reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Deska pro INTEL Core 2 Duo

roZMAR (3)|31.1.2007 22:58
Potrebuju poradit ohledne vyberu zakladni desky pro intel core 2 duo. Rozhoduju se mezi vyrobci ASUS a INTEL. Bylo mi receno ze je lepsi mit od INTELu proceror i zak. desku. Muzete mi nekdo poradit jaka deska priblizne kolem 2000Kc je na Core 2 Duo idealni?... Dik.
boboco (1987)|31.1.2007 23:14
[quote=roZMAR]Potrebuju poradit ohledne vyberu zakladni desky pro intel core 2 duo. Rozhoduju se mezi vyrobci ASUS a INTEL. Bylo mi receno ze je lepsi mit od INTELu proceror i zak. desku. Muzete mi nekdo poradit jaka deska priblizne kolem 2000Kc je na Core 2 Duo idealni?... Dik.[/quote]
Zdravím, Jako první by se nabízela všetečná otázka, zda budeš chtít procesor taktovat. To je při výběru desky pro C2D opravdu velmi důležité.
BlackFrog (563)|31.1.2007 23:17
OT: teda boboco překvapil si mě, čekal jsem odpověd ve stylu "vyplatí se připlatit za DS4":)
boboco (1987)|31.1.2007 23:37
[quote=BlackFrog]OT: teda boboco překvapil si mě, čekal jsem odpověd ve stylu "vyplatí se připlatit za DS4":)[/quote]
Pokud procesor nebude chtít taktovat, není třeba vybírat desku, co dokáže psí kusy s frekvencí FSB:-). Sám bych si určitě desku od Intelu nekoupil, ale zároveň ji nemůžu ani vymluvit. Není to železo na taktování, ale je to zpravidla velmi kvalitně odladěná základovka, stabilní a bezproblémová. Některé věci jako Audio/síťový čip bývá třeba o krok pozadu, ale rozhodně to nic neubírá na kvalitě těchto desek. Pokud chceš poradit "levnou" desku pro C2D od Intelu, s tím, že se nikdy nebudeš pokoušet něco taktovat - ono by to totiž ani moc dobře nešlo, doporučuju INTEL MB D965L LEMONT kolem 2900,- CZK, ale asi jediná věc, která by mohla mluvit pro zakoupení této desky je ta, že je to INTEL, žádné další výhody bych na ní opravdu neviděl...

Pokud se ale ptáš, jakou levnou desku pro C2D bych Ti doporučil, byla by to Gigabyte 965P-S3, případně, pokud Ti to finance dovolí tak řada DS3/DS4. Ale zmiňoval jsi cenu 2000,- a S3 je jí nejblíž s cenou rovněž kolem 2900,- CZK. Pokud se podíváme na něco ještě levnějšího, opravdu se dostáváme na tenký led, protože nechat si kvalitní procesor (kterým bezesporu C2D je) brzdit deskou, je barbarství. Ovšem, pokud chceš C2D za každou cenu, taktování se hodláš vzdát a chceš desku levnější, je potřeba zvolit chipset I945P. Osobně bych to viděl například na tuto potvůrku: http://www.agem.cz/default.aspx?content=TVRDETAIL&nparams=kod_id;4820
Značky AsRock se neboj, je to dceřinná společnost ASUSu s velmi slušnou kvalitou.

Na co vlastně budeš svůj počítač využívat? - co hodláš pořídit za grafiku a ostaní věci? -Vyplatí se Ti vůbec C2D -pokud jsi silně limitován rozpočtem, možná by bylo lepší zvolit sestavu na AM2, Intel se vyplatí až ve vyšším mainsteamu.

