reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

8800GTS vs. Fortron FSP400-60THN-P 400W

happymaster23 (117)|5.2.2007 14:33
Zdravím,

tak jsem se rozhodl pro upgrade mého PC na tyhle komponenty:
Intel Core 2 Duo E6600
ASUS P5B Deluxe
GeIL 2x1GB 800MHz Ultra
ASUS EN8800GTS

ale na zdroj už mi jaksi nevyzbylo a tak mám Fortron FSP400-60THN-P 400W - podle vaše testu je to "trefa" :) a uvnitř je prý dost naddimenzovaný :) a tak se chci zeptat, jestli mi tohle s tím zdrojem pojede či ne a v případě jaká jsou rizika použití slabšího zdroje.

Jen pro doplnění, mám dva disky jeden je WD Raptor 740GD a druhý nějaký WD Caviar 120GB, DVD-ROM, DVD-RW, 3x80mm FAN (zregulovaný na 1000 potažmo 1500 ot.), k tomu dvě katodová světýlka (ovšem to není problém vyhodit) a TV tuner v PCI (ten bych taky mohl zahodit)...

Takže ještě poslední otázka, kdyby došlo k černému scénáři tak co všechno se spálí? :)

díky za odpověď
boboco (1987)|5.2.2007 14:57
Jedná se o kvalitní zdroj, ovšem sestava je dosti žravá, pomineme-li samotnou grafiku, tak i dva disky a dvě mechaniky dělají své... Osobně se myslím, že zdroj to utáhne, ale zároveň bych nikomu nedoporučil, aby takto dlouhodobě fungoval... S Fortronem by se žádný katastrofický scénář konat neměl. Pokud by nezvládal, PC by se v zátěži vypínal a jednou už by třeba vůbec nenaběhl. Rozhodně by ale neměl nic dalšího poškodit, to jsem tedy s Fortronem ještě neviděl:)

Pokud na nový zdroj peníze nejsou, zajisti alespoň tomuto fortronu co nejlepší chlazení. Pokud peníze náhodou jsou, za sebe doporučuju Enermax Liberty EL500AWT, který se dá pořídit pod 3000,- včetně DPH. Je to špičkovej zdroj, nabízející 2x22A na 12větvích, cable managment, Tichý chod a slušnou účinnost. Více info zde: http://www.enermax.de/downloads/Liberty-Datasheet.pdf?PHPSESSID=3afc80a652dd62b08466f6c490e7cc27
aldafallout (194)|5.2.2007 14:59
Utáhne(snad), ale bude to na krev. Osobně bych zdroj trochu naddimenzoval, abych mel nejakou rezervu. Vytizenost takoveto sestavy je prave 400W. Kupte vykonejsi.
mech13 (5526)|5.2.2007 15:04
[QUOTE=happymaster23]Zdravím...[/QUOTE]
no pokud nebudes taktovat a zbytecne jeste pripojovat hovadinky tak by to imho mohl utahnout. kdyz se podivas na tento https://www.svethardware.cz/recenze-test-grafickych-karet-z-nizsiho-mainstreamu/15942-3 test jaka byla sestava a namerena spotreba tak by ta grafika musela zrat 250W a to snad nezere:) ALE BACHA na taktovani! nekdo tu psal, ze C2D si po masivnim pretaktu muz rict i o 200W a to by pak rozhodne zdroj neutahl
happymaster23 (117)|5.2.2007 15:28
boboco: Díky za odpověď, tím že" jednou by třeba nenaběhl" si myslel že by se spálil pouze zdroj? Jinak peníze teď bohužel nejsou, ale hned jak budou tak první na seznamu je určitě nějaký zdroj, já už bych radši šel do 600W ať mám rezervu... Co se týče toho chlazení, tak samozřejmě odklidím všecko z cesty vzduchu, potom bych mohl odregulovat větrák co je na bočnici na 3000RPM a to je potom pěkný vánek a taky bych mohl dvě osmdesátky odregulovat (jsou ve předu) na 2000RPM...

mech13: Tak taktování mě samozřejmě láká, ale s tímhle zdrojem ani nohu, všechno nechám být tak je to je původně a budu muset počkat na nový zdroj.
Jinak bych se chtěl zeptat, co myslíš pod pojmem hovadinky? Ty katody myslím moc nežerou (to že blikají do rytmu hudby asi taky nevadí - předpokládám), jinak v PC nic dalšího jako hovadinku nemám, do USB mám zapojený jen věci s vlastním napájením a zbytek je na USB hubu taky s vlastním napájením...

