Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 6 z 7 PrvníPrvní ... 4567 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 76 až 90 z 100

Téma: Fractal Design Define R2 prosím o zkušenost

Starousedlík SHW Avatar uživatele Richmond
    Registrace
    May 2008

Si uz delas pr*el ne? Od toho madara mi to ani tak nevadi, ale ze zacinas i ty... Disky uchladis normalni airflow v bedne (ikdyz mas plastovy lyziny). Si dej dozadu do bedny jeden out + zdroj zapni pc a dej si ruku pred intake diry - bude to tahat vzduch (kupodivu) tzn., ze tam nebude stat, tzn. ze se zadnej teplej nebude vracet ze? V my bedne mam 2 hdd, jeden Samsung ma 29, druhy WD ma 33, mezi nima je mezera na jeden disk, zadny intake. Podle tebe se to vari???
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW / Pilot TMF Avatar uživatele lexxxa
    Registrace
    Jul 2009

osobne bych rekl ze zalezi na skrini a je to individualni-teoreticky by RICHi ho reseni melo fungovat ale- u me s HDD ve 3.5 pozicich a derovanymy zaslepkami pred HDD teploty v lete lezly u samsung F1 320 pres 40C-po pridani vetraku viz obr se nedostanu pres 30,takze i LOGOUT ma pravdu,nejsou proste stejny HDD ani vsechny case stejny,i kdyz jsem vetraky dal naplno,vzduch od HDD nesel pryc a ohrival disky,proc? to netusim

Registrace
    May 2008

Mas stejny disk jako ja - tady je jasne videt, ze chlazeni bez vetraku jen kontaktem s konstrukci skrine (potazmo jakymkoliv jinym mechanismem, kterej drzi disky na bocich) je ucinnejsi, nez odtah vzduchu z jeho bezprostredni blizkosti. A to ma lexxxa o polovinu drazsi skrin (ten Samsung mi normalne drzi kolem 26-27)

edit: derovany skrine a plastovy suplicky jsou udelatka pro bfucka - kdyz nekdo nevi, jak co funguje tak at si koupi co chce, ja se budu drzet toho, co funguje me a toho co je standartni (mrknete na formfactors.org)

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Disky uchladis normalni airflow v bedne
    A co asi jinýho vytváří airflow v bedně než ventilátory? Samozřejmě - pokud kolem disků jde proud vzduchu i bez ventilátoru díky jinejm, tak tam tak nutně bejt nemusí, jsou ale skříně, kde se tak neděje (viz Lexa - pokud měl kolem disků 40°, kolik asi měli samotný disky). Co jinýho jsem taky psal než to, že je třeba, aby kolem disků proudil vzduch?

Polemizoval jsem akorát s tim, že tvrdíš, že se disk ochladí o case. A za tim si stojim. Vidět je to na tom, že např. plastový rámečky od Vipoweru bez ventilátoru jsou označený jako nevhodný pro trvalej provoz disku - a tam je toho kontaktu s plastem daleko víc než dva proužky na bocích, který jsou u většiny dnešních toolless skříní. To, čim se dneska chladěj disky je prostě vzduch a je třeba ho zajistit - ať už dobře řešenym airflow ve skríni, nebo ventilátorem.

Btw. pokud by se bral pro CPU a grafiku z bočnice (bez turbulencí), tak je na to potřeba daleko menší výkon ventilátoru, než na braní vzduchu zepředu přes disky (kratší cestam menší odpor, lepší zacílení studenýho vzduchu). Takže neni blbost hnát extra vzduch pro disky a extra pro zbytek. Je to samozřejmě náročnější na počet ventilátorů atd... a běžnýmu člověku se to dosti často nevyplatí, ale je to co se týče chladícího efektu lepší řešení. Akorát pracnější a nákladnější.

