reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co je globální háček

Richo (10)|12.12.2009 06:57
Zdravím.

Přeinstaloval jsem Win XP Pro, nainstaloval firewall s antivirem Comodo a začaly se mi objevovat hlášky, jestli chci nainstalovat globální háček. Přesně:
"Globální háček je funkce Windows která umožňuje aplikacím jako jsou přehrávače médií, programy pro rozšíření klávesnice atd. vložit spustitelný soubor (např. DDL)do jiné aplikace. Ale také je často využívána malwarem pro záznam stisků kláves, zachytávání obrazovky nebo ovládání legitimních aplikací. Pokud je CSTBox.exeněkterá z vámi používaných aplikací, můžete tento požadavek bez obav povolit."

nevíte nekdo o co se jedná a jestli to instalování mám povolit, nebo ne? Dík.
johny__g (6387)|12.12.2009 07:55
No a ty používáš ten CanoScan Toolbox? Máš skener od Canonu? Celé je to dost podezřelé, nevím od kdy je "spustitelný soubor (např. DDL)" - .ddl určitě není spustitelný soubor, navíc onen "Globální háček" mi přijde jako strojový překlad kdoví čeho. Zlatá zásada - nikdy neinstaluji nic o čem nevíš co to je nebo co to dělá!! Tohle bych radil vytisknout a nalepit vedle monitoru. Jako antivir to funguje překvapivě spolehlivě, je to free a stále aktuální.
Richo (10)|12.12.2009 08:23
Jo. Ten Toolbox je v pohodě. Hláška mi vyskakuje i u jiných důvěryhodných aplikací (třeba OpenOffice). Měl jsem Windows XP Home a o žádném globálním háčku jsem nevěděl. Teď jsem si instaloval XP Profesional, takže nevím, třeba to je normální funkce systému.

Našel jsem tady ten odkaz http://www.codeproject.com/KB/DLL/hooks.aspx, který mi vyjel na klíčová slova "global hook", ale je to v angličtině, kterou jaksi neovládám...
Pabler (425)|12.12.2009 09:24
neviem ci to nema na mysli Windows Hooks :D
Co by bol vsak neodborny preklad, bo ak sa nepletiem, tak hooks je viac menej na zachytavanie sprav, klikov a podobne, samozrejme s naslednym osetrenim akcie na tieto udalosti.
|Mio| (1333)|12.12.2009 10:57
mam takovej pocit ze je to varovani antiviru ze se ten program pokousi jiny program napadnout timhle zpusobem.

Nikdy jsem nevidel normalni program kterej by zamerne global hooks pouzival.

Urcite je to nejakej brouk.
Richo (10)|12.12.2009 12:13
Tak to teda pro jistotu všecko zakážu. Díky za rady.
Dojigiri (1629)|12.12.2009 12:14
Ale jo, sám už jsem global hook v programu používal ... např. když je potřeba odchytávat stisky kláves (tj. např. chci aby program udělal něco pokud stisknu Ctrl+Alt+X a to i v případě, že není aktivním oknem, apod. - ale samozřejmě to může využívat i keylogger).

Záleží jak moc je ta aplikace důvěryhodná, ale mě se třeba firewall ptal na povolení global hook i v případě, když je otevřenej Open ... dialog a chce tam vyběhnout když stisknu písmeno taková ta nabídka všech adresářů/souborů začínajících tím písmenem.

Co se týká Comodo, firewall používám ale s vypnutým Defense protože mě osobně to víc votravuje než by mi to přinášelo, a antivirus od comoda mi dává až moc false positives takže ten nepoužívám vůbec.