reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejde naformatovat flashka zpět

Madrak (6)|6.11.2009 19:44
Dobrý den, potřeboval bych poradit, mam flashku Kingston DataTraveler 150 64gb chtěl jsem ji naformatovat na NTFS jestli se nezvýší rychlost zápisu formatoval jsem ji přes windows ale nahlásilo to chybu a píše to že svazek je porušený skoušel jsem formatovat i přes příkazový řádek i přes usb_format.exe ale nikdy se mi to nepodari a nejde ani format fat32 ani fat pouze jde ve windows 7 naformatovat na exFat ten jediny jde ale potreboval bych Fat32 jelikoz moje domaci kino nerozezna exFat a flashku mam optimalizovanou pro vykon ale nevim proste jak ji mam zpet naformatovat na Fat32
Díky za odpovědi
|Mio| (1333)|7.11.2009 18:06
Pohledej na netu utilitku MyDiskFix.exe

Bohuzel je jen v rustine, ale opravi ti jakoukoli flasku, odstrani stavajici strukturu a filesystem a vytvori novy ve FAT32, nebo nevytvori zadny a pak uz to zvladnou Windows i ve FAT32.
Dojigiri (1629)|7.11.2009 19:40
Btw. zrovna rychlost není dobrý důvod pro změnu FS z FAT na NTFS (FAT je výrazně rychlejší než NTFS, a navíc víc šetří flash - NTFS totiž např. při každým přístupu k souboru zapisuje čas posledního přístupu, používá systém oprávnění, má víc "struktur", je to žurnálovací systém a loguje změny v MFT, což všechno vyžaduje určitou režii - víc zapsaných a přečtených dat z disku při čtení stejnýho objemu dat stejných souborů). Důvody, proč používat NTFS, jsou např. když tam chci ukládat soubory větší než 4 GB, anebo tam chci používat nastavení oprávnění. Rychlost rozhodně ne, ta je vždy nižší.


Aby šlo naformátovat flash na FAT, ta volba defaultně není v nabídce, pokud systém má povolenej zpožděnej zápis na jednotku (tj. aby se zobrazovala nabídka na formát ve FAT32, je potřeba vypnout ve správci zařízení pro ten flash disk zpožděnej zápis). To je proto, že NTFS je žurnálovací a mel by být odolnější (tj. pokud je povolenej zpožděnej zápis a nejsou ještě zapsaný všechny data, při vytažení flashdisku, tak NTFS by to "měl" rozchodit líp - i když jaká je pravda už poznal leckdo, komu "odešel" boot sektor NTFS jednotky - i zde na fóru se tenhle problém objevuje relativně často).

Mohlo by to teda možná jít přes příkazovou řádku i bez vypínání zpožděnýho zápisu, pomocí např. "format F: /FS:FAT32 /Q" (ale nejsem si tím jistej, nezkoušel jsem to zatím).

// EDIT teď ještě koukám, že ta flash je 64 GB ... tak další důvod je ten, že formátovací utilita Windows 2000/XP/Vista/7 nedovolí naformátovat na FAT32 disk větší než 32 GB (a ani formát z příkazový řádky). Vtipný je, že formát z Win98 to umí :). Je to potřeba naformátovat v nějakým jiným toolu, např. nějakej program na správu partition, jako je např. Easeus Partition Manager apod.
|Mio| (1333)|7.11.2009 20:55
Beru zpet, info k FAT ponechavam.
http://cs.wikipedia.org/wiki/FAT32#FAT32
optim (391)|7.11.2009 21:16
Moc se necerti, ten odkaz to, co napsal, potvrzuje.
Dojigiri (1629)|7.11.2009 21:45
[quote=|Mio|;311663]No ale fuj, FAT32 a omezeni na 32GB ??? Si unavenej jdi si lehnout at nevypoustis takovyhle blbiny.

http://cs.wikipedia.org/wiki/FAT32#FAT32[/quote]

