reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Wifi router prosim o radu

)aguar (235)|3.12.2009 23:18
Zdravim. Shanim pro znamou wifi router do rodineho baraku a potrebuji poradit ponevadz se v tom nevyznam.
Takze by to mel byt wifi a zaroven aby sel zapojit i kabel do pc. (Popripade jak udelat aby PC prijimalo wifi?) Vyrabi se i takove routery? Nebo chci moc? :-)
Jedna se o tohoto poskytovatele - http://www.inet4you.cz/o-nas.html
Nebylo by od veci kdyby to mohly byt routery z techto obchodu. http://www.alfacomp.cz a http://www.hifishop.cz
Díky za každou radu.
EditorPO (2819)|3.12.2009 23:31
Môžeš si vybrať - alfacomp.cz
koren3 (255)|4.12.2009 05:34
Můžeš mít připojenej kabel a zároveň použít WiFi, nebo lze ještě koupit Wifi Adaptér k PC a můžeš mít všechno přes WiFi, ale doporučil bych kabel pokud je tom možné(lepší stabilita, rychlosti.....). Teď jde co o toho routeru čekáš. Jestli chceš jen jednoduchej router na 802.11g/b bez možnosti připojení například USB disku, nebo chceš i 802.11 b/g/n což bych asi v této době doporučil(n-draft technologie podporuje větší rychlosti (reálně tak 100Mbit/s o proti g/b 56Mbit/s)z důvodu více antén se rušivé signály odečítají).
Tak například router:http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z9000SO1
adaptér: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140087000000THD
PS: Nepotřebuješ náhodu ADSL router?
Ihales (207)|4.12.2009 10:02
Jen jedna rada, pokud nebydli znama fakt blizko nebo neni alespon trochu pocitacove vzdelana, tak bych se vyhnul ASUSu, jeho routery maji neprijemnou vlastnost ze po vypadku proudu prijdou o ulozena nastaveni. Pak je nutne bud rucne nastavovat vse znovu a nebo pokud to dany router podporuje nahrat nastaveni ze souboru.
)aguar (235)|4.12.2009 12:13
Zrucna na nastavovani urcite neni. Ja asi taky moc ne. Proto jsem pozadal Vas nekoho zdatnejsiho. Netusim jestli se delaji jen bezdrat nebo jen pres kabel. Proto jsem se ptal na nejakeho "hybrida" :-)
Pokud mozno do PC bych radeji nedaval adapter. Co se tyce pripojeni USB, spis taky ne. Postaci jen obycejny router aby fungoval jak ma. Proste pripojit a jede se.
A s tim ADSL taky netusim. Proto jsem pridal i poskytovatele. Na site jsem opravdu noob.
EditorPO (2819)|4.12.2009 12:32
Pozeral si ten odkaz na alfacomp? Tam si vyber podla finančných možností. Všetky sú "hybridy".
Ak sa nevieš rozhodnúť, tak zavolaj priamo poskytovateľovi internetu, on ti doporučí najvhodnejší router pre dané pripojenie.
)aguar (235)|4.12.2009 17:42
uz jsem se dival a myslel si ze to bude trochu slozitejsi :)
Mohli byste nejaky doporucit ktery treba mate nebo vite ze je dobry a nejsou s nim problemy?
koren3 (255)|4.12.2009 21:55
Jedinej problém je, jestli to má být na ADSL nebo to má být připojený klasicky přes konektor RJ-45. Jinak osvedčené značky jsou třeba Linksys, D-Link, Airlive...
EditorPO (2819)|4.12.2009 22:38
Tazko povedat, ze ta alebo ta znacka je najlepsia. Zalezi od trafficu siete a zarusenosti prostredia. Cim vyssie (oba), tak tym kvalitnejsie a drahsie zariadenie.
Delit kvalitu podla znacky je nezmysel. Niekde ten isty router slape uz dva roky v pohode, inde nie. Aj vyrobcovi sa obcas podari vypustit blbu seriu.
Ale takym Tenda by som sa vyhol. Nie su spatne ani Edimax, SMC, TP-link... dobre su Zyxel, 3-com ...

