reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Tiskárna s wi-fi připojením

husky14 (4214)|20.11.2009 09:58
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Tiskárna s wi-fi připojením

Každému asi vadí dráty mezi počítačem a periferiemi. Ulehčí nám v tomto bezdrátová technologie aplikovaná do tiskáren, je to budoucnost? Máte zkušenosti s bezdrátovým tiskem, ať již doma či na pracovišti? Považujete instalaci wi-fi tiskárny za bezproblémovou, máte s ní osobní zkušenost? Ať už jsou vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Woyta (284)|20.11.2009 11:00
Vzhledem k tomu jak je u nas ve meste priserne zarusena wifi 2,4ghz by to byl spise problem nez uzitek.
Kabel ma vyhodu, ze funguje vsude. Rychlosti jsou vyssi.
V praci ani pouziti wifi neni mozne vzhledem k utajovanym datum.
StD (1963)|20.11.2009 11:01
??? Nač mi WiFi, když už mám na tiskárně IR čidlo??? (HP) :notsure
johny__g (6387)|20.11.2009 11:12
No nevím, zrovna u tiskárny mi wifi nepřijde jako velká výhoda. Je to stacionární zařízení, které stojí na místě, takže kabel od ní k počítači (desktopu) ničemu nevadí. Jednou se zapojí a hotovo. Možná někde kde je hodně lidí pracujících na notebooku a chtějí tisknout na jedné tiskárně, ale těch případů moc nebude, navíc se to dá řešit snadno i jinak. Určitě bych si podle tohoto parametru tiskárnu nevybíral.
thomas.007 (43)|20.11.2009 12:17
Já to řeším přes WiFi AP a mám po problému jak se sdílením tiskárny, tak s připojením k netu :thumb
WiFi se mi zdá zbytečné :hmm snad Bluetooth :notsure
Infra se mi jeví jako dost nepraktické, to už tam může být rovnou 1metr kabelu :D
jenyk103 (5)|20.11.2009 12:30
Tiskárnu s WiFi mám, ale nikdy mne nenapadlo to použít. Je to stacionární zařízení, kabel není problém.
StD (1963)|20.11.2009 12:36
[quote=thomas.007;317464]...Infra se mi jeví jako dost nepraktické, to už tam může být rovnou 1metr kabelu :D[/quote]
To je dáno místními podmínkami - když mám mezi tiskárnou (na pojízdném stolku) a PC průchod na balkon, tak rozhodně nechci zakopávat o kabel nebo dávat na koberec v obýváku lištu...
vasolek (1)|20.11.2009 12:57
Nemyslím si, že provoz bezdrátového připojení tiskárny v bytě, či kanceláři s vysokou hustotou venkovních bezdrátových sítí bude problém. WIFI připojení tiskárny v kanceláři s nedostatečnou kabelovou sítí a možnost umístit tiskárnu opravdu kamkoliv je obrovská výhoda.
Neregistrovaný (0)|20.11.2009 13:02
Wifi a tiskárna ... jen málokterá tiskárna má wifi, většinou se jedná o multifunkční zařízení. A tam už wi-fi vadí. Uvážíme-li, že wi-fi síť si doma budujeme zejména k bezdrátovým přenosům do/z notebooku, a zároveň si uvědomíme, že bežná géčková wi-fi zvládá tak 2,5-3,5MB/s Half duplex, vychází nám jako nevhodné připojovat stacionární zařízení přes tento "bottle neck" domácí sítě. Zejména skenování je pak datově obvzláště náročné a přnos multifunkce - router - notebook je zpomaleno na polovinu reálného maxima wi-fi sítě.

Dalším vážným negativem je, že spárování a obecně připojování do wi-fi sítě je podstatně komplikovanější a méně stabilní než klasický ethernet. Z toho plyne, že připojení nekomunikativní multifunkce (která vám toho moc neřekne, když se nedaří) přes wi-fi není ideální.

A naposled, mnoho tiskáren mnohdy nezvládá aktuální bezpečnostní protokoly či je zvládá s výhradou. V takovém případě pak uživatel místo sáhodlouhého zkoumání "kde je problém" sáhne po primitivním a kompatibilnějším zabezpečení WEP a na průser je zaděláno.

