reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nenaběhne windows

athens (724)|29.10.2009 14:11
Na základě doporučení od kevin00 (nechci na tebe nic házet) viz https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/37823-athlon-ii-240 jsem provedl update BIOSu ztažených ze stránek výrobce mé desky Gigabite dle návodu zde i na netu a rad od kolegů jsem se do toho pustil. Update byl proveden z BIOSu a dle instrukcí na obrazovce jsem klikal. Po závěrečné obrazovce "press any key" a restartu PC už nenaběhl systém. Počítač ze zapne ale dál vůbec nic. Jsem teď v pr..... :angry - černé tmě. Prosím o všechny rady jak jde (jestli to jde) vrátit vše zpět. Vůbec netuším jak neboť prostě systém nenaběhne. Sestava viz podpis. Díky všem za příspěvky.
kevin00 (10238)|29.10.2009 17:20
Základní deska je vybavena DualBIOSem, při poškození hlavního BIOSu by mělo dojít k načtení BIOSu záložního. Pokud PC zapneš co se děje - točí/netočí se ventilátory, HDD načítá/nenačítá, je/není vidět post, apod. ?
Flashnul jsi na 100 % správný BIOS ? Jakým způsobem jsi postupoval při flashování BIOSu ? Vrátil jsi BIOS před flashem do defaultního nastavení ?
Reset CMOS jsi zkoušel ?
athens (724)|29.10.2009 19:38
Ventilátory se točí vše se rozeběhne ale příde mi že se nějáky z ventilátorů (asi CPU) potom začne mít snahu točit rycjleji ale vzápětí zase otáčky spadnou atkhle se to opakuje. Ano nový BIOS jsem stahnul přímo ze stránek Gigabite ale z českých (to by mělo být jedno). Nechal jsem vše nastavený tak jak bylo po taktování. Byla to chyba? Reset CMOS jsem nedělal. Jak? Nahrál jsem nový BIOS na disketu a provedl update.
kevin00 (10238)|29.10.2009 19:53
[quote=athens;308105]Nechal jsem vše nastavený tak jak bylo po taktování. Byla to chyba?[/quote]

Ano, je doporučeno před samotným flahováním BIOSu nastavit jej do továrního nastavení.

[quote=athens;308105]Reset CMOS jsem nedělal. Jak? Nahrál jsem nový BIOS na disketu a provedl update.[/quote]

Co zkusit kouknout do manuálu k základní desce :idea
000.JPG
Richmond (8084)|29.10.2009 19:53
[quote=athens;308105]Nechal jsem vše nastavený tak jak bylo po taktování. Byla to chyba? Reset CMOS jsem nedělal. Jak? Nahrál jsem nový BIOS na disketu a provedl update.[/quote]
Zrovna ukazkovy postup to neni, takze riziko spatnyho flashe nelze vyloucit. Kdyby byla spatna disketa (osobne bych spis flashoval z flashky) tak by melo vyhodit hlasku typu "CRC Failed" a nemelo by dojit k upgradu :notsure. Momentalni stav desky spis odpovida tomu, ze je mrtvy bios - sahni na chladic cpu, jestli je ohraty (kdyztak zastav na chvilku vetracek), pokud je studeny tak to nevypada dobre...
kevin00 (10238)|29.10.2009 19:54
[quote=Richmond;308109]Zrovna ukazkovy postup to neni, takze riziko spatnyho flashe nelze vyloucit. Kdyby byla spatna disketa (osobne bych spis flashoval z flashky) tak by melo vyhodit hlasku typu "CRC Failed" a nemelo by dojit k upgradu :notsure. Momentalni stav desky spis odpovida tomu, ze je mrtvy bios - sahni na chladic cpu, jestli je ohraty (kdyztak zastav na chvilku vetracek), pokud je studeny tak to nevypada dobre...[/quote]

Souhlas, také bych flashoval s USB flash disku :thumb
athens (724)|29.10.2009 19:58
[quote=kevin00;308108]
Co zkusit kouknout do manuálu k základní desce :idea[/quote]

Ano. Do manuálu teď koukám. Myslíš že to bude stačit :notsure. Větrák zkusím až v neděli neboť jsme odjeli k rodičům a oni mají net tak píšu. Ale stejně prosím o všechny nápady abzch mohl zkusit všechny varianty. Ještě jednou všem děkuj.
Richmond (8084)|29.10.2009 20:03
Clear CMOS bych vyzkousel jako prvni. Jeste muzes strcit do IDE mechaniky zachranne cd s puvodnim biosem (pokud k tomu nejake bylo), nicmene pokud nevypise na obrazovce nic (mela by se objevit hlaska o Boot Block Recovery) tak jsou s nejvetsi pravdepodobnosti KO oba svaby a ted si nejsem jisty, zda se na spatne flashnuti vztahuje u Gigabytu zaruka :notsure
kevin00 (10238)|29.10.2009 20:03
[quote=athens;308111]Ano. Do manuálu teď koukám.[/quote]

Jestli je špatně flashnutý BIOS, tak Ti to moc nepomůže. Za vyzkoušení rozhodně nic nedáš. Ještě můžeš odpojit vše, co není potřeba k startu počítače, ale také to neřeší špatný flash. Jak píše Richmond, zkusil bych sáhnout na chladič CPU, jestli je ohřátý.

