reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: vypalování audio CD

Neregistrovaný (0)|21.11.2009 02:56
Jméno tazatele: ivo_m

Znění dotazu:
Dobrý den,
vypálená audio CD se v některých audio zařízeních (věže, discmany...) nepodaří ani načíst. Potřebuji poradit jako to udělat (HW, rychlost vypalování...), aby výsledek byl co nejbližší lisovaným audio CD. Po 4 hodinách hledání na internetu se mi podařilo najít jen jedinou relevantní informaci - záleží na rychlosti vypalování (ale v téže diskuzi to někteří popírali - moje zkušenost je, že jednoznačně záleží). Možná neumím zadávat dotazy, ale víc jsem nenašel. Prosím, poraďte. Děkuji.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
lexxxa (714)|21.11.2009 03:36
pouzivat samozrejme co nejnizsi rychlost,dale je dulezity vyber znacky media,me se osvedcily Sony,Verbatim,pro dlouhodobou archivaci samozrejme zalezi jak se k nim clovek chova, co jsem tak nejak pochytil neprospiva nahla zmena teplot,vlhkost, a nemeli by lezet doma v policce ale stat,dale bych rekl ze zalezi na stari a kvalite vypalovacky,to vse v globalu snizuje nebo prodluzuje zivotnost dat ;)
kanabis (254)|21.11.2009 11:13
někde jsem myslim viděl že pro delší archivaci je lepší když je to není na světle.
kinikini (45)|21.11.2009 14:17
audio CD je treba vypalovat opravdu minimalni rychlosti, tady neni spech na miste a starsi zarizeni (věže, discmany, i autoradia) si to pak preberou po svem (hudba se trha). sam jsem na audio pouzival verbatim, nevim presne model, ale byly urceny primo pro audio CD. rychlost vypalovani bych pak nedaval nad 4×
ivo_m (0)|21.11.2009 21:23
Děkuji. To uložení neovlivním, jde o maloobjemovou výrobu (cca 50ks) hudebního CD (vlastní nahrávky). Výběr nosičů je omezený - potřebuji je potisknout. Používám média CD-R Verbatim Printable DataLife Protection (AZO, 43439). Poradili byste mi nějakou kvalitní vypalovačku, která zvládá i pomalé rychlosti pálení CD (4x, 2x). Obchody uvádějí většinou jen maximální rychlost a prolézat u výrobců specifikace všech dostupných vypalovaček je šílenost. Prosím o pár tipů. Děkuji.
ivo_m (0)|21.11.2009 21:27
A taky moc děkuji za rychlé odpovědi.
StD (1963)|22.11.2009 07:10
[quote=ivo_m;318013]Děkuji. To uložení neovlivním, jde o maloobjemovou výrobu (cca 50ks) hudebního CD (vlastní nahrávky). Výběr nosičů je omezený - potřebuji je potisknout. Používám média CD-R Verbatim Printable DataLife Protection (AZO, 43439). Poradili byste mi nějakou kvalitní vypalovačku, která zvládá i pomalé rychlosti pálení CD (4x, 2x). Obchody uvádějí většinou jen maximální rychlost a prolézat u výrobců specifikace všech dostupných vypalovaček je šílenost. Prosím o pár tipů. Děkuji.[/quote]

Rychlosti "směrem dolů" jsou dané typem media, které se použije a vypalovačka/vypalovací program to zjistí automaticky podle údajů, které jsou ve Firmware - když to budeš vypalovat třeba jako ISOobraz (image) v ImgBurnu, tak ti nabídne možné vypalovací rychlosti - stačí si jen vybrat. Jinak ta media bych vybíral podle toho, zda jsou optimalizována pro Audio-CD použití. Jestli jsou taková i Printable netuším, Audio-CD vyrábím jen příležitostně, spíše už vůbec ne.
ivo_m (0)|22.11.2009 15:44
[quote=StD;318076]Rychlosti "směrem dolů" jsou dané typem media, které se použije a vypalovačka/vypalovací program to zjistí automaticky podle údajů, které jsou ve Firmware - když to budeš vypalovat třeba jako ISOobraz (image) v ImgBurnu, tak ti nabídne možné vypalovací rychlosti - stačí si jen vybrat. Jinak ta media bych vybíral podle toho, zda jsou optimalizována pro Audio-CD použití. Jestli jsou taková i Printable netuším, Audio-CD vyrábím jen příležitostně, spíše už vůbec ne.[/quote]

