reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Teplota HDD

Benobi (51)|20.10.2009 20:47
Hola,
mám nový HDD, ale nějak se mi nezdá jeho teplota. Při normálně zapnutém pc a bez toho, aby pracoval má skoro 55°C. A to se mi zdá trošku moc když dva moje jiné HDD mají pod 35°C když makají.
Co nemá jít na reklamaci? Nebo je taková teplota normální?
Díky
johny__g (6387)|20.10.2009 20:50
Normální to není. Jaký je to disk, čím tu teplotu měříš, a jak ho máš umístěný v case? Dej sem fotku jestli můžeš.
Když na disk chytneš rukou, je nějak výrazně teplejší (55 stupňů už je na dotek hodně horké) než ty ostatní dva?
Benobi (51)|20.10.2009 21:07
Měřím jí přes HD tune. Umístěný je zatím vedle case na takové plastové mřížce. Takže ta hromadit teplo nebude. Zkusil jsem na to šoupnout i ty moje dva HDD a v pohodě.
No rozhodně na něj nešahám bo je fest horkej. Ty dva jsou v pohodě.

Jo jinak to jsou všechno Seagate barracuda. Akorát ty dva mají 120GB a ten jeden 300GB.
johny__g (6387)|20.10.2009 21:18
Tak to bude asi opravdu problém v disku, i když nechápu jak by se disk mohl sám od sebe takhle hřát. Jaký je to teda model? Nevím že by Seagate prodával nějaký 300 GB disk, není to spíš 320 GB? Pokud je úplně nový a z eshopu, tak ho vrať, máš na to 14 dnů. Osobně bych se při koupi nového disku značce Seagate vyhnul velkým obloukem.

Ještě jedna věc, zkus ještě Everest, co změří. Poslední verzi, to samé pro HDTune, pokud nemáš poslední verzi tak ji stáhni.
Benobi (51)|20.10.2009 21:49
poslední verzi mám. Zítra zkusím everest. Model kouknu zítra. Co si pamatuju tak to je něco 7200.8 a 300GB

Jako já kupuji vždy jen seagate i známí si je kupují a vždy bez problémů. 100% spokojenost. Víš co osobně zase nemusím WD bo mi přijdou uřvané. Ale to jsou jen osobní zkušenosti.
Logout (4018)|20.10.2009 22:59
Jestli si teď koupil 7200.8 disk, tak ho co nejrychlejc vrať - je to čtyři generace a několik let starej disk.

Jinak segate poslední dobou maj progblémy s firmware a jejich disky jsou z desktopovejch suveréně nejpomalejší. Pokud se bojíš WD, kup samsung F3 (nejlíp 500GB), nebo aspoň F1. Seagate bych se obloukem vyhnul taky (a to disk 7200.8 disk v počítači mám, vím o čem mluvím, rozhodně hlasitější a pomalejší než WD stejné generace - mám taky).
xmarek (1676)|21.10.2009 07:16
Podobný problém jsem řešil s jedním notebookovým diskem (nějaký 7.200 Seagate). Dosahoval při zátěži teplot přes 60°.
Pokud nemáte možnost ho do 10 dnů vrátit, tak bude reklamace asi problematická. Mě osobně řekli, že pokud funguje, tak s tím nemůžou nic dělat. :cry

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=193771&NewLang=en
Dojigiri (1629)|21.10.2009 09:37
[quote=Benobi;304861]Umístěný je zatím vedle case na takové plastové mřížce.[/quote]

To bude ten hlavní problém - disk se takhle špatně chladí. Zkus ho dát do case (část tepla bude odvádět case) a nejlíp když kolem něj proudí vzduch. Seagate Barracudy se obecně hřejou víc, takže bych se tomu příliš nedivil.

Moje osobní zkušenost - přetahoval jsem data ze starýho disku na novej (oba Samsung, novej F2 1GB 5400 ot., starej 500 GB T166). Novej Samsung F2 byl mimo case už vcelku v pohodě (kolem max. 33-35st.), ale když jsem je prohodil s tím starším Samsungem (kterej je normálně v case mnohem chladnější, do 30st. proti 33st. kolik tam má ještě starší Barrracuda) a přetahoval zbytek dat, musel jsem to udělat na několikrát a vždycky ho nechat vychladnout, protože jak byl ten starší Samsung mimo case šly teploty po 10 min. ke 39 st. (kdy už jsem ho pak vypínal abych ho nepoškodil) - takže po týhle zkušenosti bych se ty Barracudy vůbec neodvážil používat mimo case.

