reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

128MB nVidiaQuadro FX550 X 256MB nVidiaQuadro FX3450 x 256MB nVidia®GeForce® 7900GS

stillorgan (4)|31.1.2007 17:48
Ahoj, potreboval bych poradit:
Premyslim o koupi noveho pocitace od Dellu http://www1.euro.dell.com/content/topics/global.aspx/solutions/en/wsadvisor?c=ie&cs=iebsdt1&l=en&s=bsd&~page=18&~tab=1

s grafikou:
128MB nVidia Quadro FX550 Graphics Card (default konfigurace) nebo

256MB nVidia Quadro FX3450 Graphics Card [add € 336.00 or €12/month1] (za priplatek)

nebo

256MB nVidia® GeForce® 7900GS graphics card jeste z jine sestavy od Dellu

Pocitac bude slouzit 2D, davkovym upravam (Photoshop) a video renderingu (Premiere) pri snimani klasickych animaci, vic nez 1500E za to ale nechci dat.

Mohl by mi pls nekdo poradit, jestli byste dali nektere z tech karet pro uvedeny ucel prednost i s ohledem na cenu?


Dell sem vybral, abych predesl ruznym problemum se stavbou vlastniho (ci pokoutne sehnanym ci pseudoznackovym pocitacem).


Zna nekdo ty pocitace? Jde o industry dedicated pocitace, tak by me zajimal vas nazor, zda se na to da spolehnout, nebo je to jenom marketing.

Kazdopadne predem diky za jakekoli nazory a napady.
T.
wizaard (913)|31.1.2007 20:29
[QUOTE=stillorgan](...)[/QUOTE]
Osobně si myslím, že utrácet peníze za Quadro nemá smysl, protože to jsou stejně pouze přeznačené klasické GeForce karty, pouze s povolenými funkcemi navíc (nikoliv výkonem), které stejně použiješ především v různých 3D grafických programech (CAD apod.), proto zmíněná 7900GS by měla stačit.

Stejný názor, jaký mám na Quadro pro domácí PC, mám i na Delly... prostě samozřejmě je to značka, ale osobně bych viděl jako lepší variantu si PC doma sestavit sám, rozdíl tam (řekl bych) nebude (samozřejmě záleží na Tvé šikovnosti např. se správou kabeláže), ale pokud vybereš dobrou skříň, zdroj a připlatíš pár drobných za chladiče (neboxované), budeš stejně (ne-li více) spokojen jako s Dellem.

Je to ale pouze můj názor...
P@pi (1519)|1.2.2007 14:52
[QUOTE=stillorgan]Pocitac bude slouzit 2D, davkovym upravam (Photoshop) a video renderingu (Premiere) pri snimani klasickych animaci, vic nez 1500E za to ale nechci dat.
[/QUOTE]

Jestli je todle výčet SW, který na PC poběží, potom nechápu účel 3D akcelerátoru. Pokud chcete opravdu maximální kvalitu a výkon ve 2D (což je Photoshop i Premiere), potom ATI i nVidia mají své vlastní řady jako je FireMV (http://ati.amd.com/products/firemvseries/index.html) či Quadro NVS (http://www.nvidia.com/page/quadronvs.html).

Přesto tyto karty nedoporučuji, poměr cena/výkon je otřesný a od "herních" karet se liší pouze upravenými ovladači. Jenže ty zrovna nemusí podporovat Vámi používaný SW a karta se potom chová stejně jako každá jiná. Navíc ve Photoshopu (a pravděpodobně i Premiere) video akcelerátoru nijak nevyužijete.

Za ušetřené peníze bych doporučil spíše nákup kvalitnějšího displeje/monitoru, to posune kvalitu obrazu výše než nákup quadra/NVS/FireGL či FireMV.

Při výběru grafické karty sáhněte po kvalitnějších výrobcích jako je eVGA, MSI či Leadtek. Rozhodně nekupujte výrobky firem Inno3D, Galaxy apod. Ty sice vyrábějí grafické karty slušné kvality, ovšem riskovat nekvalitní obraz se nevyplatí.

[QUOTE=stillorgan]Dell sem vybral, abych predesl ruznym problemum se stavbou vlastniho (ci pokoutne sehnanym ci pseudoznackovym pocitacem).
[/QUOTE]

Často můžete mít problémy právě na počítačích renomovaných značek. Upgrade sestavy nemusí být jednoduchou záležitostí a navíc se ve značkovém servisu značně prodraží. Můžete vyzkoušet služby nějakého velkého výrobce (aka FOX apod.), popř. svěřit sestavení menšímu prodejci (zkuste se zeptat zde na fóru, např. dát do poptávek sestavení PC apod.).
SmartMole (297)|1.2.2007 15:08
Opravdu tyto karty pro Vámi zmiňované účely jsou zcela zbytečné. Jsou směrovány předevší pro 3d grafiku. Naopak Vám bych spíše doporučil karty z výroby Matroxu, které jsou pro 2d grafiku určené a navíc mají bezkonkurenční kvalitu obrazu (samozřejmě v této cenové kategorii).

