reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zyxel P-334 - restarty, v siti se neco deje..

Maxtor (321)|20.10.2009 03:39
Uz cca tyden se potykam s problemem stability site s routerem Zyxel P-334.. bez zasahu, bez nejakych operaci v siti prisel problem nestability pripojeni routeru..

- 30Mbit UPC (modem) - P-344 - OvisLink 5460AP (Wifi).. 3 PC s pevnou IP jsou zapojeny primo do routeru + 4. port zabira prave AP (to muzeme vynechat, protoze problemy nemizi i kdyz AP neni v siti)
- Router pri zapnutem firewallu zpomaluje sit na rovnych 10Mbit (to je u nej obecne znama vec), tzn. bylo potreba jej deaktivovat.. vysledkem byl dramaticky narust rychlosti co se internet downloadu tyce..
- Po par tydnech (nyni) se zacalo dit to, ze router se zacal opetovne restartovat (nahodile.. 2h, 10min, 1h)..
- Po restartu a opetovnem nastaveni bylo vse funkcni, nicmene nastal problem s DNS v defaultu.. vyreseno pres telnet pomoci nnastaveni "ip nat session 2048"..
- Od te doby router nemuzu za boha udrzet v provozu restarty se opakuji (modem od UPC je stale online, jen router se resetne a behem 1min se jede dal)..
- Aktualne posledni posun nastal, kdy jsem opetovne nastavil vse znovu s tim, ze jsem nechal aktivni firewall.. prozatim nejaky ten ted pise:

Jedno z PC aktivni torrent
Firewall session time out, sent TCP RST 192.168.1.3:4155 86.169.125.188:36307 TCP RST
nebo
Peer TCP state out of order, sent TCP RST 192.168.1.3:4187 89.76.129.126:16318 TCP RST
..samozrejme vypis pokracuje spoustou IP z venku a opetovne IP tohohle PC, router zavira co muze.. logicky se tedy ptam co navadi router k tomu, co dela..
..aktualne se do logu priritila rada..
Exceed MAX incomplete, sent TCP RST 192.168.1.3:1558 86.169.125.188:36307 TCP RST
..coz vypada docela logicky..

Muzete me nekdo nejak nasmerovat kam dal, po cem patrat.. sam uz jsem z toho zoufaly..

EDIT:
Tak vysledkem dnesniho dne je to, ze router vsechno po cca 6h pozaviral a konec s pristupem na WAN.. pri zapnutem firewallu se tedy nerestartuje (alespon to tak zatim vypada), nicmene firewall postupne vsechno zavre..
Celkove mi pripada, ze se to chova jako kdyz se PC zahlti DNS pamet.. proste tech par otevrenych webu dovoli, dal uz se ale nehne..
EditorPO (2819)|21.10.2009 12:23
Moznosti, ktore sposobuju podivne chovanie routeru je viac:
- privela P2P konekcii z jedneho PC (torrent, online hra,...)
- jeden z PC v sieti je zavireny
- zle nakonfigurovany firewall v routeri, pripadne privela pravidiel
- DoS utok z internetu, ale podla tych logov je to menej pravdepodobne

Takze je dost mozne, ze to sposobuje prave ten pocitac, na ktorom bezi torrent. Aky torrent software tam bezi? Kolko konekcii je povolenych v tomto software?

BTW, co ma spolocne prikaz ip nat session 2048 s DNS? Je to nastavenie poctu zaznamov v NAT tabulke.
Maxtor (321)|21.10.2009 20:14
NAT session je samozrejme jasny.. psal jsem to nekdy ve 4 rano, tak maly error..

- Jinak tedy.. PC za to nemuze urcite.. dela to na kazdem zvlast.. tohle, u ktereho sedim ted a testuju to, ma uplne cisty okna - ostatni jsou OFF a problem setrvava..
- Co se tyce routeru a firewallu.. kdyby to bylo pravidly, nebyl by to problem, protoze ja firewall chci vypnout.. tenhle router omezuje pri zaplem FW WAN na 10Mbit, takze zadny firewall nebude..
- P2P s otevrenymi spojenimi atd. je OK.. je fakt, ze prvni jsem hovoril o torrentu.. je pravdou, ze ten samozrejme tyhle LOGy sypal ve velkem.. vse se ale deje i na HTTP, na cemkoli.. proste pri jakekoli interakci na WAN strane..

