reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BSA aneb nahlas sveho konkurenta :)

pas!k (3765)|2.10.2009 12:44
BSA prisla s genialnim napadem .. oslovi firmy aby udali svou konkurenci ktera pouziva nelegalni software ..
Na cele veci mi unika nekolik faktu ..

1. Neni mi zcela jasne jak konkurence muze vedet jaky software kdo pouziva a uz vubec ne zda ho ma ci nema legalne .. nenasel sem nikde zadny padny argument ktery by tento bid nejak vysvetloval.

2. Ve vcerejsi debbate na ct24 padla zminka o tom ze v budoucnu by takoveto udavacske praktiky vedly i k nejakemu ohodnoceni (Financnimu)

I kdyz se mi obe vyse zminene praktiky hnusi rikam si nelegalni soft uziva kazdy na sve riziko tak co .. ale rad bych treba vedel jak se branit v opacnem pripade .. tzn nekdo nahlasi firmu xy za ucelem ji poskodit dojde k setreni ktere prokaze ze veskery pouzivany software je legalni firma tim travi cas venuji se tomu lidi .. a nakonec to nikterak neprida ani jejimu jmenu co pak?


Navazuji na tento clanek

http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/180389-bsa-vyzyva-ceske-firmy-aby-udavaly-konkurenci-kvuli-nelegalnimu-softwaru.html
StD (1963)|2.10.2009 12:50
[quote=pas!k;298581]BSA prisla s genialnim napadem .. oslovi firmy aby udali svou konkurenci ktera pouziva nelegalni software ..
Na cele veci mi unika nekolik faktu ..

1. Neni mi zcela jasne jak konkurence muze vedet jaky software kdo pouziva a uz vubec ne zda ho ma ci nema legalne .. nenasel sem nikde zadny padny argument ktery by tento bid nejak vysvetloval.

2. Ve vcerejsi debbate na ct24 padla zminka o tom ze v budoucnu by takoveto udavacske praktiky vedly i k nejakemu ohodnoceni (Financnimu)

I kdyz se mi obe vyse zminene praktiky hnusi rikam si nelegalni soft uziva kazdy na sve riziko tak co .. ale rad bych treba vedel jak se branit v opacnem pripade .. tzn nekdo nahlasi firmu xy za ucelem ji poskodit dojde k setreni ktere prokaze ze veskery pouzivany software je legalni firma tim travi cas venuji se tomu lidi .. a nakonec to nikterak neprida ani jejimu jmenu co pak?


Navazuji na tento clanek

http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/180389-bsa-vyzyva-ceske-firmy-aby-udavaly-konkurenci-kvuli-nelegalnimu-softwaru.html[/quote]

Ad 1: Např. u lisovaných audiovizuálních nosičů se to dá celkem snadno zjistit, v čem byl mastrovaný originál... Ovšem legálnost jeho použití by si musela BSA vyčmuchat sama...

Ad 2: Od toho jsou snad SW audity, ne?!
pas!k (3765)|2.10.2009 12:53
[quote=StD;298587]Ad 1: Např. u lisovaných audiovizuálních nosičů se to dá celkem snadno zjistit, v čem byl mastrovaný originál... Ovšem legálnost jeho použití by si musela BSA vyčmuchat sama...
[/quote]

Ja teda nevim ale ja osobne tedy nemam pristup k datovym nosicum konkurence ty ano ? ;)
StD (1963)|2.10.2009 13:00
[quote=pas!k;298588]Ja teda nevim ale ja osobne tedy nemam pristup k datovym nosicum konkurence ty ano ? ;)[/quote]
To zjistíš i z té vylisované kopie - dokáže to každý poučený BFU.

To máš totéž jako metadata ve fotkách.
mstejska (2912)|2.10.2009 13:00
http://www.pooh.cz/a.asp?a=2015609
Podle tohoto BSA v České republice zastoupení nemá, protože narazila a oficiálně sbalila krámy.
Tohle jsou prostě pokusy obvinit kohokoli, bez následků. Myslíte, že se policie bude teplými bonzy zabývat?
To je podle mě to samé, jako když závidím Frantovi Novákovi, že má nové auto, tak zavolám na policii, že má ukradenou televizi.
Není to něco jako falešné obvinění?
pas!k (3765)|2.10.2009 13:04
[quote=StD;298591]To zjistíš i z té vylisované kopie - dokáže to každý poučený BFU.

