reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Disk bez boxu přes eSata za běhu?

jagged (193)|10.11.2009 16:56
Ve světle událotí jsem se rozhodl odpojit jeden ze svých disků a použít jej jako zálohovací médium. K desce jsem dostal takový ten eSata "kit" (konektory zezadu z bedny). Externí disky připojované přes eSata se pokud vím normálně můžou připojit za běhu systému, stejně jako USB... to ale asi neplatí pro normální disk bez boxu, nebo ano? Resp. nechápu, jak by mohlo, protože esata mi přijde jen jako prodloužení SATA z desky, tak nějak nevidím v téhle situaci rozdíl oproti normálnímu připjení disku uvnitř.

Jestli ale ano (byl bych pochopitelně rád), mám nejdřív připojit k disku napájení a potom datový kabel?
speedsnail (4876)|10.11.2009 17:35
Externí disky připojované přes e-sata mají vlastní adaptér. Připojovat cokoliv přímo do napájení v PC za běhu nebývá nejbezpečnější, nicméně už jsem viděl i bracket se sata napájením, tak snad ty rázy nebudou dělat neplechu..

Jinak připojení za běhu (hot-swap) je plně podporováno pouze při AHCI ovladačích. Nicméně neoficiálně to běhá v pořádku na většině moderních desek i při IDE emulaci.

A ano.. připojoval bych nejdříve napájecí a potom datový kabel. A ideálně bych to stejně dělal raději při vypnutém PC. Každopádně používat disk jen tak bez ochrany (hlavně antistatické) mi nepřijde pro zálohování jako 2x bezpečné.
jagged (193)|10.11.2009 17:59
Ok, díky, raději budu připojovat před startem..

Položím ho na antistatický pytlík :D ... to jsou disky tak citlivé? Měl jsem za to, že když si dám pozor na otřesy, budu vcelku ok... On tam nebude ležet dva dny, vyndám ho třeba na dvě hodiny a zas uklidím...

A kdybych teda box nekoupil, přežije disk dlouhodobé (roky) skladování v nějakém antistatickém pytlíku a dejme tomu plastové krabičce?
robky (3195)|10.11.2009 18:02
[quote=jagged;312976]
A kdybych teda box nekoupil, přežije disk dlouhodobé (roky) skladování v nějakém antistatickém pytlíku a dejme tomu plastové krabičce?[/quote]

IMHO áno, ale vložil by som k nemu taký ten "polštářek" na pohlcovanie vlhkosti ...
speedsnail (4876)|10.11.2009 18:14
Tam nejde ani tak o to kde ten disk leží, jde o to že ho pak vezmeš holou rukou třeba po sundání svetru či jiném kontaktu se statickou elektřinou a vybiješ ten náboj do disku, který to nemusí přežít. Není to příliš časté požkození, ale stává se to. Proto se obecně při práci s PC komponenty doporučuje se před přímým kontaktem vybít o něco uzemněného (topení, kohoutek atd..). Klasické externí disky proti tomu chrání pouzdro.
Tosuja (107)|12.11.2009 16:11
SATA rozhrani jako takove je od zacatku konstruovane jako hot-swap zarizeni - pri zapojeni konektoru se vzdy nejdriv zapoji uzemneni, az pak napajeci a datove vodice. AHCI rezim ti pak ten hot-swap garantuje. A zbytek je ciste otazka software, pricemz mne jsou Windows7 ochotne za behu odpojit i systemovy SATA disk, cili v pripojovani/odpojovani nebude problem.
pavel_p (993)|12.11.2009 19:51
Zrovna ten antistatický pytlík je mírně vodivý ne?
To odpojení systémového disku za běhu nechápu...vlastně ani nevím kdy se ve Vistách (nebo i XP) u disku zobrazuje možnost bezpečně odebrat zařízení...