Co jsi vybral za procesor? E6300 nebo spořivou verzi E4300?
roZMAR (3)|1.2.2007 00:43
Taktovat procesor v planu nemam... Pocitac budu uzivat pro domaci pouziti...potrebuju aby zvladal programy typu: AutoCAD 2005, FruityLoops 5, Reason..atd. + nejake ty hry (napr. San Andreas,Half-life 2,doom 3...) Grafiku sem si vybral tuhle: ASUS EN7300GT SILENT/HTD 256M DDR2, DVI. HDTV ..(http://www.alza.cz/graficka-karta-asus-en7300gt-silent-htd--d63549.htm).. a ten procesor chci urcite ve verzi: INTEL Core 2 Duo E6300 BOX..... No ta deska cos mi na ni dal odkaz vypada solidne, ale bohuzel ja muzu vybirat jenom z techto 4 znacek: ASUS, INTEL, GIGABYTE, SUPERMICRO..:( A jak hodnotis desky od ASUSu na C2D?..napr. tuto? ASUS P5V-VM SE DH - VIA P4M890, VGA + PCIe x16, DDR2, SATA RAID, 6ch audio, LAN, WiFi, sc775....
mech13 (5526)|1.2.2007 01:54
[QUOTE=roZMAR]VIA P4M890, VGA + PCIe x16, DDR2, SATA RAID, 6ch audio, LAN, WiFi, sc775....[/QUOTE]
VIA P4M890 mam doma a musim rict, ze funguje. to je ale tak vsechno, co se o ni da rict. nejaky stelovani, nastavovani, rypani se v PC neexistuje, proste do te desky narves procesor, ramku a pichnes k tomu disk, nastavis z ceho bootovat a tim to konci.
btw "Bylo mi receno ze je lepsi mit od INTELu proceror i zak. desku." - nebylo tim spis mysleno intel procesor na intel chipsetu? do nV ani ATI bych nesel, intelacky chipsety jsou imho o tridu lepsi, ale na desce od intelu bych nebaziroval. jo, jsou to rock-stable drzaky, ale jak psal boboco: "Sám bych si určitě desku od Intelu nekoupil, ale zároveň ji nemůžu ani vymluvit."
snajprik (110)|1.2.2007 09:56
Ja to zhrnem kolko do toho chceš vraziť ? Čo už maš kupene?
A potom ti skusim poradiť, to čo chceš na ňom robiť 2D/3D modelovanie tak to bude poriadny oriešok a aj poriadna suma, ale už ti teraz viem, že na 7300GT môžeš zabudnuť z mojich skusenosti viem že autocad ti z PC vysaje aj poslednu kapku výkonu, mam nahrani Autocad 2007 (inventor 11) viem čo hovorim.

Citujem.
Inventor potřebuje především: co nejrychlejší CPU s velkou cache pamětí, dostatek systémové paměti RAM, výkonnou OpenGL grafickou kartu s podporou textur (ze seznamu podporovaných typů), rychlý disk (nejlépe SCSI - až násobné zrychlení oproti eIDE), dobře využije i více procesorů. Významná je i rychlost komunikace (sběrnice) subsystémů počítače.
boboco (1987)|1.2.2007 10:23
[quote=roZMAR]Taktovat procesor v planu nemam... Pocitac budu uzivat pro domaci pouziti...potrebuju aby zvladal programy typu: AutoCAD 2005, FruityLoops 5, Reason..atd. + nejake ty hry (napr. San Andreas,Half-life 2,doom 3...) Grafiku sem si vybral tuhle: ASUS EN7300GT SILENT/HTD 256M DDR2, DVI. HDTV ..(http://www.alza.cz/graficka-karta-asus-en7300gt-silent-htd--d63549.htm).. a ten procesor chci urcite ve verzi: INTEL Core 2 Duo E6300 BOX..... No ta deska cos mi na ni dal odkaz vypada solidne, ale bohuzel ja muzu vybirat jenom z techto 4 znacek: ASUS, INTEL, GIGABYTE, SUPERMICRO..:( A jak hodnotis desky od ASUSu na C2D?..napr. tuto? ASUS P5V-VM SE DH - VIA P4M890, VGA + PCIe x16, DDR2, SATA RAID, 6ch audio, LAN, WiFi, sc775....[/quote] Pokud můžeš vzít 965P-S3 od Gigabytu, udělal bych to, ale pokud se Ti cena zdá vysoká, s levnější deskou Ti bude asi muset poradit někdo jiný, konkrétně s ASUSkama pro s775 nemám sebemenší zkušenost. Vzal bych možná Gigabyte 945P-S3 http://www.agem.cz/default.aspx?content=TVRDETAIL&nparams=kod_id;5182. Ta Core2 Duo bez problémů podporuje a jeto hlavěn Full ATX deska narozdíl od té Tvé Asusky.
tgfh (2985)|1.2.2007 10:59
Taky se přidám k názoru, že nejlepší volba bude asi určitě 965P-S3, cena je solidní a kvalita taky.
wizaard (913)|1.2.2007 17:24
K ASUSu nemám vztah a upřímně řečeno se v jejich současné nabídce socketu 775 vůbec nevyznám. Osobně bych ale sázel na osvědčenou řadu Gigabyte 965P, ve Tvém případě ve verzi DS3, protože DS4 už je celkem cenově z ruky. Deska, kterou zmiňoval boboco, by taky neměla být špatná, ale zase - když Core 2 Duo, tak nějaký dobrý podvozek s potenciálem, což DS3 celkem slušně splňuje.
ICEBOSS (3435)|1.2.2007 18:40
ta VIA [nejaky cislo] urcite fungovat bude... ale kdyz si koupis baworaka, tak na neho nenasadis matadorky, ze.