To máš totéž jako metadata ve fotkách.[/quote]

Jsem asi natvrdlej ale jakych vylisovanych kopiich mluvis ? :)
StD (1963)|2.10.2009 13:21
[quote=pas!k;298595]Jsem asi natvrdlej ale jakych vylisovanych kopiich mluvis ? :)[/quote]
Např. DVD - s chráněným i nechráněným obsahem.
pas!k (3765)|2.10.2009 13:41
Ok zeptam se jinak proc bych mel nekomu davat nejake lisovane media?
StD (1963)|2.10.2009 13:45
[quote=pas!k;298608]Ok zeptam se jinak proc bych mel nekomu davat nejake lisovane media?[/quote]
Proč "dávat", když je "prodávat"??? ;)
pas!k (3765)|2.10.2009 13:47
Vis proc tady nikde nevidis ceduli "sklad lisovanych medii?" :)
kevin00 (10238)|2.10.2009 13:49
Co to je zase za bejkárnu. Jak legálním způsobem zjistím, co moje konkurence používá za software a jestli je vůbec legální ? To k nim přijdu na čumendu nebo co ?
pas!k (3765)|2.10.2009 13:49
[quote=kevin00;298613]Co to je zase za bejkárnu. Jak legálním způsobem zjistím, co moje konkurence používá za software a jestli je vůbec legální ? To k nim přijdu na čumendu nebo co ?[/quote]

Huraaaaa tohle uz se tady hodinu snazim vysvetlit STD :D
StD (1963)|2.10.2009 14:12
[quote=pas!k;298614]Huraaaaa tohle uz se tady hodinu snazim vysvetlit STD :D[/quote]
Marně, neboť existují prográmky např. typu DVDVerifier (Philips), díky kterým poznám, co čím kdo a jak (blbě/dobře) udělal... ;) No a jelikož se toho drahého produkčního SW prodává jako šafránu, dá se pak celkem snadno (přes výrobce/BSA) zjistit zda legálně či nelegálně. Ovšem v každé branži je to trochu jinak, ale každý "zná své Pappenheimské"...
pas!k (3765)|2.10.2009 14:15
[quote=StD;298625]Marně, neboť existují prográmky např. typu DVDVerifier (Philips), díky kterým poznám, co čím kdo a jak (blbě/dobře) udělal... ;) No a jelikož se toho drahého produkčního SW prodává jako šafránu, dá se pak celkem snadno (přes výrobce/BSA) zjistit zda legálně či nelegálně. Ovšem v každé branži je to trochu jinak, ale každý "zná své Pappenheimské"...[/quote]

Ty nas snad nectes!

1 Firma A ma konkurenci v podobe firmy B. Firma A netusi zda firma B pouziva legalni ci nelegalni software (slovem pouziva chapej ze na pc ve firme ma legalni os .. latd) firma A to dokonce nema ani sanci zjistit protoze firma B vyrabi ptaci budky a vsechny ptaci budky jsou z praveho dreva a zcela legalni .. ale rika si ze by bylo fajn firme B udelat problem protoze je to precejen jen konkurence

Tak nam prosim vysvetli jak svym superprogramkem zjistis jestli firma B pouziva legalni software ve firme .. DIky za vysvetleni
kevin00 (10238)|2.10.2009 14:17
StD ale tady asi nejde pouze o to či si firma (ne)vypálí CD/DVD (ne)legálně. To by to CD/DVD musela někomu dát či prodat, apod. Ale jak zjistíš jestli mají legální Windows, účetnictví, souborového manažera, apod ? To mi neříkej, že DVDVerifier Ti poví "... á firma xyzž má nelegální software".
StD (1963)|2.10.2009 14:24
[quote=kevin00;298629]StD ale tady asi nejde pouze o to či si firma (ne)vypálí CD/DVD (ne)legálně. To by to CD/DVD musela někomu dát či prodat, apod. Ale jak zjistíš jestli mají legální Windows, účetnictví, souborového manažera, apod ? To mi neříkej, že DVDVerifier Ti poví "... á firma xyzž má nelegální software".[/quote]
Ale já vůbec nemám na mysli to, jestli mají legální Win nebo cokoli jiného. Já mluvím jen o konkrétním jednom produkčním SW, kde mají ony fiktivní fy A a B společnou oblast podnikání.