Má osobní zkušenost tak je, wi-fi u tiskárny jen jako znouzecnost a raději ji vždy připojit skrze ethernet.
forbidden (23)|20.11.2009 13:49
Zrovna včera jsem koupil novou multifunkci (Epson SF PX710W) a připojil ji přes WiFi. Na domácím routeru mám už všechny 4 porty obsazený a nechtělo se mi kupovat switch. Naštěstí zvládá šifrování WPA2 AES, který používám. Funguje všechno kromě monitoru inkoustů a s rychlostí ani při scannování problémy nemám.
Neregistrovaný (0)|20.11.2009 14:16
s rychlostí problém máš, jen si to neuvědomuješ. Prostě déle čekáš, toť vše. Zksu si cvičně skenovat na max A4 přes wifi a přes kabel. Samozřejmě za předpokladu, že skenuješ do notebooku. Pokud skenuješ do PC připojeného kabelem, pak je rozdíl malý (moje PX700W zvládá sama o sobě cca 3,7MB/s přes kabel, což samozřejmě není o mnoh rychlejší než přes Wi-Fi (2,7MB/s). Ovšem pokud ten samý wi-fi kanál vytížím notebookem (tj. skenuji do notebooku) pak jsem na 1,4MB/s a to už jde znát.
durib (1141)|20.11.2009 14:52
Koupil jsem tiskarnu bez wifi a ted toho lituji. Mam vice pocitacu a k tisku musi tedy byt zapnuty ten pocitac, kde je tiskarna pripojena :(
czhunter (775)|20.11.2009 15:31
Jako vždy jde o cenu. Multifunkční tiskárny s Wi-Fi jsou levnější než tiskárny s LAN (když to vezmu z Alzy tak je to cca 1800kč vs. 2500kč u nejlevnějších ... nebo 2000/2500 u jednoho výrobce) a to pokud doma trochu tisknu a skenuju prostě rozhoduje.
Radši ušetřím 700kč a 2x za měsíc minut počkám na pomalejší připojení, než si připlácet.
Samozřejmě, pokud někdo tiskne a skenuje každý den 10x, je to jiná (navíc u skenování vám to největší zdržení stejně vznikne jinde než na přenosu).
Neregistrovaný (0)|20.11.2009 15:34
Vlastním doma barevnou laserovku od Samsungu jak s pripojenim pres kabel tak pres wifi. A pouzivam pripojeni pres wifi. Proste jsem tiskarnu mohl umistnit kamkoliv jsem chtel. Nemusel jsem tahat dlohy kabel, premyslet jestli je jeste nekde volny port na switchi. Tiskarna zvlada bezproblemu WPA2 zabezpeceni a tisk z pocitace je sice s mirnou prodlevou, ale pri beznem tisku je to zanedbatelne. A nekolikasetmegove obrazky zas tak casto netisknu.

A co rict zaverem? Je to hezke, pohodlne, pouzitelne, avsak se bez toho da zit.
alkom01 (7)|20.11.2009 16:12
Asi bych to občas využil, cca 2x do týdne si potřebuji vytisknout z NTB nějaký dokument nebo tabulku. Zatím musím odpojit USB kabel od tiskárny z PC a zapojit do NTB a potom zase zpátky(aby mohla taky tisknout moje manželka z PC).
odb (505)|20.11.2009 18:09
ja mam taku mensiu averziu k vsetkemu bezdrotovemu. Nieco je nutnost, nieco nie. Niekde nieje ina moznost, niekde je to ludska lenivost (kompletne zarusene prostredie). Vzdy preferujem kabel. Nemal som nikdy nutnost nad niecim takymto rozmyslat a urcite by som takuto alternativu bral ako poslednu.
Neregistrovaný (0)|20.11.2009 19:48
1. Stejne musim fyzicky prijit k tiskarne pro papir, takze cestu si neusetrim.
2. Uz se tesim na to, az najaky vtipalek zjisti, ze tiskarna nepodporuje nejnovejsi zabezpeceni a zkusebne mi posle vytisknout 1000x nejaky text.
3. Neni uz lepsi mit sitovou tiskarnu? Otazka je, jak to vyjde cenove.
4. Zajimava by mohla byt tiskarna s 1x USB vzadu pro desktop a 1x USB se svinovacim kabelem vepredu pro notebook.
Gero (29)|21.11.2009 07:30
Měk jsem chvíli zapojenou laserovou tiskárnu Samsung přes WiFi router Asus 500GP, lehčí úlohy byly vytisknuty, ale tisk větších dokumentů provázely problémy, kdy se tisknul pouze čistý papír s údaji o routeru, tak jsem to zrušil.