Díky, ale to není tak úplně přesné. Média, která zatím používám mají min rychlost 4x (údaj Nero InfoTool). Ale jen jedna starší vypalovačka mi nabídla tuto rychlost. Ostatní ukázaly nejmenší možnou rychlost 16x. Ve specifikacích výrobce vypalovacích mechanik se také udávají podporované rychlosti a kromě té jedné palírny tam měly všechny minimum 16x. Zkoušel jsem to na stejném PC se stejným Nerem. Takže záleží i na vypalovačce. Nemáte nějaké tipy na kvalitní vypalovačku? Specifikaci si najdu, jen nevím, co je právě na trhu kvalitního.
ivo_m (0)|22.11.2009 15:47
A netušíte, kde můžu najít informaci, zda jsou optimalizována pro Audio-CD použití?
StD (1963)|22.11.2009 22:49
[quote=ivo_m;318189]Díky, ale to není tak úplně přesné. Média, která zatím používám mají min rychlost 4x (údaj Nero InfoTool). Ale jen jedna starší vypalovačka mi nabídla tuto rychlost. Ostatní ukázaly nejmenší možnou rychlost 16x. Ve specifikacích výrobce vypalovacích mechanik se také udávají podporované rychlosti a kromě té jedné palírny tam měly všechny minimum 16x. Zkoušel jsem to na stejném PC se stejným Nerem. Takže záleží i na vypalovačce. Nemáte nějaké tipy na kvalitní vypalovačku? Specifikaci si najdu, jen nevím, co je právě na trhu kvalitního.[/quote]

[quote=ivo_m;318192]A netušíte, kde můžu najít informaci, zda jsou optimalizována pro Audio-CD použití?[/quote]
ad 1) Kde jsi postřehl, že hovořím o Neru? To mi nesmí do stroje. Image pálím v ImgBurnu a ten se chová k mediím/vypalovačkám zcela jinak, neboť nepoužívá tu domršenou Ahead ASPI vrstvu rozhraní, ale buďto Patin-Couffin, Adaptec ASPI nebo M$ nativní SPTI ve WIN (podle volby) - pak spolupracuje s firmwarem úplně jinak.

ad 2) Výrobci to obvykle píší na obaly - mám tady zbytky takových Emgetonů (ty ovšem nejsou printable) a viděl jsem i takové Verbatimy (myslím že i k LightScribe popisu). A palírny tu mám momentálně 4 v provozu +1 záloha (2x LG, 1x Pioneer, 1x LiteOn, 1x Ťamťung) a v práci ještě další 2 (na SPTI). Tak to mám "kde" ověřovat. I DVD pálím běžně 4x nebo 6x.
speedsnail (4876)|23.11.2009 00:49
Dobrej free vypalovací program se spoustou podrobného nastavení je InfraRecorder.
StD (1963)|23.11.2009 09:07
@ ivo_m: Podívej se na tento příklad, jak by na medium CD-R Verbatim 700MB Glossy Printable max 52x mohl vypalovat ISO-image i starý dobrý DVDDecrypter přes rozhraní SPTI, začíná u rychlosti 1x...

johny__g (6387)|23.11.2009 09:35
Co se týče vypalování audio CD, vždycky jsem si myslel že stačí nastavit rychlost takovou, aby při pálení nedocházelo ke změně rychlosti (přerušení vypalování). Což většinou bývá 16x nebo nižší. Poslední vypalovačky co používaly pouze konstantní rychlost zápisu, byly právě 16ti rychlostní. Pokud se nastaví rychlost vyšší, vypalovačka začne pálit rychlostí 16x a postupně "řadí" vyšší rychlosti až třeba 52x na konci. Ale při změně rychlosti se vypalování vždy přeruší (zde zapracuje ochrana proti podtečení bufferu) a na audio CD to může způsobit problém - lupnutí apod. Při vypalování rychlostí 16x se ale celé CD vypálí najednou bez přerušení a mělo by to být OK. Pak už jen záleží na kvalitě média a firmwaru přehrávače, jak si s ním rozumí.
ivo_m (0)|25.11.2009 03:07
@ StD: To ano, Tam to jde nastavit. Ale jak spustíš vypalování vyhodí ti ImgBurn chybu

W 01:46:28 Write Speed Miscompare! - Wanted: 353 KB/s (2x), Got: 4*234 KB/s (24x)

... a pak stejně vypaluje rychlostí 4x (= minimální rychlost mé vypalovačky) a to přes to, že jsem použil média s rychlostí 1x až 48x. Prostě když to neumí vypalovačka, tak to opravdu nejde! A novější vypalovačky jsou od rychlosti 16x, pokud vím. Zatím jsem nenašel na trhu žádnou, která by uměla rychlosti menší. Samozřejmě jde o zápis CD - čtení umí pomalu, DVD taky. Ta tvoje vypalovačka (na obrázku) taky neumí pomaleji než 4x a i když v ImgBurnu nastavíš třeba 1x nebo 2x, stejně se to bude vypalovat rychlostí 4x, víš.