Co jsem mezi tim zjistil ja.. ano. zavirani portu timhle stylem je pravidlem firewallu.. staci pres telnet vypnout a firewall zacne reagovat tak, ze bude odchytavat ony RST packety.. stale to ale neresi vec hlavni ->
vypnu firewall a router porad pada.. za boha nevim proc..

Sice jsou resety tedka mene caste, ale stale se deji.. co jsem udelal.. komplet rekonfigurace routeru.. reset a opet vsechno znova s malymi zmenami..
AP, ktere visí na routeru melo aktivni DHCP server.. router ne, nacez weby k nemu pripojene maj nastaveni na pevno.. AP jede nyni v rezimu Relay agent, kdy DHCP server bezi rovnou v routeru a AP adresy jen predava dal..
Laboroval jsem i se static DHCP, ale bohuzel router na MAC adresy prakticky nereaguje a prirazuje svuj klasicky DHCP pool..
Dale jsem povypinal veskerou RIP komunikaci.. jak na strane wan, tak na strane lan.. firewall je tedy nyni neaktivni, stejne tak jako "triangle route" prevence..

Router aktualne pada jednou za apr hodin.. rozhodne tedy mene casto, nez predtim.. pri zaplem torrentu nebyly problem i dva resety v ramci jednech 5ti minut..
trodas (1753)|21.10.2009 20:22
Prehrivani hlavniho cipu v routeru pri jeho zatizeni. Otevri, nech na to foukat vetrak a uvidis, ze se to umirni...
(nejdrive pust 5 torrentu, otestuj si, ze to hezky bude padat a pak na to nechej foukat vetrak a znovu ty torrenty a uvidime)

Coz samo neni reseni, ale pokud se potvrdi tento problem pak stejne vis i jake je reseni ;)
Maxtor (321)|21.10.2009 20:25
to se mi nezda realne.. jednak je leto pryc a cely prazdniny jel router i v tech 30° v pohode.. ted se sice zacalo topit, ale ze by tady bylo tepleji nez v lete to moc ne.. druhou veci budiz CPU log, ktery je neustale na nejakych 2, 3, apod. procentech.. pri zaplem firewallu sice az 70%, ale ten je nyni vypnut.. zapinal jsem ho vylozene jen kvuli LOGu..
|Mio| (1333)|22.10.2009 08:35
Podle toho co pises to neni nastavenim ani firmwarem, to prehrivani vypadalo nadejne, urcite nic nezkazis kdyz ho otevres, vycistis a pridas par pasivku.

Dalsi co me napada je nestabilni napajeni, zkus nahradit napajeci zdroj.

A nebo je to proste rozbity :-))
Maxtor (321)|22.10.2009 09:05
Tak power outage jsem resil v podstate jako prvni vec.. ja sam taky uz nevim.. nenapada me fakt nic.. vidim to na problem bud routeru, nebo nekde v NAT ci podobne veci.. proste se nekde neco plni a az se to zaplni tak to slitne..
Aktualne problem stale trva.. sit jede, jednou za cas se router resetne.. samozrejme zasadni prusvih to je pro IM a downloady..
EditorPO (2819)|22.10.2009 09:32
Skus cez telnet:

[quote]sys firewall active no

ip nat timeout tcp 60

ip nat session 2048[/quote]
Maxtor (321)|22.10.2009 13:04
Firewall je samozrejme off.. tady telnet nelze.. nat sessions na 2048 uz mam, jak jsem psal..
..pravdou ale je, ze "ip nat timeout tcp" je u me na 9000 sec.. z nouze jsem jeste rano zkusil prepsat DNSky v PC z tech, ktere nam prideluje ISP jednoduse na IP gateway.. ackoli to byl jen takovy slepy nastrel, nevim co se deje, ale sit zatim drzi..

Jak je to obecne s tcp timeouty..? sam jsem je opomenul, ale co jsem tak cetl po ruznych forech pred par dny, lidi ho nastavujou az na 30..

