reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Padanie hier kvoli RAM?

TECon (72)|1.11.2009 14:25
Zdravim,
mam tieto RAMky:
http://www.alza.sk/corsair-4gb-kit-ddr3-1333mhz-cl9-d115485.htm
Len by som sa chcel opytat, mozu chybne RAMky sposobovat padanie hry hned po jej spusteni? Uvediem priklad.
Spustim Stalker Clear Sky (hru mam origo). Hned ako uvidim, ze sa ide spustit prva animacka, tak stlacam ESC niekolko krat za sebou, aby som vsetky uvodne animacie zrusil. Ak by som to neurobil, asi po 3 sekundach by sa mi restartoval PC sam od seba.
Ved pamate sluzia aj na nacitavanie (loadovanie) a ked zapnete hru, tak sa nacitava jej obsah a vtedy pracuju ramky. A preto by som chcel vedet, ci to je sposobene nejakou chybou v RAMkach.
Za vsetky odpovede vopred dakujem. :)
16cmfan (2153)|1.11.2009 16:13
Dôvodov padania napr. práve tejto hry môže byť milion - skus aj inú hru, btw - RAM pracuje aj wo windowse a pri iných činnostiach, takže si nemyslim a IMHO určite to neni v ramkách, spíš v špatných kodekoch (zastaralých) alebo chyba v DirectX, ovladace ku grafike, zvukovke a ked sme už pritom, nebolo by odveci napísať aj zvyšok PC zostavy, včetne verzi oper. systému (32 alebo 64bit? )
TECon (72)|1.11.2009 17:17
Takze to iste mi robi aj u Crysis Warhead a Assassins Creed. Iba u AC to je trocha inak. Tam ked mam zapnute xfire a pustim hru, tak PC sa restartuje, ale ked ho mam vypnute, tak sa nic nedeje. Vygooglil som, ze pri niektorych hrach to mozu sposobovat aj taketo mensie programy ako napr. xfire (tipek mal ten isty problem ako ja a vyriesil to vypnutim xfire). A ten Warhead je presne to iste co Clear Sky, iba jediny rozdiel je, ze tam mozem savovat a loadovat kolko chcem a nic sa nestane.
Ovladace ku grafike mam najnovsie a nedavno som updatoval aj directX.
Moja zostava:
CPU: E8600 zatial netaktovany, teda 3.33 GHz
RAM: 2x2 GB 1333 MHz Corsair
GPU: Radeon HD 4870X2 bez taktov
PSU: Fortron Everest 800W
MB: Gigabyte X48t-DQ6
HDD: Seagate Barracuda 7200.11
Hellow (199)|1.11.2009 21:15
Mno mě toto dělala hra - Team Fortress 2 a CSSko
Problém jsem měl v RAMce.
Zkus to projet Memtestem.
A když nehraješ hry třeba děláš něco jiného (co využívá hodně load na ram) padá to taky?A před updatem DX to dělalo taky?
Máš možnost sehnat na půjčení jiné ramky? (nebo zkus jet jen na 1x kousku ramek a zkus je prostřídat)
kevin00 (10238)|1.11.2009 23:17
Nejdříve zruš automatické restarty v případě selhání systému.
K restartům dochází pouze v hrách či i jiných 3D programech ?
Jaké máš teploty ? K zjištění teplot použij program Everest. Vlož screeny z CPU-Z.
Otestuj stabilitu systému pomocí OCCT či LinX, otestuj moduly RAM pomocí GoldMemory, otestuj grafickou kartu pomocí FurMarku.