díky za odpovědi!
mech13 (5526)|5.2.2007 15:51
[QUOTE=happymaster23]Jinak bych se chtěl zeptat, co myslíš pod pojmem hovadinky? Ty katody myslím moc nežerou (to že blikají do rytmu hudby asi taky nevadí - předpokládám), jinak v PC nic dalšího jako hovadinku nemám, do USB mám zapojený jen věci s vlastním napájením a zbytek je na USB hubu taky s vlastním napájením...[/QUOTE]
myslel sem ze kdyz dojde zname s diskem ze chce neco nahrat, vic optickech mechanik, USB lampicky a takovy... proste ten zdroj zbytecne netrapit. treba i ty katody bych pro sychr odpojil... byt to natesno tak i ten watik by mohl rozhodnout:cool: (ve 2D by ta karta nemela tolik zrat, takze by to i nejaky ten disk navic snyst melo, ale rozhodne nepoustet nic 3D kdyz neco navic zapojis)
happymaster23 (117)|28.3.2007 00:19
Zdravím,

vypadá to že se mi naskytla možnost koupit si nový zdroj. Je to pro sestavu kterou jsem popsal výše, kterou bych chtěl přetaktovat, tedy aby ten zdroj měl rezervu a počítač jel stabilně i silně taktovaný. Rezerva do budoucna není třeba, pochybuju že si někdy koupím něco žravějšího. Díval jsem buď na ten Enermax co doporučuje boboco, ale taky se mi zalíbil ten 520W od Corsairu, ta SLI certifikace vypadá důvěryhodně. Cenu zatím nechme stranou, podstatné je aby tohle utáhl i silně přetaktované bez nějakých BSOD...

BTW Co se týče toho Fortronu co mám teď, tak nebýt toho že mě láká přetaktování tak bych asi do nového nešel, zatím jsem nezažil ani jednu BSOD a ani jeden restart a to jsem kupříkladu hrál HL2:EP1, nebo jsem zkoušel 3DMark06 či jiné benchmarky a vše jelo naprosto stabilně.

A ještě (ať kvůli tomu zbytečně nezakládám nové vlákno) mám jeden dotaz. Chci se zeptat jak se mám tvářit v případě, že někomu složím PC a ono mu umře na zdroj a dejme tomu že ten zdroj co tam je nebude nic extra (třeba 350W co je v skříni KME bude na Celereronu D/Pentiu 4-D, integr. grafika, 1GB RAM, 1 disk). Sice papírově ten zdroj bude stačit bohatě, ale o zdroji kterej i se skříní stojí 664Kč s DPH si nedělám iluze :D. Takže co když mu to odejde, mám říct že má smůlu, že se holt musí koupit novej nebo by mohl chtít penízky po mě? Jaká je v tomto praxe?

Díky
ICEBOSS (3435)|28.3.2007 13:04
to zalezi na tom, jakou mu das zaruku, zejo :)


jinak k puvodni otazce - imho to utahne.
happymaster23 (117)|28.3.2007 13:20
Díky za odpověď,

jedná se o člověka, kterému bych mohl prodat sprominutím ho*no v sáčku, takže z toho vychází i ta záruka. Mě by spíše zajímalo jaká je v tomhle základní slušnost, jaká je praxe...
speedsnail (4876)|29.3.2007 09:13
Mě osobně přijde 400w fortron jako dostačující zdroj.
coreX6800extreme + i680SLI + 8800GTS(OC) + HDD = 280w Load.
viz http://www.anandtech.com/showdoc.aspx?i=2945&p=13
huky (56)|2.5.2007 18:03
Myslite si že k této sestavě by mohl stačit i seasonic S12- 430.Je asi o 1000 kč levnějsí a taky z těch lepších ?
elpsycho (1602)|2.5.2007 18:32
[QUOTE=huky]Myslite si že k této sestavě by mohl stačit i seasonic S12- 430.Je asi o 1000 kč levnějsí a taky z těch lepších ?[/QUOTE]
Jeden člověk z pct fóra provozoval testovací kousek ATI R600 na 400W Fortronu bezproblémů....Seasonic 430 na podobné sestavy by měl být vpohodě. Ale Při nějakých 250W odběru už asi nebude tak extra tichý. Pouvažoval bych možná nad Corsairem HX520 - je to vpodstatě převlečený Seasonic M12 s jedním 12cm fanem, takže tišší. Podle silentpcreview.com vůbec nejtišší zdroj, ventilátor až asi do 300W běží na minimální otáčky...Na CZC stojí 3000,-
huky (56)|2.5.2007 18:51
Ted mě ani tak netrápila hlučnost ale skoro 1000 kč rozdil
ICEBOSS (3435)|2.5.2007 19:44
[QUOTE=huky]Myslite si že k této sestavě by mohl stačit i seasonic S12- 430.Je asi o 1000 kč levnějsí a taky z těch lepších ?[/QUOTE]
bude.
huky (56)|30.5.2007 21:16
Boboko neustale doporučuje Enernax.Ja jsem pro. Misto toho Seasonica bych ted asi dal toho Enermaxe 400W,ma silnejsi 12V vetve nez Seasonic
boboco (1987)|30.5.2007 23:56
Seasonic má taky něco do sebe a je to zkrátka Seasonic. Být ale rozhodnutí na mě, samozřejmě doporučuji raději Enermaxe. Cena, 12V větve, cablemanagment, pěkný design a příslušenství, to je to, co má navrh. Seasonic zas vychází jako méně hlučný (Enermaxe ale i přesto neuslyšíte, to mohu z vlastní praxe jedině potvrdit) a ...to je asi tak všechno, co mě napadá:)