A polozil bych takovy postranni dotaz ohledne RIP.. je potreba tuhle vec nejak resit.. osobne jsem direction vypl uplne..
EditorPO (2819)|22.10.2009 14:53
[quote=Maxtor;305444]A polozil bych takovy postranni dotaz ohledne RIP.. je potreba tuhle vec nejak resit.. osobne jsem direction vypl uplne..[/quote]
RIP mozes vypnut, pokial nemas v LAN dalsi router.
trodas (1753)|22.10.2009 15:04
Ne router, ale switcher. Router by si delal NAT a nejake RIP prikazy by v klidu ignoroval.
Cize pokud za svym routerem nema nejaky switch, muze RIP vypnout.

A nazapomenout ho zapnout, pokud by chtel pripojit nejaky switch :)
Maxtor (321)|23.10.2009 02:11
Hmm.. tak aktualne je "ip nat timeout tcp" na 60ti.. vysledkem je vyssi stabilita, presto to 2x za den spadne.. :(

EDIT:
Tak jsem nasel vecer jeste cas a jal jsem se sledovat CPU Load a Error LOGy obecne.. vysledkem je dalsi mirny krok kupredu.. torrenty apod.. to zadny problem neni.. v podstate jsem si overil, ze nejcasteji router pada pri vyuzivani sluzeb CzShare, RapidShare apod.. staci zapnout dva soubezne downloady z CzShare a restart routeru je prakticky jisty..
Vytizeni pri tomhle downloadu (jeden soubor) lita az k 95%..

Proc se to pred casem nedelo je nasnade.. jak jsem jiz psal, firewall automaticky prbrzdi propustnost na 10Mbit, ale CPU se tak dostava max k tem 70-80%.. prave firewall byl kvuli tomuhle zpomalovani vypnut.. linka od te doby jede k tem 24Mbit a obecne lze tedy rici, ze router tak nyni pada pri maximalnim vytizeni.. nyni tady jede Torrent + aktualne stahuju nejaky soubory z gamershell.com.. CPU Load je na 12,5%..

Pokud to nekomu neco rika, prikladam error log z poslednich par hodin..
[quote][SIZE="1"] 0 Fri Oct 23 02:36:16 2009 PP1c -WARN Last errorlog repeat 1 Times
1 Fri Oct 23 02:36:16 2009 PP1c INFO No DNS server available
2 Fri Oct 23 02:36:22 2009 PP0a INFO Last errorlog repeat 14 Times
3 Fri Oct 23 02:36:22 2009 PP0a WARN netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=80585 e90
4 Fri Oct 23 02:36:44 2009 PSSV -WARN SNMP TRAP 0: cold start
7 Fri Oct 23 03:45:23 2009 PP16 -ERROR SYSTEM RESET: addr=80053bc4
9 Fri Oct 23 04:45:23 2009 PINI INFO main: init completed
10 Fri Oct 23 04:45:25 2009 PP05 -WARN SNMP TRAP 3: interface 1: link up
11 Fri Oct 23 04:45:25 2009 PP1c -WARN Last errorlog repeat 1 Times
12 Fri Oct 23 04:45:25 2009 PP1c INFO No DNS server available
13 Fri Oct 23 04:45:53 2009 PSSV INFO Last errorlog repeat 14 Times
14 Fri Oct 23 04:45:53 2009 PSSV -WARN SNMP TRAP 0: cold start
17 Fri Oct 23 04:44:29 2009 PP16 -ERROR SYSTEM RESET: addr=80053bc4
19 Fri Oct 23 05:44:29 2009 PINI INFO main: init completed
20 Fri Oct 23 05:44:31 2009 PP05 -WARN SNMP TRAP 3: interface 1: link up
21 Fri Oct 23 05:44:31 2009 PP1c -WARN Last errorlog repeat 1 Times
22 Fri Oct 23 05:44:31 2009 PP1c INFO No DNS server available
23 Fri Oct 23 05:44:59 2009 PSSV INFO Last errorlog repeat 14 Times
24 Fri Oct 23 05:44:59 2009 PSSV -WARN SNMP TRAP 0: cold start
27 Fri Oct 23 05:01:11 2009 PP0a -ERROR SYSTEM RESET: addr=80053bc4
29 Fri Oct 23 06:01:11 2009 PINI INFO main: init completed
30 Fri Oct 23 06:01:13 2009 PP05 -WARN SNMP TRAP 3: interface 1: link up
31 Fri Oct 23 06:01:13 2009 PP0a -WARN Last errorlog repeat 1 Times
32 Fri Oct 23 06:01:13 2009 PP0a WARN netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=80585e90
33 Fri Oct 23 06:01:13 2009 PP1c INFO No DNS server available
34 Fri Oct 23 06:01:15 2009 PP0a INFO Last errorlog repeat 13 Times
35 Fri Oct 23 06:01:15 2009 PP0a WARN netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=80585e90
36 Fri Oct 23 06:01:19 2009 PP1c WARN Last errorlog repeat 3 Times
37 Fri Oct 23 06:01:19 2009 PP1c INFO No DNS server available
38 Fri Oct 23 06:01:19 2009 PP0a WARN netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=80585e90
39 Fri Oct 23 06:01:41 2009 PSSV -WARN SNMP TRAP 0: cold start
44 Fri Oct 23 06:10:40 2009 PP0a -ERROR SYSTEM RESET: addr=80053bc4
46 Fri Oct 23 07:10:40 2009 PINI INFO main: init completed
47 Fri Oct 23 07:10:42 2009 PP05 -WARN SNMP TRAP 3: interface 1: link up
48 Fri Oct 23 07:10:42 2009 PP1c -WARN Last errorlog repeat 1 Times
49 Fri Oct 23 07:10:42 2009 PP1c INFO No DNS server available
50 Fri Oct 23 07:11:10 2009 PSSV INFO Last errorlog repeat 14 Times
51 Fri Oct 23 07:11:10 2009 PSSV -WARN SNMP TRAP 0: cold start[/SIZE][/quote]

