reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Geforce 7600GS od Gigabyte

Mikema (10)|29.1.2007 22:56
Zdravim, prosim o radu, koupil jsem si Geforce 7600GS od Gigabytu a od te doby mam jen a jen problemy s PC. Kdyz koukam na film, nebok pracuji nebo hraji nejakou ne moc narocnou hru, tak se stane, ze po urcitem case totalne zamrzne celej system a musim trvde resetnout. Tak jsem to zkoumal a napadlo me jestli to neni prehrivanim, protoze na grafarne jsou dva passivy a ten mensi mi pripada strasne moc horkej, takze to bylo asi tim, tak jsem to reklamoval a oni mi ji vymenili za uplne novou, ale bohuzel bez uspechu, protoze to delalo to same, tak jsem reklamoval znovu a poslali mi ji zpet, ze je opravena, ale zase uplne to same, uz me to pekne s..e, protoze grafarnu jsem si koupil v zari a mel jsem ji doma cca mesic. Jo jeste jsem samozrejme zkousel nove i stare ovladace jak na desku tak na grafiku, ale nepomohlo to.

Nevite nahodou nekdo co by s tim mohlo byt, jestli si nerozumi se zbytkem compa nebo tak neco, prosim o radu, klidne se muzete ptat na nejake dalsi info na mail [email]mikema@seznam.cz[/email]

Soupis sestavy :
grafika Gigabyte Geforce 7600GS (AGP) s pasivem
deska Microstar K8N Neo V2.0 (skt754)
cpu AMD Athlon 3100+ Sempron
zdroj 400W

P.S. Jeste dodatek, pri stare grafice Radeon 9100 se mi nikdy nic takoveho nestalo, dokonce jsem hral i narocnejsi hry a v pohode, ale tahle nova grafarna mi dela jen a jen zle.
odkaz na grafiku http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=40925
BlackFrog (563)|29.1.2007 23:01
[QUOTE=Mikema]Zdravim, prosim o radu...[/QUOTE]
zdroj je nejaky noname? EC? jak stary?
Mikema (10)|29.1.2007 23:08
Vyrobce a typ zdroje nevim, to bych pripadne musel rozebrat a kouknout, ale je stary cca rok 15cm ventilator a stal okolo 1000.- nic vic si o nem nepamatuji, ale tim by to snad byt nemelo, zvlada tri disky, dvd romku, tv kartu, zvukovku a ostatni, i kdyz odpojim napr dva disky, tak je to stejne to same
robky (3195)|29.1.2007 23:28
A máš v skrini aspoň dajaký prievan ? Respektíve ako máš vyriešené odvetranie , koľko a aké fany ? A akú má teplotu tá grafka ? Viem, veľa otázok, ale vzhľadom na to že je pasívne chladená môže sa prehrievať keď tam nemáš pohyb vzduchu.
BlackFrog (563)|29.1.2007 23:32
[QUOTE=robky]A máš v skrini aspoň dajaký prievan ? Respektíve ako máš vyriešené odvetranie , koľko a aké fany ? A akú má teplotu tá grafka ? Viem, veľa otázok, ale vzhľadom na to že je pasívne chladená môže sa prehrievať keď tam nemáš pohyb vzduchu.[/QUOTE]
ano tohle jsou asi dve nejhlavnejsi mozne priciny... teplotu grafiky zjistis v NVIDIA Control Panel, dalsi teploty napr. SpeedFan.
EDIT: jeste neco...pises ze u mene narocnych her... neznamena to doufam ze u tech narocnych je to v poradku?:) jen se ujistuju:)
Mikema (10)|29.1.2007 23:33
Problem s chlazenim skrine neni, mam tam dva pridavne vetraky, ale to je jedno, kdyz zkousim tu grafiku tak je jedno jestli mam skrin zavrenou nebo otevrenou, pri otevrene skriny se to take sekne
BlackFrog (563)|29.1.2007 23:35
[QUOTE=Mikema]Problem s chlazenim skrine neni, mam tam dva pridavne vetraky, ale to je jedno, kdyz zkousim tu grafiku tak je jedno jestli mam skrin zavrenou nebo otevrenou, pri otevrene skriny se to take sekne[/QUOTE]
projistotu doporucuju ty teploty stejne zkontrolovat nejakym programkem...clovek nikdy nevi...:)
robky (3195)|29.1.2007 23:36
No každopádne tie teploty zisti, aby sme prehrievanie mohli vylúčiť
Mikema (10)|29.1.2007 23:39
[QUOTE=BlackFrog]ano tohle jsou asi dve nejhlavnejsi mozne priciny... teplotu grafiky zjistis v NVIDIA Control Panel, dalsi teploty napr. SpeedFan.
EDIT: jeste neco...pises ze u mene narocnych her... neznamena to doufam ze u tech narocnych je to v poradku?:) jen se ujistuju:)[/QUOTE]

Nee samozrejme ze ne, u narocnejch je to stejne, jak jsem psal mam skrin posledni dobou uplne otevrenou a jeste tam vetraj navis dva 8cm vetraky od articcolleru.
Co se tyce teploty v nvidia v control panelu, tak tam se dostanu tak max na 80°C, ale kdyz merim pomoci multimetru na ton malem pasivu teplotu na zebrech, tak je klidne i okolo 100°C, myslim si, ze v control panelu zjistim jen teplotu pod velkym pasivem a ne pod tim malym, kdyztak kouknete na obrazek, podle me se prehriva ten maly a asi je to ta pricina proc se to seka, protoze sahnu na velkej a pali to, ale jak sahnu na malej tak se spalim, ale hlavne je mi divne, ze je to druha karta a dela uplne to same, i kdyz ji udajne opravili atd ...

