reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odcházející HDD?

brandl (123)|10.12.2009 18:40
Dobrý večer, prosím o pomoc. Poslední dobou čím dál častěji se stává že zamrzne Pc. Nereaguje na pohyb myši ani na klávesnici. Pomůže až restart hl. vypínačem. V době, kdy Pc "zamrzne" jsem si všiml, že svítí nepřerušovaně červená kontrolka pod hlavním vypínačem. Mám podezření na odcházející HDD, ale nejsem si jistý.
Po stránce virů je Pc čistý.
Prosím, jestli by mi mohl někdo potvrdit mou domněnku, anebo poradit, co by mohlo být ještě příčinou.
P.S: test HD tune byl OK.

Deska : Asus P5RD2-VM
HDD: WD 1600JS
Salamander (6177)|10.12.2009 18:42
Tak otestoval bych teploty pocitace pri zatezi a jeste disk kdyztak projed programem Victoria (najdes zde na foru v sekci downloadu)
brandl (123)|10.12.2009 19:17
Tady jsou zatí teploty, ten program vyzkouším

http://img191.imageshack.us/i/teplotypc.png/
hl.hl (1387)|10.12.2009 19:53
Priloz sem jeste vypis SMART treba z toho HD tune.
brandl (123)|10.12.2009 20:32
Tady jsou výsledky Victoria(nevím jak z programu vytvořit log proto zasílám img)

http://img402.imageshack.us/i/victorial.png/
brandl (123)|10.12.2009 21:01
[quote=hl.hl;325762]Priloz sem jeste vypis SMART treba z toho HD tune.[/quote]

Je to tohle? http://yfrog.com/57hdtunep

Ještě dodám: min. týden po zamrznutí Pc jsem se nemohl dostat do win, tak jsem použil liveCD OpenSuse a HDD nenalezan. Nemůže být problém třeba v napájení nebo tak. HW není moje silná stránka :-(
hl.hl (1387)|10.12.2009 21:07
[quote=brandl;325790]Je to tohle? http://yfrog.com/57hdtunep

Ještě dodám: min. týden po zamrznutí Pc jsem se nemohl dostat do win, tak jsem použil liveCD OpenSuse a HDD nenalezan. Nemůže být problém třeba v napájení nebo tak. HW není moje silná stránka :-([/quote]

Co znamena "nemohl dostat do win"? To taky nenalezl hdd?

Jinak SMART vypada ok, ten test vicemene taky. Akorat ty warningy jsou v jedne oblasti disku? Tam by se mohlo neco casem klubat.
xmarek (1676)|10.12.2009 21:07
Problém může být také způsoben řadičem nebo vadným kabelem. Disk bych vyzkoušel někde jinde.
robky (3195)|10.12.2009 21:12
Skontroluj pripojenie napájacieho konektora, prípadne skús použiť iný (ak je dostupný). Takisto dátový kábel ...

Mimochodom, aký zdroj (značka, vek atď) napája zostavu

SMART vyzerá v poriadku, teda až na teplotu ....Máš v skrinke okrem zdroja aj iný ventilátor, ktorý by vyháňal zohriaty vzduch von?

A ešte pripomienka : používaj tlačítko Spravovat přílohy ....ako fakt, loziť kadetade po hostingoch:runaway keď to môžeš uploadnúť priamo sem ...
hl.hl (1387)|10.12.2009 21:21
[quote=brandl;325790]Je to tohle? http://yfrog.com/57hdtunep

Ještě dodám: min. týden po zamrznutí Pc jsem se nemohl dostat do win, tak jsem použil liveCD OpenSuse a HDD nenalezan. Nemůže být problém třeba v napájení nebo tak. HW není moje silná stránka :-([/quote]

Jeste bych vyzkousel test GoldMemory. Uz jsem byl svedkem podobneho problemu, kdy PC ztuhl a svitila ledka hdd a vyresilo se to reklamaci pameti. Nic za to nedas.
Zpjevy (92)|10.12.2009 21:38
stávala se mi úplně stejná věc, nakonec pomohla výměna datovýho kabelu
brandl (123)|10.12.2009 21:44
[quote=hl.hl;325795]Co znamena "nemohl dostat do win"? To taky nenalezl hdd?

Jinak SMART vypada ok, ten test vicemene taky. Akorat ty warningy jsou v jedne oblasti disku? Tam by se mohlo neco casem klubat.[/quote]
Po vypnutí a opětovném zapnutí Pc systém nenaběhnul, stav nouze, poslední známá fun. konf. nešla spusit( následoval restart). Myslel jsem že mám win v háji tak jsem se pokusil o opravu win, ale pak následovala hláška o nenalezení disku( z toho důvodu oprava nešla provést). Pak jsem vyzkoušel ten OpenSuse a ani v něm nebyl disk vidět.
Na druhý den po zapnutí windows normálně naběhl
hl.hl (1387)|10.12.2009 22:15
[quote=brandl;325826]Po vypnutí a opětovném zapnutí Pc systém nenaběhnul, stav nouze, poslední známá fun. konf. nešla spusit( následoval restart). Myslel jsem že mám win v háji tak jsem se pokusil o opravu win, ale pak následovala hláška o nenalezení disku( z toho důvodu oprava nešla provést). Pak jsem vyzkoušel ten OpenSuse a ani v něm nebyl disk vidět.
Na druhý den po zapnutí windows normálně naběhl[/quote]

Tak to trochu zhodnotim:
- napis jeste podrobne udaje o zdroji
- zkus zapojit do disku jiny napajeci konektor - pokud jsi uz neudelal
- vyzkousej (treba ted pres noc je to idealni) ten GoldMemory - to te nic nestoji krom pusteneho PC nejakou dobu
- vyzkousej koupit novy datovy kabel (pokud ho tedy nemas k dispozici) a vymenit ho - je to par korun
- jo a zapojit do jineho portu na desce
- no a jeste rada asi z druheho postu - zkontroluj teploty procesoru, grafiky a disku ve windows a pak v nejake vetsi zatezi
- no a posledni nejnarocnejsi casove (ale porad brnkacka) bych udelal zalohu dat na jiny disk a zkusil bych cistou instalaci windows na tento disk. Protoze ve windowsech po case "nikdy nerikej nikdy" aneb muze se stat cokoliv a za tuhnutim muze byt nejaky ovladac nebo sw. Tuto posledni metodu hodne casto pouzivam, protoze to rekne jestli je skutecne problemem hw.
brandl (123)|11.12.2009 20:16
Díky zatím za rady. Zítra se do Pc kouknu a dám vědět
brandl (123)|13.12.2009 16:39
Tak jsem včera otevřel skříň pc, překontroloval všechny konektory. Pc bylo uvnitř silně od prachu, vyčištil jsem podle návodu tady. Pak byly teploty ve speedfan nižší. Pouze teplota HD vystoupala po čase na vyšší hodnotu(50°C). Možná by to vyřešilo použít další větrák.
Test pamětí byl v pořádku.
Dojigiri (1629)|13.12.2009 22:43
Tak 50 st. je na disk opravdu hodně (dle mého vkusu je už 40 moc, osobně se snažím udržovat disky tak max. do 35 st.), nějakej větrák by to chtělo.