Osobne tedy beru zpet namitku s prehrivanim a jeste dnes zacnu laborovat s otevrenym routerem a vyse popisovanym downloadem vice partu a obecne se zatezi..
EditorPO (2819)|23.10.2009 09:37
[quote=trodas;305494]Ne router, ale switcher. Router by si delal NAT a nejake RIP prikazy by v klidu ignoroval. Cize pokud za svym routerem nema nejaky switch, muze RIP vypnout. A nazapomenout ho zapnout, pokud by chtel pripojit nejaky switch :)[/quote]

Ups, to by si najprv musel naucit switche routovat :D

RIP dovoluje routru vymenu routovacich informacii s inymi routrami. RIP Direction kontroluje prijem alebo vysielanie RIP paketov. Pokial je nastavene na BOTH alebo OUT ONLY, tak router vysiela routovaciu informaciu periodicky. Ak je nastavene na BOTH alebo IN ONLY, tak spracuje informaciu, ktoru prijme. Ak je nastavene na NONE, tak neposiela ziadne RIP pakety a ignoruje prijate RIP pakety.
Mohol by som pokracovat verziami RIP protokolu, kde RIP-1 je univerzalnejsi, ale RIP-2 obsahuje viac informacii. Vacsinou staci pouzivat RIP-1, pokial sa nepouziva nejaka neobvykla topologia siete. O verziach RIP-2B a RIP2-M, subnet bradcastingu a multicastingu uz ani nehovorim, to by sme tu mohli robit prednasku.
Takze s nastaveniami RIP je treba trochu laborovat, pretoze verzie RIP nie su kompatibilne.