[quote=16cmfan]... spíš v špatných kodekoch (zastaralých) ...[/quote]

Docela by mě zajímalo Tvé vysvětlení návaznosti kodeků na hry. Nyní mi vysvětli, jak je možné, že nemám instalované žádné kodeky a přesto mi hry běží bez jakýchkoliv problémů. Docela by mě to zajímalo ;)
TECon (72)|2.11.2009 11:01
Frekvenciu RAM som nezvysol, lebo to je maximalna mozna, ktoru mi zakladovka zoberie a tiez s casovanim so menrobil nic.
PC neni pretaktovany, grafiku taktovat nechcem, lebo by uz zhorela a PC planujem v buducnu.
Pred updatom DX to robilo tiez. A robi to len pri spominanych hrach, inak som s PC nemal ziadne problemy. Teploty su OK, Everest mi za posledny pol rok neukazal ziadne vysoke teploty.
Akurat grafika ma trochu stve, pri maximalnej zatazi ide aj na 100 stupnov a viac a kvoli tomu som stiahol ATI Tray Tools, ze si budem sam nastavovat otacky na chladici, lenze akosi to nefunguje. Proste si nastavim napr. na 50%, dam pouzit a OK a nic sa nedeje. :mad:
EDIT: Tu su teda vsetky screeny, ktore ste chceli vidiet:

K teplotam: to mam este vypnute chladenie na skrini..
A este k tym automatickym restartom. Preco to mam vypnut ?
No a ku Gold Memory, tam staci ak CDROM.ISO napalim na CD-cko, restartujem PC a program sa sam spusti?
Logout (4018)|2.11.2009 12:05
No jestli Ti jde grafika na 100°, tak je to myslim na 99% příčina, proč Ti to padá.

Vypnout automatickej restart máš proto, že Ti to ukáže, co blbne.
TECon (72)|2.11.2009 12:17
Bolo by to mozne pri dlhsom hrani, lenze ja mozem hrat ja pol dna a nic mi nepadne. Ide o to ze mne tie hry padnu hned po ich spusteni, vtedy ta grafika este len zacina pracovat, cize nema teplotu 100 stupnom. To dosiahne asi tak po pol hodine hrania ak nechladim skrinou, inak po hodke.
A neviem ako ostatni, ale takmer kazda 4870x2 od nejakej inej firmy (napr ja mam ASUS) ma stale referencny chladic. Takze potom by tu mal kazdy tipek s totuo kartou ten isty problem..
16cmfan (2153)|2.11.2009 15:25
[quote=TECon;309095]Zdravim,
mam tieto RAMky:
http://www.alza.sk/corsair-4gb-kit-ddr3-1333mhz-cl9-d115485.htm
Len by som sa chcel opytat, mozu chybne RAMky sposobovat padanie hry hned po jej spusteni? Uvediem priklad.
Spustim Stalker Clear Sky (hru mam origo). Hned ako uvidim, ze sa ide spustit prva animacka, tak stlacam ESC niekolko krat za sebou, aby som vsetky uvodne animacie zrusil. Ak by som to neurobil, asi po 3 sekundach by sa mi restartoval PC sam od seba.
Ved pamate sluzia aj na nacitavanie (loadovanie) a ked zapnete hru, tak sa nacitava jej obsah a vtedy pracuju ramky. A preto by som chcel vedet, ci to je sposobene nejakou chybou v RAMkach.
Za vsetky odpovede vopred dakujem. :)[/quote]

[quote=kevin00;309361]Nejdříve zruš automatické restarty v případě selhání systému.
K restartům dochází pouze v hrách či i jiných 3D programech ?
Jaké máš teploty ? K zjištění teplot použij program Everest. Vlož screeny z CPU-Z.
Otestuj stabilitu systému pomocí OCCT či LinX, otestuj moduly RAM pomocí GoldMemory, otestuj grafickou kartu pomocí FurMarku.