Mimochodom podobnych dotazov je tu na fore vela, dokonca je tu aj hlasovanie o najlepsieho vyrobcu https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=11712
)aguar (235)|5.12.2009 12:03
pres konektor
na strese je cosi pro prijem signalu (nevim jak se to jmenuje)
a z toho jde konektor ktery byl do PC. Ten ted prijde do toho routeru a potom rozvod do ostatnicg PC. Proto jsem pozadoval aby to slo bezdratove i dratem.
koren3 (255)|5.12.2009 14:51
Tzn.že má připojení přes WiFi tzn. že ti stačí nějáký WiFi router s konektorem RJ-45. Třeba tento kdybych bral nějáký levněší tak má i N-draft http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z9000R7H
)aguar (235)|6.12.2009 20:52
No ja mam doma od 3com a jsem celkem dost spokojeny. Taky mi ho tu kdosi poradil ze ho ma doma a je opravdu good. Akorat ze ten co mam je jen na konektory.
Takze muzu vybrat nejaky z te podnabidky "routery,ap" na alfacom.cz ? A nic nepokazim?
Jen netusim rozdil mezi 2,4 a 5 GHz.
Ihales (207)|7.12.2009 08:06
2,4GHz 5GHz znaci na jake frekvenci je vysilan signal. Vzhledem k tomu ze vetsina pristroju jede na frekvenci 5GHz, tak pokud bude v okoli routeru mnoho bezdratovych siti, tak je lepsi 5GHz, pokud vsak v okoli nic neni tak to vyjde zhruba na stejno. Nekdy jede net rychleji pres 5GHz, ale cas od casu (a vyrobek od vyrobku) se vyskytnou problemy, ze napr sila signalu klesa velice rychle se vzdalenosti. Ale to je spise vadny kus ci nejaka chyba v serii.
EditorPO (2819)|7.12.2009 08:46
[quote=Ihales;324254]2,4GHz 5GHz znaci na jake frekvenci je vysilan signal. Vzhledem k tomu ze vetsina pristroju jede na frekvenci 5GHz, tak pokud bude v okoli routeru mnoho bezdratovych siti, tak je lepsi 5GHz, pokud vsak v okoli nic neni tak to vyjde zhruba na stejno. Nekdy jede net rychleji pres 5GHz, ale cas od casu (a vyrobek od vyrobku) se vyskytnou problemy, ze napr sila signalu klesa velice rychle se vzdalenosti. Ale to je spise vadny kus ci nejaka chyba v serii.[/quote]
... to je asi preklep ... ma tam byt 2,4GHz
5GHz sa skor pouziva na trasy ... posledna mila sa robi na 2,4GHz.
Marenek (239)|7.12.2009 09:02
[quote=Ihales;323276]Jen jedna rada, pokud nebydli znama fakt blizko nebo neni alespon trochu pocitacove vzdelana, tak bych se vyhnul ASUSu, jeho routery maji neprijemnou vlastnost ze po vypadku proudu prijdou o ulozena nastaveni. Pak je nutne bud rucne nastavovat vse znovu a nebo pokud to dany router podporuje nahrat nastaveni ze souboru.[/quote]
to obecně není pravda! - ani jeden, co jsem provozoval a provozuji nic takového nedělá.
)aguar (235)|7.12.2009 09:26
Vidim ze se nejak nemuzete domluvit :)
Zkusim si nejaky ten jeden vybrat a postnu to sem. Jestli by byl ok na to co potrebuji.
Ihales (207)|7.12.2009 17:00
[quote=EditorPO;324258]... to je asi preklep ... ma tam byt 2,4GHz
5GHz sa skor pouziva na trasy ... posledna mila sa robi na 2,4GHz.[/quote]


ano preklep omlouvam se.

[quote=Marenek;324261]to obecně není pravda! - ani jeden, co jsem provozoval a provozuji nic takového nedělá.[/quote]

take zalezi asi na tom co mas za router, nerikam ze vsechny to delat musi ale napr wl-500w ano a co jsem cetl tak i dost dalsich z teto serie. Lepsi varovat nez rict ze to nedela jeden urcity kousek, ktery buhvi jestli ma wifi o ktere se tu mluvi. Nez pak litovat ze zakoupeny timto trpi.
Ihales (207)|7.12.2009 22:15
Osobne bych se priklonil k zyxelu, ale pokud nebude problem s resetem nastaveni vyjdou zhruba na stejno (zyxel ma podporu i n site takze i o neco lepsi signal, ale s jednou antenou to zadna slava nebude, ale na maly byt to staci)
)aguar (235)|8.12.2009 12:44
Ja se asi zapomnel zminit jedna se o rodiny dum a ne byt. Dum neni extra velky, ale ma jeste jedno nadpodlazni patro. Pokud vic antenek znamena lepsi signal ? V tom pripade se me libi tyto. Je jich opravdu hafo tech routeru, takze je to pro me tezky neco vybrat :-)

