reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s externím diskem

hudson161 (82)|13.10.2009 16:51
nějak mi nejde zapnout můj přenosný harddisk, nechce vůbec naskočit, světýlka tam svítí, a je vidět ikona v tento počítač ale když na to kliknu tak se to sekne, ve správě počítače jsem si všiml že místo NTFS je tam napsáno RAW, nevíte co s tím může být?
johny__g (6387)|13.10.2009 17:59
Disk se točí? Ve správci zařízení je vidět normálně? Zkoušel jsi ho formátovat? Nemáš možnost zapojit ho do dvou USB portů (pokud je to USB disk) kvůli napájení? A nebylo by od věci napsat typ disku, OS atd.
speedsnail (4876)|13.10.2009 18:07
Měl si na něm data? Fungoval dříve normálně?
Dojigiri (1629)|13.10.2009 18:07
Vypadá to, že je poškozenej NTFS boot sektor jednotky. Pokud nepotřebuješ data, zkus to přeformátovat.

Pokud data potřebuješ, rozhodně neformátovat a zkusit obnovit boot sektor, umí to např. program TestDisk. Postup zde:
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step
(důležitej je sice jen krok NTFS boot sector recovery, ale musí se to projít celý, protože v Testdisku se tam nejde dostat přímo)

Pokud by byl problém angličtina, dával jsem českej postup zde:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=38119&p=286633
hudson161 (82)|13.10.2009 18:34
já vím, že se to vyřeší přeformátováním, ale data potřebuju
Dojigiri (1629)|13.10.2009 21:40
No, tak zkus ten testdisk... vypadá to na první pohled složitě ale neni to tak těžký - všechny ostatní možnosti jsou složitejší (jedna z dalších možností je použití nástroje dskprobe, a další použití přímo disk editoru - což sice sám používám nejradši, protože vím přesně, co dělám, ale pro uživatele neznalého partition table to příliš vhodný není).

Pokud bys měl dost místa na zkopírování dat jinam (tj. abys neobnovoval ten boot sektor ale jenom přečet data) je ještě možnost použít program Partition Find And Mount a pak zformátovat a nahrát data případně zpět.

Ale to, jak píšeš, že po odklepnutí se to sekne, je divný, a ukazuje to možná i na další problémy disku - protože standardně by měl systém, pokud má jednotku jako RAW, nabídnout její zformátování (což samozřejmě nedělat, pokud z toho je potřeba dostat ty data).
speedsnail (4876)|13.10.2009 23:03
Není to doufám Seagate z té vadné série..