reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Značení procesorů K10.5-Athlon II, Phenom II

flanker (1579)|29.11.2009 12:38
Tak abychom porozuměli značení Phenom II čipů, rozhodl jsem se využít znalostí overclockera Chewa a "přetlumočit" jeho thread na http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=214107...



vidíme označení čipu jako HDZ 940 XCJ4DGI, toto dokáže odhadnout většina z nás. Značí nám,o jaký druh Phenomu se jedná a značí i jeho TDP.

Ovšem těžší je se vyznat ve výrobní sérii, která zde je: CACVC AC 0850BPMW

dle tohoto faktoru, pokud je možnost, máme možnost si vybrat povedený výrobní kousek

První písmeno "C" značí, že se nejedná o ES, ale o retail.
Druhé písmeno značí cache, jiné ji tedy bude mít Phenom X2 a jiné také Phenom x3.
Třetí a čtvrté písmeno (zde "CV") může být důležité pro overclockery a značí revizi paměťového řadiče.
Páté písmeno značí revizi procesoru (ne konkrétní, ale obecně jako C-čkovou, tzn od C0 až po současnou C3)

Nyní přejdeme až k číselnému značení, zde "0850", které nám řekne něco o tom,kdy byl čip vyroben:
první dvojčíslí zde znamená rok, tzn tento konkrétně byl vyroben v roce 2008
druhé dvojčíslí značí týden v roce, tedy zde konkrétně 50. týden roku 2008

A zde moje znalosti končily a poslední význam označení "BPMW" jsem se dozvěděl dnes až nyní díky Chewovi:
podle jeho názoru vyjadřuje odkud čip výrobně pochází, to značí druhé a poslední písmeno, tedy "B" a "W". Třetí písmeno, pokud je "M", jsou to údajně o něco lepší kusy pro OC (pozice na waferu a i který wafer?), přesný význam není znám. První snad nějakým způsobem značí den,kdy byl vyroben čip.

Jaké jsou potenciály jednotlivých čipů, např nejnovějších x4 965 BE C3?
CACAC AC 0944APMW - skvělý, 4.1-4.2 GHz
CACAC AC 0941CPMW -průměrný 3.95-4GHz
CACAC AC 0942FPMW -sotva průměrný 3.9-4 GHz "BTW, couldn't make 3.9 work with 1.4875, but cpunb was still 2800. I'm backing off to 2640 and making another run at it."
CACAC AC 0933FPMW -skvělý 4.3 GHz
CACAC AC 0941 - dobrý takt CPU,špatný takt NB!!
CACAC AC 0944EPMW -skvělý 4.1-4.2 GHz
CACAC AC 0942EPMW -sotva průměrný 3.9-4GHz