reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Software pro monitoring HDD

lastsaves (98)|11.10.2009 17:25
Zdravím,
jaký software byste doporučili pro monitoring stavu HDD.
Nedávno mi odešel WD640AAKS a nechci, aby se to opakovalo.
Koukal jsem na Active@ Hard Disk Monitor ve free verzi, máte s ním někdo zkušenost?
Díky za tipy.
hawkeye9898 (818)|11.10.2009 18:34
urcite by som skusil aj chrystal disk info
r34ktor (7477)|11.10.2009 18:41
Obávám se, že v tomhle ti žádný software nepomůže. Nedávno jsem řešil případ staršího IBM disku (cca 5 let), který pravidelně způsoboval zatuhnutí PC a vydával zvuky ne nepodobné pověstnému Click of death. Jeho SMART ovšem hlásil, že je vše v nejlepším pořádku. Status BAD se objevil až cca půl dne před exitem.

Doporučuji proto sledovat spíše vnější příznaky. Co se týče volby SW, tak je to IMHO jedno, protože všechny pouze jinak graficky interpretují údaje zjištěné ze SMART. Komplexnější diagnostiku lze obvykle provést nástrojem od výrobce, ale zas nedisponují realtime monitoringem.
xmarek (1676)|11.10.2009 20:13
Souhlas. Existuje sice spoustu diagnostických tools-ů dodávaných přímo výrobcem, ale před takovými situacemi Vás to neochrání.
http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=606&lang=en
hyro (80)|11.10.2009 21:27
zapomenout na graficky vystup... osobne bych doporucil jedine Smartmontools
pavel_p (993)|11.10.2009 23:14
Smartmontools ovšem ve windows nevypisují logy chyb (což je u smartu imho téměř nejdůležitější), ani toho, jak dopadly offline testy, z nějakého důvodu to dělají jen v linuxu :-(. Takže pak to stejné dokáže i HDDScan, který navíc umí upozornit na delší čas čtení některých částí disku. Offline test bohužel trvá velmi dlouho (U Barracudy LP 1TB je to 3 hodiny) a zpomaluje činnost disku, tak ho nedělám častěji než jednou za půl roku, jestli vůbec.
Nicméně elektronika odejde klidně bez varování a někdy disk odejde naopak velmi způsobně, příznakem je nestabilita systému nebo nemožnost nabootovat a nakonec se všechna podstatná data podaří zachránit.
Takže se opravdu spíš soustředit na divné zvuky (jenže WD5000AAKS mi je dělá už dva roky), bsod kernel_stack/data_inpage_error a v případě podezřejí disk projet ve smartmontools.
lastsaves (98)|16.10.2009 15:45
Díky za všechny odpovědi.
Jestli to chápu dobře, tak se vlastně nevyplatí S.M.A.R.T. monitorovat automaticky, raději provádět čas od času testy. To sice není ta nejlepší zpráva, ale co se dá dělat.
Teď tedy čím? WD Data Lifeguard Diagnostics, Smartmontools nebo HDDScan? Nebo to je v podstatě jedno?

Ale objevil se další, asi podstatnější problém, HDDScan mi u WD640AAKS vůbec S.M.A.R.T. informace nezobrazí.
Vyhazuje hlášku SMART Error: Žádost nebylo možné provést z důvodu chyby zařízení I/O.
Přitom u IDE Maxtor info zobrazí bez problémů.
Co s tím? V Biosu jsem nastavení typu Enable S.M.A.R.T. nikde neobjevil.