Registrace
    May 2008

Airflow muze samozrejme vytvaret i kominovy efekt (no co, kdyz uz se tahame za slovicka) Ovsem to jsem tvrdil a doporucoval ihned na zacatku diskuze - 1x fan out dozadu, 1x 14cm fan out nahore a otocit chladic tak, oby byl orientovany vetsi plochou k hornimu out ventilatoru Jenomze to zas ne, protoze radsi padesat vetraku, ze?

Copak muzu za to, ze si lidi kupujou debilni skrine? Vzdyt je to tu krasne videt - za debila jsem tu ja, protoze vytykam FD mizerny pocet pozic a ve finale jsme u toho, ze se v ty skriny nedaj chladit disky (resp. daji, ale s ventilatorem).

CPU & GK z boku - rekneme ze ano, ovsem s prachem a jeste ti to naboura airflow. Tohle reseni je dobry treba pro mATX maly skrine, ovsem prachu se nevyhnes, trosku to jde resit obracenou konstrukci skrine a windtunelem, ovsem tehle skrini je na trhu minimum (vim o 3-4, z toho jsem mel 2 ja a ta treti je btx)

Takhle to maji treba Chieftecy - ostatne ono to ani jinak nejde, protoze intake ochladi akorat tak ty disky a pres tu klec se do kejsu dostane minimum vzduchu.

edit: ale jo, muzem se hadat - momentalne mam na Samsungu 28, na WD 33, teplota 10cm od bedny (20cm od podlahy) 19.9. V bedne je jeden outtake 12cm + 92cm, Ener 82+, MSI 260 + MSI 8800gts g80. Vcera s Radeonem 5850 byly teploty o 3-4

edit: dira v bocnici na cpu je ucpana
    Naposledy upraveno uživatelem Richmond: 09-02-2010 v 14:29

Obyvatel SHW
    Registrace
    Apr 2008

Richmond, so standardnymi vetrakmi a na minimalnom nastaveni dodavaneho regulatora mam nasledovne teploty diskov, pricom polovica ani nema priamy ofuk (kedze je osadeny iba spodny ventilator) :
    Kód:
    /dev/sda: WDC WD10EADS-00L5B1: 40°C
    /dev/sdb: WDC WD10EADS-00L5B1: 35 °C
    /dev/sdc: WDC WD10EADS-00L5B1: 37 °C
    /dev/sdd: WDC WD10EADS-00L5B1: 45 °C
    /dev/sde: SAMSUNG HD154UI: 35 °C
    /dev/sdf: ST31000520AS: 33 °C
    Ten jeden s 45C ma tolko iba kvoli tomu, ze je najvyssie a teda dostava minimum chladenia.

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

- No prachovej filtr si přeci můžeš dát i do bočnice. A airflow Ti to nenabourá, když to stavíš s tím, že tam pude vzduch z boku. Airflow znamená, že vzduchu nejsou kladeny překážky a v case se hejbe. Nikde neni řečeno, že musí jít zrovna toudle dírou dovnitř a toudle ven.
    - Znova. Míň větráků taky uchladí. Víc větráků znamená, že můžou běžet na pomalejších otáčkách. Já nerozporuju, že jde skříň uchladit i míň větrákama. Akorát při víc větrákách větráky můžou běžet pomalejc
    a teda i tišejc.
    - FD je skříň dělaná na ticho. V takovejdle skříních je většinou airflow o něco horší, naopak za to člověk dostane tišší skříň - byť jí třeba musí pomoct jednim pomaloučkym ventilátorem (kterej neuslyší).
    - Jinak nejsi tu za debila, ale prostě prosazuješ jednu jedinou koncepci chlazení, která samozřejmě má svoje velký výhody, ale i nevýhody, a nechceš připustit, že jinak to jde taky (a s jinejma výhodama a nevýhodama).

Mas stejny disk jako ja - tady je jasne videt, ze chlazeni bez vetraku jen kontaktem s konstrukci skrine
    A promiň, ale todle je demagogie. Jemu tam ty disky asi levitujou ve vzduchu a nejsou v kontaktu se skříní? Rozdíl mezi vašima konfiguracema je ten, že Lexovi tam jde vzduch někudy jinudy než kolem disků. Třeba právě proto, že někudy jinudy má menší odpor a teda outtake ventilátory nemusej tolik makat a můžou bejt tišší.

