reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

chybné sektory - reklamovat či nechat...

jan.cz (119)|27.10.2009 23:04
ahoj lidi, asi tak čtyři dny zpátky jsem si koupil v Alze notebook http://www.alza.cz/asus-n51vn-d139107.htm je tam 500 GB disk Seagate ST9500325AS. Tak teďka ten problém....

přišlo mi že občas když instaluju hry, že jakoby uprostřed instalace jakoby přestane instalovat a pak zase začně... něják jsem to neřešil... pak tam bylo ještě pár věcí že při vééééééélký práci s diskem se třeba sekla hudba nebo tak... protože nejsem úpe zelenáč tak jsem už něco tušil že možná není něco ok.... i když SMART tomu nenasvědčoval že by měl být problém, žlutě tam bylo podsvícený jen dvě věci a to se mi stalo asi 1000000x u novýho disku.....

Ale jednoho krásného dne (už ani nevím co se na disku dělalo nebo nedělalo) se všechno zaseklo, nešlo otevřít ani záložku v Google Chromu, otevřít soubor,nic... jen na rozdělaný ICQ konverzaci jsem mohl pokračovat... a z disku se ozýval nevábný zvuk... tak jsem to vypnul a zapnul a pak koukám přes HD Tune do SMARTU.... měl jsem 24 Reallocated Sector Count... Od tý doby je pokoj, všechno jede jak má (ťuk-ťuk), instalace se nezadrhávají, hudba se neseká.... dal jsem přes noc zátěžovej test disku v EVERESTU a běžel 10 hodin ok.

Tady dávám odkazy na stav z HDD Tune a report ze SmartFanu

http://www.hddstatus.com/hdrepshowreport.php?ReportCode=4086794&ReportVerification=D4AF236C

http://img18.imageshack.us/img18/3597/hdtuneu.jpg

A moje otázka je... Mám to řešit reklamací??? Resp. asi takhle.... Už na tom disku mám celkem dost dat... Ale nedůležitejch, prostě XXX, filmy, kopu her... Představa že bych to po reklamaci všechno sosal a instaloval znovu mně děsí... Těch pár dokumentů a fotek si stejně vždy zálohu na FLASHku... Konkrétně mi jde o to jestli těch 24 relocovanej sektorů už je prostě konec nebo je u těhlech případů šance (velká) na ...jak bych to nazval... rakovinné bujení tj. že se to bude furt rozšiřovat... Pokud ne tak bych se na reklamaci asi vysral, jestli mi řeknete že za týden to sežere půlku disku tak asi budu muset vše sosat a instlovat znova... Jinak jak jsem říkal důležitých dat je tam 300 MB který pravidlně zálohuju....

Takže reklamovat či nereklamovat? Má tehdenci to růst nebo ne????

ps:kolik MB má jeden takovej sektor u 500 GB disku..?

********A další věc,ale to se spíše týče Windows Vista... Disk furt pracuje,blíká kontrolka indikace práce s HDD a HDD prokazatlně chroustá.. Hledal sem na internetu, spousta lidi s NTB a Windows Vista má tenhle problém, někomu pomohlo vypnout indexování ,nekomu Windows Search někomu ještě něco a někomu nic,což je i můj případ... Napadá vás něco????

********Ještě třešnička...Je pravda že disky 500 GB a výš jsou hlučnější než disky do 320 GB? Prej kvůli tomu že 500GB už musí mít dvě plotny...

Tak díky že jste to dočetli až sem.Máte to u mně xD
Richmond (8084)|27.10.2009 23:23
Ja bych ho sel reklamovat ;)
Podle toho screenu usuzuju, ze 24 vadnych sektoru z 36 uz bylo vyuzito :thumbdown
jan.cz (119)|27.10.2009 23:28
[quote=Richmond;307396]Ja bych ho sel reklamovat ;)
Podle toho screenu usuzuju, ze 24 vadnych sektoru z 36 uz bylo vyuzito :thumbdown[/quote]