Mám teď napojenou tiskárnu HP Photosmart na NAS Synology a ten je na WiFi, zatím to funguje. Před tím byla připojena přes Bluetooh.
TomK (4)|21.11.2009 08:49
Trochu obecněji:
Tiskárna s WiFi řeší problém tisku "odkudkoliv", tedy zejména z notebooků. (Varianta, že bych ze stacionárních PC tiskl na wifi tiskárnu umístěnou v jiné místnosti je málo používaná.
Jiným řešením je připojit takovou tiskárnu k WiFi routeru/AP, (který tam téměř vždy je už kvůli přístupu na internet)
Srovnám tedy WiFi tiskárnu a tiskárnu připojenou k Wifi routeru:

Tiskárna s vestavěným či dokoupeným WiFi
+ tiskárnu mohu umístit kamkoliv
+ podpora multifunkčních zařizení
- nastavení bývá pro laika nezvládnutelné
- omezený výběr modelů
- cena, většinou + 1000 Kč proti vaiantě bez WiFi

Tiskárna připojena k WiFi routeru
- musí být připojena USB kabelem k routeru, omezená volba umístění.
- nepodpora multifunkcí (resp. velmi složitá)
- nastavení pro laika nezvládnutelné
+ funguje téměř s jakoukoli tiskárnou
+ cena (router s USB je jen o cca 300 dražší než bez USB)
pas!k (3765)|21.11.2009 09:34
[quote=TomK;317771]Trochu obecněji:
Tiskárna s WiFi řeší problém tisku "odkudkoliv", tedy zejména z notebooků. [/quote]

To ale muzu pomerne jednoduse i na jakoukoliv tiskarnu kterou mam v siti aniz by musela mit wifi :)
Woyta (284)|21.11.2009 12:08
Pokud vim, tak pokud chces USB tiskarnu napojit na sit tak si musis poridit adapter na LAN konektor, ktery se pak chova jako tiskovy server.
Neumi ale ovladat vsechny tiskarny.
Cena pekna neni.

Dalsi moznost je udelat si maly server s atomem.
astec (1823)|21.11.2009 12:19
[quote=czhunter;317513]Jako vždy jde o cenu. Multifunkční tiskárny s Wi-Fi jsou levnější než tiskárny s LAN (když to vezmu z Alzy tak je to cca 1800kč vs. 2500kč u nejlevnějších ... nebo 2000/2500 u jednoho výrobce) a to pokud doma trochu tisknu a skenuju prostě rozhoduje.
Radši ušetřím 700kč a 2x za měsíc minut počkám na pomalejší připojení, než si připlácet.
Samozřejmě, pokud někdo tiskne a skenuje každý den 10x, je to jiná (navíc u skenování vám to největší zdržení stejně vznikne jinde než na přenosu).[/quote]

No pokud to bereš takto, tak kromně "A" je také potčeba říci "B" a nedělat líbivé závěry.

Tiskárny s LAN rozhraním jsou určeny pro větší pracovní skupiny, kde se předpokládá i větší tisková zátěž, monitoring a pod. Tiskárny s WiFi, případně s Ir rozhraním jsou učené pro domácí a "SOHO" provoz. Tomu také odpovídá cenové rozdíly. Proto jsou ty výkonnější dražší. Protože jsoou určeny na jinou zátěž.

Dále není zohledněno, jestli je v ojbjektu vybudovaná datová síť. Je dost domácností, které ji mají a nevlasntí žádné WiFi AP pro připojení. Takže nákup tiskárny s LAN je vyjde levněji než nákup a konfigurace WiFi AP.