FAT32 samotnej samozřejmě takový omezení nemá, ale formátovací nástroje ve Win 2000 a vyšších víc než 32 GB naformátovat na FAT32 nedovolí (a je to napsaný i v tý wikipedii na tom odkazu ;) ) - ale připojit větší jednotky ty systémy umí, jenom je opravdu neumí naformátovat.
Madrak (6)|7.11.2009 21:48
No tak rusky neumim takže ten program je mi na nic a skousel jsem Partition Manager Software ale ten mi tu flashku nenajde protoze je naformatovana na exFat a to on nezna a ve windowsech mi to nabizi format jen na exFat (výchozí) a NTFS ale ten nejak nejde, pres prikazovy radek to taky nejde napise to ze nejde formatovat z exFat na NTFS jeste mozna zbyva format pres linux
Dojigiri (1629)|7.11.2009 21:51
Ten Easeus Partition Manager jsi zkoušel? Ten by to umět moh ... anebo nástroje jako Acronis Disk Director nebo PQ Magic (ale ty už nejsou free) ... anebo ten Linux je taky varianta.

Případně ještě tohle http://www.pendrivelinux.com/large-external-usb-hard-drive-fat32-format-utility/ (Swiss Knife ke stažení dole)

// EDIT jinak ještě pokud by to nešlo v těch nástrojích formátovat přímo, zkusil bych ještě tu partition na tý flash úplně odstranit a vytvořit novou rovnou s formátem FAT32
|Mio| (1333)|7.11.2009 22:24
Pardon, tak to jsem unavenej ja, PS: XP SP3 i Win 7 mi vesele formatuji 128 GB partition na FAT32.

Jinak ve Windows neni USB flash spravovana standardne, takze se dost spatne spravuje diskovymi nastroji.

Kdyz nabootujes na jakykoli LiveCD linuxu tak ho v pohode mountnes a fdiskem si zmenis filesystem a format dle potreby.

Pod windows se mi totez podarilo prave jen s tim mydiskfix, ma to jen par tlacitek, pouzij horni prave vetsi jak jsou tam seskupene 3.
Madrak (6)|8.11.2009 10:46
No tak jsem použil mydiskfix horni tlacitko z tech 3 a naformatovalo se mi to na FAT ale velikost je nyni 840KB a nechapu proc!!! kdyz dam format zpet na exFat tak velikost zůstava pořád stejná doufam ze se mi to tím programem nějak nepokazilo

Edit už jsem to dal do pořádku tu velikost ale Fat32 se stále nedaří.
Půjde mi naformatovat přes linux když ho mám jako image přes VMware workstation? popřípadě poraďte postup v linuxu mam Ubuntu 9.04
|Mio| (1333)|8.11.2009 19:53
Z VMware by to melo fungovat, mapuje USB nativne.

V jakemkoli linuxu si pust konzoli, v konzoli fdisk /dev/sdX kde X zalezi na tom kolikaty je to disk. "p" ti pak ukaze existujici partition abys mel jistotu ze jsi na spravnem zarizeni, "d" ti smazne stavajici filesystem, "n" ti vytvori novou partition, pak je potreba urcit typ, pod "l" je seznam, spravny typ je "c" no a pak "w" zapise na disk.


Pokud jsem neco opomenul doplnte me, z hlavy to nemusi byt presny.
Sucurity (1)|1.3.2016 19:50
Zde máte návod ve videu jak naformátovat váš flash disk zpět na fat32. Doufám, že se podařilo. :)
Salamander (6177)|1.3.2016 21:24
[QUOTE=Sucurity;579594]Zde máte návod ve videu jak naformátovat váš flash disk zpět na fat32. Doufám, že se podařilo. :)
[/QUOTE]

Vsiml sis doufam ze posledni prispevek tady je vic jak 6 let stary :notsure
Šobáň (128)|2.3.2016 20:50
Za 6 let už ta flaška neexistuje.