Já sem to zase z toho HD TUne jak jsem četl jeho popis pochopil tak že 24 je použito a 36 je TOLERANCE... Proto je tam psáno OK... Tak nevim no... Kdyby šlo jen o disk a ty data ale být až měsíc bez celýho NTB.... :( Když bych věděl že se to nebude šířit tak mi o nic nejde...
Spock (14)|27.10.2009 23:28
Reklamaci můžeš zkusit, ale s velmi nejistým výsledkem.
Sám mám 5 realokovaných sektorů a pokud nenarůstají tak by neměl být problém. Jedná se vlastně o vadné sektory, které jsou nahrazeny - disky pár záložních sektorů obsahují (např. můj seagate 320 by jich měl mít 36).
Zda to má tendenci růst poznáš jedině časem. Můj už pracuje několik let s 5.

Pokud mohu doporučit, projeď disk aplikací http://www.seagate.com/www/en-us/support/downloads/seatools a podle výsledku buď na reklamaci nebo dál používat.
Richmond (8084)|27.10.2009 23:32
[quote=Spock;307400]Jedná se vlastně o vadné sektory, které jsou nahrazeny - disky pár záložních sektorů obsahují (např. můj seagate 320 by jich měl mít 36).[/quote]
Jj, dokud jich nebude vic jak tech 36 tak bude hodnota porad OK, po prekroceni "prahu" se pak objevi vadny sektor. Pokud se pocet ustali tak by melo byt vse ok, takze by ani reklamaci nemuseli uznat.
jan.cz (119)|27.10.2009 23:40
[quote=Spock;307400]
Pokud mohu doporučit, projeď disk aplikací http://www.seagate.com/www/en-us/support/downloads/seatools a podle výsledku buď na reklamaci nebo dál používat.[/quote]

No stáhl jsem,nainstaloval... Má to asi 5 testů... Všechny dopadnou PASSET... Ale jak si zobrazím výsledky a podle čeho se řídit?
Logout (4018)|28.10.2009 00:19
Pokud máš kam odsypat data, tak bych reklamoval. Badsectory na disku nemaj co dělat. Pokud se objevěj takhle rychle, indikuje to zvýšenou pravděpodobnost selhání disku.
jan.cz (119)|28.10.2009 00:33
[quote=Logout;307424]Pokud máš kam odsypat data, tak bych reklamoval.[/quote]

Právěže nemám.Jinak bych to neřešil.Jde mi o to že pokud nemá tehdenci se to rozrůstat tak mi to ani neva...
Logout (4018)|28.10.2009 00:39
Tak to sleduj. Ale bedlivě.
jan.cz (119)|28.10.2009 00:49
Ještě co bys řekl na tohle Logoute... Myslíš že to má něco společnýho s těmi sektory? Já tedy pevně doufám že ano, že se je to snažilo přemapovat....

Ale jednoho krásného dne (už ani nevím co se na disku dělalo nebo nedělalo) se všechno zaseklo, nešlo otevřít ani záložku v Google Chromu, otevřít soubor,nic... jen na rozdělaný ICQ konverzaci jsem mohl pokračovat... a z disku se ozýval nevábný zvuk... tak jsem to vypnul a zapnul a pak koukám přes HD Tune do SMARTU.... měl jsem 24 Reallocated Sector Count... Od tý doby je pokoj, všechno jede jak má (ťuk-ťuk), instalace se nezadrhávají, hudba se neseká.... dal jsem přes noc zátěžovej test disku v EVERESTU a běžel 10 hodin ok.
trodas (1753)|28.10.2009 01:00
Ano, ma.

Pokud se objevuji nove vadne sektory, tak jejich detekce, overeni ze jsou fakt spatne a zapsani teto informace do nastaveni disku neco trva a pri tom necem disk odmita davat data Windows = uzivatel si vsimne zaseku pocitace.

Stejne jako Logout bych se snazil najit nejakou cestu k reklamaci. 4 dny stary NTB a uz dela takove problemy? To nevesti nic dobreho do budoucna. Realita je, ze pokud mas vsechny testy na PASSED, tak ti reklamaci nauznaji. V okamziku, kdy nejaky test hodil FAILURE tak ti vypise kod a s timto kodem uz muzes smele jit reklamovat...

