Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 4 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 56

Téma: Jak je to se dvěmi větvemi u zdroje? DOPLNĚNO

Čestný člen
    Registrace
    May 2006

Protože jsem se přesvědčil že většina lidí opravdu netuší o co vlastně jde, nakreslil jsem jednoduché schéma, které by mělo vše vyjasnit. Proč tedy zdroje mají dvě větve? Je to prosté, řekněme že za filtry můžeme odebírat třeba proud 40A, co myslíte že by nastalo pokud bych takový proud začal odebírat třeba z +12V Power konektoru? Je to prosté, konektor a nejspíš i izolace labelů by se proměnily v loužičku roztaveného plastu. Je to tedy pouze a jen z důvodu bezpečnosti, když se takový proud rozdělí na poloviny nemůže se stát že by došlo k takovým katastrofickým scénářům. Nyní už víte, že zdroj s jednou 12V větví bude stejně stabilní jako tentýž zdroj se čtyřmi větvemi, určitou vyjímku tvoří zdroje s dvěma transformátory(např Tagan Dual Engine). Na konec bych ještě upřesnil udávání odběrů z těchto větví u zdrojů jednotlivých výrobců. Předvedeme si to na konkrétních příkladech: Enermax Liberty ELT400AWT má dvě 12V větve každá po 20A, maximální celkový odběr z těchto větví zároveň smí činit 348W, Seasonic S12 430W má také dvě 12V větve (14A a 15A) a maximální celkový odběr z nich opět činí 348W. U obou zdrojů lze tedy odebírat ze všech větví zároveň proud nepřesahující (I=U/R) 29A, u Seasonicu dosáhneme sečtením proudů jednotlivých větví 29A, vše je tedy v pořádku, údaje sedí. Nyní provedeme totéž u Enermaxu, zde se dostáváme na 40A, někdo by mohl považovat za výhodu, že lze oproti Seasonicu odebírat větší proud z jednotlivé větve, ale nenechte se zmást, ve skutečnosti to žádnou výhodu nepřináší, jedná se pouze o marketingový tah. Je třeba tedy u zdrojů nejen sledovat proudy 12V větví ale i maximální celkový odběr ze všech 12V větví zároveň. Pokud bych to zavedl do extrému tak by mohl mít zdroj čtyři 12V větve po 20A a celkový maximální odběr ze všech těchto větví 240W(20A), to by znamenalo že bych mohl odebírat například 5A z každé jednotlivé větve zároveň, ovšem každá tato větev by byla jištěná na 20A, pak toto rozdělení zcela poztrácí význam a situace by byla stejná jakoby měl zdroj pouze jednu větev.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: vetve.jpg.jpg 
Zobrazení: 1366 
Velikost: 133.8 KB 
ID: 29  
    Naposledy upraveno uživatelem Martin Šejnoha: 12-01-2007 v 03:03
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

No žáleži jaký ten zdoj používa kabeláž, ty standarty vydrží 20A ale co já mám za zdroj ten má na jedný větvy 25A a nadruhý 28A, Hlavně žáleži na chlazení !!!!

Pravidelný diskutér Avatar uživatele Honny
    Registrace
    May 2006

co máš za zdroj?

Čestný člen
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od koubi
    No žáleži jaký ten zdoj používa kabeláž, ty standarty vydrží 20A ale co já mám za zdroj ten má na jedný větvy 25A a nadruhý 28A, Hlavně žáleži na chlazení !!!!
    Trošku zmatený post, chtělo by to vysvětlení samo že nemusí být max. odběr na všech větvích stejný, uvedl jsem jen příklad jak by to mohlo být, záleží i na tom, co příslušná větev taky živí

Občasný diskutér Avatar uživatele MirekK
    Registrace
    Jul 2006

Citace Původně odesláno od Martin Šejnoha
    ... řekněme že za filtry můžeme odebírat třeba proud 40A, co myslíte že by nastalo pokud bych takový proud začal odebírat třeba z +12V Power konektoru? Je to prosté, konektor a nejspíš i izolace labelů by se proměnily v loužičku roztaveného plastu. Je to tedy pouze a jen z důvodu bezpečnosti, když se takový proud rozdělí na poloviny nemůže se stát že by došlo k takovým katastrofickým scénářům.
    Prosím, nemaťte veřejnost:
    Žádný výrobce si nedovolí přetížit standardní kabeláž nebo spíše konektor tak, aby mohlo dojít k nějakému katastrofickému scénáři, tj. použít na napájení nějaké komponenty vyžadující extrémní proud pouze jeden kabel a konektor. Nehledě k tomu, že spíše než kabel, by se utavily přívody na plošném spoji. A co především, abyste mohl nějaký kabel tavit, musel by na něm být dostatečný úbytek napětí a tím i výkonu, a to se vám z 12V při dodržení tolerancí napájecího napětí komponenty opravdu nepovede.
    Mohu vás však ujistit, že zahřívání standardních kabelů používaných u PC zdrojů bude i při mezích proudech díky proudícímu vzduchu stále bezpečné.
    Jestli si chcete podrobně propočítat, jaký proud kabelem můžete použít, aniž byste na něm roztavil izolaci, doporučuji se obrátit na nějaké dostupné tabulky nebo výpočtové programy třeba přímo od výrobců kabelů (např. http://www.kablo.cz/Technique/NKTdoc_.aspx).