A když potom vím, že software XYZ byl do ČR prodán ve 2 kusech a zboží s ním vyrábí firmy tři (3), tak jsou to snad naprosto jednoduché počty i pro tebe, ne?
mstejska (2912)|2.10.2009 14:26
Vidím v tom docela dobrou živnost.
Založím si firmu a začnu dělat "softwarové audity". Zavolám do nějaké firmy, že jim udělám audit. Když začnou odmítat, řeknu jim "že vy máte nelegální software? To ale musím hlásit. Takže co? Udělám softwarový audit, vy ho zaplatíte a bude to vyřešeno"
pas!k (3765)|2.10.2009 14:27
[quote=StD;298634]Ale já vůbec nemám na mysli to, jestli mají legální Win nebo cokoli jiného. Já mluvím jen o konkrétním jednom produkčním SW, kde mají ony fiktivní fy A a B společnou oblast podnikání.

A když potom vím, že software XYZ byl do ČR prodán ve 2 kusech a zboží s ním vyrábí firmy tři (3), tak jsou to snad naprosto jednoduché počty i pro tebe, ne?[/quote]

No precti si ten clanek tak je to v obecne rovine .. jedna se hlavne o architekty modelare upravu fotek atd ... navic ten pomer budes hledat dost tezko aspon teda nevim jak spocitas vsechny firmy ktery k podnikani potrebuji rekneme photoshop bude jich mraky navic nevis ktera firma si zakoupila kolik licenci takze ten tvuj vzorec ma trosku diru bych rekl ;)
optim (391)|2.10.2009 14:28
[quote=pas!k;298581]2. Ve vcerejsi debbate na ct24 padla zminka o tom ze v budoucnu by takoveto udavacske praktiky vedly i k nejakemu ohodnoceni (Financnimu) [/quote]
V americe nabizeji az milion dolaru.
StD (1963)|2.10.2009 14:33
[quote=pas!k;298638]No precti si ten clanek tak je to v obecne rovine .. jedna se hlavne o architekty modelare upravu fotek atd ... navic ten pomer budes hledat dost tezko aspon teda nevim jak spocitas vsechny firmy ktery k podnikani potrebuji rekneme photoshop bude jich mraky navic nevis ktera firma si zakoupila kolik licenci takze ten tvuj vzorec ma trosku diru bych rekl ;)[/quote]

Já reagoval pouze na ty tvé body 1 a 2 - ten článek jsem vůbec nečetl. Chtěl jsem tím jen a pouze naznačit, že někde to své opodstatnění má.

Ad SW audit - nevím jak jinde, ale u nás se v rámci udržování norem ISO dělá tento audit každoročně.
PetrP7 (5)|2.10.2009 14:35
I kdyby člověk souhlasil se vším, co BSA říká o nelegálním SW, jedno je jisté: firmy tu nejsou od toho, aby na sebe navzájem bonzovaly. Zvláště ne u nás, kde vás soud očistí až po "x" letech a mezitím vám živnost zkrachuje. Jestli není BSA schopna dostát svému základnímu smyslu (anebo to prostě ani není reálné), ať zavře krám a věnuje se něčemu, na co stačí. Opravdu zůstává rozum stát, že někoho v zemi s naší bohatou minulostí sousedského udavačství taková věc napadne... Velký palec dolů!!!
pas!k (3765)|2.10.2009 14:35
[quote=StD;298644]Já reagoval pouze na ty tvé body 1 a 2 - ten článek jsem vůbec nečetl. Chtěl jsem tím jen a pouze naznačit, že někde to své opodstatnění má.

Ad SW audit - nevím jak jinde, ale u nás se v rámci udržování norem ISO dělá tento audit každoročně.[/quote]

V SW auditu nevidim sebemensi problem .. a nema zhola nic spolecneho s tim co vymyslela BSA proto take nechapu proc slovo SW audit tady zazniva tak casto :)
mstejska (2912)|2.10.2009 14:40
[quote=pas!k;298648]V SW auditu nevidim sebemensi problem .. a nema zhola nic spolecneho s tim co vymyslela BSA proto take nechapu proc slovo SW audit tady zazniva tak casto :)[/quote]

Skutečný SW audit ano, ale ne ten vyděračský. Divím se že se toho ještě nechytila mafie.
kevin00 (10238)|2.10.2009 14:46
[quote=StD;298634]Ale já vůbec nemám na mysli to, jestli mají legální Win nebo cokoli jiného. Já mluvím jen o konkrétním jednom produkčním SW, kde mají ony fiktivní fy A a B společnou oblast podnikání.
A když potom vím, že software XYZ byl do ČR prodán ve 2 kusech a zboží s ním vyrábí firmy tři (3), tak jsou to snad naprosto jednoduché počty i pro tebe, ne?[/quote]

