reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mechaniku s ATA, nebo raději SATA?

fanynek (2048)|20.1.2007 20:35
Zdravím! Přemýšlím :stupid takhle jednou večer, že by to možná chtělo i novou mechaniku, tak se tak dívám po příspěvcích, ale nic kloudného jsem z toho nevydedukoval. Poradíte mi alespoň, jak daleko jsou už mechaniky s rozhraním SATA a jestli má už cenu do ní jít? Díky.
ICEBOSS (3435)|21.1.2007 17:15
za rok uz desky ani pata radice mit nebudou... pokud mas volny sata port, koukal bych uz po sata mechanice.
Petr S. (1220)|21.1.2007 18:36
Přesně tak, chceš-li upgradovat, máš na základní desce možnost připojit SATA a PC používáš trošku více než jen na "psaní dokumentů" - hraní náročných her, úprava videa, hudby apod. tak doporučuji jedině SATA.
fanynek (2048)|21.1.2007 19:41
Volných SATA řadičů mám, že nevím co s nima. Ale čeho mám málo, jsou informace o dobrých palírnách. Rád si pustím film a párkrát za týden něco vypálím (zálohuju). No a samozřejmě hraju. Tady na fóru se toto téma už propíralo, ale k žádnému závěru se nedošlo. (Si myslím). Takže děkuju za pomoc. Jo, a mám na to tak okolo 1000,-Kč. Když budete tak hodní a podělíte se o své zkušenosti, budu rád.
first.indian (683)|21.1.2007 19:59
Tak se slozime a nechame si z Japonska (no mozna spis z Korey) poslat balik plnej LG GSA-H30N/GSA-H30L :D A nebo si rovnou pockat na nove mechaniky od LG... Viz obrazek :) (akorat mi trochu unika co znamena to jejich znaceni)
LG.PNG
fanynek (2048)|21.1.2007 21:48
Nebylo by něco konstruktivního? :stupid Tak teda já něco nahodím: četl jsem o tomto::thumb :thumbdown LITE-ON LH-18A1H
first.indian (683)|21.1.2007 21:55
[QUOTE=fanynek]Nebylo by něco konstruktivního? :stupid Tak teda já něco nahodím: četl jsem o tomto::thumb :thumbdown LITE-ON LH-18A1H[/QUOTE]
Mno tak to je ale PATA... :thumbdown nebyla by na SATA? :)
wizaard (913)|21.1.2007 22:21
Já si myslím, že pokud bude člověk vybírat pečlivě a z renomovaných značek (což je dnes samozřejmě i Lite-On), tak nemůže udělat chybu.

Např.:
Sony-NEC (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=42584)
Lite-On (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=40697)
O_t_i_k (18)|21.1.2007 22:47
[QUOTE=wizaard]Já si myslím, že pokud bude člověk vybírat pečlivě a z renomovaných značek (což je dnes samozřejmě i Lite-On), tak nemůže udělat chybu.

Např.:
Sony-NEC (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=42584)
Lite-On (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=40697)[/QUOTE]

U Liteona uz asi http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=42564
fanynek (2048)|21.1.2007 23:40
Tohle vypadá slušně. Sony-NEC http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=42584 Má s ní někdo zkušenost?
pas!k (3765)|22.1.2007 08:38
mam samsunga 183a a spokojenost
Petr S. (1220)|22.1.2007 09:02
[QUOTE=wizaard]Já si myslím, že pokud bude člověk vybírat pečlivě a z renomovaných značek (což je dnes samozřejmě i Lite-On), tak nemůže udělat chybu...[/QUOTE]

S tímto názorem bohužel nemohu souhlasit. Přesně jak říká staré české přísloví - I mistr tesař se někdy utne. Proto radši vždy věřím různým testům, které provádí nezávislé třetí strany, případně na doporučení uživatelů, kteří danou mechaniku již mají. Např. firma Plextor, kdysi výrobce velmi kvalitních CD vypalovaček, je dnes pouze na konci pomyslného žebříčku nejlepších. To dokazuje jeho mechanika PX-760A, která má velmi špatnou korekci chyb, vůbec nepodporuje DVD-RAM a na některá DVD média zapisuje nepříliš kvalitně.

Jinak bych doporučoval LG GSA-H22N příp. LiteOn LH18A1H. Obě mají výbornou kvalitu zápisu a podporu DVD-RAM.

Osobně mám sice radši LG (je to dáno již tím, že to byl donedávna jeden z mála výrobců, který podporoval DVD-RAM) a výborná korekce chyb této mechaniky to potvrzuje, ale kdybych si měl vybrat z těchto dvou palíren tak beru LiteOn. Nic totiž nedokáže naštvat více než zvuk "startujícího letadla" při poslechu hudby příp. sledování filmů. A právě LiteOn disponuje technologií Smart-X, která zvládá regulovat hlučnost automaticky. :thumb

EDIT: Jo, a kdyby sis chtěl kreslit, tak ta LiteOn umí i LightScribe ;)