takze se taky priklanim k tomu gigabytu 965-s3. u jednoho msi s p965 mi ted zlobil ide radic...
roZMAR (3)|3.2.2007 16:31
oukej.. diiky, diky moc vam vsem za rady,koupim si tu GB 965P-S3...
boboco (1987)|6.2.2007 00:12
Gigabyte 965P-S3 je kvalitní deska a jsem s ní spokojen. Ale přesto (Ty, kteří mě již trochu znají to určitě nepřekvapí), protože jsem pro každou legraci, koupím si ASUS P5N-E SLI s nForce 650i chipsetem:). Tenhle drobek mě vyjde na 3 000,- včetně DPH a výbavu má slušnou. Firewire, podpora SLI, GbLAN, externí SATA, 2xUATA133, (to se už jen tak nevidí:D), 4xSATA 3Gbps... no a to je asi vše:-) Samozřejmě mě ale nejvíc zajímá, kam se dostanu s přetaktováním E4300 a jak dopadne 3D Mark, testy v Sandře, také SuperPi a další testy při stejné frekvenci CPU s jinou deskou a chipsetem. Porovnávat budu se současnou GB 965P-S3, FSB 400MHz, E4300 3,2GHz (400x8) a paměti 800MHz 4-4-4-12. Předpokládám, že na ASUSce se mi podaří dosáhnout stejného taktu CPU a jsem zvědav na rozdíly, zejména v propustnostech a latencích pamětí:). Desku budu mít s největší pravděpodobností ve středu, takže pokud se neobjeví komplikace, ve středu večer se pokusím napsat sem své subjektivní pocity a výsledky testů při srovnání GB 965P-S3 a ASUS P5N-E SLI :) Držte mi palce;)
SmartMole (297)|6.2.2007 00:53
To Boboco:
Bylo by fajn, kdyby si udělal malou recenzi této desky s porovnáním S3. Tedy pokud budeš mít čas a chuť! :-)
Jen tak mimochodem, nForce 650 asi nemá odělenou frekvenci paměti a fsb?
boboco (1987)|6.2.2007 01:13
[quote=SmartMole]To Boboco:
Bylo by fajn, kdyby si udělal malou recenzi této desky s porovnáním S3. Tedy pokud budeš mít čas a chuť! :-)
Jen tak mimochodem, nForce 650 asi nemá odělenou frekvenci paměti a fsb?[/quote] Vše zjistím i jestli má oddělené frekvence:D -přiznám se, že o nForce 650i toho moc nevím, koukal jsem spíše na 670i, ale ty jsou drahý:D -bylo to rozhodnutí během pár minut, takže uvidíme jestli nezapláču nad vejdělkem

EDIT: Tak dělička by měla jít nastavit na 1:1, 5:4 a 3:2
-no jsem každopádně moc zvědav, zda mě nForce nezklame:)

Ještě jeden EDIT: Dnes mi deska měla přijet, ale PPL mi někde zašantročila balík zrovna s touhle deskou, tak ji budu mít nejspíš až zítra:-( To je děsný čekání, Má Gigabytka je už prodaná a doma jsem bez kompíku:mad:. Jinak pokud vše půjde dobře, pokusím se pro vás připravit takovou mini recenzi - srovnání s mou minulou S3. Ještě než jsem ji známému dal do počítače, nainstaloval jsem doma čistý windows a provedl spoustu testů. Stejné testy pak provedu na naprosto stejné konfiguraci a na stejných taktech na té nové ASUSce, včetně alespoň hrubého srovnání spotřeby (nechce se mi věřit, že žere o tolik víc než i965P). Uvidíme...;)
boboco (1987)|9.2.2007 12:49
Tak už mám ASUSáckou potvoru doma a mám jak pozitivní, nové zkušenosti, tak negativní.