Docela by mě zajímalo Tvé vysvětlení návaznosti kodeků na hry. Nyní mi vysvětli, jak je možné, že nemám instalované žádné kodeky a přesto mi hry běží bez jakýchkoliv problémů. Docela by mě to zajímalo ;)[/quote]

Sem to myslel jako možný rešeni jeho problému, je mi jasný, že to neni potreba ale jeden nikdy nevi a já sem prave naražel na tu animaci v stalkru
kevin00 (10238)|2.11.2009 15:53
Pokud se podívám na teplotu grafické karty, tak v idlu mi přijde teplota trochu vyšší (měla by se pohybovat okolo 65 - 70 °C). V burnu stoupá až ke 100 °C, tak v tom bych tolik problém neviděl. Pokud spustíš FurMark, zapni si logování teploty a přesvědči se, že teplota neroste nad 100 °C. Teplota pevného disku 42 °C je však již hraniční. Můžeš uploadovat foto, jak to vypadá uvnitř skříně ? Kde máš ventilátory, jak jsou zapojeny ?
Moduly RAM jsou nastaveny dobře, pouze bych časování (7-7-7-20), frekvenci (1066 MHz) a voltáž (1,5 V) nastavil v BIOSu ručně. Můžeš zkusit i časování 9-9-9-24 při frekvenci 1333 MHz a voltáži 1,5 V.
TECon (72)|2.11.2009 16:46
Takze som dal monitorovanie teploty a obe jadra mali najvyssiu teplotu 73 stupnov, test trval asi 10 - 15 minut.
Mam tuto skrinu:
http://www.alza.sk/pocitacova-skrin-aplus-case-el-diablo-cerna-d81683.htm
ale davam sem aj screen ako to u mna vyzera (je to z mobilu, tak sry za kvalitu):

Este mam jeden velky (360mm) na bocnej strane, ktory fuka smerom dnu na CPU, RAMky a zakladovku, ale nedavno mu odisli loziska..:mad:
A nevies mi povedat preco je casovanie nastavene na 7-7-7-20 s frekvenciou 1066 MHz, ked vyrobca uvadza, ze by mali mat casovanie 9-9-9-24 a frekvenciu 1333 MHz??
Len narychlo k tej GoldMemory, CDROM.ISO mam napalit na CDcko a len restartujem PC a ide to?
Logout (4018)|2.11.2009 18:05
Jo, akorát musíš mít v biosu nastavený bootování z CD - což jestlis to nepřestavoval asi mít budeš.

Paměť pravděpodobně běží ve svym defaultnim nastavení, na těch 1333Mhz nmůže třeba požadovat větší napájení.
TECon (72)|2.11.2009 18:07
To uz som poriesil, netrebalo to nastavovat v biose, mal som to nastavene ako prvu moznost..
Ale akonahle som to spustil, nabehlo mi, ze sa ide spustit test pamate, no nic sa nestalo. Iba to ostalo akekoby zaseknute a nech som robil co som robil, zrusit to tiez neslo. Nemam kupenu licenciu, ale aspon Quicktest by mi mal ist v poriadku.
Logout (4018)|2.11.2009 18:38
Tam se tušim ten test spouští nějakou obskurní klávesou co pamatuju....
Pokud nebudeš vědět, zkus sem dát třeba fotku, kde se to zaseklo a říct co si přesně poslední udělal (např. zmáčknul klávesu X).
kevin00 (10238)|2.11.2009 20:30
TECon (72)|2.11.2009 21:00
Uz mi to bezi ako ma. Skusil som to druhy krat a islo to. Dam vediet ked sa to dokonci.
Ked mam teraz casovanie 7-7-7-20 s frekvenciou 1066 MHz s voltazou 1.5V a budem menit na 9-9-9-24 s frekvenciou 1333 MHz, tak mam zvysit aj voltaz? Lebo si mi pisal, ze mam nechat na 1.5V, bude to stacit?
Logout (4018)|2.11.2009 21:37
No, v datasheetu k pamětem je, že jsou testovaný při 1.6V, tož nastavil bych je tak :-)