EDIT: Gigabyte k zákl. deskám záchrané CD s BIOSem nedává. S tou zárukou nevím, ale očividně selhal záložní čip s BIOSem. Ještě jsem někde kdysi četl, že někdo musel DualBIOS aktivovat klávesou F2 :notsure
Richmond (8084)|29.10.2009 20:25
[quote=kevin00;308114]Gigabyte k zákl. deskám záchrané CD s BIOSem nedává. S tou zárukou nevím, ale očividně selhal záložní čip s BIOSem. Ještě jsem někde kdysi četl, že někdo musel DualBIOS aktivovat klávesou F2 :notsure[/quote]
Tak v tom pripade nezbyde nic jineho nez si vytvorit vlastni (otazkou je, jestli to bude fungovat - ta moje oblibena znacka si totiz biosy upravuje, mozna ze si tedy nechava nejake "zadni" vratka pro ten postup z mechaniky). Tu klavesovou zkratku bych taky nepodcenoval - zrovna ve spojitosti s AMI jsem na to taktez narazil (myslim ze to bylo snad ALT+F2 a drzet pri zapinani az do doby kdy si mechanika "sahne"). Zachranu jsem delal take na slepo, po cca 3minutach se pc samo vyplo, po chvili zaplo a piplo, po vlozeni gk na me uz cekala klasicka hlaska s CMOS Checksum Error a pak nasledovalo dalsi flashnuti.
kevin00 (10238)|29.10.2009 21:13
No nevím, to bych radši ověřil, jestli Ti zákl. desku vyreklamují, poté bych až bastlil ;)
athens (724)|29.10.2009 21:51
Takže zkusit Vaše rady a poté pokusit se vyreklamovat desku? Jestli to vezmou. Kupoval jsem ji v alfě.
kevin00 (10238)|29.10.2009 23:01
Asi tak. Nevím, jestli Ti jí vezmou po špatném flashi, ale můžeš říci, že prostě jednoho dne nenaběhla ;)
athens (724)|2.11.2009 08:00
Tak jakmile jsme přijeli šel jsem zkoušet laborovat. Odpojil jsem ventilátor a CPU se zahřívá :thumb. Vyresetoval jsem Clear CMOS a nic :thumbdown (že by špatně:notsure). Ty kolísající otáčky dělá grafika. Jinak vše má snahu naběhnout je slyšet i disk že se začne roztáčet ale ta grafika :notsure. Klávesová zkrat taky nic.:angry
kevin00 (10238)|2.11.2009 08:15
Odpoj vše nepotřebné ke startu počítače (HDD, DVD mechaniku, TV kartu, apod), nech zapojen 1 modul RAM ve slotu DIMM1 a zkoušej ;)
Jakým způsobem jsi resetoval CMOS ? Resetoval jsi jumperem ? Jestli ne, udělej reset CMOS přes k tomu určený jumper.
athens (724)|2.11.2009 08:39
Reset CMOS jsem prováděl podle manuálu :rules "like screwdriver" tak jsem to propojil. Ten jumper mám vzít kde :notsure .Měl být součástí desky? Takže odpojit 1 - ramku,disk, mechaniku, disketovku ? :notsure
athens (724)|2.11.2009 16:19
Tak jsem to odpojil a opět nic :angry Podle zvuku co jsem poslouchal HDD "chroupá" normálně tak jak bylo předtím. S kolegou v práci jsem se bavil, že DualBios by měl automaticky naběhnout bez žádného resetu ani klávesové zkratky (má taktéž gigabyte):notsure Jen mě pořád grafika vrtá hlavou ty její kolísavé otáčky - to před tím nebylo. Je možný že odešla grafika :stupid
kevin00 (10238)|2.11.2009 16:22
[quote=athens;309627]...[/quote]

Máš k základní desce připojen speaker ? Pokud ano, vyjmi grafickou kartu. Její absenci by měla zákl. deska signalizovat pípáním.
athens (724)|2.11.2009 16:39
Promiň za takové otázky (nebo reakce) protože píši z práce a zkouším až přijdu domů. Pokud speaker tam připojen nebude? Prosím popřípadě další postup jak pokračovat. Moc díky.
Richmond (8084)|2.11.2009 16:58
[quote=athens;309651]Pokud speaker tam připojen nebude?[/quote]
Tak sehnat - je to jedna z nejzakladnejsi veci pro diagnostiku ;)
Jinak to s tou grafikou je normalni - protoze ji deska zrejme spravne neinicializuje tak spusti vetrak na vyssi otacky z bezpecnostnich duvodu ;)
Podle toho co pises to nevypada na uplne mrtvou desku, kdyby byl ten speaker tak by se dalo podle pipani mozna urcit co je za problem
athens (724)|3.11.2009 07:37
Tak speaker to nemá grafiku jsem oddělal a žádný pípání :angry. Ale stejně mě pořád vrtá hlavou co se vlastně podělalo. Kdyby (asi to tak vypadá :hmm) jsem špatně flasnul BIOS naskočil by přece záložní :notsure
kevin00 (10238)|3.11.2009 08:53
Jak Ti může základní deska pípat, když nemáš speaker :idea

[quote=athens;309972]Ale stejně mě pořád vrtá hlavou co se vlastně podělalo. Kdyby (asi to tak vypadá :hmm) jsem špatně flasnul BIOS naskočil by přece záložní :notsure[/quote]

To již nyní těžko zjistíš. První věcí je, že disketě se věřit nedá a nevím, proč jsi neflashoval z USB flash disku, druhou věcí je, že by jsi měl BIOS nahrát před flashem do Defaultu a poté flashovat přes utilitu QFlash.

athens (724)|10.11.2009 08:27
Tak jsem odeslal desku na reklamaci. Uvidíme jak se vyjádří :notsure
athens (724)|27.11.2009 20:55
Tak reklamace byla uznána a v pondělí mám desku konečně doma.:thumb