BTW, RIP je vysvetleny aj priamo na strankach Zyxelu:
http://www.zyxel.sk/web/support_glossary.php?code=R

---------------------------------

Maxtor, podla logov to vyzera na obcasnu nedostupnost DNS. Pokial sa tato chyba opakuje viackrat, tak sa router zablokuje. Myslim, ze s tym asi nic neurobis, je to chyba viacerych modelov od Zyxelu a trva uz roky. Firmware routrov a DSL modemov ma spolocny zaklad a tam je asi chyba. Modem si linku vytoci znovu, ale router nema co vytocit :) maximalne teba.:D
Pozri sa este na novsi firmware, na strankach maju verziu 3-60 http://www.zyxel.sk/web/support_download_result.php?Material_indexflag=20040906173729&PC4Name=P-334. Pripadne najst nejaky altenativny opensource firmware.
Maxtor (321)|23.10.2009 15:58
Podobne pocity jsem mel i ja (konec koncu v error logu je nedostupnost DNS jasne videt).. proste router ma smulu v tom, ze obcas zaplni tabulky, pripadne pada na nedostupnosti DNSek apod.. vice mene po podobnych vecech jsem ze zacatku patral.. jak jsem ale napsal uz rano.. trosicku jsem zmenil nahled na vec.. at to teda prozatim sesumiruju..

1 - Router to zacal delat z niceho nic.. cca po tydnu, co byl vypnut firewall (otazkou je, jak byl ten prvni tyden vyuzivan.. nevzpominam si)
2 - Pripojeni primo na modem veskere problemy odstrani (zde tedy vice mene nedostupnost DNS odpada)
3 - Vse co jsem psal o Firewallu a jeho vypisech ignorujte, protoze LOGy firewallu jsou pri danych nastavenich bezne.. zavirani ICMP apod.. to vsechno je zpusobeno chbnym dfault nastavenim firewall pravidel.. jedno z nich povazuje za neautorizovana zarizeni naprosto cokoli a tak proste zacne zavirat porty.. staci vypnout jedno z pravidel (telnet) a je klid.. tohle jsem vice mene vyresil a dany problem tak nespada na router, ale na problem samotneho firewallu..
4 - Firewall u me musi byt vypnut, protoze omezuje pasmo na 10Mbit, ja aktualne jedu na 30Mbit UPC.. vytizeni CPU routeru pri zapnutem firewallu nepresahuje nejakych 75%..
5 - Pri vcerejsim sledovani error LOGu jsem narazil na fakt, ze samotny torrent protokol dava routeru max do 20% zateze.. obecne se to odviji od aktualni rychlosti downloadu.. nejvetsi zatez (az 95%) byla u klasickych serveru typu Rapidshare, CZShare apod.. jakmile linka pustila maximalni rychlost (z CzShare neni problem tahat 3MB/s) CPU routeru slo hooodne nahoru.. pri dvou soubeznych downloadech jde zatez CPU na 100% a casto nastava pad routeru a samozrejme tedy i pripojeni k siti.. modem stale funguje.. sojeni se behem cca 10sec obnovi..

Cim vice jsem laboroval, tim vice smeruju onen problem opravdu na onu teplotu, protoze pokud router skoro nic nedela a zapnete ony dva soubezne downloady, nic se nestane a soubory dojedou.. udelejte to 3x za sebou a pad je jisty.. uvidime.. vikend a nejblizsi dny obecne venuju pokusum prave s teplotou.. dam vedet, hned jak se posunu dal..
trodas (1753)|23.10.2009 23:55
EditorPO - [quote]Ups, to by si najprv musel naucit switche routovat :D[/quote]

Schaise! :D
Mas pravdu, RIP je treba jen pro routery... cim to, ze se mi zdalo, ze jsem ho potreboval aby mi jely ty switche... asi jsm se mylil a chyba byla nekde jinde. Dik ze jsi me donutil si to dohledat a poucit se ;)


Maxtor - ti to rikam furt, teplota. Prehriva se ti to pri zatezi, bezna vec. Flagni tam poradne ventilacni otvory a radny heatsink (nejlip az ven z kejsy) a bude to (snad) ok. Dalsi co pomaha je vymena kondiku za vetsi a kvalitnejsi - to snizi teplotu samo o sobe.
Maxtor (321)|24.10.2009 01:17
Zatim nechci predbihat, ale 6h uptime a vypada to v pohode.. jen jsem ho zatim otevrel, vevnit poradne zatopino.. je fakt, ze dosud ho ten firewall drzel zkratka, nyni po jeho vypnuti asi dostava dost pokourit.. uvidime.. pokud opravdu vydrzi, dostane nejaky pekny pasiv ven..