Pak je ještě jedna možnost, proč se ti nastavujou samy na 1066 - první Phenomy mívali s 1333 paměťma kdysi problém, tak možná bios (obzvlášť jestli je starej) je konzervativně nastavuje radši na menší rychlost.
TECon (72)|3.11.2009 10:47
Nemam Phenom, ale Core 2 Duo. A PC mam rok, takze neviem, ci bios spred roka je natolko stary, aby mi nastavil pamate na default.
Ku GoldMemory. Nechal som prebehnut 3 cykly a nenaslo mi to ani jeden error, potom som to uz vypol, lebo cely PC mi hucal a chcel som ist spat. Kolko by malo byt tych cyklov spolu??
Logout (4018)|3.11.2009 10:53
No když Ti nespaldly tři cykly, tak by Ti taky hra nespadla hned. Bude to spíš grafikou popř. jejíma ovladačema. Zkus je totálně odinstalovat a znova nainstalovat.
Další možnost je zdroj, co máš za zdroj? Jo už to vidim, ten by měl bejt v pohodě, to je hodně nepravděpodobný, že by blbnul. Tak bych čekal tu grafiku.
TECon (72)|3.11.2009 10:58
Skusim teda este raz ten FurMark, ale na dlhsie, apson na hodinu a ked to bude ok, tak nahodim este raz ovladace a dam vediet.
kevin00 (10238)|3.11.2009 12:25
FurMark si nastav na Stability test a zaškrtni možnost Extreme Burning Mode a Log GPU Temperature. Nech jej běžet min. hodinu a sleduj kam porostou teploty GPU.
Při přeinstalaci graf. ovladačů nezapomeň použít po odinstalování utilitu Driver Sweeper, pomocí níž v nouzovém režimu odeber zbytky driverů. Potom instaluj ovladače nové.
TECon (72)|3.11.2009 13:37
Tak som nechal test bezat hodinu vo FurMarku. Zapol som pre istotu este GPU-Z.
FurMark ukazoval dva krat teplotu 70 stupnov. GPU-Z mi na konci testu ukazovalo pre jedno jadro 92 stupnov a pre druhe jadro 73 stupnov. Aj Everest hned po vypnuti ukazal presne tie iste hodnoty ako GPU-Z, takze verim tomu. Pocas testu PC nepadol, vsetko islo ako malo.
Este skusim teda tie ovladace.

EDIT:
Nainstaloval som ten Driver Sweeper a zobrazilo mi tam aj nejake drivery od nVidie. PhysX som nechal tak, ale nVidia chipset a nVidia display mi nedalo, tak som to oznacil a dal analyzovat. Vyhodilo mi tam nasledujuce data (na obrazku):

Z nVidia display sa nenaslo nic, ale nechapem preco mam na PC drivery nVidia chipset, ked som na mojom terajsom PC nikdy nemal nVidiu grafiku. Je to nejako spojene s nVidia PhysX, ktoru som na PC instaloval? Vie niekto vysvetlit??
A este k uplnemu odinstalovaniu ovladacov ATi. Mam normalne odinstalovat ovladace ako to robim vzdy, potom pouzit Driver Sweeper, najst este zvysky a to vycistit a nakoniec nainstalovat nove??
Logout (4018)|3.11.2009 14:24
Jeslti máš v systému i physx kartu (ať už aegiu nebo nvidiu grafiku), vyndej jí a odinstaluj její ovladače. Pak správně rozchoď ati grafiku a pak teprv se snaž rozchodit i nvidiu.