Občasný diskutér Avatar uživatele MirekK
    Registrace
    Jul 2006

u Enermaxu bych to nepovažoval za klamavý marketingový tah, ale spíše za přednost, protože čím blíže jeho maxima budete zdroj využívat, tím větší budete mít problémy s rozložením zátěže mezi obě větve tak, aby to nevypínalo ochrany. Např. budete-li mít dvě zátěže po 10A a jednu 6A, tak by mě moc zajímalo, jak to na ten Seasonic připojíte.

Čestný člen
    Registrace
    May 2006

Kdyby to byla pravda, tak by zdroje byly vybaveny obvodem umožňujícím v určitých mezích volit rozložení proudu mezi jednotlivé větve... tak vysvětlete MirkuK jak to tedy je s těmi větvemi, když já podle vás klamu veřejnost a opravte si ten váš pravděpodobně nefunkční odkaz... dá se do toho chytrého kalkulátoru či co se pod tím odkazem nachází zadat úbytek na konektorech a další libosti?

Alf Alf je offline
    Obyvatel SHW Avatar uživatele Alf
    Registrace
    Jan 2007

Ten odkaz je funkční (stačí vymazat závorku na konci).
    MireKK má pravdu. Je sice pravda, že u Enermaxu součet výkonů překračuje celkový výkon zdroje, ale obě větve jsou samostatně dimenzovány dostatečně na to, aby nebylo potřeba přemýšlet nad tím, co je možno (jaký odběr) na kterou větev připojit, aby nebyla přetížena. Má to vliv i na stabilitu napětí, protože pokud bude odběr např. 13 A v případě Seasonicu je to 93% (14 A větev), v případě Enermaxu je to 65%. Na kterém si myslíte, že bude stabilnější napětí?

Čestný člen
    Registrace
    May 2006

Na stabilitu napětí to nemá pražádný vliv... nahlédněte do prvního postu, tam jsem to vysvětlil myslím dostatečně. Pokud jsou proudové pojistky nastaveny tak vysoko tak poněkud ztrácejí význam....

Alf Alf je offline
    Registrace
    Jan 2007

Nějak jsem tam zmínku o stabilitě nenašel - zkuste mi to líp vysvětlit.
    Vaše tvrzení, že se u Enermaxu jedná o marketingový tah, značně pokulhává. Neznám ale zdroj, kde by součet výkonů ve všech větvích byl stejný nebo nižší, než deklarovaný výkon. Např. u Vašeho Seasonicu je to 616 W - http://www.xcomputer.cz/DetailPage.asp?dpg=68268. Ve větvích 3,3 a 5V má deklarováno 150 W, ale když si sečtete výkony, je to 249 W. Je to taky marketingový tah? Není! Každý výrobce celkem správně předpokládá, že odběr proudů nebude ve všech větvích maximální a tudíž výkony na jednotlivých napětích sdružuje (např. u zmiňovaného Enermaxu pro 3,3V a 5V-150W, pro 12V-360W, přičemž pro 3,3V, 5V a 12V dohromady je to - 377,8W). Podle mě je daleko lepší zdroj, který má v jednotlivých větvích deklarovány vyšší proudy, protože mám pak větší jistotu, že mi zdroj nezkolabuje při vyšším odběru v některé větvi.
    A na závěr. S PC, v konfiguraci kterou mám v podpisu, jsem se s příkonem nedostal nad 280W (měřeno wattmetrem v napájení). Při předpokládané účinnosti 80% mi na výstupu vychází 224W (takže je naprosto jasné, že se nedostanu ani nad výkon 12V větví). Proto zastávám názor, že zdroj nad 400W je pro domácí (kancelářské) PC naprosto zbytečný.