Tady ale nejde pouze o CD/DVD nebo o výsledný produkt. Ten bude vždy legální (když pominu vietnamce, apod.). Jde o software používaný k provozu firmy obecně. To přeci nemůžeš zjistit.
Woyta (284)|2.10.2009 23:22
Co se tyce CADu tak tam to je castecne osetrne.
Catia soubory by na sebe meli napraskat, ze byli vytvoreni pomoci nelegalni licence.
Ale to je SW ktery je BSA ukradenej.
Tem jde o aplikace MS.
A pri cene stanica a CAD aplikaci se win hrave ztrati.
Tak proc riskovat.
optim (391)|3.10.2009 12:51
[quote=Woyta;298841]Ale to je SW ktery je BSA ukradenej.
Tem jde o aplikace MS.[/quote]
Proc myslis? Tady je seznam, o kterych BSA tvrdi, ze je v zastupuje. Osobne pochybuju, ze opravdu v CR zastupuje vsechny tyto firmy, ale nejake tam jiste zbudou. Asi posledni pripad, po kterem BSA od nas radsi utekla, se take netykal produktu MS, ale Symantecu.

BTW nevite nekdo, jestli ceska policie naklada dnes s takovymi udanimi jinak, nez v tom poslednim linku?
petr.svec (320)|3.10.2009 13:23
mimochodem: legálnost software není o originálních médiích a samolepkách windows na krabicích... ale o tom, že ve vašem účetnictví se nacházejí faktury za tento software... a jestli já chodím po firmě s páleným dvd... je zcela vedlejší

nicméně přeju všem udavačům... aby je pak policie vzpětně tahala k výslechu, jakým způsobem se tuto zkutečnost dozvěděli a jakým způsobem na ní participují
Maxtor (321)|3.10.2009 13:31
[quote=mstejska;298651]Skutečný SW audit ano, ale ne ten vyděračský. Divím se že se toho ještě nechytila mafie.[/quote]
Omyl.. chytla.. BSA totiz u nas funguje na stejnych pravidlech.. organizace, ktera zde prakticky neexistuje ovlivnuje pravni rad pouze na zaklade lobby.. nyni nam navic bude predkladat tyro novinky jejich bolsevickeho videni sveta a vracet tak moralku uz tak zmrseneho obyvatelstva opet o 20 let nazpet.. svinstvo..
Zrusit, zakazat.. nechat verejne viset na kulech.. legalni SW ano.. ale take legalnimi cestami, moralne spravne.. v pripade SW jde totiz (diky jeho snadne dostupnosti) hlavne o onu moralku.. kdyz nechaj lidi delat takovyhle svinstvo, ocekavaj, ze se do budoucna nec zmeni..? pardon, ale nechci zit v zemi, kde soused udava souseda..
-HoNY- (557)|11.10.2009 16:57
Jako největší problém vidím nižší životní úroveň oproti vyspělejším zemím. Software je u nás velmi drahý. Zatímco jinde ve světě si lidé k víkendovému nákupu přibalují Windows, u nás zaplatí polovičku svého platu za základní softwarovou výbavu.

Ve firmách je to úplné stejné. Jinými slovy, firma raději ušetří tím, že koupí legální licenci pro 5 počítačů a nainstaluje je na 10 – to se přece nikdo nedozví. Mezi další poměrně běžné praktiky patří koupení licence pro základní verzi a "čirou náhodou" instalace enterprise edice.

Je to smutné, ale jsme v České republice. Práce se fláká a dělá pod cenou, lidé mají tendenci závidět, podvádět, lhát a krást místo toho, aby se učili něco nového - a přesně pro tyto marginální jedince spoléhá BSA. Nemyslím si, že by byla toto správná cesta. Pokud na to nemají, tak ať v oboru nepodnikají a raději kopou lopatou. :D
Gejmer (99)|7.11.2009 15:09
Nedávno jsem málem prorazil strop jak mě to nadzvedlo ze židle,když jsem objevil reklamu na BSA dokonce i na facebooku:stupid.
Opravdu nevím jak tohle nazvat slušně:thumbdown
Co bude dál?Budou rozdávat letáčky dětem ve školách a v nich bude "Udejte své rodiče,pokud používají nelegální software"???