Tak pomoci skrinovych teplotnich cidel - dal jsem jedno na velkej a jedno na malej pasiv (na zebra) a na malem je pri klidne praci ve windowsech pres 80°C a na velkem pasivu je 60°C a to mam otevrenou skrin
BlackFrog (563)|29.1.2007 23:43
[QUOTE=Mikema]
Co se tyce teploty v nvidia v control panelu...[/QUOTE]
mam takovy dojem ze kdyz jsem se rozhodoval kterou 7600GS koupit tak k tehle ASUS si lidi v komentarich stezovali na teploty, proto jsem se tehdy rozhodl pro aktiv MSI:) no 80° u pasivu jakztak ale tech 100°... :turtle a tyhle teploty v zatezi nebo IDLE?
Mikema (10)|29.1.2007 23:49
[QUOTE=BlackFrog]mam takovy dojem ze kdyz jsem se rozhodoval kterou 7600GS koupit tak k tehle ASUS si lidi v komentarich stezovali na teploty, proto jsem se tehdy rozhodl pro aktiv MSI:) no 80° u pasivu jakztak ale tech 100°... :turtle a tyhle teploty v zatezi nebo IDLE?[/QUOTE]

Tak pomoci skrinovych teplotnich cidel - dal jsem jedno na velkej a jedno na malej pasiv (na zebra) a na malem je pri klidne praci ve windowsech pres 80°C a na velkem pasivu je 60°C a to mam otevrenou skrin
robky (3195)|29.1.2007 23:52
Odinštaloval si riadne ovládače pri prechode z ATI na Nvidiu? A tie teploty sú merané pri 2D alebo 3D režime ? Lebo keď v oknách máš 80 stupňov tak to by som povedal že je veľa.
Mikema (10)|30.1.2007 00:31
[QUOTE=robky]Odinštaloval si riadne ovládače pri prechode z ATI na Nvidiu? A tie teploty sú merané pri 2D alebo 3D režime ? Lebo keď v oknách máš 80 stupňov tak to by som povedal že je veľa.[/QUOTE]

Ano odinstalil jsem vse, dokonce jsem dal uplnej format a stejne nic. Teploty jsou pri 2D
mech13 (5526)|30.1.2007 02:10
[QUOTE=Mikema]Ano odinstalil jsem vse, dokonce jsem dal uplnej format a stejne nic. Teploty jsou pri 2D[/QUOTE]
otevrena skrin nic neznamena, i v ni muze vzduch stat. dej minimalne 80mm ventilator ke grafice tak, aby ji co nejvic ofukoval a zkus co to udela. a potreti: co mas za ten zdroj?
tgfh (2985)|30.1.2007 09:28
Ta grafika musí být dobře chlazená.
Zkusil bych i update biosu!
Píšeš, že zdroj stál kolem 1000Kč - myslím, že tím to nebude.
Můžeš zkusit nastavit v Biosu AGP 4x a vypni fast writes.
wizaard (913)|30.1.2007 16:31
Takže, taky si nemyslím, že by to bylo zdrojem, protože pokud stál kolem 1000Kč, měl by to být teoreticky zdroj dobrých kvalit. Každopádně ale silně doporučuji zkontrolovat BIOS karty, dále ještě silněji doporučuji dodat boční 80 nebo klidně 92 mm chladič přímo proti grafické kartě (mám ho u té své GF6600 Silent-Pipe taky a teploty šly při cca 1000 otáčkách na 50°C v klidu a do 70°C v zátěži). Samozřejmě stejně tak vyzkoušej kouzla s Fast Writes a AGP 4x dle tgfh.
SmartMole (297)|30.1.2007 16:59
Co to zkusit vyřešit jinak? Máte doma větrák, myslím třeba kancelářský, který si člověk dá na stůl když je mu vedro...prostě ho postavte proti grafické kartě při otevřené skříni a vyzkoušejte to. Pokud to spadne i pak, tak je problém někde jinde...pokud to bude v pohodě, tak jsme přišli na příčinu. Jestli nemáte doma kancelářký větrák, zkuste to nechat ofukovat těmi AC.

