny,

ač nerad, musím vytáhnout tohle vlákno. Loni, začátkem prosince se mi podařilo sehnat od známého náhradní grafiku (Radeon x1600 pro) a po týdnu bezproblémového provozu jsem dospěl k závěru, že chyba byla v mé původní grafice a tedy jsem ji vyreklamoval. V alfě mi ovšem pouze vrátili peníze, za které jsem si neměl co koupit kvůli nedostatku grafik v té době.

Teď jsem zhruba tři týdny majitelem nové HD5750 od Asusu, jenže co čert nechtěl. Dneska došlo už ke čtyřem zásekům (z toho jeden hnedka po restartu, ještě než začlo bootování OS).

Tak tedy, chtěl bych vyzkoušet jestli to není zdrojem, ale můžu si vypůjčit jen nějakej 350w noname :( A to nechci riskovat. Nepovaluje se někomu z vás, kdo ste z Brna, doma nějakej náhradní kvalitní zdroj na vypůjčení?
r34ktor (7477)|28.1.2010 21:02
Jaký máš na kartě chladič? Pokud není ve tvaru formule, může se jednat o vadnou kartu.
Stryko Fido (27)|28.1.2010 21:30
[quote=r34ktor;342996]Jaký máš na kartě chladič? Pokud není ve tvaru formule, může se jednat o vadnou kartu.[/quote]

Ne, mám formulku
Stryko Fido (27)|29.1.2010 10:12
Hm, tak dneska ráno PC už ani nechce naběhnout. I deska začala pípat (1 dlouze a asi dvakrát krátce) :(
robky (3195)|29.1.2010 10:37
[quote=Stryko Fido;343070]Hm, tak dneska ráno PC už ani nechce naběhnout. I deska začala pípat (1 dlouze a asi dvakrát krátce) :([/quote]

Zrejme sa jedná o chybu vga (väčšinou teda 1long,2short beep znamená chybu grafiky) ...
Prídavné napájanie máš pripojené ? (aj keď to by grafika sama oznámila) ...

Akým zdrojom to napájaš?
Stryko Fido (27)|29.1.2010 10:48
díky Robky, pro jistotu jsem to zkontroloval a fakt konektor napájení nebyl úplně docvaklý. Ovšem jak se to mohlo uvolnit, to nechápu. :confused: Od doby co jsem tu grafiku zapojil poprvé, sem se v PC nehrabal...