V kazdem pripade.. rovnou se tedy znovu zeptam na "ip nat timeout tcp".. default byl 9000 nyni mam tedy 60.. pokud to dobre chapu, ty doby souvisej s otevrenymi spojenimi na TCP protokolu.. co s timhle dal.. pokud se potvrdi teploty a problem vyresi, rovnou router resetnu a celej nastavim na pevno znova.. nizsi hodnoty se omilaj prakticky na vsech forech, z druhy stranky veci je ale pravda ze i s temi 9000 to fungovalo bezchybne a spolehlive..
trodas (1753)|24.10.2009 11:46
NAT timeout je delka zivotnosti paketu na tve vnitrni siti. Tam muzes mit klido pro mensi zatizeni CPU v routeru min, protoze tva PC jsou dost rychla a nepotrebujes extemni hodnoty... Vic jak 254 by se stejne pomalu nemelo pouzivat.

A vidis, ze je to prehrivanim. Dej tam jeste ten vertak a pust stahovani z CZshare a uvidime :D S vetrakem se sazim ze se neresne.
Maxtor (321)|25.10.2009 02:26
[quote=trodas;306128]S vetrakem se sazim ze se neresne.[/quote]
Tak co jsem vyhral..? :)

Takze.. dnesni postup..

- router se evidentne neprehriva.. v naprosto studenem stavu (polozen CPU chladic s pastou + cip osahan primo po padu) pada take..
- docetl jsem se, ze i LOGovani ubira tehle stare potvore na vykonu (ted mam na mysli bezny sytem LOG), takze jsem vypl veskere LOGy (samozrejme jediny error LOG pres telnet porad zapisuje)
- mirne zmeny v nastaveni krome vypnuti system LOGu.. nyni tedy pro poradek jedeme s:
* ip nat session 2048
* ip nat timeout tcp 60
* sys firewall active no
* sys firewall dos ignore lan on (coz by stejne nemelo mit zadny vliv, vzhledem k vypnutemu FW obecne)

+ novinkou v routeru budiz vypnuti automatickeho pridelovani DNS od ISP.. prepl jsem to na manualni DNS adresy, nacez jsem tam nechal zapsany ty originalni od ISP (zde jsem se inspiroval error LOGem, ktery hlasil ony ztraty DNS).. DHCP server nyni funguje v routeru, AP je na nej naveseno jako Relay Agent.. DNSka rozdavana DHCP serverem notebookum nyni nejsou ty od ISP, ale zmenil jsem je take, na jedinou, IP routeru..

Prozatim opet prekvapeni.. nebudu lhat, ze onen chladic na cipu nezajistil to, ze pady se opakovaly mene casto.. pokud problem vyresim, chladic na cip pujde, protoze bez nej je "zhavy do ruda"..
V kazdem pripade.. od nastaveni vyse popsanych veci se stala vec neuveritelna.. onen rado-by test s vicero CzC downloady poprve prosel.. kupodivu nejen jednou, ale hodinu se vesele stahovalo, ze zacatku po jednom souboru, v druhe puli uz jsem to flakal vedle sebe, jak to prislo pod ruku.. prozatim tedy stabilni.. koukam ted po nejakych 2,5h na error LOG a je prazdny..

Prozatim neni treba jasat.. uvidime v nejblizsich hodinach, nicmene ma predstava je zhruba takova, ze router je uz starsi kus, ktery se pri dnesnich propustnostech NETu dost zapoti.. ony vypadky v DNS by tedy mohl zpusobovat uz jen fakt, ze router je proste zahlcen a nestiha resit, to, co ma (konec koncu i telnet je pri vytizeni uplne sileny.. i text se pise s vyraznym zpozdenim).. pevne nastaveni DNS by ho mohlo z problemu vysekat.. nasvedcovat by tomu mohlo i to, ze pokud se firewallem omezi traffic, tedy snizi se naroky na CPU, router slape jak hodinky.. mno.. uvidime..