Poslední dobou mi přijde, že ty pasivní chlazení dost poddimenzovávají a pak nastávájí problém v dobře vytopené místnosti či při letních vedrech...navíc HSI můstek pěkně hřeje a tak ohřívá i ostatní součástky karty. No nic, pak napište, jak jste dopadl...
robky (3195)|30.1.2007 17:35
Predpokladám, že zostava je netaktovaná ( aspoň to tu nebolo spomínané), ale skontroloval by som pre istotu napájanie AGP portu (1,5 V), frekvenciu (66 MHz) ak také možnosti v BIOS-e máš.
boboco (1987)|30.1.2007 19:38
Jako první se musíš ujistit v čem opravdu tkví Tvůj problém. Jak už tu bylo několikrát zmíněno, vezmi nějakej ventilátor s pořádným průtokem a foukej s ním přímo na grafiku. Sraz teploty a pak testuj např. pomocí 3DMarku, zkrátka pořádně ji chlaď a dej ji zabrat. Běhěm testu si teploty nejlépe někam LOGuj abys při případném seknutí věděl, při jakých teplotách k němu došlo. Pokud testy poběží, máš jasno, obstarej grafice pořádné chlazení a bude klid, já se ale trochu bojím, že Tvá karta i přes vysoké teploty spíš nekamarádí s Tvou deskou. Pokud jsi tak už neučinil, zkus update BIOSu. Ještě jedna poznámka, máš v grafice doufám kablík s přídavným napájením?
Mikema (10)|30.1.2007 19:42
-- Chlazenim to asi neni, zkousel jsem dat primo pod grafiku 8 cm vetrace a foukal primo do grafiky a teplota se hodne snizila, ale stejne se to seklo.
-- Co se tyce pretaktovani atd .. tak karta samozrejme neni pretaktovana a popravde ani nevim jak se to dela, jeste jsem se tim nezabyval a pokud nebude potreba tak ani nebudu

-- Jinak jsem ozkousel trosku rypat v biosu a prenastavil jsem tam v AGP, aby nevybiralo automaticky, ale pevne jsem stanovil hodnoty, jako 256MB a AGP8x, zatim to jede, jeste se to neseklo, tak uvidime, kazdopadne jeste napisi jak to dopadlo, nemam ted totiz cas na to to zkouset, mam tento tyden moc prace, takze o vikendu
Mikema (10)|30.1.2007 19:44
[QUOTE=boboco]Jako první se musíš ujistit v čem opravdu tkví Tvůj problém. Jak už tu bylo několikrát zmíněno, vezmi nějakej ventilátor s pořádným průtokem a foukej s ním přímo na grafiku. Sraz teploty a pak testuj např. pomocí 3DMarku, zkrátka pořádně ji chlaď a dej ji zabrat. Běhěm testu si teploty nejlépe někam LOGuj abys při případném seknutí věděl, při jakých teplotách k němu došlo. Pokud testy poběží, máš jasno, obstarej grafice pořádné chlazení a bude klid, já se ale trochu bojím, že Tvá karta i přes vysoké teploty spíš nekamarádí s Tvou deskou. Pokud jsi tak už neučinil, zkus update BIOSu. Ještě jedna poznámka, máš v grafice doufám kablík s přídavným napájením?[/QUOTE]

Samozrejme, ze jsem ji zapojil na pridavne napajeni. Jeste ozkousim ten 3Dmark a dam vedet
Mikema (10)|30.1.2007 19:49
3DMark tak s tim mam problem, mam asi tri verze a ani jedna nejde spustit i kdyz stahnu novou verzi napr. z stahuj.cz tak kdyz to spustim, vyskoci tabulka ze nastala chyba v programu, proste se vubec nespusti
Mate nekdo nejakej jinej tester na grafiku nebo aspon 3dmark ale funkcni ? diky
wizaard (913)|30.1.2007 20:37
[QUOTE=Mikema]3DMark tak s tim mam problem, mam asi tri verze a ani jedna nejde spustit i kdyz stahnu novou verzi napr. z stahuj.cz tak kdyz to spustim, vyskoci tabulka ze nastala chyba v programu, proste se vubec nespusti
Mate nekdo nejakej jinej tester na grafiku nebo aspon 3dmark ale funkcni ? diky[/QUOTE]
Leda ještě zkusit Aquamark3, pokud pustíš na vysoké rozlišení s maximálním (ve free verzi) možným Full-Screen AntiAliasingem (asi 4x) i Antizotropním Filtrováním textur (16x), tak by to mělo stačit.

Dále - pokud by jelo vše v pořádku, přesto bych doporučil update BIOSu desky, pakliže je to možné.
Mikema (10)|4.2.2007 19:51
Zdravim, tak grafika zatim slape v Biosu jsem akorat pevne nastavil na 256 MB a zkousel jsem 3Dmark05 a vysledek byl 3801 pri rozliseni 1024/768, mam jen demo verzi, neni to malo ? Myslel jsem si, ze tato grafika by mohla zvladnout vic nez 3801 . ???
tgfh (2985)|5.2.2007 16:29
[quote=Mikema]3Dmark05 vysledek byl 3801 pri rozliseni 1024/768, mam jen demo verzi, neni to malo ?[/quote]
Myslím si, že určitě není...
:::killer::: (11)|9.2.2007 07:20
Zkusil bych do case přihodit aspoň dva ventilátory, které ti pomůžou s odvodem tepla. Dalším řešením by bylo položit si ventilátor na grafickou kartu. Nezdá se to, ale je to celkem účinné