Registrace
    May 2008

Citace Původně odesláno od Logout Zobrazit příspěvek
    - No prachovej filtr si přeci můžeš dát i do bočnice. A airflow Ti to nenabourá, když to stavíš s tím, že tam pude vzduch z boku. Airflow znamená, že vzduchu nejsou kladeny překážky a v case se hejbe. Nikde neni řečeno, že musí jít zrovna toudle dírou dovnitř a toudle ven.
    -Jasny, chapu. V praxi to ovsem neni tak jednoduche jak se muze zdat. Pokud das na cpu Ninju tak ti nepomuze intake v bocnici. 1. bude foukat na plochu heatsinku a ne mezi zebra, 2. se tam vetrak nevejde, 3. vzduch se rozptyli vsemi smery (tzn. naboura smer proudeni vzduchu).
    - Znova. Míň větráků taky uchladí. Víc větráků znamená, že můžou běžet na pomalejších otáčkách. Já nerozporuju, že jde skříň uchladit i míň větrákama. Akorát při víc větrákách větráky můžou běžet pomalejc a teda i tišejc.
    - Nerekl bych, ze je moje reseni nejak zvlast hlucny (max. 1300rpm outtake, 1500rpm cpu, out na bocnici u gk je prakticky neslysny - je to 8cm a slouzi jen k tomu, aby mirne odsaval teply vzduch, pri nasavani je to samozrejme lepsi, ale prach to dokaze nasat za mesic neskutecne moc)
    - FD je skříň dělaná na ticho. V takovejdle skříních je většinou airflow o něco horší, naopak za to člověk dostane tišší skříň - byť jí třeba musí pomoct jednim pomaloučkym ventilátorem (kterej neuslyší).
    - Jinak nejsi tu za debila, ale prostě prosazuješ jednu jedinou koncepci chlazení, která samozřejmě má svoje velký výhody, ale i nevýhody, a nechceš připustit, že jinak to jde taky (a s jinejma výhodama a nevýhodama).
    - Samozrejme ze prosazuju tu variantu, ktera se mi osvedcila vice nez "cednik" varianta (a ver tomu, ze drtiva vetsina lidi opravdu prijde s tim, ze chce cednik bednu, nebo minimalne takovou bednu, kde se chladi disky jen z jedne strany). Oni jsou Samsungy o dost studenejsi nez WD - pri defragmentaci neni problem mit na WD 40 a na Samsungu 30...
    FD rozhodne neni ticha skrin, je to takovej univerzal (aby se to prodavalo, vyrobcum je uplne u zadku jestli to funguje nebo ne, jde jim o to prodat), pokud by to byla skrin primarne urcena na jednu vec tak je jeji cena nekolikanasobne vyssi at uz z duvodu pouziti vetsiho mnozstvi materialu/pracnosti vyroby nebo jednoduse kvuli tomu, ze ma konkurence taktez vyssi ceny.

Starousedlík SHW / Pilot TMF Avatar uživatele lexxxa
    Registrace
    Jul 2009

intake 140 noctu hrne vzduch ke grafice ,ta vyfukuje ven-a ten vetrak na chladici CPU na 1000 ot proste nenasaje vzduch od hhd,tak jsem tam ten vetrak proste musel dat,bez toho vzduch proste u HDD stoji na miste-i kdyz je ze predu mrizka,laboroval jsem dost dlouho

Registrace
    May 2008

Opet jsme u problemu, kdy je mnozstvi nasavaneho vzduchu vetsi nez vysavaneho. Ten vzduch se tam jednoduse ohreje na urcitou teplotu a ustali se na takovy teplote, na ktery je to schopnej vyfoukat.