Co se týče sestav od Dellu, notebook bych od nich vzal, ale sestavu ne. Důvody? Zbytečně drahý servis, nijak zvlášť užitečná přidaná hodnota. Spíše bych se obrátil na nějakou solidní počítačovou firmu (ať už malou, či větší) nebo požádal někoho o sestavení.
stillorgan (4)|1.2.2007 16:35
Diky vsem za radu, chtel jsem hlavne vedet od lidi, kteri se v graf. kartach vyznaji, jestli ma smysl jit do tech konkr. sestav Dellu. Zadne 3D ani hry se na tom pocitaci konat nebudou, pujde vyhradne o 2D praci.

Abych to upresnil.

Jsem v zahranici (na delsi dobu) a nemam mistni znalosti o obchodech (je to preci jen cizi zeme) ani cas si nechat neco sestavovat, ani to sam zkouset.

Vsichni jste se shodli, ze ty karty na 2D asi nebudou nejlepsi, mel by tedy smysl alespon ten Notebook od jakekoli znacky? IBM, Toshiba, Dell, HP...

Vseobecne jsem mel zato, ze pro takovou praci se Notebooky nehodi, prtz nemaji potrebny vykon.

Prosim, doporucte nejaky readymade notebook/pocitac, ktery byste pro 2D pouzili, nebo dejte vedet, jestli je muj napad (koupit dnes hotovou spolehlivou sestavu/notebook za rozumnou cenu pro 2D (Photoshop/Premiere) praci) utopie.

Jeste jednou dik, vsech rad si cenim.
T.
SmartMole (297)|1.2.2007 16:44
No, záleží v jaké jste zemi. Třeba v USA má Dell úplně jiné ceny.

Pokud to nebudete přenášet, nemá cenu kupovat notebook.

Co jinak? Navrhneme Vám sestavu, Vy se s tím obrátíte na nějakého prodejce a on Vám to určitě milerád sestaví...pokud jde o 2d, rozhodně doporučuji ten Matrox.
P@pi (1519)|1.2.2007 21:35
[quote=SmartMole]...pokud jde o 2d, rozhodně doporučuji ten Matrox.[/quote]

Teda Matrox možná má nejvyšší kvalitu obrazu, ale osobně bych ho nekupoval. Měl jsem G550 a děs běs. Výkon ve 3D byl příšerný a rozdíl v kvalitě obrazu mezi obyčejnou Rivou 2 a G550 jsem na obyčejném monitoru nepoznal. Ono rozdělování obrazu na několik monitorů, které měl Matrox jako jediný na trhu také nebylo nic skvělého (SW byl zhruba na úrovni dnešního hydravision, tedy žádný zázrak). Vzhledem ke stavu firmy Matrox se ani nedá očekávat nijak širší SW podpora.

Sečtěno a podtrženo je Matrox skvělý při práci ve 2D na velkém kvalitním displeji nebo monitoru. Nic víc po něm nechtějte...

[quote=stillorgan]Vsichni jste se shodli, ze ty karty na 2D asi nebudou nejlepsi, mel by tedy smysl alespon ten Notebook od jakekoli znacky? IBM, Toshiba, Dell, HP...

Vseobecne jsem mel zato, ze pro takovou praci se Notebooky nehodi, prtz nemaji potrebny vykon.[/quote]
Nejde pouze o výkon, jde především o displej. Ten nedokáže ve většině případů vykreslit tolik barev co běžné displeje (o CRT ani nemluvě, to je ve stejné cenové kategorii v barevném podání o kus dále).

[quote=stillorgan]
Prosim, doporucte nejaky readymade notebook/pocitac, ktery byste pro 2D pouzili, nebo dejte vedet, jestli je muj napad (koupit dnes hotovou spolehlivou sestavu/notebook za rozumnou cenu pro 2D (Photoshop/Premiere) praci) utopie.
[/quote]

Dell určitě vyrábí kvalitní PC, ovšem cena je dosti vysoká. Můžete ještě kouknout po PC Alienware (nynějším vlatníkem je právě Dell), ty nabízí většinou PC na bázi platformy AMD, Dell se stará o Intel.
Další firmou je Falcon Northwest, kteří nabízejí herní PC. Jak je to se škálovatelností jejich PC nevím.
Mno a nesmim zapomenout na IBM, které prodává svoje pracovní stanice/servery snad všude.