Nejlepsi by bylo, kdyby si nechali na ten mesic jen HDD, abys si mohl koupit zalozni, dat ho tam a pracovat s NTB i nadale. Jinak mas NTB na mesic u ledu... coz neni zrovna koser.
jan.cz (119)|28.10.2009 01:03
[quote=trodas;307432]
Nejlepsi by bylo, kdyby si nechali na ten mesic jen HDD, abys si mohl koupit zalozni, dat ho tam a pracovat s NTB i nadale. Jinak mas NTB na mesic u ledu... coz neni zrovna koser.[/quote]

Na to jsem se ptal a bohužel to není možné.Dát reklamovat jen HDD...Taky mně to napadlo....Jestli prostě bylo pár vadných sektorů a tím to končí tak jak se říká "čert to vem" :)
jan.cz (119)|28.10.2009 06:49
Tak to vypadá na reklamaci... Problémy přetrvavají... Na chvíli vytuhne celej systém, chroustá jak o život a pak to zase jde... v HD Tune když dám benchmark tak to je sinusoida hrozná... Až někam k 5 Mb to sahá...

ps: tohle řadičem na desce asi nebude že ne????
pas!k (3765)|28.10.2009 14:23
[quote=jan.cz;307427]Právěže nemám.Jinak bych to neřešil.Jde mi o to že pokud nemá tehdenci se to rozrůstat tak mi to ani neva...[/quote]

To je velky hazadr .. rozhodne reklamuj vem sebou nejakej vypis z nejakyho benchmarku jak znam alzu budou se ti snazit namluvit nejaky sladky kecy o tom ze to na reklamaci neni blabla ..
trodas (1753)|28.10.2009 18:47
Ne, radicem na desce to s nejvetsi pravdepodobnosti (hranicici po detekci pribyvajicich spatnych sektoru na disku s absolutni jistotou) nebude. Tak jako tak, tobe je jedno, cim to je. Ty chces do 14 dnu odstoupit od kupni smlouvy a penize zpet a obratem si koupit novy NTB. Reklamace bude trvat mesic, stejne jako vraceni penez, pokud se nedohodnes na kratsim terminu, ktery nemusi mit oni zajem dodrzet.

"Odstupuji, v zákonné 14denní lhůtě dané §53 zákona č. 40/1964 Sb. – Občanský zákoník (dále jen Zákon), od kupní smlouvy na následující zboží:"

"Na základě §48 Zákona se kupní smlouva od počátku ruší a smluvní strany mají za povinnost vrátit si plnění v původním rozsahu. V souladu s §53 Zákona, odst. 10 má Prodávající právo na úhradu všech skutečně vynaložených nákladů spojených s vrácením zboží. Pokud není zboží navráceno v neporušeném původním stavu je Prodávající oprávněn nárokovat veškeré náklady vzniklé uvedením do původního stavu. Tyto náklady budou vzájemně započteny v souladu s §580 Zákona a vrácená částka tak bude o tyto náklady snížena."

"Dodavatel je zároveň povinen vrátit spotřebiteli zaplacené finanční částky nejpozději do 30 dnů od odstoupení."

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411/_s.155/701?PC_8411_number1=40/1964&PC_8411_p=53&PC_8411_l=40/1964&PC_8411_ps=10#10821
Logout (4018)|28.10.2009 19:06
Reklamovat, vrátit - osobně bych se ho snažil pod pohružkou vrácení do 14 dnů vyměnit za jinej s tim, že Ti umožněj si ze starýho přetáhnout data. Brácha pro alzu dělal reklamní kampaň, prej se teď snažej bejt reklamace friendly, tak to snad půjde.
Anebo zajeď ke kamarádovi, přetáhni datam a hoď jim ntb ho na hlavu. Pokud fakt nemáš kam data dát a si z Prahy, pošli mi SZ, pár dní bych Ti je u sebe klidně nechal...