EDIT: Ve světle nových informací, mi už zas tolik nevadí, že se jedná o PATA :)
fanynek (2048)|22.1.2007 12:41
Myslíte, že by LiteOn bale zatím ze SATA mechanik nejlepší volba? Zatím to vypadá, že se nedá asi moc vybírat. Co?:cry
Petr S. (1220)|22.1.2007 14:15
Osobně si myslím, že ano ;) Tedy kdybych já kupoval, tak ji beru všemi deseti :D

Náš trh se SATA mechanikami není zase tak ohromný a PATA jsou bohužel zatím lépe vybavené :hmm
ctrl_j (55)|22.1.2007 17:53
Malinkej dotaz - jak je to s instalaci systemu pres SATA mechaniku ? Existuje vubec jina moznost nez prepnout radic z AHCI/RAID rezimu na emulaci IDE ?
Petr S. (1220)|22.1.2007 19:45
Sehnat si ovladače a při startu instalace operačního systému je zavést.
ctrl_j (55)|22.1.2007 21:15
Jasne ovladace, ale pokud vezmu analogicky situaci s pevnym diskem SATA, tak by ta mechanika mela byt technicky vzato neviditelna, mozna si to jen nedokazu predstavit :)
wizaard (913)|22.1.2007 21:34
[QUOTE=ctrl_j]Jasne ovladace, ale pokud vezmu analogicky situaci s pevnym diskem SATA, tak by ta mechanika mela byt technicky vzato neviditelna, mozna si to jen nedokazu predstavit :)[/QUOTE]
Stačí ji v BIOSu nastavit jako "boot device" a zbytek zařídí BIOS resp. deska. Problémy by s tím být neměly, leč slyšel jsem příhodu s novým SATA Samsungem, že bylo vše OK, ale někdy nefungovala, stačilo prý nainstalovat ovladač a vše bylo OK. Jinak řečeno - problémy by vážně být neměly, mechanika normálně jede a instalovat se z ní Windows dá.

Jinak, pokud jde o analogii s SATA diskem - HDD je poněkud složitější záležitost...
O_t_i_k (18)|23.1.2007 23:49
[QUOTE=ctrl_j]Malinkej dotaz - jak je to s instalaci systemu pres SATA mechaniku ? Existuje vubec jina moznost nez prepnout radic z AHCI/RAID rezimu na emulaci IDE ?[/QUOTE]
Mohl bych mi nekdo rict, jaky bude vykonnovy rozdil pri provozovani na emulaci IDE oproti rezimu AHCI?
Pri zmene rezimu v biosu prijdu o data na disku?

Hledal jsem to na foru a nic jsem nenasel, pokud to nekde je, tak me nasmerujte. Diky
ctrl_j (55)|24.1.2007 14:19
Nevyhodou vetsiny radicu ktere pracuji v AHCI rezimu je, ze se zaroven aktivuje NCQ, ktere vykonu moc neprospiva, spise naopak - viz porovnani u Raptoru [SIZE="1"](cely clanek: http://www.storagereview.com/articles/200601/WD1500ADFD_8.html)[/SIZE]

Pri zmene rezimu v biosu IDE->AHCI by se datum na disku nemelo stat vubec nic, ale ceka te BSOD
O_t_i_k (18)|24.1.2007 14:43
[QUOTE=ctrl_j]Pri zmene rezimu v biosu IDE->AHCI by se datum na disku nemelo stat vubec nic, ale ceka te BSOD[/QUOTE]
To znamena preinstalovat win, ze?
ctrl_j (55)|24.1.2007 16:31
Presne tak, reinstal. Ovsem na ocguru se objevil jisty postup, ktery je dle autora funkcni na ICH7 bez nutnosti reinstalu.
tnt880 (10)|10.4.2007 16:47
Chtel bych nejakou radu na dorou SATA mechaniku na penězích nezáleží(neplatím to já :) ).Díval sem se jen na Samsung SH-S183L ale nemám sním zádné zkusenosti . Díky za nápady.
tgfh (2985)|10.4.2007 16:58
Jsem vlastníkem mechaniky SH-S183A a vše OK ;)
Myslím, že SH-S183L bude taky GOOD :)
Nijak to nehroť :thumb
Petr S. (1220)|10.4.2007 19:13
Přesně tak. I když mám osobně radši LG (nevím proč, prostě k nim mám větší vztah :D , možná i proto, že bývaly jediné co uměly DVD-RAM), tak u tohohle Samsungu rozhodně chybu neuděláš... Vypadá celkem dobře...

PS: Abych nechválil jen LG, teď mám v kompu dva Samsungy a jsem s nimi také nadmíru spokojen. :)
tnt880 (10)|10.4.2007 21:09
Ja to nijak nehrotim jen nechci aby to dopadlo jak minule kdy za tyden letela na reklamacku (byla to nejaka toshiba) a vymenili mi to za dalsi kus ktery vydrzel asi 2 roky. Ale asi pudu do toho samsunga nic lepsiho se SATA rozhranim sem nevydel.
tgfh (2985)|11.4.2007 15:40
OK, pak se ozvi jak jsi spokojen :)
tnt880 (10)|20.4.2007 15:33
Tak sem koupil a maximální spokojenost, vyskousel sem skoro vsechny formaty medii i lightscribe a v pohode. :D