Btw. nový drivery pro physx snad ani s ati kartou v systému chodit nemaj (tzn. pak budeš muset použít starší drivery, nebo nějaký modnutý).
TECon (72)|3.11.2009 14:38
Nemam Aegiu a tiez nemam ani ziadnu nVidia kartu. PhysX drivery som instaloval spolu s hrou, myslim, ze nou bola Mirror's Edge alebo Cryostasis. Preto ma ani nVidia PhysX v tom Driver Sweeperi nezaskocila. Ale viem, ze som urobil chybu, vsetci dobre vieme ako ATi grafiky s PhysX pracuju. Skor nechapem preco tam mam drivery nVidia Chipset.
Cize na zaciatok mam teraz odinstalovat vsetky drivery nVidie, aj nVidia PhysX aj nVidia Chipset a potom ist na Ati??
Logout (4018)|3.11.2009 14:50
Myslim, že neuděláš chybu, když odinstaluješ všechno. Kdoí, jak se to tam pere....
kevin00 (10238)|3.11.2009 15:07
Trochu si pleteš pojmy s dojmi :D nVidia chipset není ovladač ke grafické kartě, ale k základní desce. Ovšem tvá základní deska tento chipset nemá, takže tak i tak tam nemá co dělat.
Odinstaluj ATI drivery, nabootuj do nouzového režimu a poté spusť DriveSweeper. Zaškrtni vše od nVidia + ATI driver a dej Analyzovat a poté oodstranit. Restartuj a normálně najeď do Win a poté nainstaluj ovladače k graf. kartě. Pokud nebudeš muset PhysX si ani neinstaluj.
TECon (72)|3.11.2009 16:35
Nainstaloval som nove ovladace 9.10, a vsetko ohladne nVidie som zmazal. A teraz takto:
Spustil som Crysis Warhead a islo to v poriadku, nic nepadlo, normalne sa nacitali animacie a hra isla. Spustil som Clear Sky, najprv prestal sam od seba pracovat (xrEngine stopped working). Pustil som teda druhy krat a prva animacia presla a potom sa zase restartoval PC. Tak mi to uz nedalo a pozrel som sa do logu. Bolo tam iba:
[code]The previous system shutdown at 4:03:19 PM on 11/3/2009 was unexpected.
Audit events have been dropped by the transport. The real time backup file was corrupt due to improper shutdown.[/code]
Z toho sa moc nedozvieme, tak som sa pozrel trochu dalej do minulosti a nasiel som:
[code]Faulting application Crysis.exe, version 1.1.1.687, time stamp 0x48a7e631, faulting module CrySystem.dll, version 1.1.1.687, time stamp 0x48a7e4e0, exception code 0xc0000005, fault offset 0x00007697, process id 0x898, application start time 0x01ca5a2052bf118b.

Faulting application xrEngine.exe, version 0.0.0.0, time stamp 0x4a435e96, faulting module unknown, version 0.0.0.0, time stamp 0x00000000, exception code 0xc0000005, fault offset 0xd04c4eaa, process id 0x2a8, application start time 0x01ca58ad59d2aa47.[/code]
Takze problem je asi v hrach, aj ked Warhead mi to spravil len raz, Clear Sky to robi vzdy az na par vynimiek. Uz ma nic nenapada, co by mohlo sposobovat problem, mozno skusit preinstalovat hru. Potom som skusal este Assassin's Creed a tam mi iba napisalo:
[code]Display driver atikmdag stopped responding and has successfully recovered.[/code]
kevin00 (10238)|3.11.2009 16:42
DirectX máš aktualizované ?
Zazálohuj si profily her a zkus reinstall problémových her. Jsou hry legální ?
TECon (72)|3.11.2009 16:56
DirectX som aktualizoval nedavno, ale pre istotu som teraz nahodil ten najnovsi. Crysis Warhead nie je legalny, takze to tu nechcem riesit. Ale bol by som radsej kebyze mozem povedat to iste o Clear Sky, ale zial nemozem. Stalker Clear Sky je original od CDProjektu, preto sa tym tak zaoberam.
Ale je tu este jedna vec, na ktoru som zabudol. Mam program Xfire. Ked mi po prvy raz padol Assassin's Creed, ako zvycajne som hladal priciny padania hry na internete a dvaja ludia pisali, ze kvoli Xfire im to neslo hrat. Tak som vyskusal aj ja a hra sa normalne spustila. U Assassin's Creed bude asi problem zapnute Xfire, lebo vzdy hra padne, alebo sa restartuje cely PC. Takze to tiez riesit moc nemusime. Pisali tam este, ze pri niektorych hrach mozu robit problemy taketo male programy. Ale Stalker mi ide spustit aj s Xfire, ked teda zrusim tie animacky.