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z9000SOQ
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z9000QPK
Ihales (207)|8.12.2009 16:24
tyhle dva vychazi +-stejne na bezne uziti, male rozdily tam jsou, ale nic extra zasadniho. A co se tyce poctu antenek tak antenky navic zlepsi silu signalu jen nepatrne, ale kdyz se jedna treba o ten rodiny domek tak natocenim antenek ziskas o neco lepsi pokryti prostoru. (antena vysila signal hlavne po sve delce, ne spickou, takze s jednou antenou ktera by mela dobre pokryti pro prizemi by jsi mel o dost horsi signal v patre)
)aguar (235)|8.12.2009 17:06
Kolik tak mivaji dosah ty routery? Aspon 10m i pres zdi? Rekneme pres 2-3?
Protoze ja opravdu nevim ktery. Abych to nemusel popripade vymenovat :-)
Proto jsem si myslel ze nekdo rekne konkretni typ, ktery ma uz odzkouseny a ví že frči dobře.
Ihales (207)|8.12.2009 17:19
Pokud to nejsou zelezobetonove zdi :D tak by nemel byt problem zachovat dobrou silu signalu i pres nekolik zdi a ve volnem prostoru by mohl byt dosah s dobrou kvalitou signalu i neco kolem 30m, ale opet plati kdyz bude v okoli 10 jinych siti tak bude signal mnohem slabsi. Zkousel jsem najit nejake objektivni recenze i s testy ale nic moc extra jsem nenasel.
)aguar (235)|10.12.2009 11:26
Jeste takovej dotaz. Jejich IP zacina 192.168. .. .. ..
Tzn. ze maji dynamickou adresu a nemuzou si nastavit statickou? Nebo co by to delalo?
Ihales (207)|10.12.2009 12:34
to znamena ze adresu (zpravidla) 192.168.1.1 ma router a ty si nastavis bud staticky adresy pro jednotlive prvky v siti napr. 192.168.1.2, 192.168.1.3,... a nebo nastavis dynamicke pridelovani a bude vybirat adresu z 192.168.1.2-192.168.1.255

Vsechny uvedene adresy jsou v ramci tve site a nesouvisi s adresou kterou ti pridelil poskytovatel internetu.
mpitman (206)|10.12.2009 14:21
[quote=)aguar;325506]Jeste takovej dotaz. Jejich IP zacina 192.168. .. .. ..
Tzn. ze maji dynamickou adresu a nemuzou si nastavit statickou? Nebo co by to delalo?[/quote]

Trosku to upresnim, to co psal Ihales je pravda, ale zalezi jak je nastaven klient WiFi co mas u antenky na strese.

Jestli jsem to tedy dobre pochopil, tak k poskytovateli je znama pripojena pres antenu WiFi na strese, nekde tam bude jeste Klient/Router, od ktereho vede klasicky sitovy kabel dolu do domu. Ten kdyz das do PC dostanes/musis si nastavit nejakou IP adresu z rozsahu 192.168.x.x.

Tedy kdyz tam ted misto toho PC das router, muzes bud na tomto routeru nastavit NAT a vyrobit si vlastni sit s uplne jinym rozsahem adres - treba 10.x.x.x nebo klidne i puvodni 192.168... a take si nastavit zpusob pridelovani IP adres jak ti bude vyhovovat. Nebo router nastavis jen jako pruchozi a nechas si adresy pridelovat Klientem/Routrem od poskytovatele (pokud je tak nastaven). Do jeho nastaveni ale asi nebudes mit pristup, takze tam zalezi jak to je jiz ted nastaveno. Vsechny zarizeni co jsi tu linkoval byly plnohodnotne routery a NAT by meli podporovat. Takze asi nejlepsi mas toho NATu vyuzit a mit vse pod kontrolou.


Take bych chtel uvest na pravou miru to resetovani Asus routeru - nikdy jsem o tom jako o obecnem problemu ASUS routeru neslysel. Rekl bych, ze to byl problem konkretniho typu/verze FW na kterou mel Ihales smulu. Rozhodne bych podle toho nevybiral. Sam mam Asus WL-500gP a zadny podobny problem jsem nezaznamenal, dva kolegove maji stejny Asus a dalsi dva jine modely 500kove rady a zadny nic podobneho take nerikal...
Idealni je vybrat nejaky, co bude mit vsechny tvou pozadovane funkce a cenu a pak se podivat po forech, jestli s timto konkretnim typem neni nejaky problem. Jak uz tu nekdo psal - rict, ze vse od jednoho vyrobce je spatne nebo naopak, ze vse od jineho je dobre nejde. Kazdy vyrobce muze mit ulet obema smery a je potreba "prolustrovat" vzdy konkretni typ zarizeni...