reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

3Gb nebo 2Gb do Notebooku?

mufman (6)|24.11.2009 17:28
Ahoj všem,

potřeboval bych poradit ohledně rozšiřování paměti na mém notebooku Fujitsu-Siemens Lifebook T4215. V současné době mám 1gb ( 1 modul), notebook má dva sloty, tudíž ten druhý je volný. Chtěl bych se tedy zeptat, co koupit, varianty jsou tyto:

1) 1Gb modul a jet v Dual-Channelu
2) 2Gb modul (zvládne tento notebook Dual-channel i s moduly 1gb + 2gb??)

Která z těchto variant přinese větší zlepšení v oblasti výkonu?

Variantu tu stávající prodat a koupit 2x2 prosím nenavrhovat, ta z mého pohledu nepřipadá v úvahu. Předem moc díky za názory a nápady.
speedsnail (4876)|24.11.2009 17:41
Datasheet k Mobile 945 chipsetu zmiňuje na straně 344 asymetrický dualchannel, takže by měla fungovat konfigurace 2+1 v duálu.
johny__g (6387)|24.11.2009 17:45
Čipset - Intel 945GM - dual channel umí a měl by ho umět i při použití rozdílných modulů, jmenuje se to asynchronní dual channel. Ovšem rozdíl ve výkonu oproti singlu nebude moc výrazný. Takže spíš se ptej jestli ti stačí 2 GB nebo potřebuješ 3. Nezmiňuješ OS, takže těžko radit.
mufman (6)|24.11.2009 18:06
Díky za rychlé odpovědi. OS mám Windows 7 Professional. A 3gb v asynchronním dualu budou pomalejší než 2gb v klasickým dualu (při vytížení např 1,5GB, zkrátka tak, aby nerozhodovala kapacita, ale rychlost)? A případně jak moc? Poznám to reálně nebo bych měl jen hezčí čísílka v benchmarkovejch programech?
johny__g (6387)|24.11.2009 19:06
[quote=mufman;319242]Díky za rychlé odpovědi. OS mám Windows 7 Professional. A 3gb v asynchronním dualu budou pomalejší než 2gb v klasickým dualu (při vytížení např 1,5GB, zkrátka tak, aby nerozhodovala kapacita, ale rychlost)? A případně jak moc? Poznám to reálně nebo bych měl jen hezčí čísílka v benchmarkovejch programech?[/quote]

Nevím jestli je vůbec nějaký rozdíl mezi klasickým dualem a asynchronním co se týče rychlosti, ale IMHO to budou opravdu jen ty čísílka v benchmarku. Při běžné práci rozdíl nepoznáš. Pro Win 7 bych asi volil ty 3 GB, už jen vzhledem k ceně modulů.
Liqid (410)|24.11.2009 19:06
Myslim ze rozdil nebude tak markantni abys to jen tak poznal. Kazdopadne cim rychlejsi tim vzdy lepsi.
mufman (6)|24.11.2009 19:36
Ok, díky moc za rady. Koupím tedy 2Gb modul a budu je provozovat v asynchronním dualu. Díky
mufman (6)|25.11.2009 10:27
Ještě mě teď při výběru napadlo zda řešit latency? Stávající modul má CL-5, má cenu kupovat CL-4 nebo by to opět byla jen hezčí číslička v benchmarku nebo dokonce vůbec nic? A dále deska i současný modul jsou na 667 Mhz, ale cena modulů 667 Mhz a 800 Mhz je shodná. Z důvodu potenciálního možného budoucího přendání do jiného stroje, či prodeje bych raději šel do 800 Mhz, budou fungovat normálně, jen pojedou pouze na 667 Mhz frekvenci? Díky

edit: a značky A-data vs. Kingston vs. Corsair?
speedsnail (4876)|25.11.2009 11:36
Paměťový řadíč se stejně nastaví podle pomalejšího modulu. Takže klidně kup 800Mhz modul, pojede na 667 a CL5.
Pabler (425)|25.11.2009 11:40
Ak zalozis lepsiu ramku spolu s horsou, mala by byt automaticky nastavena rychlost vsetkych na tu najhorsiu ktora sa v zostave nachadza, ...
takze ano, miesto 800Mhz pojde na 667, a co sa tyka casovania, to pojde tiez hore na CL5

Co ti samozrejme nebrani v biose manualne tieto hodnoty prestavit, (samozrejme oba moduly rovnako), no stabilitu systemu ti nikto nemoze zarucit, lebo slabsi modul nemusi agresivnejsie casovanie alebo vyssiu frekvenciu zvladat.
mufman (6)|25.11.2009 12:50
Ok, díky, zakoupím tedy 800Mhz. A ty značky? Se kterou je nejlepší zkušenost, největší pravděpodobnost, že si sedne se současným systémem? Modul, který v počítači mám je originální od koupi ntb a když jsem na něj koukal, je na něm spousta čínských znaků a značka něco jako hynix myslím. Paměť kterého výrobce by tedy podle Vás měla největší šanci si s tou současnou rozumět?