Pro WiFi připojení hovoří na druhou stanu relativní mobilita tiskárny a zdroje dokumentů.
Jinak si myslím že drtivá většona lidu zdejšího má tiskárnu (multifinkci) připojenou přes USB kabel.
Pali P. (29)|22.11.2009 19:57
Multifunkčnú tlačiareň pripojenú k desktopu cez USB vlastním už dávno. V lete po kúpe notebooka som potreboval vyriešiť domácu sieť aj s možnosťou tlačiť z NTB cez Wifi. Kúpil som router D-Link DIR-825 s možnosťou pripojenia tlačiarne na USB routera. Keďže LAN je 1Gbit/s a Wifi zvláda 300 Mb/s, nepociťujem žiadne citeľné rozdiely v tlači či skenovaní. Je jedno či je to Desktop-USB-tlačiareň alebo Desktop-LAN-router-USB-tlačiareň alebo Notebook-Wifi-router-USB-tlačiareň. Tlačiareň je obsluhovaná z PC alebo NTB cez utilitu Shareport od D-Linku a nieje ani žiadny problém zo skenovaním :thumb. Akurát to všetko funguje len pod Windows XP/Vista. Vo Windows 7 čakám na nové ovládače, dúfam že v D-Linku to doladia :runaway. Pod Linux Ubuntu som zatiaľ nenašiel spôsob ako USB na routri sprístupniť :cry:angry. Tiež si myslím, že pripájať tlačiareň priamo cez Wifi je len riešenie z núdze, kde nie je možnosť ťahať kábel.
RuThaN (28)|22.11.2009 21:15
Pro menší nevýhody nevidí většina tu hlavní výhodu.
- Drtivá většina uživatelů nejsou paranoidní bezpečáci, který by se báli, že jim někdo propálí pár papírů v zásobníku, kam se jich stejně na to domácí použití ani moc nevejde.
- Stejně tak se neřeší rychlost, zde by stejně vítězilo USB ne nějaké vaše super LAN řešení za 30 litrů pro domácnost. Jestli první papír leze za 5 sekund nebo za 30 sekund je úplně jedno, stejně tak většina lidí nemá čas scannovat nějaký knihy, protože to trvá hodiny a pak ještě výsledek musí ladit na kompu, to je výhodnější si koupit kopii nebo ebook. Digitalizace něčeho velkýho kde se přepokládají desítky kopií není domácí nasazení.
+ Největší výhoda je samozřejmě ten integrovanej printserver a snadná instalace, protože v jiném případě je tiskárna připojená přes USB a přinejlepším sdílená přes jinej komp, kterej se musí zapnout a musí naběhnout. Nepřítomnost kabelu je jen bonus. Většina běžných uživatelů na to dneska jde ještě hůř strká flashku do jediného kompu s připojenou tiskárnou.
thomas.007 (43)|23.11.2009 18:21
[quote=RuThaN;318419]Pro menší nevýhody nevidí většina tu hlavní výhodu.
- Drtivá většina uživatelů nejsou paranoidní bezpečáci, který by se báli, že jim někdo propálí pár papírů v zásobníku, kam se jich stejně na to domácí použití ani moc nevejde...
[/quote]
No až ti jednou z téhle tiskárny vyjede třeba jen 50 listů se 100% pokrytím barvou :mistake , jen proto že nejsi "paranoidní bezpečák" :stupid , tak bude pozdě mlátit hlavou do stolu :cry , že máš WiFi tiskárnu, kterou jsi jen zapnul a nějaké nastavování se změnou hesla ti připadá jako paranoidní bezpečnost...
Nemysli si, jednou se takový vtipálek určitě najde a třeba číhá i na "neparanoidní bezpečáky" :D
thomas.007 (43)|23.11.2009 18:24
[quote=StD;317474]To je dáno místními podmínkami - když mám mezi tiskárnou (na pojízdném stolku) a PC průchod na balkon, tak rozhodně nechci zakopávat o kabel nebo dávat na koberec v obýváku lištu...[/quote]
OK, já bral volbu tiskárna+notebook na jednom stole :cool:
V takto specifickém případě to má samozřejmě smysl :D
Já například u sebe v bytě snad ani takové místo nemám :notsure
Pali P. (29)|10.12.2009 00:46
[quote=Pali P.;318360]... Vo Windows 7 čakám na nové ovládače, dúfam že v D-Linku to doladia :runaway...[/quote]

Už mi všetko funguje korektne aj vo Win 7 :D . Ostáva len to Ubuntu vs. Shareport, no to bude ťažký oriešok.