reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velmi častý přístup systému na disk

lukas.loula (5)|4.12.2009 12:02
Dobrý den, na pracovním PC s OS WinXP Professional mám problém s velkou vytížeností (nebo častým přístupem) na pevný disk. Po startu systému a naběhnutí antiviru musím několik minut čekat, než přestane disk pracovat a PC začne reagovat. Obdobný problém nastává i při přepínání mezi okny spuštěných programů; velmi nepříjemné je to obzvláště u prohlížeče (používám Chrome), kdy opět několik minut čekám a sleduji, jak se obnovuje řádek po řádce postupně celá obrazovka a neustále přitom pracuje disk (obdobné je to ale u všech programů). Chci se zeptat, zda existuje nějaký program, který by mi ukázal, co se s diskem v tu chvíli děje (co se na něj ukládá). Pokud vás napadá, kde by mohl být problém, budu rád za každou radu. Díky, Lukáš.
dzandra (1368)|4.12.2009 12:32
Můžeš mít nastaveno málo místa pro swap soubour.
Co takhle trochu více informací o tvém hw(ram,cpu),

jinak mrkni na tento počítač(klikni pravým), vlastnosti/upřesnit/ nastavení(záložka výkon)/upřenit/dole je možno virtualní pamět/změnit/

Zatrhni velikost určí systém a klikni na nastavit . Měl by jsi restartovatovat potom pc. Třeba to krapet pomůže.
speedsnail (4876)|4.12.2009 12:45
Podle mě má PC málo ram. Takže jak už psal dzandra, napiš přesněji popis PC.
mstejska (2912)|4.12.2009 13:00
zkus filemon nebo diskmon ze Sysinternals suite. Najdeš to přes google.
dzandra (1368)|4.12.2009 13:03
[quote=speedsnail;323350]Podle mě má PC málo ram. Takže jak už psal dzandra, napiš přesněji popis PC.[/quote]

Ramky bude asi málo, ale jestli má navíc omezen swap na 400-600 mb jak je to default, tak by se tomu hrabání nedivil. Ale jestli má 512 tak podle vyjádření MS na xp sp3 min 512 RAM na čistý OS
lukas.loula (5)|4.12.2009 14:32
[quote=dzandra;323345]Můžeš mít nastaveno málo místa pro swap soubour.
Co takhle trochu více informací o tvém hw(ram,cpu),

jinak mrkni na tento počítač(klikni pravým), vlastnosti/upřesnit/ nastavení(záložka výkon)/upřenit/dole je možno virtualní pamět/změnit/

Zatrhni velikost určí systém a klikni na nastavit . Měl by jsi restartovatovat potom pc. Třeba to krapet pomůže.[/quote]

Virtuální paměť mám nastavenou podle systému, s tím sem již hýbal a nic se nezměnilo.
V příloze je výpis o mém PC z Everestu.
johny__g (6387)|4.12.2009 14:59
1 GB paměti je pro XP dost. Není špatně nastaven ten antivir? Co se stane pokud ho úplně vypneš? Jaký antivir to je?
Jaké je zatížení CPU když ten disk "hrabe"? Nejede ti řadič v PIO módu?
StD (1963)|4.12.2009 15:11
[quote=lukas.loula;323402]Virtuální paměť mám nastavenou podle systému, s tím sem již hýbal a nic se nezměnilo.
V příloze je výpis o mém PC z Everestu.[/quote]
Ta "[ Trial Version ]" u údaje kapacity disku C: je nějaký vtip, nebo mi něco uniká? Kolik je na tom disku volného místa? Je defragmentováno?
Dojigiri (1629)|4.12.2009 15:11
Co se týká monitoringu, já používám na XPčkách Desktop Sidebar, kterej umí v panelu výkonu ukazovat relativně pěkně vytížení systému, a i to, kterej program nejvíc zapisuje na disk (dál věci jako kterej program nejvíc vytěžuje procesor, zatížení procesoru, disku, aktuální využití/zaplnění paměti a swapu atd.). Umí to samozřejmě i jiný programy (včetně task manageru ve Windows), mně konkrétně tenhle program mi vyhovuje svou přehledností atd.
lukas.loula (5)|4.12.2009 15:37
[quote=StD;323426]Ta "[ Trial Version ]" u údaje kapacity disku C: je nějaký vtip, nebo mi něco uniká? Kolik je na tom disku volného místa? Je defragmentováno?[/quote]

...to je výsledkem právě stažené trial verze Everestu :-)
lukas.loula (5)|4.12.2009 15:39
Mám nový zásadní poznatek: vy chvíli, kdy PC odpojím od sítě, je vše OK a počítač pracuje plynule...
mstejska (2912)|4.12.2009 15:49
Virus, červ atd?
Nestahuješ zrovna?
lukas.loula (5)|4.12.2009 16:00
[quote=mstejska;323450]Virus, červ atd?
Nestahuješ zrovna?[/quote]

Zatím netuším, kde je problém. Ve firmě používáme Norton Internet Security a při pravidelném prověřování systému to nikdy nic nenašlo
dzandra (1368)|4.12.2009 16:30
Zkus ho reinstalovat, mohlo by to pomoci(teda antivir).
mstejska (2912)|4.12.2009 21:55
[quote=lukas.loula;323456]Zatím netuším, kde je problém. Ve firmě používáme Norton Internet Security a při pravidelném prověřování systému to nikdy nic nenašlo[/quote]

A v práci nemáte třeba například sdílené adresáře? Že by od tebe někdo sosal?
StD (1963)|4.12.2009 22:00
[quote=mstejska;323598]A v práci nemáte třeba například sdílené adresáře? Že by od tebe někdo sosal?[/quote]
...případně - nepohybuje se samovolně kursor myši po displeji? To je také jedno "znamení", když mi velký bratr kouká do stroje... Už má smůlu.