reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

n-kový router pro domácnost - pomůžete s výběrem?

pkovak (93)|9.12.2009 06:25
Dobrý den, snažím se vybrat wifi n-kový router do domácnosti s dobrou spolehlivostí (poběží na něm několik počítačů a VOIP). Měl by zvládat bez problémů přenos do WAN 10/1 Mbit (download / upload).

Minimální požadavky:
a) n-kový standard.
b) několik (obvyklé jsou 4) LAN konektorů, 100 Mbit.
c) QoS, například kvůli VOIP, i když by s připojením rychlosti 10/1 Mbit neměl s ucpáním linky být problém.
d) Slušná spolehlivost, pokud je o typu známo, že padá a firmware nic neřeší, je pro VOIP jen stěží použitelný. Pokud o spolehlivosti není nic známo, prosím jestli je možný odhad v závislosti na značce / blízkých typech routerů.

Ideální parametry:
a) Kmitočty 2,4 i 5 GHz
b) 4x 1Gbit LAN přes kabely
c) USB konektor pro připojení tiskárny (HP DeskJet 5940), momentálně mi ovladače tiskárny odmítají na PC, ke kterému je tiskárna jen nasdílená, tuto tiskárnu najít.

Momentálně mám jednoduchý 100Mbit router, žádné wifi, žádné USB...
|Mio| (1333)|9.12.2009 12:02
TP-Link WR1043ND, za tu cenu umi vse a ma i rezervy do budoucna.

http://www.tp-link.com/products/product_des.asp?id=219
pkovak (93)|9.12.2009 12:48
Tak tento router mne zatím v recenzích nepřesvědčil, firmu neznám (což moc neznamená), USB sice má, ale pro připojení storage zařízení. Já žádné USB storage nemám a kdybych v budoucnosti měl, bylo by to NAS, kde rychlosti přenosu po USB naměřené u tohoto routeru rozhodně nedostačují. USB storage a USB printer sharing je bohužel dost rozdíl, zajímalo by mne, jak dlouho výrobcům potrvá vyrobit dobrý n-kový router s dvěma USB konektory, které budou umět printer sharing a storage - a to za dobrých rychlostí, případně místo USB storage nějakou rychlejší variantu jako je eSata. A s přijatelnou cenou.
Jinak tento router nemá 5 GHz pásmo, ne že by to bylo nutné, ale pak se nedá říct, že
umí všechno.

Zato mě zaujal Edimax BR-6574n , opět nemá 5 GHz a o USB neslyšel, ale recenze jsou na něj celkem dobré.
Další návrhy? Připomínky? Flamewars? OK, to poslední raději ne, ale za návrhy a připomínky budu vděčný.
|Mio| (1333)|9.12.2009 13:53
Nevypada spatne ma lepsi citlivost, Edimax ma nekdy dobre, nekdy spatne veci, takze podle vyrobce se taky nic nepozna.

Z parametru bych si dal pozor na tech 16 MB ram, pri routovani/natovani muze pri vice otevrenych spojenich(torrent atd.) padat.

Ja mam doma OEMko V6202 s USB a tam je lepsi v tom ze to bezi na linuxu a ma to sambu, vezme to i USB hub, takze pripojit tiskarnu je jen otazka firmwaru, coz je u linuxovejch zalezitosti malickost.

Co se tyka pomalosti toho USB, na flasky to staci, ten TP-Link pousti 6MB/sec pri cteni a 4 MB/sec pri zapisu, to neni vubec spatny, stavajici se pohybuji kolem 2 MB/sec. Poradnej NAS je totiz od 5000,- vic a do toho jde uz malokdo.
pkovak (93)|9.12.2009 14:20
Konkretne tenhle Edimax ma celkem dobre recenze, dokonce vyhral prvni misto v Computeru 9/09, bohuzel masivni routovani netusim jak bude behat, v recenzich jsem nenasel. Doufam, ze to nebude horsi nez muj soucasny, par let stary OvisLink IP-1000R router, coz by uplne stacilo.
|Mio| (1333)|9.12.2009 17:31
Ted jsem zjistil ze kombinovany pasma uz nejsou takovou raritou a slusne vypada tenhle router:

[SPOILER]http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z92UMP1G[/SPOILER]

Ovsem cena je hodne mimo, takze byt ch kupoval jen v pripade ze bys mel hodne zarusene a obsazene pasmo na 2,4 GHz, ale na druhou stranu ma USB a umi i tiskarny.
pkovak (93)|9.12.2009 17:53
Jsou i podstatne levnejsi dvojpasma, treba DIR-825, i ten stoji kolem 3-3,5k, ale co vim tak zase neumi sdileni tiskaren, i kdyz USB maji, z referencnich materialu se navic zda, ze jeho USB port zvladne pripojeni mass storage i tiskaren, bohuzel nikdo v okoli ho nema, takze nemuzu overit v praxi.
Jeho wifi cast v testech taky dopada slusne a jeho 4x 1Gbit LAN ma byt velice rychle.
Bohuzel, cena je dvojnasobkem BR-6574n...
Jak je to se zarusenim 2,4 pasma budu muset zjistit, mereni pred nekolika lety neukazalo zadnou wifi v dosahu, coz se mohlo samozrejme zmenit. Pravdepodobne to problem nebude.

edit: Tak se divam, ze dobre USB jde napriklad levne najit v DIR-635 routeru, bohuzel wifi rychlosti podle recenze na Svet Hardware tezce pokulhavaji.