EDIT:
Tak ranni resume druheho dne je zde.. opet vsechno spatne.. router opet spadl.. jen jednou, ale dokonce bez zateze.. prestavam chapat co se deje.. s tim chlazenim to jeste dneska prehodnotim a zkontroluju az ho nejak zatizim, ale jinak me uz fakt dosly napady..
Problem s DNS se opravdu vyresil.. dostupnost zajistilo pevne nastaveni IP, bez zadne automatiky.. error LOG se nam ted tedy procistil na loginy, logouty a podobny systemovy veci..

Samotny pad uz potom nyni vypada pouze takto (chaos v case spociva v nutnosti obnoveni NTP a srovnani letniho casu, ktere tenhle router umi jen stylem "den" (na zimni se tedy prepne az dnes o pulnoci))..

44 Sun Oct 25 05:35:41 2009 PP16 -ERROR SYSTEM RESET: addr=80053bc4
46 Sun Oct 25 06:35:41 2009 PINI INFO main: init completed
47 Sun Oct 25 06:35:43 2009 PP05 -WARN SNMP TRAP 3: interface 1: link up
48 Sun Oct 25 05:36:38 2009 PSSV -WARN Last errorlog repeat 1 Times
49 Sun Oct 25 05:36:38 2009 PSSV -WARN SNMP TRAP 0: cold start


..a ted babo rad.. on je ten router asi fakt nejak v pr*eli.. vyzkouset jinej ted bohuzel nemam jak.. proto se s tim radeji takhle patlam.. :(
EditorPO (2819)|25.10.2009 10:55
Je to v podstate to, co som uz pisal vseobecne o routeroch Zyxel, hlavne rada 334.
Aku mas teraz verziu firmware?

Router jednoducho nestiha. Bud ho budes mat so zapnutym firewallom, ale rychlost do 10Mbit (co si myslim, ze beznemu uzivatelovi straci a ked mas viac compov v LAN, tak neobmedzujes vo velkej miere ostatnych), alebo firewall vypnes, ides na full, ale router to nezvladne (hlavne pri tom jeho hroznom firmware).
Maxtor (321)|25.10.2009 11:06
No s touhle myslenkou, tedy, ze to router nezvlada, si pohravam v podstate od zacatku tehle vsech pokusu.. jenze vime jak to je.. z ceho vybrat.. pokud mam resit alternativni routery, pripada v uvahu jedine kombinovane reseni 4-port router s WiFi.. pokud nechci vysolit 3k za Cisco, vyberu si max tak z firem typu TP-Link apod.. to je bohuzel ale z blata do louze..

Jinak tedy teploty definitivne vylouceny..i s "ofukem", kdy je router uplne studeny si to dela co se tomu zachce..
EditorPO (2819)|25.10.2009 11:10
Aky mas presne model, pripadne opis blizsiu specifikaciu zo stitku routra.
Maxtor (321)|25.10.2009 11:49
Je to klasicky stary "Prestige 334".. ale vice mene neresit no.. priklanim se k tomu, co rikas.. je totiz pravdou, ze veskere pokusy selhavaji, jedine, co vime jiste je, ze CPU jde na 100Mbit ke 100 procentum.. kdyz sesumiruju vsechno, co jsem zde napsal, je to vice mene o tom, ze cim vice toho je v routeru zapnuto, tim mensi je stabilita.. naopak, kdyz zapnu firewall, ktery orizne pasmo na 10Mbit vse funguje jak ma..
Kdyz uz jsme potom nakousli alternativu v podobe noveho routeru.. kdybych mel setrit a opravdu sahnout napr. po TP-Linku, jak je to s Gbit routery.. pokud mam na WAN strane jen 100Mbit vystup, bude router schopen pracovat v LAN na Gbit..? v jedne siti toto samozrejme nelze, ale u tehle routeru uvadej specifikaci pro LAN i WAN stranu zvlast.. proto se ptam.. konkretne mam na mysli:
TP-LINK TL-WR1043ND
EditorPO (2819)|25.10.2009 12:14
U SOHO Gbit routerov by bolo zbytocne mat na WAN strane Gbit rozhranie. Taku linku nemas. :) Ale su aj take modely. Aj ten model v tvojom linku ma Gbit WAN.
Na LAN strane je to z dovodu, aby si nezahltil router pri kopirovani suborov medzi pocitacmi v sieti. Samozrejme je vhodne mat na pocitacoch Gbit sietove karty.
Maxtor (321)|25.10.2009 12:30
jj.. to je jasny.. ja to myslel jen z pohledu samotneho routeru.. sice je to TP-Link, ale co uz no.. za tyhle penize je to moc hezka hracka, ktera by mohla fungovat.. interne je Gbit sit samozrejme jasna.. jen jsem si nebyl jisty, jak to router preklada na WAN stranu.. mno.. tohle by tedy byl kandidat..

