reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s GK Ati HD 2400Pro - prosím o radu

zejdy (3)|4.12.2009 22:46
Do svého staršího PC ( MB MSI KT6V, 2 GB Ram, AMD Athlon 2200+ ) jsem koupil starší GK ATI Radeon HD 2400PRO, AGP 8x, 256 MB. Deska podporuje AGP 2x,4x,8x. PC naběhne, ale v BIOS je nastavení sběrnice AGP neaktivní. Při použití staré GK NVidia GeForce2Ti AGP 4x, 64 MB byla v Bios volba nastaveni AGP 2x,4x aktivní a karta se dala různými utilitami editovat. Při instalaci ovladačů pro ATI dojde k problému: nainstaluje se CCC a všechny utility ale ne ovladač. Zkoušel jsem všechny dostupné verze ovladačů včetně agp-hotfix různé verze, ale nic. V Radeon Bios Editor byla hláška, že do karty není zapojeno přídavné napájení. Což samozřejmě je. Měl jsem podezření i na slabý zdroj ( měl jsem EC 300W ), tak jsem dnes koupil 500W, ale problém přetrvává. Karta se chová, jako by nebyla AGP a pracuje zřejmě v jakémsi safe mode. Některé aplikace (AutoCad ) díky tomu nepracují. Riva Tuner rovněž neumožňuje s kartou pracovat.
Na GK je jumper, ale nevím nač, nepřepínal jsem.
Zkuste, prosím, poradit,díky.
|Mio| (1333)|5.12.2009 08:02
vycisti vsechny ovladace co jsi zkousel a postupuj nasledovne.

1. kontrola zapojeni karty a spravneho zasunuti do slotu
2. instalace ovladacu k cipsetu, v tomhle pripade VIA Hyperion posledni verze
3. Instalace poslednich dostupnych ovladacu pro 2400Pro !!! Nikoliv uplne poslednich !!!
4. Pukud je potreba tak instalace prislusneho AGP hotfixu

To ze se ti v BIOSu nezobrazi moznost prepnuti AGP je proto ze karta pracuje pouze s AGP 8x tudiz neni zadna moznost volby.
johny__g (6387)|5.12.2009 08:18
BIOS desky je poslední? Zkoušel jsi měnit, pokud to jde, i další nastavení AGP, třeba vypnout Fast Writes apod? Nemáš konflikt IRQ? Není v prvním PCI slotu pod AGP nějaká jiná karta?
Ohledně ovladačů, pro tuhle kartu by šly instalovat ještě staré Omega drivers, tak je zkus. Jestli máš možnost zkusit kartu i jinde, udělej to. Třeba je vadná ona.
Kaizer Soze (58)|5.12.2009 11:32
[quote=zejdy;323621]Do svého staršího PC ( MB MSI KT6V, 2 GB Ram, AMD Athlon 2200+ ) jsem koupil starší GK ATI Radeon HD 2400PRO, AGP 8x, 256 MB. Deska podporuje AGP 2x,4x,8x. PC naběhne, ale v BIOS je nastavení sběrnice AGP ...
[/quote]

pri instalacii ATI drivers sa v okne instalatora na chvilku zobrazi malym cervenym pismom stav instalacie zlyhanie/uspech, vypisuje ti to tam nieco ?

skusal si instalovat aj cisto len DRIVER bez CCC ?

po vymene VGA by som odporucal NACISTO instalovat OS koli bordelu z ovladacov (pripadne driver sweaper)


ps. este by mozno pomohlo keby resetujes BIOS na default a nechas win nabehnut co povie...

EDIT: pridavne napajanie je riesene formou redukcie, alebo je na zdroji priamo 6-pin konektor ?
johny__g (6387)|5.12.2009 11:40
[quote=Kaizer Soze;323695]EDIT: pridavne napajanie je riesene formou redukcie, alebo je na zdroji priamo 6-pin konektor ?[/quote]

U tak staré karty bych 6pin nečekal, spíš tam bude konektor přímo pro molex.
DrZelenka (2491)|5.12.2009 12:36
[quote=johny__g;323702]U tak staré karty bych 6pin nečekal, spíš tam bude konektor přímo pro molex.[/quote]

Co sem koukal na fotky ,tak neni zadne pridavne napajeni ,nebo jen molex (zalezi na vyrobci a verzi).

Priklonil bych se k tomu, ze jsou mozna pouzity prilis aktualni ovladace, ktere tuto starsi grafickou kartu nepodporuji. (ale napr. vcera sem stahoval ovladace pro 9550 a stahly se catalysty 9.11 :) )

Jestae otazka: Odinstaloval jsi poradne ovladace od nvidie?
zejdy (3)|5.12.2009 13:03
Dík všem za rady. Tak postupně:
1.Karta je zasunutá správně, jinak by asi nepracovala vůbec ne? Pouze pracuje v režimu PCI, což brání v použití v některých aplikacích ( AutoCad )
2.Všechny ostatní sloty jsou prázdné.
3.Ovladače čipsetu: poslední Via Hyperion.
4.Pokud stáhnu ovladače karty, stáhnou se Catalysty, zkoušel jsem všechny možné včetně AGP HotFix.
5.Bios desky je poslední dostupný.
6.Když prohlédnu Správce zařízení, všechna jsou bez konfliktu.
7.IRQ v BIOS nastaveno na Auto, některé je sdílené
8.Při instalaci ATI Drivers se nainstaluje pouze CCC a utility, ovladač GK ne, což se vypíše do protokolu.
9.Když ovladač nainstaluju přes Správce zařízení, zřejmě se nainstaluje, v CCC jdou nastavovat různé hodnoty zobrazení, videa, rotace apod., nicméně je vypsáno AGP Off.
10. Reset Biosu jsem zkoušel. To nic neřeší.
11. Ovladače vždy odinstaluji pomocí Your Uninstaller + čištění registrů pomocí CCC, TuneUp
12. Napájení karty je Molex
13.Kartu bohužel, nemám kde jinde vyzkoušet.
A teď můj postřeh: V Everestu se mi rovněž vypíše hláška: Sběrnice AGP-vypnuto, snižuje výkon systému. Někde jsem se taky dočetl o možnosti PCI Lock. To podle mne souvisí s tou neaktivní položkou v BIOS. což je podle mne stěžejní, jakmile bude pracovat AGP, půjde i všechno ostatní. Pokud tam dám zpátky NVidii, je vše v pořádku. Na Atině jsem našel jumper - nikde jsem nenašel manuál, kde by to bylo popsáno. Není možné, že tento jumper právě deaktivuje AGP a karta pracuje v PCI režimu? Zatím jsem to nepřepínal, mám strach o desku. Nesetkal jste se s tím někdo?
Jinak všechny testovací nástroje ( Riva Tuner, Ati Tools, RBE ) v podstatě navádějí na nefunkčnost sběrnice AGP. Pokud změním nějaké hodnoty taktu GPU nebo DDR2, aplikace zkolabuje
Ještě jednou všem díky za rady. Honza
zejdy (3)|6.12.2009 00:12
Vyřešeno!!!!
Nakonec to byl ovladač VIA CPU to PCI - Hyperion 4in1 451v.
V BIOS nastavení AGP zůstalo Auto - neaktivní, ale ve Win je vše v pořádku, normálně se nainstalovaly ovladače Catalyst a CCC a vše funguje. Pouze RBE stále indikuje nepřipojený konektor napájení.
Díky všem za čas a rady. Honza