Takže IMHO resume co se týká Seagate Barracudy, pokud je mimo case, ty teploty můžou být "normální" - resp. ten disk není určen k takovýmuhle druhu provozu, je prostě nutno ho nějak chladit. A IMHO ho z takovýhohle důvodu nikdo nevyreklamuje (pokud ten disk funguje).
johny__g (6387)|21.10.2009 10:07
[quote=Dojigiri;305026]....[/quote]

To je pravda že mimo case se disk hřeje víc než když je přišroubovaný, ale i tak je to moc. Ty píšeš že teplota šla k 39 stupňům po nějaké době zátěže disku, ale on tvrdí že má 55 stupňů v klidu. Zdá se mi to hodně.

Rozhodně bych disk vrátil, jestli je ta možnost. Seagate býval dobrý dříve, sám jsem je kupoval, byly tiché a výkon taky nebyl špatný. Pořád mám doma jednu Barracudu IV v internetovým PC. V notebooku mám taky Seagate, 7200 otáček, ale 55 stupňů neměl snad nikdy. Ovšem dnešní Seagaty jsou na tom podstatně hůř, tišší už nejsou, chladnější také ne, výkonem zaostávají. Stačí si projít testy.

Benobi, jestli můžeš, vrať ho a kup třeba ten Samsung F3 500 GB. Je nesmysl kupovat nějakou značku jen ze setrvačnosti proto, že byla kdysi dobrá. Dnes je všechno jinak.
Logout (4018)|21.10.2009 11:14
100% souhlas s johnym.

I kdyby s nim opravdu nic nebylo, tak se stačí kouknout na studii od googlu: sice na teplotě nezáleží, ale jen do určitý míry, pak chybovost disků prudce roste. A tendle je rozhodně na tý špatný straně hranice. Ruce od něj pryč.
Benobi (51)|21.10.2009 13:37
hm to jsou mi novinky, asi probrouzdám více net a zjistím nové info

jinak hdd je v case a hřeje slabě nad 50°C. Vrátit nejde bo jsem ho dostal od jednoho kámoše co dělá někde u serverů. S tím, že jim tam pár let ležel a teď koupili novější.

ale díky za pomoc, snad ten hdd pár let vydrží. Nebo nejméně do léta kdy budou šušniky na nový komp.
Logout (4018)|21.10.2009 13:52
Darovanýmu koni na zuby nehleď :-) Tak aspoň často zálohuj a jestli nemáš, tak namontuj intake ventilátor...
Benobi (51)|22.10.2009 07:05
jj kůň bude muset ještě pár mil zvládnout :-D

no koupím nějaký fan pod a bude muset zvládnout ještě makat
trodas (1753)|24.10.2009 12:10
[quote]Umístěný je zatím vedle case na takové plastové mřížce.[/quote]

[quote]To bude ten hlavní problém - disk se takhle špatně chladí. Zkus ho dát do case (část tepla bude odvádět case) a nejlíp když kolem něj proudí vzduch. Seagate Barracudy se obecně hřejou víc, takže bych se tomu příliš nedivil.[/quote]

[quote]To je pravda že mimo case se disk hřeje víc než když je přišroubovaný, ale i tak je to moc. Ty píšeš že teplota šla k 39 stupňům po nějaké době zátěže disku, ale on tvrdí že má 55 stupňů v klidu. Zdá se mi to hodně.[/quote]

Ne, 55°C neni na plastove mrizce opravdu moc. To je bezna teplota disku bez kejsy. Disky jsou navrzeny tak, aby teplo dodvadely do boku, kde jsou (maji byt) prisroubovane k poradnemu kusu meterialu (kejse) ktery ohrivaji.

Ze sve zkusenosti ze zavesovani disku vim, ze 55°C neni zadny problem a dokonce ani zadna znamka selhani.



Tahle rada se moc nehreje a presto ma v klidu velmi vysokou teplotu a to jim mam - na rozdil od polozeni na brizce bez ventilace - v krasne ventilovane kejse! 55° je za zminenych okolnosti zcela v poradku.

Tedy - v poradku to neni a sup s nim do kejsy a chladit! :D