U me jede na boku fan na maly otacky (odsava vzduch od grafik at jsou v nalozi nebo ne a dost to pomaha), out fan je regulovanej s teplotou zavislou na cpu, otacky jsou omezeny "zhora" regulatorem tak, aby pri nejakych 50 dosahl kolem 1400rpm, v nalozi samozrejme castecne zapracuje zdroj (otacky cca 900rpm).

Starousedlík SHW Avatar uživatele robky
    Registrace
    Oct 2006

Nejak sa v tejto diskusii začínam strácať, rieši sa tu ešte vôbec FD alebo celkovo chladenie ?

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Chlazení :-) možná by to měl mod hodit do samostatnýho threadu.

richmond: No vidíš, já si nedávno ztlumoval větráky z 800 otáček na šestset, protože 800 mi dělalo moc rámus. A věř mi, že ani 800ot/min outtake neni u disků vůbec poznat...

Starousedlík SHW Avatar uživatele robky
    Registrace
    Oct 2006

Chlazení :-) možná by to měl mod hodit do samostatnýho threadu.

richmond: No vidíš, já si nedávno ztlumoval větráky z 800 otáček na šestset, protože 800 mi dělalo moc rámus. A věř mi, že ani 800ot/min outtake neni u disků vůbec poznat...
    jj, diskom stačí minimálny pohyb vzduchu .... a konečne je tu niekto, komu sa zdá 800ot/min hlučných (nech mi nikto nevraví, že pc s ventilátorom na 1000+ ot/min je tiché)

Schválne som v mojej case (zalman gs1000se) zvýšil otáčky 3xouttake na zhruba 800 a s teplotou hdd to ani nehlo(a sú uložené bez kontaktu na kovovú časť case). Je síce pravda, že skriňa nenasáva iba okolo diskov, ale to iba potvrdzuje fakt, že diskom stačí minimálny pohyb vzduchu ....

Starousedlík SHW Avatar uživatele VLAN
    Registrace
    Aug 2009

Já dal disky do 5,25 pozic, což mi přijde sice složitější, ale disky tolik čerstvého vzduchu nepotřebují jako Grafika a CPU, rozdíl mezi 600a 800rpm je sice znát, ale já osobně to také téměř nepoznám, protože mám v PC většinu ventilátorů 1200-1300rpm.

Starousedlík SHW Avatar uživatele hawkeye9898
    Registrace
    Feb 2008

no niekto povazuje 1300RPM, 1500RPM za celkom tiche niekto nie. Kamarat ma dokonca 4x P12-1300 na full a dalsie 2 CM na 1200ot a mysli si ze ma silent PC

ja mam kazdy vetrak na 600ot, CPU na 700, zdroj toci 720 a aj tak to stale pocujem.

ked som skusal dat CPU vetrak P12-1300 na 1300ot, FLX ako outake na 1200 a horne outake S12-800 na 800ot tak na diskoch v zalmang gs1000 mi to spravilo az 1 resp 3st (samsung a hitachi) a hluk isiel hore tak 2-3x - moje vnimanie. (teploty 38 a 42)

Riesenie?vsetko na minimum...pod hitachi som do HDD suflika polozil 8cm fan (vzdialenost fan-HDD je asi 10-12cm) ktory toci 800ot a teploty HDD 34 a 35. Hitachi sa tak nezahrieva a tym padom nezohrieva ani HDD nad nim. Bez 8cm fanu to robi 39-45.

Chladenie HDD kolmo zo spodu vs kolmo zhora je rozdiel cca 7st a to mam odskusane...

takze suhlasim s robkym a logoutom ze HDD staci minimalni pohyb vzduchu aby sa chladili. Popripade nekupovat Hitachi a ide to aj bez intaku

Strana 6 z 7 PrvníPrvní ... 4567 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 12-07-2013, 14:42
  2. Fractal Design DEFINE mini nebo ARC mini?
    Od mrdead v sekci Skříně
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 19-10-2012, 17:16
  3. FRACTAL Define XL
    Od Deexer v sekci Skříně
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 11-12-2011, 00:38
  4. Reakcí: 14
    Poslední příspěvek: 30-06-2011, 19:29