----------------------------------------------------------------------------------

@ johny__g: Já si to myslel taky, ale není to pravda. Narazil jsem už na několik HiFi věží, které nepřečtou cd vypaléné rychlostí 16x a přečtou to samé vypalené rychlostí 4x (ale i to některým trvá, než to načtou).
StD (1963)|25.11.2009 07:23
[quote=ivo_m;319463]@ StD: To ano, Tam to jde nastavit. Ale jak spustíš vypalování vyhodí ti ImgBurn chybu

W 01:46:28 Write Speed Miscompare! - Wanted: 353 KB/s (2x), Got: 4*234 KB/s (24x)

... a pak stejně vypaluje rychlostí 4x (= minimální rychlost mé vypalovačky) a to přes to, že jsem použil média s rychlostí 1x až 48x. Prostě když to neumí vypalovačka, tak to opravdu nejde! A novější vypalovačky jsou od rychlosti 16x, pokud vím. Zatím jsem nenašel na trhu žádnou, která by uměla rychlosti menší. Samozřejmě jde o zápis CD - čtení umí pomalu, DVD taky. Ta tvoje vypalovačka (na obrázku) taky neumí pomaleji než 4x a i když v ImgBurnu nastavíš třeba 1x nebo 2x, stejně se to bude vypalovat rychlostí 4x, víš.

----------------------------------------------------------------------------------

@ johny__g: Já si to myslel taky, ale není to pravda. Narazil jsem už na několik HiFi věží, které nepřečtou cd vypaléné rychlostí 16x a přečtou to samé vypalené rychlostí 4x (ale i to některým trvá, než to načtou).[/quote]
No já bych se se 4x klidně spokojil, jinak jestli potřebuješ nějakou starší palírnu CD-R není problem po nějaké demontované funkční kouknout.
ivo_m (0)|25.11.2009 22:19
[quote=StD;319470]No já bych se se 4x klidně spokojil, jinak jestli potřebuješ nějakou starší palírnu CD-R není problem po nějaké demontované funkční kouknout.[/quote]

Někde (ale už nevím kde) jsem narazil na dost starou informaci, že nejlepší je vypalovat audio rychlostí 2x, pak 4x, pak 1x a dalšími rychlostmi. Pokud bys narazil na nějakou starší palírnu s rychlostí CD 2x, velmi bys mě potěšil. Dej mi vědět na [email]im@atlas.cz[/email]. Díky.
StD (1963)|26.11.2009 07:36
Jestli mne paměť neklame, tak bych takové měl mít 2 - jedno je hooodně starý Hewlett Packard (myslím, že typ je SureStore 6020i), ale je na SCSI-2 rozhraní a netuším, zda je úplně funkční, protože je z vyřazené mašiny v práci - musel bych ho vyzkoušet. Druhá je nějaká Yamaha, ale u té nevím, jestli ji mám doma ve "skladišti" (jestli není v mašině na chatě). Potom by se našlo nějaké CD-R/DVD Combo Lite-On. Až je najdu, tak ti sem napíšu typy a dohledej si pak ty jejich parametry na webu.

Edit: Tak malý Update - našel jsem tu v práci krabici a manuál od té Yamahy. Je také pro SCSI rozhraní, model 4260t (=Write max. 4x, Re-write 2x, Read 6x, buffer má 2 MB) a podle manuálu umí psát CD-R 650MB (74min) rychlostmi 1x, 2x a 4x. Ovšem pamatuji si, že když jsem ji měl kdysi tady v provozu, tak byla mrcha hodně háklivá na media i na softw. Navíc to byla hrozná "čekárna", proto jsem ji co nejrychleji vyměnil za modernější... Jinak viz přiložený manuál, str. 18.
johny__g (6387)|26.11.2009 10:12
Já doma ještě pořád mám starou funkční Teac CD-W516E, nebo možná CD-W516EB?, 4x pálit umí ale 2x asi také ne. Je to moje první vypalovačka co jsem si pořídil, tehdy za cca 5 tisíc. Jo to byly časy ... Kdyby ji někdo chtěl třeba na ty audio CD, tak je k dispozici.
StD (1963)|26.11.2009 10:25
No vidíš, a to už jsi ji pořídil za levno (v tom tvém testu je ještě za 8650...). Jinak ta 1x a 2x vypalovat umí a měla by umět i Redbook (CD-DA).

P.S. Ta má Yamaha byla ještě za něco okolo 20 kolíků v rámci celého DTPpracoviště za bratru 350 000 včetně barevné laserovky.
StD (1963)|26.11.2009 19:18
Tak update 2: při zběžném nahlédnutí na hromadu jsem našel tu HPpalírnu a pamatoval jsem si to dobře - je to SCSI SureStore 6020i, ovšem naprosto bez záruky - netestováno. Je k tomu i instalační CD se "sqělými prográmky na vypalování CD" pod Win 3.1 a 95... :D a 3 knížky návodů...

Ta Yamaha tam navrch není, asi je tedy opravdu na té chatě, byť hlouběji jsem nehledal, mám tu skříň v komoře zarovnánu letníma pneumatikama co čekaj na umytí a uložení... takže dovnitř jsem se nedostal.