Teď se dívám, že mi nefunguje podpis, takže:
    C2D 2,40@3,05| MB - GigaByte DQ6| RAM - DDR2 Corsair 2GB Twin2X CL 4 | GK - ASUS EAX1600XT Silent VIVO, 650/734| zdroj - ENERMAX Liberty 400 | DVD-RW Pioneer DVR-109BK, Plextor PX-760A, Samsung SH-S183A | HDD - WD Raptor 70 GB SATA, 2 x Seagate 400 GB SATA-II
    Naposledy upraveno uživatelem Alf: 04-02-2007 v 18:25

Čestný člen
    Registrace
    May 2006

bavíme se pouze o 12V větvích, ostatní sem netahejte nakonec jsem o tomhle psal již dřív v článku, čili žádná novinka. A jak je to s tou stabilitou? prohlédněte si jednoduché schéma výše a hned vám musí být jasné proč stabilita nebude ovlivněna, no pokud tedy neřešíte těch pár mV úbytek vznikající na snímacích bočnících při zatížení zdroje.
    A s tím, že 400W zdroj pro většinu sestav plně dostačuje souhlasím.. je to tak
    Naposledy upraveno uživatelem Martin Šejnoha: 04-02-2007 v 19:47

Alf Alf je offline
    Registrace
    Jan 2007

Citace Původně odesláno od Martin Šejnoha
    bavíme se pouze o 12V větvích, ostatní sem netahejte ....
    Ale ono to spolu souvisí. Nemůžu se přece zabývat tím, že součet vypočítaných výkonů ve větvích 12V nesouhlasí s tabulkovým a při tom pominout, že ve větvích 3,3V a 5V a potažmo ve větvích 3,3V, 5V a 12V dohromady je to stejné. Jedná se o zdroj jako celek, protože i u toho Vašeho Seasonicu při maximálním proudu ve 12V větvích by toho na větve 3,3V a 5V už moc nezbylo.

Čestný člen
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od MirekK
    u Enermaxu bych to nepovažoval za klamavý marketingový tah, ale spíše za přednost, protože čím blíže jeho maxima budete zdroj využívat, tím větší budete mít problémy s rozložením zátěže mezi obě větve tak, aby to nevypínalo ochrany. Např. budete-li mít dvě zátěže po 10A a jednu 6A, tak by mě moc zajímalo, jak to na ten Seasonic připojíte.
    Strašně jednoduše - vše spojím paralelně ;-)

Čestný člen
    Registrace
    May 2006

Asi vás ne zcela chápu, ale parametry všech ostatních větví(krom 12V) jsou u S12-430W a ELT400 téměř totožné, v tomto threadu se od prvopočátku řeší POUZE 12V větve. To že nám při sečtení výkonů jednotlivých větví vycházejí čísla vyšší než celkový výkon zdroje je běžná záležitost daná tím, že zdroj musí vyhovovat i požadavkům starších norem.

Alf Alf je offline
    Registrace
    Jan 2007

Myslím, že s normami to má pramálo společného.
    Zdroj je třeba posuzovat jako celek a ne pouze jedno výstupní napětí. Jestliže tedy označujete jako marketingový tah to, že Enermax uvádí pro 12V větev 2 x 20A (čili 480W, přestože pro tyto dvě větve je v součtu povoleno 360W), proč stejně neoznačujete u Seasonicu (a i u jiných, včetně Enermaxu) 3,3V x 30A + 5V x 30A = 249W, protože pro tyto dvě větve je povoleno celkově 150W.
    Jestliže budu mít ve větvi 3,3V odběr 25A, nemůžu mít ve větvi 5V víc než 13,5A, přestože je výrobcem uváděno 30A, protože max. možný odběr v těchto větvích je 150W. Pokud ale budu mít ve větvi 3,3V odběr 5A, můžu mít ve větvi 5V proud cca 27A. Stejně tak u Enermaxu mohu mít v obou větvích 12V proudy 10-20A, ale nesmím překročit povolený výkon 360W. Např. tedy V1= 12A a V2=18A nebo V1=14A a V2=16A atd. To ale za předpokladu, že spotřeba ostatních větví nepřekračuje 40W, neboť jinak bych překročil celkových 400W.
    Vezměme modelový případ (vynechám napětí -12V a +5Vsb, protože je tam minimální odběr):
    1. 3,3V x 20A = 66W
    2. 5V x 10A = 50W
    3. 12V(1) x 15A = 180W
    4. 12V(2) x 8,7A = 104W
    Celkový výkon je 400W.
    Podle bodů výš je jasné, ža ani Seasonic nedokáže v tomto případě dodat deklarovaných 14A + 15A ve větvi 12V. Je to tedy taky ze strany Seasonicu marketingový tak?
    Naposledy upraveno uživatelem Alf: 05-02-2007 v 01:09

Strana 1 z 4 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Zdroje: CIM TO JE
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 19-12-2011, 02:15
  2. Zdroje: piskani zdroje
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 18-12-2011, 16:31