Jinak teda aktualne se mi potvrzuje fakt, ze router proste nestiha.. udelal jsem pred chvili jeste finalni reset, nastavil vsechno znovu (tentokrat rovnou vse vypnout - FW, LOG, DHCP, ..) a router zase slape jak hodinky.. zatezuju ho rychlymi downloady a jede (ne ze by snad nemel spadnout, ale tipuju, ze se vratim na dosavadni spicku, tedy pad jednou za cca 5, 6h).. proste je to mrcha, ktera nema na plny 100Mbit provoz.. :(
EditorPO (2819)|25.10.2009 12:46
Este keby si isiel do noveho routeru, tak si konkretny model skontroluj na forach, ci nie su s nim problemy.
Celkom zaujimava vec je OpenWRT, alebo DD-WRT, co su firmware s mnozstvom dalsich feature oproti original firmwarom. Vyberaj teda router, ktory by sa pripadne dal preflashovat. Teda ak mas do toho chut a vedomosti.
Maxtor (321)|27.10.2009 11:55
Tak po dvou dnech se deji veci neuveritelne.. vzdal jsem veskere pokusy, ocistil CPU, zavrel router, pripojil jej zpet, HW reset, znovu veskere nastaveni.. co slo, nastavil jsem rovnou pres telnet..
K nynejsimu momentu 38,5h uptime bez jedineho problemu.. nechapu.. :)
Logout (4018)|27.10.2009 13:26
Jinak dd-wrt i openwrt doporučuju - jsou mnohem vychytanější než origo firmware.
Mareton (1)|30.10.2009 11:25
Ahoj.
Mam taky nějaký zyxel s integrovaným dsl modemem a wifi. Chodil dobře dokut tam byl 1 nodbůk na wifi a 2 kompy na kabelu. Pak si toho ale všimli lidi a začali se připojovat a když už jich bylo víc jak 10 a tento zyxel onemocněl... (náhodně se restartovává- někdy se restartne nejen lan, ale i dsl a někdy zas jen dsl). Prostě to neutáhne chudák. O teplotě: je v klimatizovaný servrovně na chladnym kusu plechu. Když jsem to řešil i s poskytovatelem tak po několika dnech jsme dospěli k tomu, že se zaplnuje dns a když je plná, tak to spadne...
Vyřešili jsme to nakonec tak, že z toho zyxelu vedou nyní akorát 3 kabely (server, jeden komp a další router-udělán jako bridge z kabelu na wifi) a ještě je na něj připojen můj netebook přes wifi.
A ten druhý ap (bridge) co je na ten zyxel napojen kabelem, tak ten už obsluhuje všechen ostatní balast ( víc jak 10 různých zařízení včetně i-phonu, macbook.... některý ip napevno podle mac a některý nenapevno :-) )
Od té doby to neblbne....

Něco podobného, ale ne tak hrozného jsem měl kdysy doma, když jsem si rozširoval domácí sít (upcmodem-router-4 kompy drátem bezdrát na 3 ap (infrastructure )a z každýho pár kabelů. Byl tam stařičký edimax a aspon 2x týdně se zasekl a jednou za 3 měsíce musel být reklamován. Tak když už to bylo po třetí, tak mi dali zpět peníze a já jsem koupil 2x dražší asus, ten už jede několik let a bylo potřeba ho tak 2x restartnout :-)

Holt čím větší zatěžování, tim dražší si kup krabičku - sice ta cena v poměru ke kvalitě stoupá exponenciálně, ale zase to neblbne a vyplatí se to (místo jednoho kvalitního musím mít v práci 2 :-D )