Víceméně nemám zkušenosti ani s jednou firmou, osobně bych bral IBM (viděl jsem jejich server a opravdu se mi líbila kvalita provedení, jejich deska měla 6-ti fázové napájení, chlazení tranzistorů, case byl skvěle větraný a celkově PC vypadalo moc fajnově a bylo tiché).

Na 2D Vám postačí i obyčejná grafická karty, při nákupu se vyhněte lowprofile (nízkoprofilové) grafickým kartám (ty mají někdy vedeny video signál kabelem namísto plošným spojem => degradace video signálu), levným grafickým kartám (horší součástky), integrovaným grafickým kartám (zejména Intel, kvalita obrazu je opravdu mizerná) a při použití ve 2D určitě přijde vhod pasivně chlazená karta.
stillorgan (4)|2.2.2007 15:04
Chlapi, dik jeste jednou, mam pocit, ze cim vic se o tom dovidam, tim vetsi v tom mam bramboracku.
Vsechno jsem to "zpracoval" a prehodnotil a rozhodl se pro notebook.

1. budu v zahranici (v Irsku) asi jeste dlouho, ale pri prilezitostnych cestach do CR bych si asi stejne radeji bral veci s sebou.
2. podle toho, co pisete, bych 2D mohl zvladnout na mainstream systemu, prestoze kvalitu zobrazeni budu muset ozelet.

A ted uz vas snad otravuju naposled:

Bude pri 2D praci mit na vykon notebooku vliv: shared/turbocached/dedicated video pamet? nebo je to jedno...pokud bude dost RAMky

Je lepsi AMD turion vyssi rady nebo IntelCore 2 Duo 2M cache? na 4MB cache nemam dost velky rozpocet:(


Dik, mate u me body za trpelivost.
T.
ICEBOSS (3435)|2.2.2007 15:45
ahoj,
tak ja to nevidim uplne jednoznacne. U dellu je nejlepsi na celym systemu zaruka next business day, ktera muze byt obcas k nezaplaceni. Zpracovani je spickovy stejne jako u podobnych velkych firem /IBM apod/. Na tvy pouziti bych koupil klidne to zaklani quadro, kdyz uz nejde nic slabsiho. karty od matroxu jsou ponekud preceneny, protoze se jedna o dost zastary kousky a na testy stejne matrox posilal jiny karty (s lepsima filtrama apod) nez se potom prodavaly. Zminena G550 je totalni megasux, z cele rady Millenii stoji za zminku akorat G400 MAX. Pokud nekdo potrebuje 3 monitory, neni spatna predelana P650 (oficialne jen 2 monitory).

U notasu je (pro me osobne) zaruka jeste dulezitejsi (zvlast pokud to je vec na vydelavani penez a MUSI fungovat) nez u sestavy, kde si cokoliv udelam sam.

Doporucil bych ti notebook s procesorem Core 2 Duo - na to co potrebujes nema konkurenci - a nema moc konkurenci ani v jinych oblastech. Turionum se vyhni, Core Duo jsou jenom 2 slepeny Pentia M (yonah) a nemaji s core architekturou nic spolecneho. Asi s tim uz budu trapnej, ale doporucil bych Dell Inspirion 6400 Medium + 9 clankova baterie a 7200 otackovy 80GB disk. Standardni displej ma dost prumerny barvy a lesklej se pry (nevidel jsem ho) zase tolik neleskne a barvy jsou o dost lepsi. Grafiku nech to integorvany GMAcko 950 + rozsireni na 1GB RAM. :thumb
stillorgan (4)|23.2.2007 17:38
tak jsem nakonec prasknul do toho Inspironu 6400... co me k tomu vedlo:

-nejlepsi pomer vykon/cena 7200 CPU, 2 GB RAM, 100 GB HDD (7200 rpm), 256 MB shared Video - 128 dedicated, 15.4" UltraSharp™ Wide Screen WXGA+ (1440x900) TFT Display ... za e1400 s DPH
-oproti IBM (ktere mam ted) dodavaji orig OS medium. IBM (ted asi Lenovo)maji recovery partition, ktery mi ukrojil 1/4 disku:(, muze se to zdat jako prkotina, ale me to fakt vytacelo, nehlede na to, ze je tam plno IBM nesmysl.programu, ktere mi ten pocitac jeste vic zpomalily a cisty OS proste nainstalovat nesel.

diky vsem jeste jednou za radu.
T.