Začnu těmi negativními, protože ty mi v tuhle chvíli znemožnili udělat onu slibovanou mini-recenzi:mad:. Asus P5N-E se nějak moc nemusí s mými pamětmi. Ve žlutých slotech nastavilo SPD naprosto šílené časování a systém nebyl stabilní ani se zvýšeným napětím do pamětí. V černých slotech jsem je rozběhal při přetaktování CPU na 3GHz. Běží na 667MHz s časováním 5-5-5-15 1T. K tomu bych řekl snad jen tolik : GRRRRRRRRRRRRRRRRRR:mad: :mad: :mad:. Ale alespoň je PC stabilní a bez problémů. Bohužel srovnávat teď výsledky z mé 965P-S3, kde běželo CPU na 3,2GHz a paměti na 800MHz 4-4-4-12 2T by bylo kapku zcestné... Těžko říct, jestli to Asus vyřeší novým biosem... každopádně si tím u mě velmi pošramotil pověst, protože takovýhle čachry s pamětma jsem zažil jen s DFI a nemyslel jsem si, že mě to ještě nekdy potká.... No ale ač je toto pro mě zatím velký problém, je naštěstí jediný. Zatím nabídnu jen subjektivní pocit z práce v systému - ten je dle mého soudu krapet rychlejší a pohotovější než v případě i965P, ač je to s podivem:o. Navíc deska a následně i OS má až ďábelsky rychlé starty/restarty/vypínání a také uspávání a probouzení - Jak DS4, tak S3 na tohle byly hodně líné! Pokusím se sehnat si jiné paměti abych mohl provést srovnání s GB 965P-S3. To je zatím asi vše, až na ty paměti, vše v pořádku a spíše lepší než s Gigabytem (ač jsem nečekal, že tohle řeknu, GB jsem si fakt oblíbil:D)
pas!k (3765)|9.2.2007 12:52
No prepdokladam ze pri vymene desky si reinstaloval system .. to je pak vzdycky trosku sviznejsi :) Takze ty udaje o vypinani startu atd bych zatim bral s rezervou :) EDIT: Zkus mrknout na tohle :)
boboco (1987)|10.2.2007 19:31
[quote=pas!k]No prepdokladam ze pri vymene desky si reinstaloval system .. to je pak vzdycky trosku sviznejsi :) Takze ty udaje o vypinani startu atd bych zatim bral s rezervou :) EDIT: Zkus mrknout na tohle :)[/quote]

Obě ty sestavy jsem testoval s naprosto novým, čistým systémem na naformátovaném disku - neuváděl bych srovnání se systémem který jsem nějaký čas používal a "zablešil ho"... S těmi restarty a režimem spánku je to prostě fakt, pro mě v tuhle chvíli příjemné zjištění. Ať už v případě S3 nebo DS4 jsem režim spánku nepoužíval, bylo to prakticky stejně rychlé jako nechat najet systém znovu a při vypínání a restartech taky opravdu znatelný rozdíl. A díky za info o pamětech... Moje Corsairy tam samozřejmě nejsou:o
FFerdo (6)|9.3.2007 18:05
Po tom co mi nechutne zdochla 939kova maticna doska (DFI infinity NF4U) tak chcem kupit Core2 a hladam k nemu vhodnu maticnu dosku.
Nepotrebujem SLI ani nemam v plane ziadne extremne pretaktovanie. Hlavne mi ide o stabilitu, stabilitu, stabilitu a nizku hlucnost celeho systemu.

Chcem aby to malo FW slot.
Zatial som rozmyslal o tychto modeloch:

ASUS P5B-E
ASUS P5B-VM DO VPro
ABIT AB9 PRO
GIGABYTE 965P-DS3P

Urobim pri vybere jednej z tychto nejaku podstatnu chybu. Mozte pripadne doporucit nieco ine. Dik
boboco (1987)|9.3.2007 19:34
[quote=FFerdo]
ASUS P5B-E
ASUS P5B-VM DO VPro
ABIT AB9 PRO
GIGABYTE 965P-DS3P
Urobim pri vybere jednej z tychto nejaku podstatnu chybu. Mozte pripadne doporucit nieco ine. Dik[/quote]
Jedinou, kterou bych vyloženě doporučil - tak gigabyte 965P-DS3P. Asus je dobrej hlavně v dražší variantě, tj. verze Deluxe, jinak nenabízí moc...
a verzi VM (mATX) bych určitě nedoporučil s ohledem a to, co takhle deska nabízí a kolik stojí... Abit neznám, nemohu hodnotit. Do Tvého výčtu bych ještě přidal Asus P5N-E SLI, která ve Tvém výčtu chybí. Nabízí toho hodně a nestojí moc. SLI zamozřejmě použít nemusíš - já tuto desku mám a SLI nehodlám nikdy použít. Jinak přichází v úvahu ještě Gigabyte 965P-S3(DS3) ale s ohledem na cenu bych vzal spíše toho Asuse, o kterém píšu.
FFerdo (6)|9.3.2007 21:54
Dakujem za odpoved.
Rozmyslal som nad doskou s chipsetom od Intelu preto som na tym Asusom P5N-E SLI neuvazoval. Z toho co som cital sa mi chipset 965 celkom pozdava.
V trocha vyssej cenovej kategorii sa mi pacia
GIGABYTE 965P-DS4
ASUS P5B Deluxe
ABIT AW9D-MAX

Neviem co viac mi vsak tieto dosky prinesu oproti tym hore uvedenym.
ICEBOSS (3435)|11.3.2007 16:32
asus p5b deluxe ti prinese hodne velky strop pri taktovani ;o)
FFerdo (6)|14.3.2007 09:51
Tak som nakoniec kupil ASUS P5B Deluxe.
Doska vyzera solidne, vybava je velmi slusna. Uvidim ako to cele pobezi.