reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čištění PC od prachu

tomas.p (66)|3.12.2009 08:50
Ahoj, potřebuji poradit jak správně vyčistit PC. Po půl roce už je docela dost zaprášený. Vnějšek se dá normálně otřít, ale nevím jak zbavit prachu interiér a větráky. Protiprachové filtry moc nepomohly.
kevin00 (10238)|3.12.2009 08:56
Co použít štěteček a vysavač :idea
dzandra (1368)|3.12.2009 08:57
Normálně otevři, odpoj od elektřiny, vem vysavač a pořádně to vysaj. Sundej chladič cpu, odmontuj ventilátor a vyfoukni ten bordel z chladiče. Očisti spodek chladiče co leží na cpu lihem nebo slivovicí a kup chladící pastu a po nanaesení to znovu nasaď. Jo a šteček ti pomůže vytáhnou bordel z míst kam se vysavač nedostane
tomas.p (66)|3.12.2009 08:59
Ok dík, to s vysavačem mě nenapadlo, máme doma jen takovou kr*vu velkou, tak snad ničemu neublížím.
dzandra (1368)|3.12.2009 09:02
Kdyby jsi viděl čím vysávám pc v práci. Stačí být opatrný a čím lepší sání tím lépe.
tomas.p (66)|3.12.2009 09:54
Tak jo, díky za rady. O víkendu se po vyčištění akvária pustím do vyčištění počítače. :D
johny__g (6387)|3.12.2009 10:37
Nevíte někdo jaký tlak je v tom spreji? Jen tak pro zajímavost. Třeba běžný kompresor dává cca 10 atmosfér, v pneumatice auta (osobního) jsou 2 - 3 atmosféry. Párkrát jsem PC profouknul vzduchem z potápěčské láhve, v které i když je "prázdná" je cca 20 - 30 atm., plná má 200 nebo i víc. To pak málem rve i čipy z desky, ale během 5 vteřin je čisto.
StD (1963)|3.12.2009 10:44
No jaký tlak je ve spreji netuším, ale nic moc to nebude. Já mám na tohle kompresor ze staré lednice s tlakovou lahví (z halonového hasičáku) a na výstupu mám regulační manometr od kyslíkové flašky - běžně s tím vyrábím 3 ATA (dostal bych i víc, ale pak už nestíhá těsnění potrubí/hadic) a profukuje to dostatečně. Pro stříkání barvy úplně stačí polovina toho průtoku.
hl.hl (1387)|3.12.2009 11:30
A pochlubis se treba fotkou toho tveho zarizeni? Celkem by me to zajimalo. Teda pokud to netajis? :)
StD (1963)|3.12.2009 11:34
No jestli ti nebude vadit kolem naskládaný bordel v komoře (=letní gumy), tak ti to své monstrum (DoDo, využit materiál co dům dal, včetně nožiček od televize Videoton Hungary:D) klidně nafotím. Akorát to musím pak nějak dostat do PC přes LAN...
Edito: Potom dám tu fotku do Vtipů, protože tady by to asi bylo silně OT...
Edito 2: Jen pro úplnost - já svá PC čistím, kabát nosím do čistírny, tak proč se to tu jmenuje "Čištění PC"??? :notsure:confused:
dzandra (1368)|3.12.2009 13:07
No nějak jsem si toho nevšil, bohužel má čeština a její používání není zrovna na bezchybné verzi. Přechod na v1.2.45 vidím tak okolo 2010
tomas.p (66)|3.12.2009 13:13
No jo, moje čeština taky není nejlepší. :D
Richmond (8084)|3.12.2009 13:25
Me se osvedcil kompresor - profoukne zdroje, chladice grafik, proste vsechno. Nedoporucuju vyfukovani v obytne mistnosti, ani v garazi - tedy alespon ne ty silne zanesene ;)
hyro (80)|3.12.2009 14:13
Vysávání jen na vlastní nebezpečí. Od té doby co jsem takhle oddělal jednu desku (přes brčko a zřejmě statická elektřina) tak jen kompresor / stlačený vzduch a ventilátory štětečkem...
johny__g (6387)|3.12.2009 14:45
To je pravda, na hubici, pokud není uzeměná se může generovat celkem slušný náboj. Podobně jako na karosérii auta za jízdy. Třením o vzduch.
mech13 (5526)|3.12.2009 14:52
[quote=hyro;322859]...zřejmě statická elektřina...[/quote]

jj, na vysavac bacha. jak proudi vzduch kolem usti te trubky, tak tam pry muze vznikat staticky svinstvo a to pak neco odpalit
na vysati staci se vetsinou k tomu svinstvu priblizit, nejezdit tim primo po kartach/desce/elektrice disku

EDIT: ad to video - to brcko je pekna slabota, kdyz date normalni kulatou hadici tesne pred vetrak, tak chytne takovy tocky, ze ten prachy lita na vsechny strany i z obracene strany chladice. musi to byt fakt poctive zapeceny, aby to nestacilo (nebo hodne pitome tvar chladica)
StD (1963)|3.12.2009 16:16
Tak pro ty zvědavce, ten zbastlený kompresor je popsaný na obrázcích umístěn pro srandu zde:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=322891#post322891
a Mechu, ten vysavač stačí "uzemnit" levou rukou na kostru toho předmětu (který je samozřejmě pod proudem) - mám to ověřeno na chlupech z čuby, kterými je trubka normálně ověšená jak Leydenská lahev, ale po dotyku po chvilce odpadnou. Klasická fysika... ve které dnes třídě? Jinak oproti vysavači já mám osobně v kožených (tj. vodivých) pantoflích asi v těle větší opačný statický náboj, protože mi stačí projít kolem futer dveří v paneláku a dostávám pecku. Ve tmě je to jak Eliášový ohýnky... Tudíž bych se asi vůbec neměl PC dotýkat... Přesto všechny díly žijí. Jediné mé antistatické opatření je chodit při montáži bosý ve fuseklích.

Jo a co se té "zapečenosti" týče, tak se přijď podívat ke mě, když těmi ventilátory projde mých 40-80 cigaret denně... Já na to používám technický benzin pro odmočení... a 2x až 3x ročně se s tím musím zabývat, jinak to vypadá jak v hospodě.
tomas.p (66)|3.12.2009 17:13
[quote=mech13;322867]jj, na vysavac bacha. jak proudi vzduch kolem usti te trubky, tak tam pry muze vznikat staticky svinstvo a to pak neco odpalit
na vysati staci se vetsinou k tomu svinstvu priblizit, nejezdit tim primo po kartach/desce/elektrice disku

EDIT: ad to video - to brcko je pekna slabota, kdyz date normalni kulatou hadici tesne pred vetrak, tak chytne takovy tocky, ze ten prachy lita na vsechny strany i z obracene strany chladice. musi to byt fakt poctive zapeceny, aby to nestacilo (nebo hodne pitome tvar chladica)[/quote]

Vytvoří se mi statický svinstvo spíš když budu vysávat pouze hadici s kov. koncem nebo když použiju plastovej nástavec?
hyro (80)|5.12.2009 18:59
Na tom nezáleží. Svinstvo vyfouknout ven kompresorem / stlačeným vzduchem.